Pá, 01. 04. 2016, 11:14

#sweetmelangefun aneb pojďme si zpříjemnit duben cvičením a pravidelným režimem

Sweet Melange fun

Vždycky jsem si říkala, co všichni mají s tím sdílením toho, že cvičí ... no a já teď pár týdnů pravidelně cvičím a najednou mám tu "potřebu" taky. Je to zvláštní, protože jsem občas cvičila už předtím, ale možná jsem to nesdílela, protože jsem v tom neměla žádný řád a tak to nebylo motivující pro mě a nebylo by tím pádem ani pro vás.

Už spoustukrát jsem se snažila si nějaký řád vytvořit, na blogu jsem začala pár "článkových sérií", které skončily u úvodního článku a možná se ptáte, v čem je tohle jiné. Upřímně? Ještě nevím :). Rozdíl je ale možná v tom, že jsme se do toho tentokrát pustili s Radanem společně (a on byl i ten, kdo to celé začal). A že sem o tom nepíšu po prvním cvičení, ale po pár týdnech, kdy už jsem několikrát zakusila bolest svalů po celém těle, pár nadávek a hlasitých vzdechů plných bolesti a stále mě to baví a začínám si vytvářet slušný návyk. Lhala bych, kdybych napsala, že se každý den budím natěšená na 70-90min cvičení, ale po pár pohybech a první "high five" s Radanem se k tomu (těšení se) vždycky dostanu :).

Pohyb každopádně není jediná věc, co jsme "změnili". Pro přehled to rozdělím do tří částí - režim, pohyb a jídlo.

yoga poses

Ještě než začnu chci dodat, i když je to trochu otřepané, že nejsem odborník. Beru to celé spíš jako takové hraní si s časem, organizací, se svými pocity a se svou leností. S úmyslem cítit se dobře a v ideálním případě zpevnit tělo a hlavně si roztáhnout svaly, které kdysi dááávno byly fakt flexibilní. Bude mi ctí a potěšením, pokud se do toho pustíte se mnou/s námi, ať už budete následovat, co tu píšu anebo se rozhodnete na to jít trochu jinak - jsem pro poslouchání vlastního těla a svých "potřeb" a ty nejlépe víme každý sám, stačí je vnímat a snažit se je nezaměňovat s leností a pohodlností ... Čím víc nás ale bude, tím víc energie a podpory bude proudit naším směrem a plus nás to všechny může tak nějak "sblížit", že jo :).

REŽIM

Budíček: ne později, než v sedm
Večerka: nejpozději v jedenáct

Každý den se snažíme chodit spát i vstávat zhruba ve stejný čas. Večer nejdeme spát později, než v jedenáct a ráno se snažíme vstávat kolem sedmé. Občas chodím do práce na 6:30 a tím pádem je pro mě trochu nereálné vstávat až v sedm, ale myslím tím všechny ostatní dny. Pár lidí v mém okolí se mě ptalo, jestli mi nedělá problém usnout. Upřímně, mně vůbec, protože jsem zvyklá chodit spát spíš dřív než později. Co mě ale překvapilo je, že i Radan usíná lehce, což je celkem neobvyklé, protože si vždycky stěžoval, že nemůže usnout a běžně chodil spát ve dvě nebo ve tři ráno. Víte čím myslím, že to je? V devět večer vypínáme internet a počítače a prostě děláme něco jiného. Čteme si, povídáme a nebo třeba jenom jsme. Věřte nebo ne, ale mysl i tělo se tím úžasně zklidní a já si tento bod užívám snad ze všech bodů nejvíc, což bych do sebe nikdy neřekla. Nedělám to tedy proto, že musím, protože teoreticky nemusím, že jo, ale protože to na mě má dobrý vliv.

 Zároveň jsem ale pro, aby se to občas "porušilo". Třeba v sobotu u nás pořádáme narozeninovou párty pro Markét a nemyslím si, že to zabalíme v jedenáct jenom proto, že něco dodržujeme. Věřím v rovnováhu :).

JÍDLO

Co se týče jídla, Radan se snaží omezovat velikost porcí a já jsem stravu nechtěla řešit vůbec. Pak jsem ale jednou měla v práci hodně času na "nic nedělání" a pořád jsem něco ujídala a moje kolegyně Mari mě přesvědčila, abych se k ní přidala a přestala jíst sladkosti, kromě soboty, kdy si můžu něco dát. Zatím jsem čtvrtý den bez čokolády, kynutých buchet, co máme v práci, a tak a řeknu vám - je to fuška! Fyzicky žádný absťák necítím, ale myšlenkama jsem každou chvíli u čokolády, palačinek a těch čokoládových vajíček, co jsem dostala od Lucky a co mě "straší" na nočním stolku. Ani jsem si neuvědomovala, jak moc jsem na sladkostech závislá. Nebo teda, věděla jsem, že každý den něco sladkého sním, ale nedošlo mi, že to "potřebuju" tak moc. Dala jsem si to jako výzvu do konce dubna a jsem zvědavá, jak to na mě bude působit. Ovoci a ani trošce medu třeba v kaši se každopádně nevyhýbám.

Obecně nejsem "zastánce" (ale ani odpůrce) žádného alternativního stravování. Pro mě to není zajímavé hlavně proto, že jsem si prošla ppp a přijde mi, že striktní vyloučení určitých potravin z jídelníčku není dobré pro tělo ani pro psychiku. Spíš jsem pro nepřecpávání se pečivem a sladkým, jsem pro vyváženou stravu obsahující zeleninu, ovoce, maso, mléčné výrobky i přílohy, jsem pro zkoušení nových potravin. Teď mi například vyloženě zachutnalo ovesné mléko! Jsem pro poslouchání svého těla! 

Kalorie si nepočítám a jím tak, aby mě to zasytilo a uspokojilo. Celou tuto "výzvu", pokud to tak nazveme, neberu jako dietu, ale spíš jako vytvoření si návyku na pravidelný pohyb a režim. 

Pro představu tu mám jídelníček mých posledních dvou dní, které teda jsou trochu zkreslené, protože v nich chybí ta obvyklá čokoláda (ale není jí zas talik, to né, jen prostě takové "ujídání"). Místo ní teď většinou jím ovoce. Včera jsem taky například měla šííílenou chuť na těstoviny s kečupem a se sýrem, které jsem neměla dobré tři měsíce, a tak jsem si je dala a vychutnala do posledního sousta.

jídelníček

Středa

SN: Ovesná kaše s ovesným mlékem, lžičkou medu, skořicí, s banánem a s kokosem
OB: Kuskus s cizrnou, čočkou, cuketou, kuřecím masem, paprikou a se sýrem
SV: jablko se lžící arašídového másla
VE: Dva zapečené chleby (4 krajíce) se šunkou a se sýrem, cherry rajčátka (tip: pokud nemáte toastovač, stejně dobře poslouží i vaflovač :))
SV: Jablko, kiwi a hroznové víno

pití: spoustu neslazených čajů, voda, sklenička coly zero

jídelníček

Čtvrtek

SN: Vanilkový jogurt s ovesnýma vločkama, banánem, malinama a corflakes na ozdobu
OB: 2 vajíčka se šunkou a sýrem, 1ks chleba, cherry rajčátka
SV: 1 plátek žitného chleba s paštikou a plátkem slaniny 
SV2: jogurt
VE: těstoviny s kečupem a se sýrem :)
SV: Jablko a mistička popcornu

pití: neslazené čaje, voda, cappuccino, sklenička coly zero

POHYB

A nakonec se dostáváme k tomu, pro mě, nejpodstatnějšímu - pravidelný pohyb. Každý den po probuzení, pokud zrovna ráno nejdu do práce, si s Radanem uvaříme čaj a pustíme se do cca 70-90min cvičení, která bývá různě intenzivní. Občas docela "hardcore workout", jindy zase spíš protahovací jóga. Protahováním každopádně začínáme vždycky, většinou podle videí od Adriene, což je youtuberka a učitelka jógy, na jejímž kanále najdete spíš klidnější "verzi" jógy a hodně strečinku. Její videa často využíváme i před spaním, i když "bed time stretch" jsme poslední dva dny flákali ...

Ještě častěji ale cvičíme podle je Juliany Semenové neboli Boho Beautiful, jejíž kanál je nádherně udělaný, většinou cvičí na nějaké krásné pláži a bez delšího okecávání se jde rovnou k věci. Plus má teda tělo, které bych si taky nechala líbit, kromě prs teda :). Vyhovuje mi, že každé video má jenom cca 10-12min, což je "snesitelná" doba a většinou si takto předvybereme 4-5 videí a pak je postupně pouštíme. Moje nejoblíbenější je TOHLE, TOHLE a TOHLE, na protažení pak TOHLE.

Ve dny, kdy chodím do práce na 6:30, si přivstanu o čtvrthodinku a tu věnuju alespoň krátkému protažení, případně ranní meditaci. 

Zatím mi to takto naprosto vyhovuje, přece jen ještě ani některé pózy nebo některé série nevydržím do konce nebo vkuse, takže je pro mě zbytečné posouvat se "dál" :). Už po těch dvou týdnech ale vnímám výrazné zlepšení mojí ohebnosti, z čehož mám obrovskou radost.

Radan cvičí každý den, což mně "osobně" přijde, že je moc ... já cvičím průměrně tak 4-5 týdně. Plus se snažíme hodně chodit pěšky.

kobra jóga

Na závěr vám ještě povím "behind the scene" informace, jak vznikají takové "jogínské" fotky :). Ta první, co jsem přidávala už před pár dny, byla vyfocená vyloženě pro instagram, kvůli jedné hře, co jsem tam hrála. Ve foťáku mám takové fotky dvě, jednu focenou vodorovně, jednu na výšku. Ty fotky, co vidíte v tomto článku zase vznikly dneska ráno po cvičení, takže už jsem byla docela unavená ze všech těch póz, a tak jsme se je snažili vyfotit co nejrychleji. Berte je tedy prosím spíš jako ilustraci, než jako nějaké "pozérské pózy" s podtextem "koukněte se na mě, jak mi to jde!" nebo "noo, víte, zatím mi to vůbec nejde." ... I když vlastně, je na vás, jak to vezmete a jak to na vás působí :).

Tak co? Půjdete do toho s námi? Celý duben? Pokud jo, můžeme si na instagramu založit #sweetmelangefun (to se tak dělá, že jo? :)) a společně si s tím hrát, zkoušet, bavit se. Já se pokusím každý týden přidávat "aktuality", a pokud budu mít i nějaké zprávy od vás, ráda budu, s vaším svolením, sdílet i je. Těším se na odezvy a mějte se zatím krásně! :)

Komentáře

Napsal(a) Ivet (neověřeno), Pá, 01. 04. 2016, 11:51*

Jé, první den, nová výzva:) Už uvažuju i o BodyCamp -něco udělat pro sebe.. A tohle by do toho krásně zapadalo:)http://www.kristinacechova.cz/2016/03/body-camp-spolecna-cesta-pro-vase-cile.html

A myslím že i ten režim by byl moc fajn, halvně to vstávání:)) Když mám čas, ráda si přispím..

Ahoj Ivet,

děkuju za odezvu a i odkaz na ten článek, ten BodyCamp vypadá super ... ještě kouknu, co tam Kristina přidala včera ... vůbec jsem její blog neznala, takže děkuju za tip, vypadá dobře! :).

A ten režim je super, ono se to nezdá, ale člověk má opravdu víc energie :).

Noo ... tak snad se v něčem přidáš :). Měj se krásně, Terez.

Napsal(a) K. (neověřeno), Pá, 01. 04. 2016, 13:06*

Podle tech dvou jidelnicku se obavam, ze jis malo, coz zpomaluje metabolismus, mnozstvi je moc dulezite, kdyz se clovek snazi jist zdrave. Vubec to nemyslim spatne, jen pisu postreh. Zkus se mrknout na knihy od Brichace Toma, napred jsem jeho popularite smala, ale pak me ty knihy dost inspirovaly, jsou tam fajn recepty i mnohe zakonitosti s organismem polopate vysvetlene :) Preju krasne dny! 

Ahoj K.,

děkuju moc za komentář :). I za postřeh, rozhodně ti ho nechci nějak vyvracet a už vůbec ho neberu zle! Každopádně myslím, že jsou mé porce dostačující, minimálně k tomu, abych se cítila dobře a zasycená ... Četla jsem spoustu knih o výživě, když jsem jídlo hodně řešila a i když už tím teď aktivně nezabývám, protože mi to nepřijde důležité, stále mi spoustu věcí v hlavě zůstalo :). Vygooglila jsem si toho Toma, nikdy předtím jsem o něm neslyšela a nemám teď možnost na to kouknout víc, každopádně si to prohlédnu a pročtu. Děkuju :) 

Krásné dny i tobě! :) Terez

Napsal(a) Jituš (neověřeno), So, 02. 04. 2016, 17:00*

Terezko, psala jsem komentář už včera, ale koukám nějak se ztratil a nepostnul... 

Článek je moc příjemný a musím říct, že mě tak pěkně nakopnul. O ranním cvičení (protahování) přemýšlím už dlouho, ale nějak jsem to keště nezrealizovala. Je fakt, že přes týden, kdy mi budík zpívá v 5 ráno je pro mě docela šílená představa vstát byť o 15 minut dřív. Jsem spíš "sova" a tenhke režim mě fakt drtí takže přes týden to nevidím růžově. Ale o vílendech bych to ráda zkusila :-). Co je mi moc sympatické tak ten zvyk s mobilem - to asi začnu praktikovat a uvidíme co na to tělo :-) . No a s jídlem s tím teď dost "čaruju" a zkouším, která cesta bude vzhledem k mému aktuálnímu stavu pro tělo ta "pravá" :-) 

Děkuju za inspiraci a "kopanec" tím správným směrem. Videa ještě musím shlédnout. Fajn den a snad už koment dorazí. Jituš

Ahoj Jituš,

děkuju za komentář a mrzí mě, že si ho musela psát dvakrát ... o to víc si vážím, že jsi ho napsala znovu :). Jsem ráda, že tě článek "nakopnul", já jsem zatím nadšená. Četla jsem na tvém blogu nedávno, že si se pustila do nějaké výzvy, ale upřímně jsem nezkoumala o čem přesně ta Whole 30 je, což jsem vlastně trochu vysvětlila i v článku :) ... To s tím mobilem a počítačem jenom doporučuju, minimálně to fakt zkus a uvidíš, jestli ti to bude vyhovovat ... možná může být zajímavá alternativa vynechat internet a mobil i počas dne, kdy bys ho třeba běžně používala, třeba na dvě hoďky a věnovat se něčemu jinému ... každopádně nevím, kolik času takto trávíš, třeba to ani vůbec není "třeba" :) ...

Měj se každopádně krásně, držím palce ... a tak :). Terez

Terezko, děkuju za krásnou odpověď! :) 

 

Právě jsem si pustila dvě z videí, na které jsi v článku dávala odkaz. A jako ufff...jsem asi úplný looser a mám dojem, že bych v té ,,nulové,, flexibilitě trumfla i tvého Radana, haha :)). Slečna má kanál dokonalý, videa jsou příjemná a je mi sympatické, že jsou fakt jen kolem 12 minut, takže si to člověk může naskládat, jak má zrovna chuť. Ale ty pózy a polohy, co v těch videích dělá nedám ani z poloviny (u většiny teda) :D. Takže u protahovacího videa to dopadlo tak, že jsem zvládla základy na začátku a pak jsem se tu protahovala sama a na ni jen koulela očima :D. Nevíš jestli má nějaké hooodně ,,začátečnické,, videa? Pro nás totálně zkrácené a neohebné? Cvičí video taky pecka, ale upřímně po 14 minutách jejího tempa a poloh fakt umírám :D...což mě teda štve, protože se mi podle ní fakt dobře cvičí a musím říct, že je to asi první člověk, který dělá jógu či pilates pro mě zajímavým a svým způsobem dynamickým stylem což mi vyhovuje. Ale chtělo by to začít asi fakt od úplných základů neb její ,,mořská víla,, je pro mě high level :))

Taky jsem si opět potvrdila jak jsem na tom se svou angličtinou bídně tudíž bych měla začít dělat i něco s touto položkou. Fakt mě štve že jí rozumím jen tak zhruba :))

No a postavičku má teda slečna jak lusk, mít ji tak z poloviny jako ona tak si pískám :).

Děkuji za tipy k cvičení určitě se k tomu budu vracet a kdybys měla v rukávu nějaké tipy pro začátečníky se zkráceným snad vším tak budu ráda :)).

P.S.: whole30 jsem začala, ale aktuálně si ho upravuju podle sebe takže to nejedu úplně tak drilácky, jak je v knížce. Ale čerpám z toho hodně inspirace a v základech se snažím to dodržovat. Nicméně se snažím přizpůsobit i svému aktuálnímu zdravotnímu stavu, režimu a tomu co tělo potřebuje :)).

Měj krásný večer. Jituš.

Napsal(a) Anonym (neověřeno), So, 02. 04. 2016, 19:08*

Terezko, to je článek - paráda, děsně zajímavý a inspirativní. Cvičení je bezvadná věc, i když teď tomu moc nedám. Spíš si dělám pár protahovacích cviků každý den chvilku jen tak pro sebe. Mrknu určitě na odkazy, které tu dáváš. Já se doma nikdy nedonutila systematicky cvičit. Ale když jste dva, to je úplně o něčem jiném. Ty sladkosti mi vrtají hlavou, už delší dobu si říkám, že bych je měla omezit, taky jsem na nich závislá? Asi jsem závislák. Tak tě obdivuju, že jsi do toho šla..

Počítač taky vypínám dřív, užít si chvíle bez něj o to jde. Stejně teď bude hezké počasí, tak u něj nebude člověk tolik času trávit.

Naplno s tebou do toho nepůjdu, ale trochu se nechám tebou inspirovat. Vidím, že jsi "nakopla" víc lidí, to je prima.

Terezko, fakt dnes moc zajímavý. Měj se parádně ! Jarka

Jé, Jarko

děkuju moc za komentář! :) Přiznám se, že jsem se chystala ti napsat email, ale tak teď můžu psát tady :). Těší mě, že se ti článek líbí a jsi skvělá, že se ti daří pravidelně se protahovat a omezovat i ten počítač ... máš každopádně pravdu, že čím hezčí počasí bude, tím snáž to taky půjde :) ... já si to zatím fakt užívám :).

Co se týče sladkého, můžeš to zkusit ... já to zatím "dodržuju". V sobotu jsem měla ten den, kdy jsem si mohla dát, na co jsem měla chuť a kupodivu jsem neměla nějak přehnanou ... naopak o to víc jsem si ten kus dortu vychutnala :) ... Tak mi dej vědět, jak to jde tobě, pokud se do toho pustíš :).

Měj se krásně, zatím ahoj, Tereza.

Napsal(a) Andy - nehladu.cz (neověřeno), Po, 04. 04. 2016, 00:33*

Krasny clanek ! Moc se mi libi, jak jsi to cele pojala :) a dost me to inspirovalo zmenit svuj rezim spanku. Jsem schopna jit jeden den spat ve 3 a vstavat v 11, pricemz dalsi den musim vstavat v 7... Citim jak mi to nevyhovuje a jak jsem pak rozlamana i kdyz spim dlouho, takze na tom musim zapracovat.

Koukala jsem, ze nekdo zminoval, ze mu toho jidla prijde malo - mne to prijde moc hezky! :) Sice nezminujes konkretni mnozstvi (vlocky, testoviny), ale to je drobnost. Kazdemu vyhovuje neco trochu jineho, ale mne osobne toho prijde akorat, zdrave, zadny extrem, super :) A s tim sladkym docela chapu, v ramci vyzvy jsem si ho ted "zakazala" a ... zni to blbe, ale mela jsem na chvili skoro radost, kdyz jsem mela strevni chripku, protoze jsem mela "omluvu" pro horkou cokoladu:D kazdopadne zitra to urcite porusim dortem, ktery jsem pekla na oslavu :))

A diky za tipy na cviceni! A.

Ahoj Andy,

to je super, že píšeš ... říkala jsem si, jestli ty nebo Verča budete nějak reagovat, protože mě to upřímně zajímalo :) ... A jsem ráda, že jsem "prošla" :D, i když sama za sebe jsem "v souladu" s tím, jak jsem to pojala a potažmo se mnou i Radan (ale impuls byl od něj, na cvičení, musím to znovu zmínit, protože jinak mu bude připadat, že mu kradu jeho nápad :)). 

Ten režim si doporučuju nějak nastavit, nebo to minimálně zkusit ... já měla taky tendence jít jednou spát v deset a podruhé v jednu (i když to né často) a byla jsem často unavená a už teď po pár týdnech mám znatelně víc energie ... a myslím, že když to tak budu dodržovat většinu času, nijak se to nenabourá občasným ponocováním v rámci nějaké párty nebo tak :) ...

To množství jídla jsem nepsala záměrně, protože na to, minimálně zatím, nechci strhávat nějak pozornost ... a taky protože ho ani nevím... ale tuším, že vloček mohlo být tak 60-70g v jedné porci a těstovin tak 120g v syrovém stavu ... Tak jako tak jsem ráda, že ti to přijde dobrý! A kdyby náhodou někdy né, tak mi to klidně napiš, ráda si nechám poradit, v rámci možností :) ... Já si dala v sobotu dort, taky jsem pekla - pro kamarádku - a musím říct, že jsem si ho vychutnala fakt naplno ... docela si začínám zvykat a přestávám mít ty velké chutě, občas mi to spíš chybí z "kulturního" a "sociálního" hlediska ... že kafe a dort ... tak teď jen kafe ... kromě soboty! :D

Za tipy nemáš vůbec za co. Měj se krásně, Terez.

Napsal(a) Terez (neověřeno), Po, 04. 04. 2016, 11:03*

Moc hezky jsi to napsala :-)

Já jsem teď (už to 6 týdnů) najela taky na nový režim podle Kayly, což jsi už asi četla u mě :-) no a poslední týden se ještě snažím k tomu nějak zapojit stravu. Musím se přiznat, že na začátku jsem měla zeleniny plný zuby a teď si to vůbec nedokážu představit, nedat si k jídllu misku salátu nebo jen tak večer chroupat mrkev, rajčátka a okurku. 

My měli třeba celkem aktivní víkend, v pátek jsme si dali 9km "procházku", v sobotu jsme byli v bazénu (1km odplavaný), já navečer cvičila a včera jsme si zajezdili na bruslích. A je to fakt skvělý.

Zaujaly mě ty technologie, asi bychom to taky měli vyzkoušet. Je ale fakt, že co pracujeme spolu, tak se snažíme chodit spát včas (taky tak do 11) a je to znát. Režim je pro tělo fakt důležitej. Poslední dobou se o tom přesvědčuju pořád.

Měj se krásně, Terezko! 

Ahoj Terez,

děkuju za komentář. Přiznám se, že jsem něco zaregistrovala na instagramu, ale článek jsem četla až dneska na základě toho, co píšeš! A jsi hustá!! :) Já teda o té Kayle nikdy předtím neslyšela, ale během dneška to na mě vyskočilo několikrát a já si říkám, kde jsem celou dobu byla :D. Kouknu na to, i když asi zatím zůstanem u Boho :D. 

Držím palce se stravou a vůbec tak celkově, držím palce a mám radost! :)

Pro mě to s těma technologiema je podstatný nejen proto, že tedy chodím spát ve stejnou dobu každý den, ale cítím se večer prostě uvolněnější, když před spaním obracím stránky knížky/povídám si s Radanem, než když jsem častokrát sjížděla instagram :) ... ale zase teda, když si uvědomím, že už se blíží devátá, tak těch posledních deset minut do toho čučím až do poslední sekundy, aby se neřeklo :D.

Měj se krásně a pozdravuj! :) Terez

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.