Čt, 17. 03. 2016, 17:22

6x o vztazích na dálku

roadtrip po Norsku

Vztah na dálku. Dá se zvládnout? Stojí za to? Noo, univerzální odpověď neexistuje, ale můžu s vámi sdílet svou zkušenost. My jsme s Radanem byli na dálku dva roky (Oslo-Praha) a bez většího okecávání bych se ráda dostala k pár tipům, které se můžou hodit komukoliv v podobné situaci :).

1. Skype

Jako první chci zmínit určitě Skype, protože ten je pro "komunikaci na dálku" nejjednodušší, což předpokládám všichni už víte :). My jsme to měli s Radanem nastavené tak, že když to šlo, ráno jsme se vždycky na pár minut pozdravili a popřáli si hezký den. Taky jsme spolu sledovali seriály a filmy. Pustili jsme si oba skype, odpočítali to a pustili film a pak koukali společně, skoro jako bychom byli spolu ... častokrát jsme teda koukali spíš na sebe. Můj brácha a jeho holka spolu přes Skype třeba cvičí. Prostě si na sebe nastaví kameru a vzájemně se podporují :).

2. Soukromá skupina na facebooku

Hned na začátku jsme si vytvořili naši "sametovou lóži pro dva" a tam jsme si vkládali všechno možné, během dne, ať jsme byli oba online nebo ne. Posílali jsme si videa, když jsme se míjeli na Skypu, posílali jsme si fotky, texty, básničky, písničky ... třeba každé pondělí PPP - pikantní pondělní píseň. Pamatuju si, že Radanovi se moc líbila Ooh Ooh Baby od Britney Spears :). Bylo to fakt milé a dodnes do lóže občas ráda nakukuju ... 

3. Vědět, kdy se uvidíte a být v souladu s tím, co je

Tento bod jsem si vlastně uvědomila až zpětně. Tedy, z půlky. Vždycky jsme věděli, kdy se uvidíme příště, pomáhalo mi to zůstat v klidu. Zároveň je ale důležité brát věci tak, jak jsou, což se mi, hlavně na začátku, moc nedařilo. Pořád jsem to chtěla jinak a spoustu dnů jsem strávila počítáním, když už se zas uvidíme a nežila jsem tolik v přítomnosti. Není to špatně, samozřejmě, a jinak jsem to neuměla :). Je to ale v podstatě zbytečné, protože místo s proudem jsem šla proti němu a upínala se na něco, co jsem nemohla změnit.

4. Otevřenost, komunikace

Každému páru vyhovuje něco jiného. Tuším ale, že být otevřený a komunikovat spolu o tom, co se děje, je důležité, protože když se delší dobu nevidíte a ještě si spolu moc nepovídáte, nemáte moc možnost znát "dnešní verzi" člověka, kterého máte rádi. Všechno je neustále v pohybu. Láska sama o sobě žádnou takovou formu "nepotřebuje", sama o sobě je nepodmíněná. Vztah každopádně nějakou tu "formu" má a být k sobě otevření a povídat si, je určitě podstatné. Nejen u vztahů na dálku.

5. Být sám (se) sebou

Zní to jako klišé, ale naplno si prožít, že nikdo a nic "z venku" vám nezaručí, že budete šťastní, je velmi přínosné :). Je příjemné nechat se hýčkat, rozmazlovat, vyznávat si lásku a věnovat si spoustu energie a je skvělé se takto projevovat kdykoliv to tak cítíte. Je to nedílná součást vztahu a zvlášť vztah na dálku "stojí" spoustu energie. Pokud ale člověk není "v souladu" sám se sebou a s tím, co je a co se děje a spoléhá se na druhého člověka, že ho učiní šťastným, dlouhodobě to fungovat nemůže a nebude ... a na dálku obzvlášť ne. Ego totiž chce stále víc a víc pozornosti a je těžké s ním držet krok. 

6. Najděte to, co vyhovuje vám. 

Nakonec snad ještě dodám (nebo možná zopakuju), že neexistuje žádný univerzální návod. Na nic. To asi víte, že jo. :) Pokud se ale "ocitnete" ve vztahu na dálku a nebudete vědět, jestli jo nebo ne, poznáte to. Buďte otevření, vnímaví ... a pokud budete oba dva "na stejné vlně", půjde to skoro jako po másle :). Cokoliv se ale děje, je "správně". A nebo "nesprávně". Záleží jaké znamínko tomu my sami dáme. Jisté ale je, že to je, jak je. :)

Máte zkušenost se vztahem na dálku? Jaká je? 

Komentáře

Napsal(a) Ivet (neověřeno), Čt, 17. 03. 2016, 19:30*

Ego chce totiž víc a víc pozornosti.. Ach terez jak mi mluvíš z duše:) V úterý jsme byli na představení Jardy Duška, jestli jsi o něm slyšela:) A on přesně mluvil o tomhle. Člověk když se zamiluje otevře své srdce. A tím kolem něho proudí hromada energie. Ale vytvoří si doměnku, že ten přítel mu tu energii a lásku dává. A proto potom po delší době tu energii z přítele tahá.. "máš mě ještě rád?" Hádky, žárlivost... Chceme toho člověk vlastnit aby nám tu lásku pořád dával. Chyba je v tom, že se nemám rádi a tu lásky bychom si měli dávat sami sobě a s tím druhým prostě být..Nezkoušet ho změnit, ale respektovat jeho kladné ale i záporné stránky.. A prsotě být♥...

Napsal(a) Ivet (neověřeno), Čt, 17. 03. 2016, 19:32*

A jinak k tvé odpovědi na to zda máme vztah na dálku. S přítelem jsme od sebe 50 km, vídáme se o víkendech a dá se to:) Sice spolu neskypujeme a to všechno, ale máme čas sami na sebe, na své koníčky.. Ale už se němůžu dočkaž až spolu začneme bydlet:)

Měj se krásně, tvoje věrná čtenářka Ivet Š. :))

Ivetko, ty jsi zlatá :) Děkuju!

Představení Jardy Duška znám, byla jsem na něm před léty v Brně ... vlastně jsi to už všechno napsala :). Já to v tomto článku nechtěla více rozvádět, protože jsem chtěla, aby byl přímý a "přístupný" ... Čím hlouběji do sebe se ale člověk podívá, zjistí, že je úplně jedno, jestli spolu lidé žijí a nebo se občas navštěvují ... na samotnou lásku to nemá vliv, protože to v podstatě není o tom druhém člověku ... Mít parťáka, se kterým souzníš a sdílíš a užíváš si podobné "formy", je paráda ... ale postavit si na energii a lásce někoho jiného svoje štěstí je zákonitě nemožné ... prostě to "nefunguje", protože nikdy nebude nic a nikdo přesně podle našich představ, ego si vždycky najde nějaké "ale", cokoliv ... Na druhou stranu je to úplně legitimní forma vztahu, prostě proto, že kdyby to člověk uměl jinak, tak reaguje jinak ... když si to ale uvědomujeme, můžeme vycházet z toho "zdroje", z toho svého jádra kdykoliv a za jakékoliv situace... :)

Děkuju moc, že jsi napsala! Držím palce! Měj se krásně! :) Terez

Napsal(a) Liby (neověřeno), Pá, 18. 03. 2016, 09:40*

Tyjo, to o tom egu (Dušek) je strašně pěkný! :) Naprostá pravda, na to si někdy vzpomenu, až budu chtít vyčítat příteli, že se o mě dostatečn nezajímá..:)

Skvělý!

K tématu, zažila jsem a vyvolává to ve mně spíš pocity úzkosti...nebylo to hezké a nebylo to dobré. V tu chvíli jsem to ale samozřejmě viděla jinak, asi bych jinak mluvila, kdybychom spolu zůstali... když si na to vzpomenu teď (3h cesta vlakem, komunikace přes sociální sítě, to jak jsme se "znali" jen my dva a žádný z nás nestíhal zapadat do každodenního života a mezi rodinu a přátele toho druhého... taková izolace. A samota, mám z té doby spoustu zážitků, které jsem prožila bez něj... sama.

Vlastně kromě konverzací přes net a výletů spolu, které byly takové hodně zorganizované, jsem žila "jako bych nikoho neměla" . Ale tehdy jsem to rozhodně vnímla jinak, byla jsem moc zamilovaná.  Málem jsem přišla o rodinu, místo, které miluji, o prostředí, které je částí mně... teď mám radost, protože žiju tam,kde chci, s rodinou v dosahu, a ve vztahu, který byl už v počáteční zamilovanosti plný, protož jsem žila realitou a né představami a ani jeden se nemusel cítit opuštěný...   

takže já se osypu, jen slyším "vztah na dálku" :( (ale zase ten důvod dálky nebyla práce nebo studium a tak, co by bylo nco jiného, ale to, že ani jeden z nás nechtěl žít tam, kde žije ten druhý, taže průšvih)

dovedu si představit, že jsou lidi, kterým to povahově nevadí, já bych tím vztahem víc ztratila než získala, tak proto je mi z těhle vzpomínek tak zle...pač to bylo blízko  tomu všechno fakt ztratit a pak by možná i ta láska vyrchala...a co pak.

 

Liby,

děkuju za tak dlouhou a otevřenou zprávu/komentář ... Pamatuju si, jak jsme si o tom psaly tehdy, když to bylo "aktuální" a prostě každý má fakt unikátní zkušenost ... A chápu, že vztah na dálku nemusí mít pro spoustu lidí "smysl" a je fakt, že pokud ti dva nevidí moc východisko, resp. neví/nechtějí se nějakým způsobem přizpůsobit, tak ten vztah asi "budoucnost" nemá ... ten předpoklad, že do toho jdou oba naplno a nějaká vyhlídka toho, že budete žít spolu je dost podstatná ... já ten článek psala hlavně proto, že jsem chtěla sdílet svou zkušenost o tom, co se dá dělat, když ti dva v tom "vztahu na dálku" jsou a vědí, že to třeba dokončením školy (jako u nás) skončí ... prostě pár, víceméně subjektivních, tipů :) ... I když si stejně každý pár najde svoje, když je v té situaci ... :)

Ale ono ani nemá smysl to vysvětlovat, myslím, že jsme se pochopily tak jako tak. Měj se hezky, Liby :). Terez

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.