So, 27. 02. 2016, 20:38

Ultimate Oslo Guide - kavárny & restaurace

Kavárenský průvodce Oslem

Když se nad tím zamyslím, je docela vtipné, že píšu články z jiných měst, které objevujeme, ale o těch místech, po a do kterých chodím pravidelně tady v Oslu, jsem vám žádný souhrný článek ještě nenapsala. Přitom tady žiju už dva a půl roku a troufám si říct, že třeba kavárny už tu mám docela "zmáknuté". Určitě jsem nebyla ve všech, ale mám tu spoustu oblíbených, do kterých chodím pravidelně. Tento malý "průvodce" ale nebude jen o kavárnách. V této první části vám napíšu i o našich oblíbených místech, kam chodíme na sushi nebo na nejlepší burger ve městě. V části číslo dva se pak rozepíšu o obchodech, kde nakupuju všechny věci, které sice nepotřebuju, ale častokrát se jim nedá odolat. A zmíním i místa, která podle mě v Oslu stojí za vidění, a taky taková, kam ráda chodím "jen tak". 

Popravdě, docela dlouho jsem přemýšlela, jak takový článek napsat, aby byl co nejpřehlednější. A pak mě napadlo, že kavárny, restaurace a cukrárny/pekárny bude nejlepší vypsat podle jednotlivých čtvrtí. Oslo je malé. Ale stejně, pokud chcete zajít na kávu, je dobré vědět,kde ty "nejlepších z nejlepších" jsou, abyste "zbytečně" nepřešli nějakou, kterou máte přímo před nosem a naopak nešli do té, která je na druhé straně města. Ne, že by to vadilo. Naopak, procházky jsou nejlepším zdrojem nasávání atmosféry. Ale pro případ, že byste po té kávě fakt toužili HNED TEĎ, je dobré "vědět".

Jo, a ještě než začnu si dovolím vám dát malou "lekci" norštiny aneb napíšu vám pár "kavárenských frází" + pár věcí, co si Norové objednávají nejčastěji.

Hei Hei (Haj Haj) - Dobrý den
Kan jeg få ... enkel/dobbel cappuccino, kaffe latté, kanelbolle, skolebolle ... (Kan jaj fó enkel/dobl, kanelbole, skůlebole ...) - Můžu dostat jeden shot/dvojité cappuccino, latté, skořicový suk, "školní buchtu" ...)

nebo můžete říct 

Jeg vil gjerne ha (Jaj vil jearne ha)... - Chtěla bych ... 
Tusen takk - Děkuju moc
Ha det bra (Há de bra) - Nashledanou

Norsko, a pravdepodobně i celá Skandinávie, jsou "zeměmi kynutého pečiva". Nejpopulárnější "bolle" je v Norsku rozinková, v těsném závěsu se skořicovu a tou "školní", což je vanilkový krém a kokos. Hodně často ale Norové jedí obyčejný croissant. Nejpopulárnější kávou je v Norsku určitě "dagens kaffe", tedy doslova "denní káva", což je černá filtrovaná káva. Většina ji pije jen tak, někteří si ji dosladí nebo přidají kapku mléka. Další populární "drink" je dvojité latté a cortado, což v Norsku znamená espresso s menším množstvím napěněného mléka. Obědy se tu většinou řeší sendvičem s různými "náplněmi". 

Ještě je možná dobré zmínit, že ve všech podnicích, opravdu ve všech, můžete dostat vodu zadarmo. Ve většině kaváren si ji nalejete sami a v restauracích vám ji buď donesou automaticky a nebo řekněte, že chcete vodu. Dokonce, i když půjdete jen tak po ulici a zjistíte, že máte žízeň, skočte do první kavárny/restaurace po cestě a poproste o sklenici vody. V drtivé většině případů vám ji s úsměvem dají.

CENTRUM

Kavárny & Pekárny

Fuglen
Drinky ve Fuglenu

Fuglen 

Místo, které je většinou mojí první volbou, když chci někoho vzít na kafe a nacházíme se v centru. Sama tam upřímně moc často nechodím, ale v milé společnosti je to skvělé místo na návštěvu. Přes den se jedná o kavárnu a v sedm večer se podnik od středy do soboty mění v koktejlový bar. Kávu mají vynikající, berou si ji převážně od známých oslovských pražíren, o kterých bude ještě řeč. Design se nese ve skandinávském duchu šedesátých let, což je z dnešního pohledu takové "hipster", že jo :). Vtipné ještě je, že další pobočku mají v japonském Tokiu :).

Ve Fuglenu se dá připojit na wifi, pokud si o heslo zažádáte u pokladny, k jídlu je na výběr jenom mezi cookies a scones a jedním z malých nedostatků pak je, že v rušnějších hodinách (což je kolem oběda 11-13:30) je dost možné, že si nesednete. Další malé mínus je umístění kavárny vedle ne moc vzhledné silnice, tak jako tak je to ale kavárna s nejlepší kávou v centru. 

Bare Jazz
Bare Jazz

Bare Jazz

Kavárna a obchod s jazzovými deskami v jednom, schovaný v takovém malém podchodu přímo v centru, v boční ulici od Karl Johans Gate. Poprvé jsem o ní slyšela, když mi ji doporučila Radanova bývalá kolegyně, ale poprvé jsem v ní byly až s Terezkou, když jsme tam měli pár cupcakových a makronkových ochutnávek v rámci candy baru.

V Bare Jazzu je hlavně úžasná atmosféra, krásné prostředí a vždycky tam hraje příjemná (nepřekvapivě) jazzová hudba. Dá se sedět i venku a přes léto je to skvělá alternativa. Kafe mají příjemné a cappuccino dostanete do hezkého barevného hrnečku. K jídlu toho moc nemají, ale ke kafi si můžete dát brownie nebo mrkvový dort. Obojí vyzkoušeno a obojí "schváleno"! :) 

Stockfleths 

Norská síť kaváren, která má po celém Oslu asi 6 poboček (většinou malých), ale v té na Prinsens gata, boční ulici od Karl Johans, se dá i příjemně posedět a kávu si v klidu vychutnat. K ní si můžete vybrat něco dobrého, na oslovské poměry mají v nabídce několik sladkých pochoutek. Přiznám se, že moje "go to" kavárna to není, ale pokud budete poblíž a nebudete vědět kam, tak to není špatná volba.

Pastel de Nata
Pastel de Nata

Pastel de Nata

Nově vyzkoušená portugalská kavárna s tamním sladkým pečivem. Chodila jsem kolem ní dobrý rok a před pár týdny jsme tamkonečně zašli s Radanem a zkusili přímo Pastel de Nata, což je tradiční portugalská sladkost, a ještě další pochoutku s mandlema. Obojí bylo vynikající. Káva průměrná, teda minimálně cappuccino, tak to můžete klidně vynechat a vyzkoušet akorát ty sladkosti. I když, všimla jsem si, že nabízejí i kávu na "portugalský způsob", tak to by mohlo být zajímavé.

Prostředí je příjemné, obsluha milá a umístění je kousek od už několikrát zmíněné Karl Johans Gate. Mají wifi.

Pascal

Jedna ze tří poboček této cukrárny/makronkárny (a hned vedle restaurace) se nachází naproti Stockfleths. Pascal Dupuy je poměrně známá norská osobnost v oblasti cukrařiny, původem je Francouz. Jeho makronky i dortíky vypadají krásně a pokud budete mít štěstí, tak budou i výborné a čerstvé. Několikrát jsem u něj měla makronku, která prostě konzistencí nebyla dobrá. Zato příchutě má vynikající a propracované ... Jen se připravte na to, že jedna malá makronka stojí 18 norských korun, což je asi 51 korun českých. Jo, a taky je dost možné, že potkáte samotného Pascala. Často si své podniky "kontroluje".

Dolce Vita

Italská cukrárna s údajně nejlepší zmrzlinou ve městě. Víte, kdy jsem ji poprvé objevila? Když jsem před dvěma lety "cíleně" objevovala oslovské podniky a tato mi někdo vyskočila jako "must go" na zmrzlinu. Zvenčí podnik vypadá jako cukrárny v devadesátých letech a uvnitř vlastně taky. Ale ta zmrzlina ... ta fakt stojí za to. I když stojí (dost peněz). Pokud pojedete do Osla v létě, není nic lepšího, než si koupit zmrzlinu a jít si ji sníst k nedalekému fjordu.
Přes léto jsou pak otevřené zmrzlinové stánky na Aker Brygge, jedna točená za 40-45nok, se kterou si vyloženě HNED můžete sednout k přístavu a to je fakt paráda, minulé léto jsem takových zmrzlinek měla spoustu... (A tento odstavec sice nemá nic společného s Dolce Vita, ale tak když už jsme při zmrzlinách ...:))

Espresso House

Síť švédských kaváren na způsob Starbucksu, kterých se tu za poslední dva roky vyrojilo jako hub po dešti. Pokud máte rádi tyto "profláklé" podniky, tak Espresso House je určitě lepší volba, než ten zmíněný Starbucks. Ale pokud máte na výběr mezi tímto a nějakou jinou menší kavárničkou, doporučuju určitě to druhé. Jedna z poboček, která je fakt krásná, je na Aker Brygge - přístav, kam se zaručeně při vaší návštěvě Osla půjdete podívat :)). Je z ní nádherný výhled na oslofjord. 

Výhoda Espresso House je určitě wifi a že je jednoduché ji najít. Mají výborné Chai Latté a spoustu muffinů a dortíčků i sendvičů k zakousnutí. Na to, že je to poměrně velkovýroba, jsou ty produkty chutné. Doporučuju hlavně mrkvový muffin.

MESH

Místo, které jsem objevila před pár měsíci úplnou náhodou se sestřenicí, když jsme procházely ulicí od Aker Brygge k centru, kterou obvykle nechodím. Tehdy zrovna bylo těsně pod rekonstrukcí. Je to kavárna, bar a místo, kde můžete tvořit a být součástí skvělých akcí, exhibicí a tak. Pokud se chcete cítit "inspirovaní", tak si do Mesh zajděte, bude vám tam příjemně.

United Bakeries

Jedna z centrálních poboček kavárny, kde pracuju, a jediná, která se jmenuje jinak. Nachází se v nákupním centru Paleet na hlavní oslovské ulici Karl Johans a doporučuju si dát čokoládovou scone. Já si ji dávám vždycky, protože v kavárně, kde pracuju já, ji nemáme a je dokonalá. Nebo si můžete dát "rundstykke", co je v podstatě kus chleba, ke kterému si můžete zadarmo dát domácí jahodovou marmeládu a máslo. Nejlepší je valnøtt, tedy ten s vlaškými ořechy! Všechny "bolle", tedy buchty, co prodávají jsou vynikající, ale na ty úplně nejlepší doporučuju zajít do pobočky, kde pracuju já. Nejen proto, že se tam můžem potkat :), ale hlavně protože jsme jediné místo, které má "svého" pekaře, na ostatní místa se všechny produkty dovážejí z velké pekárny a je to tak trochu velkovýrobna. 

Na pití si doporučuju dát horkou čokoládu se šlehačkou. Kávu máme průměrnou, prostě samotná kávová zrna mi nepřijdou tak "kvalitní" - hlavně proto, že jsou tmavě pražená. 

Restaurace

Sabaki
Sabaki

Sabaki

Mám tu jednu luxusnější, ve zmíněném nákupním centru Paleet. Já vím, nákupní centrum a luxusní restaurace zní jako divná kombinace, ale věřte mi, je to super. Je to tedy drahá záležiost, takže spíš jen pro výjimečné příležitosti, ale traduje se, že v Sabaki mají jedno z nejlepších sushi v Oslu. Aby taky ne, když tam pracuje Robert, náš skvělý kamarád, kterého vám v poslední době vkuse někde zmiňuju. 

Sabaki je jednou ze tří restaurací, kterou v podzemním patře Paleet najdete, a prostředí je tam vkusné a stylové. Kromě sushi si v Sabaki můžete dát i pár wokových pochoutek a kvalitní víno.

Brasserie 45

Restaurace pro "lepší" příležitosti, ale stále za relativně dostupnou cenu. My jsme na ni dostali doporučení od naší kamarádky Lubky a byli jsme v ní dvakrát. Poprvé na moje dvacáté třetí narozeniny a podruhé asi před rokem "jen tak". Vždycky jsme si dali různé dvouchodové menu asi za 250 nok a moc příjemně se najedli. Můžete si ale dát jen jedno jídlo za zhruba 120-130 nok, což je běžná cena v jakékoliv norské restauraci. Používají kvalitní maso a zeleninu a všechno připravují jednoduše. Prostředí je elegantní a když to vychytáte, budete mít nádherný výhled na národní divadlo.

MyMy sushi

Sushi podniků jsme s Radanem vyzkoušeli už nespočet. Volíme teda většinou ty levnější, většinou ne moc útulné restaurace, ale na kvalitu sushi to v podstatě nemá vliv. Když máte k dispozici čerstvou rybu a ovládáte techniku, moc se toho pokazit nedá. MyMy je jedno z těch míst v centru, kam se vyplatí zajít a pokud možno si vzít sushi s sebou a sníst si ho na střeše nedaleké opery u fjordu! Sice minule, když jsem to takto absolvovala s Kájou v dubnu, tak nás málem odválo, ale stejně to prostě je zážitek. Skvělé sushi v kombinaci s úžasným místem. Ceny se pohybují od 100-160 noků, podle počtu kousků, a je výborné... I když je pravda, že v poslední době chodíme na sushi jinam, ale to vám ještě povím "u jiné čtvrti".

Jo, a s Radanem jsme na fotce na hlavních webovkách. Pamatuju si, že tam tehdy byl nějaký fotograf, ale pokud vím, nikdo se nás neptal, jestli s tím souhlasíme :)).

New Beirut Kebab

Pokud máte hlad a váš rozpočet je omezený, doporučuju tuto kebabárnu schovanou v boční uličce v centru. Malý kebab (který je dost velký) stojí asi 45nok a je výborný. Minulý rok jsem ho dostala k MDŽ místo kytice (fakt tak vypadal!) a občas tam zajdeme jen tak. Bez takové té bílé omáčky, co do toho přidávají, to je i docela "vyvážené jídlo" :).

HIMKOK

Himkok není restaurace, je to bar, ale je to jeden z těch stylových, kvalitních a ... skrytých ... Budete to chvíli hledat a koukejte po obyčejném "H" na omítce domu :). Jedním z barmanů a tuším, že i spolumajítelů je Slovák a drinky, co nabízejí jsou originální, nápadité (to má asi stejný význam, co?) a stylové. Každý je podávaný v jiné skleničce a právě se mi vybavily ty vynikající netypické chutě. Mňam :). Pokud jste v Oslu a chcete večer někde "žít", tohle je jeden ze dvou podniků, který fakt doporučuju! Ne teda, že bych těch barů obešla tolik :).

V centru je ještě několik podniků, které stojí za to zkusit. Třeba Mamma Pizza, kterou mi kdysi doporučila Terezka a kde mají výbornou a cenově dostupnou pizzu. A pak taky v nákupním středisku Steen & Strøm je v podzemí "food hall" se spostou dobrých podniků. Za zmínku stojí třeba What´s Soup, kde mají výborné polévky, které se v Oslu zase tolik nenosí. Jo, a málem bych zapomněla. Na Youngstorget, což je náměstí mezi centrem a čtvrtí Grunerløkka se nachází Kulturhuset neboli Kulturní dům ... Pokud budete mít štěstí, možná vám ke kávě bude zrovna někdo přednášet nebo hrát. 

GRUNERLØKKA

Juhů, konečně se dostáváme k další části. Grunerløkka je nejvíc "hipster" čtvrtí Osla, alespoň se to o ní traduje. Je fakt, že je v ní větší míra vintage obchodů, blešáků, kaváren i restaurací, ale jinak je to úúúplně normální krásná čtvrť, většinou i dost klidná. 

Nachází se v ní i několik parků, které se hlavně přes léto využívají k piknikům a ke grilování. Norové jsou velcí konzumenti tzv. "jednorázových grilů", které koupíte od jara do pozdimu v každém supermarketu za pár korun. Griluje se většinou maso nebo párky a k tomu Norové popíjejí pivo... Tyto parky bývají většinou hlavně o víkendech nacpané k prasknutí, v Grunerlokke je nejznámější asi Sofienbergparken.

 
Kavárny

Tim
Tim Wendelboe

Tim Wendelboe

Celkem známá oslovská pražírna/kavárna jednoho mladého muže jménem Tim, který několikrát po sobě vyhrál nějakou snandinávskou soutěž o nejlepší kávu. Podnik je to maličký, doslova se dvěma malými stolky, je provoněný čerstvě praženými zrny a káva stojí za to. Ať už si dáte cappuccino, které bude chutnat, jako by ho připravili ze smetany, anebo se rozhodnete si dát nějaký speciální druh kávy s nádechem brusinek a fialkovou dochutí. Kávová zrna si u Tima můžete přímo koupit, stejně jako různé pomůcky na přípravu domácí kávy. Pro "kafeholiky", pokud tu někdo takový je, je Tim Wendelboe určitě "povinná jízda", pokud budete v Oslu.

Mathallen

Kávu od Tima si můžete vzít s sebou a spolu s ní sejít maličko dolů do Mathallenu, tedy jídelní haly. Místo, které bylo otevřeno před necelými čtyřmi lety, je plné restaurací, obchodů s rybami, sýry nebo masnými výrobky a pro "foodies" je jak dělané. Pokud jste na sladké, určitě zkuste páj u Hello, good pie, makronku od Sebastien Bruno nebo palačinku u La crêpe d'Elen. Pokud preferujete radši "pořádné jídlo", třeba Noodles je dobrá volba. Uprosřed haly si můžou pronajmout své místečko náhodné podniky, takže někdy tam bývají cupcaky a někdy klobásy ... Dejte mi kdyžtak vědět, co potká vás :).

Mathallen není nějak obrovská hala, to ne, ale v Oslu začíná být docela vyhlášená. 

Supreme Roastworks
Supreme Roastworks

Supreme Roastworks

Další oslovská pražírna a kavárna. Celkem dlouho jsem oddalovala návštěvu, přestože jsem o ní četla už před dvěma a půl lety, když jsem se přestěhovala. Na mě osobně působí ještě lépe než Tim Wendelboe. Měla jsem tam nejlepší kávu, co jsem kdy pila. Ale ne vždycky. Občas tam je jedna baristka, které to zatím moc nejde, takže i sebelepší káva prostě není "nejlepší". Ale pořád nadprůměrná. Každopádně Supreme Roastworks je příjemné místo, kde se vyskytuje poměrně vysoká koncentrace "hipsterů", kteří si čtou magazín o kávě, mají bradku a popíjejí speciální odrůdovou kávu z Rwandy připravenou v chemexu :).

Cocoa

Na náměstí Birkelunden se nachází Cocoa. Jak už název podniku napovídá, je to místo, kde si můžete dát kakao. Většinou ve spoustě výborných příchutí, já doporučuju třeba vlašský ořech. Taky je to jeden z mála podniků, kde mají i nějaké dortíčky, místo obvyklých bolle. Interiér je lehce přeplácaný, ale útulný a já osobně mám taková místa ráda. Párkrát jsem tam psala článek, ale je fakt, že už jsem v Cocoa dlouho nebyla. Měla bych to napravit. 

Java
Java

Java 

Java je teda trochu z ruky, ale myslím, že to stále můžu zařadit sem, protože mě nenapadá kam jinam. Java patří pražírně Kaffa. Všímáte si? To už je třetí oslovská pražírna. Ještě je tu jedna, ale jejich podnik jsem nikdy nenašla.  Java je takový "správný" espresso bar. Čistý desing, míst k sezení pomálu a položek k jezení taky. Můžete si tu ale, stejně jako v Timovi, koupit spoustu druhů kávy domů.

Kávu z Javy si doporučuju vzít s sebou a vypít si ji v nedalekém parku St. Hanshaugen. V létě je z něj krásný výhled na Oslo. 

 

Restaurace

Nighthawk diner
Nighthawk Diner

Nighthawk Diner

Restaurace ve stylu amerického dineru, která nabízí skvělé "brunchové menu" i pořádné porce jídla. Mně na ní vyhovuje právě ten "dinerovský" design a jídlo mi vždycky chutná. Jednou jsme si tam s Radanem dávali i "frozen Mojito", myslím, že to byla jakože "oslava zasnoubení" a to bylo výborný, ale taky ohromně drahý (asi 120nok). Doporučuju jejich pekanový koláč, po tom se mi sbíhají sliny, jen si na něj vzpomenu.

Lille Saigon 

Vietnamská restaurace, kde podávají moc dobrou Phó. Radan o ní mluví často a kdyby mohl, chodí tam každý týden. Já si místo Phó většinou dávám nějaké "normální" jídlo, třeba rýži s hovězím, bambusovými výhonky a s žampiony a bývá to vynikající. Cenově se jídla pohybují okolo 120-150nok, což je docela dost na to, co je vám nabízeno, ale tak ... jste na dovolené :).

BLÅ

Tento podnik nejde nezmínit, i když se nejedná o restauraci ani kavárnu. Jde spíš o klub. Nachází se v jedné z nejvíc "hip" části Grunerløkky a pokud budete v Oslu v neděli, "musíte" se tam vydat. Dopoledne/odpoledne na nedělní trhy plné norských produktů a večer na poslech úžasné funky/jazz muziky. V neděli je vstupné zdarma a připravte se na to, že bude pravdepodobně plno. Ale je to zážitek, který stojí za to. 

 

FROGNER

Další z úžasných oslovských čtvrtí je Frogner. Je jednou z nebohatších a "nejnorštějších" a podle mě se v ní nachází ty nejkrásnější domy v Oslu.

 Åpent Bakeri Incognito

Jedna z mých oblíbených, co se týče sítě kaváren, kde pracuju. Je to první, která byla otevřená, tuším, že v roce 1998 a je fakt asi nejútulnější. Občas tam mívám směnu a je to vždycky velmi pohodový den, plný pití káviček a povídání si s příjemnými zákazníky ...

Asi před rokem a půl jsem tam potkala Báru z Cherries on top a jejího přítele, to byla milá a příjemná náhoda.  Jenom to mluvení v češtině v "kavárenském kontextu" bylo trochu obtížné. Že je to ona jsem pak zjistila až později díky instagramu :).

Mocca
Mocca

MOCCA

Kavárna Mocca je podobná Javě. Taky ji vlastní stejní lidé. Je o neco maličko větší a klidnější, takže se v ní dá v klidu sedět i několik hodit a povídat si s kamarádkou. Mají i wifi, kdybyste chtěli třeba pracovat. Poslední dobou do ní chodím poměrně často. Většinou sama, s kusem papíru a sepisuju si, co se mi honí hlavou nebo nápady na články. Občas jen tak sedím, piju kávu a jsem. A někdy si tam zajdeme s Markét, abychom probraly novinky :). 

V Mocca mají vždycky vynikající kávu. K jídlu si k ní toho moc nedáte, i když minule jsem zkoušela jejich brownie a to bylo teda parádní.

Bonita Blomster
Bonita Blomster

Bonita Blomster

O pár domů dál nalevo od Mocca najdete  květinářství a kavárnu v jednom. Vlastně jsem tam před týdnem dvěma byla poprvé, ale okolo chodím už nějaký ten rok. Upřímně, kafe nic moc. Ale vypadá to, že nejvíc tam stejně "frčí" smoothies. Nejkrásnější mi tam ale přijde prostředí, působí to tam fakt útulně a díky květinám je tam krásně voňavo.

Kdybych měla volit mezi Mocca a Bonita, tak vyhrává určitě Mocca, ale to je moje osobní preference! Nebo můžete zkusit oboje - Mocca na kávu a Bonita na posezení a smoothie :).

Restaurace

El Camino
El Camino

El Camino

Ulicí dolů napravo od Moccy je pak skvělé "burrito place". Stylové místo, s úžasným burritem nebo tacos, které si "namícháte" sami ve stylu Subway. Chodíme tam celkem pravidelně a vždycky jsme nejspokojenější :). Radan preferuje burrito, já zase 3 menší tacos, protože si do každého z nich nechám dát jiný druh masa, fazolí i rýže ... Jídlo mají skvělé a troufám si říct, že i autenticky ochucené a určitě se najíte.

El Burro

Kousek od El Camina je ještě další mexická, vlastně téměř totožná, restaurace. Jediný rozdíl je snad interiér a ten já preferuju spíš v El Caminu ... Ty podniky jsou ale opravdu asi pět minut od sebe, takže pokud zatoužíte po mexické kuchyni, můžete si vybrat :). 

Urban Eatery

Nedávno jsme zašli do této malé stylové asijské "street food" restaurace, která se nachází na Solli Plass, mezi Aker Brygge a Frognerem. Zaujal mě hlavně název, nebudu lhát :). Jídla jsou podávaná jakoby formou tapas - tedy menší porce více jídel - a pokud máte rádi nezvyklé kombinace a chutě, určitě vám bude v Urban Eatery chutnat. Akorát je to docela drahá sranda ... abyste se dva najedli, počítejte s tím, že tam necháte minimálně 400-500nok, bez pití (jenom s vodou).

MAJORSTUEN & BISLETT

Poslední čtvrti, které jsem se rozhodla zahrnout v tomto článku, jsou Majorstuen a Bislett. Vlastně s Radanem bydlíme na rozhraní těchto dvou a upřímně, s touto lokalitou jsem velmi spokojená. Je kousek do centra, kousek do práce, klidná a rušná zároveň se spoji na všechny strany města.

Kavárny

JOE & THE JUICE

Kaváren na Majorstuenu moc není. Nebo teda ... je, ale moc do nich nechodím. Za zmínku stojí Joe & the juice. Dánská síť kaváren, kde podávají dokonalé čerstvé freshe a shaky z různých ingrediencí. Jeden kelímek tedy stojí 55nok (malý), takže to není na časté návštěvy, ale občas místo sváči je to skvělé - výživné a chutné. Kávu mají taky dobrou, ale pokud budete mít příležitost, tak si radši zajděte jinam.

L´ardoise
L´ardoise

L´ardoise

Další kavárnou/cukrárnou je fracouzská L´ardoise, o které jsem se loni dočetla na instagramu, pak tam jednou zašla, "skamarádila" jsem se s dvěma ze tří majitelů, kteří si mě od té doby pamatují, i když tam rozhodně nechodím nijak často. Mají vynikající dortíky a makronky, které chutnají a vypadají dokonale. Teda, nezkoušela jsem všechny. Ale i tak doporučuju. Jen jsou ty dortíky docela drahé, jeden za cca 80nok, i proto tam nechodím tak často :). Nejlepší je, když tam občas zajdu po tom, co jsem strávila hodinu v posilovně. Vyváženost musí být :).

Oslok
Oslok

Oslok

Maličká kavárnička kousek od našeho bytu. Je zapadlá a velmi místní a to z ní dělá "hipster" místo, o kterém jen tak někdo neví. A právě proto vám o ní píšu! :) Nejideálnější je na krátkou zastávku, pokud se budete toulat (krásnými) ulicemi Majortuenu. Kávu připravují z kávových zrn od Tima Wendelboe a Supreme Roastworks.

Restaurace

Curry & Ketchup

Indická restaurace s autentickým interiérem a vynikajícím a cenově dostupným jídlem. Curry & Ketchup byla jednou z prvních restaurací, ve které jsem v Oslu kdy byla a stala se takovou stálicí mezi podniky, kam občas chodíme. Pokud máte rádi indickou a jste v Oslu, tohle místo je přesně pro vás :).

Chili Thai
Chili Thai

Chili Thai

Take away restaurace, kde si můžete za 89nok dát 14 kousků vynikajícího sushi nebo teplé asijské jídlo (většinou kuřecí maso s kokosovým mlékem a zeleninou). Sem chodíme nejčastěji, protože to máme kousek a za tu cenu se fakt dobře najíte a pochutnáte si. Jídlo si můžete sníst i přímo tam, pár stolků tam mají, ale doporučuju si ho spíš nechat zabalit, vzít do nedalekého Vigelands parku a vychutnat si ho tam. Slibuju, že se vám to bude líbit!

Jediná nevýhoda je, že obsluha v podstatě neumí anglicky ... proto je v tomto případě dobře se naučit jednu z těch frází, co jsem vám psala na začátku článku :).

Kverneriet
Kverneriet

Kverneriet

Na to, abychom zjistili, kde mají "nejlepší burgery ve městě", jsme museli jet na výlet do Tønsbergu, kde se nachází jediná další pobočka v Norsku. Menu mají jednoduché, interiér je z mého pohledu dokonalý a ty burgery!! Ty kombinace! Já si vždycky dávám "burger of the month", minule byl ochucený lanýžovým olejem a fakt jsem ještě nikde nejedla lepší burgery, než tam. Pokud jste milovníci této "americké" speciality, tak Kverneriet určitě nevynechejte.

Jen "pozor" - v pondělí mají zavřeno a pokud se tam vydáte v období večeře (kolem šesté osmé hodiny), je dost možné, že budete chvíli čekat na stůl. Stojí to ale za to!

Laundromat

A nakonec chci zmínit ještě Laundromat, kam chodíme na brunch. Nemůžu říct, že pravidelně, to bychom se asi nedoplatili, ale pokud někam, tak většinou tam. Já si vždycky dávám banánové lívance s javorovým sirupem a Radan anglickou snídani.

Moc se mi líbí interiér, je stylový, barevný a plný knih. A Laundromat se podnik jmenuje, protože si tam můžete i vyprat, zatímco si pochutnáváte na dobrém jídle! Vlastně nevím, co bych tomu vytkla. Dokonce i ta roztrhaná křesla už si vyměnili ... :)

Tak se pomalu blížíme ke konci první části. Představila jsem vám opravdu jen ty podniky, které z mého pohledu stojí za zkoušku. Který z nich (a jestli všechny) nakonec při vaší návštěvě Osla zkusíte, už je na vás :). Taky je dost možné, že narazíte na nějaký úžasný podnik sami ...a to mi pak můžete napsat a já se zase ráda nechám inspirovat vámi :).

Na závěr bych ještě ráda napsala přibližné ceny různých jídel a potravin, ať víte, kolik vás to zhruba může stát :). Jedna norská koruna je v současnosti 2,8Kč (únor 2016).

Černá káva 26-34nok 
Cappuccino 32-45nok
Café Latté 35-48nok
Pivo v restauraci/baru 65-120nok
Víno v restauraci (1,5-2dl) 90-120nok
Koktejl 120-150nok
Sendvič v kavárně 49-90nok
Bolle v kavárně 28-35nok
Jedna porce jídla v "běžné" restauraci 110-150nok
Jedna porce jídla v dražší restauraci 160+nok
Nejlevnější šunka ze supermarketu (cca 90% masa) 14nok
Plátkový sýr ze supermarketu (250g) 35-40nok
Nejlevnější chleba ze supermarketu cca 8nok
Chleba z pekárny 45-57nok
Těstoviny ze supermarketu 4-20nok
Losos ze supermarketu (500g) 40-50nok
Jablka 14-20nok/kg
Banány 15-25nok/kg
Pivo ze supermarketu 28-38nok (dá se koupit jen ve všední dny do 20:00 a v sobotu do 18:00)

Tak, a teď už mě nic nenapadá. Vás jo? Ráda odpovím na jakýkoliv dotaz, povím příběh "navíc" a tak. Chystá se někdo z vás do Osla? Žijete v Oslu? Je pro vás tento článek užitečný? Dejte mi vědět, zajímá mě všechno!! :)

Mějte se krásně!

P.S.: O oslovských podnicích jsem už psala tady a tady.

P.P.S.: Blíží se konec měsíce a já se chystám posílat nový newsletter. Pokud někdo máte zájem jeden takový "soukromý email" obdržet, můžete se přihlásit k odebírání v pravém rámečku tady na blogu. :)

Komentáře

Napsal(a) Andy - nehladu.cz (neověřeno), Ne, 28. 02. 2016, 22:51*

Tak koukám, že mám ještě docela resty a měla bych Oslo navštívit minimálně ještě jednou :)) U mě je nakonec z navštívených míst asi největší favorit Bare Jazz.. ani ne tak kvůli kávě, ale hrozně se mi líbilo to místo, interiér ... asi by to bylo to místo, kde bych se zvládla povalovat půl dne. Maximálně bych doběhla do Mathallenu na makronku! (Ale co je nedůležitější - jsem na fotce a jsem slavná ! :D )

A ještě (pardon za OT) k tomu přechozímu komentáři - já to tady samozřejmě pročítám průběžně, ale musela jsem si trochu navyknout, že na mě nový článek nevyskočí na blogerovi, jak už vlastně psala někde Verča :) ale budu se snažit se častěji "ozvat":) a díky za pochvalu videa! Já jsem z toho vždycky taková nervózní a hrozně se stydím, když něco vydávám... Teď jsem navíc díky tobě začala dost sledovat tu Lilly Singh/Superwoman a když se pak podívám na svoje video, tak bych se nejradši studem zavřela do skříně :D

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.