St, 27. 01. 2016, 16:11

Oblíbenci zimy 2016

collage

Sedím uprostřed ještě nedávno plné kavárny, teď jsem tu úplně sama a jediné, co slyším, je moje ťukání do klávesnice a hudba z povzdálí. Vzpomněla jsem si na to, jak jsme se přesně před týdnem s tatínkem bavili o tom, že čas, kromě toho "chronologického", neexistuje. Že proto mi připadá měsíc, co jsem strávila doma, jen jako okamžik. Je to vlastně hlavou trochu nepochopitelné - píšu minulý týden, můžu napsat že bude za pár minut třičtvrtě na tři a čas stejně neexistuje, je neuchopitelný a podle jednoho fyzika je "iluzí, způsobenou tím, že se všechno kolem nás mění." Jestli je to pravda nebo není, si můžete nebo nemusíte odpovědět podle vaší zkušenosti. Zkuste to spíš podle zkušenosti než názoru :). 

Každopádně, držme se chronologického času. Když jsem naposledy psala "oblíbence", byl začátek října. Listí vystřídal sníh, venku mrzne a dny se zase trochu prodlužují, i když to zatím není nijak markantní. Ale všímám si toho. Mám se hezky, mám větší potřebu mít uklizený byt, trávíme ještě víc vědomých momentů s Radanem, každý den medituju, alespoň pár minut. V tramvaji, předtím, než jdu ven, v čekárně u doktora nebo ve sprše. Zhruba obden si maluju rty červenou rťěnkou. Vlasy se mi po tom, co jsem si je nechala zastřihnout, tolik necuchají. Cítím vnitřní klid. Mám se hezky. 

A jací jsou moji "zimní oblíbenci"? 

FILM

Doma jsme často koukali na filmy, často náhodně, jako třeba v případě filmu Muži, ženy a děti. Snímek o tom, jak se v přítomnosti technologií, internetu a sociálních sítí mění naše vztahy. Režíroval ho Jason Reitman, který má na svém kontě třeba Juno, Lítám v tom nebo Děkujeme, že kouříte. Pokud jste ještě některý z nich neviděli, doporučuju všechny.

S přehledem "nejdivnější" film byl v poslední době ale holandsko-belgicko-dánský film Borgman, který dávali na ČT Art. Koukali jsme na něj všichni s otevřenou pusou. Co byste dělali, kdyby u vás doma někdo zazvonil s tím, že se potřebuje vysprchovat? Film, který ve vás vyvolá spoustu otázek a na většinu z nich neodpoví, ale stejně o něm ještě nějakou dobu budete přemýšlet. Pokud na Borgmana někde narazíte, dejte mu šanci, minimálně pokud rádi "nechápete" :).

zima

KNIHA

Občas jsem součástí konverzací, které mi zrcadlí spoustu rozporuplných pocitů. Občas se dostanu do situace, kdy se nechám ovládnout vytvořenou dráhou, která mi nejvíce připomíná danou situaci, místo abych reagovala vědomě a přítomně... V takových chvílích často zas a znovu sáhnu po Pádu do milosti od Adyu. Vždycky se strefí. Není to žádný návod, ani poučka. Nic takového v té knížce nenajdete. Může vám ale nabídnout prostor. 

Jinak nejsem moc velký čtenář. Moc ráda bych si ale přečetla knihu Musela jsem zemřít

VŮNĚ

Miluju, když přijdu domů a hned ze dveří cítím vůni jídla, co Radan vaří v kuchyni - tu mám v poslední době nejradši, i když zhruba stejně často vařím já a to mi taky voní, takže možná to není ovlivněno tím, kdo vaří :). A momentálně mi taky hodně voní mátový čaj, který vkuse piju v práci.

kavárna

NÁPOJ

Před chvílí zmíněný mátový čaj. A ještě čaje noni & švestka a malina & camu camu. Čaje od BioGeny piju už roky a doma si vždycky nakoupím zásoby, většinou jsou k dostání ve zdravých výživách. Radanův kamarád Lubo se vždycky směje, že mu zas nabízím ten "hipsterský čaj", co má ty spešl příchutě. 

Tady v kavárně jsem si teď dala salted caramel latté, protože mám ráda slaný karamel, ale zase ho tam necítím. To se mi v poslední době stává často, když si objednám něco s karamelem. 

BARVA

To se od podzimu moc nezměnilo, stále mě "baví" šedá, hlavně co se týče oblečení. A taky béžová. A bílá. Asi na mě začíná mít vliv ta Skandinávie :). 

zdravý oběd

JÍDLO

Oblíbila jsem si luštěninové směsi, co jsem si nakoupila taky ve zdravé výživě. Lenička mě naučila, jak je připravovat, a mohla bych je jíst pořád. Stačí si nakrájet cibulku a nastrouhat kořenovou zeleninu. Orestovat na trošce oleje, přidat kmín, kari, sůl, zalít vodou, přidat tu luštěninovou směs a vařit asi 40min. Vyhovuje mi, že je to teplé, výživné, zdravé a hlavně fakt dobré! :) 

A pak se snažím trochu omezovat lepek. Ne nijak striktně, ale prostě mi to prospívá. Takže jím hodně brambor, rýže, zeleniny, snažím se přidat víc masa a mám koupenou pohanku, tu teda hlavně do polévek.

SERIÁL

Právě začala nová sezóna Shameless, takže to je stoprocentní oblíbenec. Pokud chcete na něco koukat a nevíte na co, tak Shameless je můj největší tip. Nekonvenční, trošku surreálný, ale zároveň hodně realistický seriál, který ani s přibývajícími sezónami neztrácí na "úrovni".

A pak mě ještě zaujal seriál HBO Pot a slzy, ale zatím jsem viděla jen jednu epizodu. Každopádně je tam tanec a drama, takže to vypadá jako něco pro mě :).

urban eatery oslo

MĚSTO

Před pár týdny jsem si jen tak ze zvědavosti prohlížela ceny letenek a narazila na levné do Paříže, v termínu, který jsem věděla, že budu mít volný. Takže se za necelé dva týdny chystáme na pár dní do Paříže a moc se těším, naposledy jsem ji navštívila před deseti lety s Leničkou a Radan v ní ještě nebyl nikdy. Tudíž moje oblíbené město je teď určitě Paříž, prostě proto, že je aktuální. Stejně jako Oslo :).

BLOG/YOUTUBE

Nejčastěji teď koukám na iiSuperwomanii. Narazila jsem na ni snad víc než před rokem, ale v poslední době fakt málokdy vynechám nějaké její video. Je sympatická, pozitivní, její videa jsou úderná, zábavná a odsýpají. 

PÍSEŇ

Když si oblíbím nějakou písničku, jsem schopná ji poslouchat fakt měsíc dva vkuse. Pořád. Tuto zimu je to určitě Everglow od Coldplay. Miluju na ní všechno. Text, melodii, pocit, který ve mně vyvolává. 

Občas to ale přece jen trochu "alternuju". Takže na mém playlistu je teď hodně přehrávaná Eat od Reginy Spector, Wildest dreams of Taylor Swift a 7 years od Lukas Graham. A pak ještě jedna, ale ta bude naše svatební, takže tu si zatím nechám pro sebe :).

chytrykviz.cz

ZÁŽITEK

Je to klišé, pro mě je zážitek to, že tu teď sedím a píšu vám o zážitku :). Čím dál tím víc dělám to, co dělám, aktivně. Vědomě. Užívám si stlaní postele, vyskládávání chleba v práci, míchání zeleniny na pánvičce ... zní to jako klišé, fakt. Zkusili jste to, přistupovat ke každé činnosti, co děláte, jako by nebylo nic jiného? 

Ještě chci ale vyzdvihnout chytrykviz.cz. Znáte? Já to teď všem povídám na potkání, protože ty dva úterní večery pro mě byly fakt zážitek. Dokonce uvažuju, že něco podobného zavedu tady v Oslu, alespoň pro své kamarády ... teda, pokud se někdo bude chtít připojit :).

Vybíjí se mi baterka, tak budu muset končit. Ale ještě dodám, že budu moc ráda, když mi napíšete vaše oblíbence, váš oblíbený zážitek, film v poslední době nebo vlastně cokoliv, co vás napadne. Fakt a doopravdicky vaše reakce a komentáře ráda čtu a na všechny se snažím odpovídat. Těším se! :)

Mějte se hezky! 

P.S.: Pokud byste rádi dostávali "novinky na blogu" i s krátkým textem k tomu, na mail, bude mi ctí, když se připojíte k mému newsletteru. Nebojte, žádný spam se konat nebude, prostě jen jednou měsíčně, pravděpodobně na konci měsíce, dostanete zprávu, co je tu nového :). 

Komentáře

Napsal(a) Michael a Patrik (neověřeno), St, 27. 01. 2016, 16:26*

Juuuu, Paříž..trošku v koutku závidíme, ale pořád doufáme, že svůj slib splníme a na konci léta se do ní podíváme taky =).

A mátový čaj pijeme už dva roky (samo, střídáme s jinými, ale tenhle je fakt držák) a stále se neomrzel..tak nějak umí dokonale osvěžit i v zimě, kdy je člověk zkleslý a umorousený =))

Těšíme se na články a fotky z Paříže <3
Michael a Patrik
MesHommes.com

Ahoj Majki (i Patriku :)),

moc děkuju za komentář! :). Ta Paříž je u nás fakt víceméně náhoda, ze všech destinací, které byly v "našem" termínu cenově dostupné se mi líbila nejvíc ... i když je fakt, že jsme o ní mluvili už před Barcelonou, Rigou i Amsterdamem, takže do "čtvrtice..." :). Moc vám přeju, aby to v létě vyšlo! :)

A s tím mátovým čajem souhlasím :). Občas si do něj přidám ještě kapku medu!

Děkuju a mějte se krásně, Terez.

Napsal(a) Anonym (neověřeno), St, 27. 01. 2016, 17:17*

Terezko, z bylinek mám nejradši mátu a šalvěj, máme je ze zahrádky. Taky miluju zázvor, teď v zimě obzvlášť, pokrájený a povařený. Ty luštěninové, polévkové směsi vyzkouším, neznala jsem je. Pohanku, taky ráda dávám do polévky i ječné krupky, oves.vločky taky ráda dávám do polévky. Dělám i z pohanky polévku+trochu kořen.zeleniny,majoránku česnek - prostě podle chuti.

No, a Paříž to byl od mládí můj sen, který už jsem si dávno splnila, ale to neznamená, že bych nejela znovu a ráda............

Ten "kvíz" musí být parádní věc.

Terezko, měj se fajn. Jarka

 

Ahoj Jarko,

děkuju! Zázvor mám taky moc ráda a šalvěj bych určitě pila pořád, ale nemám ho moc k dispozici - mám ale ráda šalvějové bonbonky :). Ty luštěninové směsi fakt doporučuju, jsou výživné, zdravé a je to rychlé teplé jídlo :). Já zas děkuju za tip na ječné krupky, kouknu po nich :).

Do Paříže se moc těším, je na "seznamu" od té doby, co jsme začali cestovat :) ... Tak snad na tebe pak alespoň fotkama a článkama přenesu trochu té atmosféry :).

A ten kvíz je fakt parádní věc, a funguje po celé republice, pokud vím!

Měj se krásně, Jarko, a děkuju. Tereza

Napsal(a) Made in les (neověřeno), St, 27. 01. 2016, 17:18*

Terez, děkuju za tipy na filmy i za odkaz na chyrý kvíz, to jsem neznala a zaujalo mě to. Knížku Musela jsem zemřít jsem četla a moc se mi líbila. Jestli chceš napiš mi a hodím ti na ní odkaz a můžeš si jí přečíst "u mě" :)

Ahoj Radko,

děkuju za komentář! Na ten chytrý kvíz určitě koukni, funguje po celé republice a je to skvěle strávený večer s přáteli, fakt doporučuju, já bych chodila pravidelně :).

A děkuju za "nabídku" :). Přiznám se teda, že si na ni asi počkám v tištěné podobě, máme ji doma, jen ji Lenička zrovna někomu půjčila, když jsem tam byla ... Ale každopádně pokud máš víc takových odkazů, ráda kouknu a něco si přečtu "u tebe" :). 

Měj se krásně,

Terez

Napsal(a) Veronika (neověřeno), St, 27. 01. 2016, 17:29*

Ahoj :) idem si poctivo poprezerať všetky linky v tvojom článku, lebo mám rada ďalšie tipy na pozeranie, počúvanie, zamýšľanie sa :) ja momentálne ujíždím na knižkách o živote v Provence či Toskánsku. do oboch sa chcem raz ísť pozrieť, a zažiť tú atmosféru na vlastnej koži :) z filmov sledujem toho veľa ale tie posledné nestáli za reč....Mám veľmi rada Moulin Rouge, Fantoma opery, a podobné muzikálové filmy. a to uvedomovanie si každej činnosti a jej preciťovanie nie je divné, ale skôr zaujímavé :) ono je ten deň aj hned taký krajší a zmysluplnejší, ked si uvedomuješ každú činnosť, ktorú robíš :) a nie je to len také rýchlo rýchlo a potom spať :)

Ahoj Veru,

děkuju moc za milý komentář! :) Provence a Toskánsko - to se vůbec nedivím, že tě lákají, taky bych se tam vydala hned! :) A než tam pojedeš, budeš o tom všechno vědět, to je super :)). 

Já jsem zas v poslední době měla docela štěstí na filmy, možná je to ale tím, že se mi nějakým způsobem líbí skoro každý film, vždycky tam něco najdu :). Moulin Rouge je ale taky můj dlouhodobě jeden z nejoblíbenějších filmů ... Fantoma opery jsem ještě neviděla, asi bych to měla napravit :). 

A s tím prožíváním všeho, co je, každého momentu jsi to hezky napsala :) ...

Měj se moc hezky! 

Terez

Napsal(a) Jituš (neověřeno), St, 27. 01. 2016, 18:34*

Terezko, to je tak krásný článek. Asi si ho přečtu ještě jednou...a pak znova...tak nějak mě na tu chvilku zklidnil. Jsem poslední dobou nějaká roztěkaná (nebo aspoň se tak cítím) a nemůžu se naladit na tu svou pozitivní vlnu. Nějak mi uletěla a já ji nemůžu chytit...

No ale to sem teda odbočila zas někam, kam jsem vůbec nechtělo (Jitko, už zase!!). Já si poslední dobou ,,ujíždím,, na norském vzoru. Zimilovala jsem si ho. A to totálně. Googlím všechno s norským vzorem a nejradši bych celý byt sladila do tohoto dekoru :). Sem blázen. Když mě něco chytne tak pořádně. A přítel z toho ,,šílí,, :D.

Příž mě zaujala. chci se tam podívat už roky a pořád ne a ne se tam dostat. Přítel je navíc teď skeptický vzhledem k událostem ve světě. A tak by rád kamkoliv jinam jen ne do Paříže...No jednou se tam stejně podívám :)

Taky si tyhle zimní měsíce užívám každou volnou chvíli s mými nejbližšími a u aktivit, které mě baví. Dobíjí mi to baterky.

Jo a popadlo mě kreativní ,,šílenství,, s blogem. Hih, už zase. Pohrávám si s myšlenkou domény cz a vůbec ho tak nějak jednotně sladit a vyladit...ale zatím hledám toho správného kreativce, který umí dělat stránky, má nápady a umí je převést z papíru do virtuálního světa.

Zase jsem se rozepsala. Tak měj krásné dny a těším se na další článek. Miluju tvoje články čímdál víc (to je vlastně další můj oblíbenec, když se nad tím zamýšlím).

Jitka 

Ahoj Jituš,

děkuju moc za tvůj krásný komentář, přiznám se, že takové dlouhé čtu snad nejradši! A navíc se v něm dozvím zase něco o tobě!!

Mrzí mě, že se poslední dobou necítíš dobře, resp. cítíš "roztěkaně" ... možná zkus zjistit, odkud ta určitá nespokojenost pramení ... a taky můžeš zkusit tu roztěkanost nepotlačovat, prostě ji prožít úplně ... když se něčemu přestaneš bránit, často to odezní ... (každopádně jsou to nevyžádané rady, tak je ber prostě jen tak, jak chceš :))

Ten norský vzor je vtipný :). Myslíš takový ten červeno-bílý zimní? To musí být u vás krásné a barevné! 

Já jsem Paříž vybrala víceméně náhodně, resp. ze všech míst, které byly cenově dostupné mě lákala nejvíc ... a sice rozumím všeobecnému strachu o bezpečnost, ale paradoxně mi přijde, že teď je právě ten "nejbezpečnější" čas do ní jet, když je to ještě čerstvé :). Chápu ale přítele a moc ti přeju, aby ses tam jednou podívala! 

A s blogem držím palce a fandím a podporuju! Ono na tom vzhledu sice zas tak nezáleží, ale třeba u sebe tu změnu cítím - tento design víc vypovídá o tom mém "sweet melangovském světě" a vím, že bez šikovných a hlavně vnímavých lidí bych si to sama takto neudělala! 

Jituš, měj se krásně! A kdybys mi někdy chtěla jen tak napsat, vypsat se nebo tak něco, určitě to udělej! Terez

Napsal(a) Filip (neověřeno), St, 27. 01. 2016, 20:31*

Super článek :-P... asi zkusím toho Borgmana, zní to jako výzva : - )... jinak Anitu mám taky na programu, snad se k ní někdy dohranu, její příběh je úžasný! Pokud tě zajímá rozhovor s ní, který opravdu chytne za srdce, doporučuji odkaz 

Ahoj Filipe,

děkuju! :) Borgmana zkus a dej mi pak prosím vědět, co na to říkáš! :) Děkuju moc za odkaz, určitě si to ráda poslechnu! :)

Měj se krásně! Tereza

Ahoj Ivetko,

děkuju za komentář, i za zájem! :) Popravdě, já moc nevím, jak takový "meditační" článek uchopit, shodou okolností se mě na to zrovna ptala i slečna na facebooku :). Každopádně se pokusím to sepsat, podle své zkušenosti ... možná si k tomu "přivolám" ještě Leničku :).

Děkuju! A měj se krásně :). Terez

Napsal(a) Qwerthia (neověřeno), Čt, 28. 01. 2016, 22:06*

Ahoj Terezko,

dneska jsme dorazili s pritelem do Osla na par dnu, pak do Tromsa a tak bych te chtela poprosit o par tipu, kde se dobre najist (zatim jsme byli v Mathallen a super) a pak napit dobreho kafe+kolacek. Diky predem :-)

Ahoj Qwerthio,

vítejte v Oslu :). Omlouvám se, že píšu až teď, ale ke komentářům na blogu jsem se dostala až teď, příště prosím s takovými dotazy na email, abych mohla odpovědět dřív :). 

Co se týče jídla, tak doporučuju zajít někam na sushi, pokud máte rádi, doporučuju MyMy v boční ulici od Karl Johan kousek od opery (wow, koukám, že jsme s Radanem i na jejich webovce :D) a nebo Chili Thai na Majorstuen. Prostředí je spíš jako take away restaurace, ale slibuju, že sushi vám bude chutnat a navíc je cenově dostupné. Pokud máte rádi indickou kuchyni, tak relativně dostupná je Curry & Ketchup, taky na Majostruen. A pak úžasné burrito mají v El Camino ve čtvrti Frogner. Počítejte ale s tím, že je tu prostě o něco dráž, hlavně v přepočtu :).

Káva stoprocentně Tim Wendelboe, Supreme Roastworks, Java nebo Mocca a Fuglen. Zaručuju, že vám v jakémkoliv z těchto podniků bude káva chutnat :) ... Na norské klasické "bolle" doporučuju zajít do jedné z Åpent Bakeri (v jedné z nich pracuju :)), pečivo máme (mají) fakt dobré :).

Mějte se krásně a moc si užijte váš výlet! Tereza

Napsal(a) Renča (neověřeno), Pá, 29. 01. 2016, 11:23*

Terezko,

musím říct,že to je teda člááánek :)

Pěkně jsem si početla a vzala si od Tebe ráda pár tipů jak s hudbou tak i četbou :)

Ta mditace by mě taky zajímala.Začalo mě to zajímat a určitě bych uvítala aspoň radu jak na to nějak

postupně , abych do toho trošku přišla.Je lepší to tak pochopit od Tebe,než číst z internetu.

Musím říct , že jsem si nechala z Bali poslat náramek z Rudraksha semínek,mám ho dva dny

a spím celou noc a ještě se mi po oba večery zdají úplně živé sny, že se mi nechce ani vstávat.

Nikdo mi doma nevěří,že je to jn psychikou,ale já mám už dlouho se spaním problémy a teď 

jsem z toho sama překvapená,vyděšená,že je klid.Musím to zaťukat :))

A proto si říkám pomalu a jistě, že ono na tom něco bude.

Těším se jak malá na fotky z Paříže,až tam budete a taky na nějaký článek.

Měj se moc hezky.

Renča

Ahoj Renčo,

tak se konečně dostávám k odepsání na tento komentář a postupně dojdu i k mailu :). Děkuju! A jsem moc ráda, že jsou ti mé "tipy" vhod :) ...

Meditace zdá se být téma, které vás (tebe a pár dalších čtenářů) zajímá, takže to fakt vypadá, že se do toho pustím ... trochu to oddaluju, protože nejsem žádný odborník přes meditace a nechci moc psát žádné "návody", protože mi přijde, že žádné univrzální návody neexistují ... zvlášť co se týče přístupu k životu, ke štěstí a nebo i k meditacím, i když tam jsou nějaké praktiky samozřejmě ... každopádně to asi, tak jako vždycky, pojmu ze své zkušenosti a třeba to s někým bude rezonovat :).

Psychika každopádně je jedna z nejsilnějších věcí, která ovlivňuje všechno v našem životě, takže pokud jsi trochu změnila přístup, nebo pokud na tebe kladně působí náramky, je to paráda. Nenech si vymluvit svou zkušenost! :)

Paříž už se blíííží a já se taky moc těším! Určitě budou fotky i články! :).

Měj se krásně, Renčo! A děkuju! Terez

Napsal(a) XEvilBestZoola (neověřeno), Pá, 16. 11. 2018, 16:52*

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0": captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, a více než 8400 dalších kategorií captcha, s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu). Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů. Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube. Hodně štěstí! http://XEvil.net/
Napsal(a) XEvilBestZoola (neověřeno), Čt, 29. 11. 2018, 21:13*

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0": captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, a více než 8400 dalších kategorií captcha, s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu). Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů. Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube. Hodně štěstí! http://XEvil.net/
Napsal(a) XEvilBestZoola (neověřeno), Čt, 06. 12. 2018, 23:14*

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0": captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, a více než 8400 dalších kategorií captcha, s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu). Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů. Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube. Hodně štěstí! http://XEvil.net/
Napsal(a) Lzofzq (neověřeno), Čt, 08. 10. 2020, 14:36*

In Staffing, anytime, so theoretical are the agents recommended past the quantity's first-rate rank to suborn cialis online forum uncharted that the getting one's hands urinalysis of deterrent over at tests to look as if the quotation increasing, forms to seem its prevalence. viagra online canadian pharmacy Zgvxtu okfjnr

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.