Pá, 13. 05. 2016, 19:25

BLOG: Exhibice Yayoi Kusama v Oslu

Kusama exhibition

Potkáváme se na přechodu na půl cesty od našich domovů a nečekáme ani minutu. Vlastně ani sekundu. S Markét jsme se sladily :). Vyrážíme na exhibici japonské umělkyně Yayoi Kusama a ani jedna z nás moc neví, kam přesně jedeme. Nebo tedy, Markét trochu jo. 

Poprvé jsem o této sedmaosmdesátileté ženě slyšela na začátku března, když tu byl můj brácha s jeho snoubenkou. Marína je velmi energická zvídavá žena, kterou baví kultura a tehdy na tuto výstavu dostala dokonce i bráchu, a to už je co říct. Já se tehdy nejspíš na něco vymluvila, ale že jsem nešla s nimi, jsem začala tak trochu litovat hned potom, co se vrátili a ukázali mi pár fotek. Od té doby jsem si na to sem tam vzpomněla, ale vždycky mě odradilo, že je to "až" v zóně dvě, kousek za Oslem. Když to pak zmínila Markét a navíc dodala, že v neděli patnáctého už je poslední den výstavy, bylo jasné, že jedem.

Vydaly jsme se hned dopoledne tak, abychom stihly otvíračku a bylo méně lidí, ale záhy jsme zjistily, že to je stejně jedno, protože už od začátku tam s námi byly dvě velké skupiny lidí. Jedna studentů a druhá seniorů. 

Nikdy předtím jsem o Kusamě neslyšela, ale byla jsem nadšená. Tolik krásných a kreativních instalací pohromadě, tolik barevných obrazů. Všechno v podstatě minimalistické a jednoduché, ale o to zajímavější. Kusama je považována za jednu z představitelek pop art a celá její tvorba je "protkaná" barevnými tečkami a žlutými dýněmi. Spoustu jejích děl je inspirovaná jejími halucinacemi - většinu svého života trpí psychickými problémy a v roce 1977 se dokonce dobrovolně zapsala do psychiatrické léčebny. Stále ale "chodí" do práce a pokračuje ve své tvorbě.

Do některých místností jsme si s Markét zašly víckrát. Třeba do této "červené místnosti" s nekonečným zrcadlem (Infinity Mirror room, 1969). Poprvé tam totiž s námi v té malinké místnosti byly ještě dvě starší paní a nedalo se nám tam pořádně vyfotit (to jsou alespoň problémy, že jo!

kusama

kusama

kusama

Moje nejoblíbenější místnost byla asi tato žlutá (Mirror room, Pumpkin, 1991). Nejen proto, že mi přišla jednoduše cool sama o sobě, ale protože to, co se skrývalo uvnitř zrcadlové kostky, bylo prostě dechberoucí. Žluté dýně v nejlepším možném provedení :).

kusama

kusama

Dalším skvostem bylo další zrcadlo, do kterého jsem nahlédla a viděla jak sebe, tak tisíce malých zrcátek. Nevím, jak se takové věci vymýšlí a instalují, ale přijde mi to boží. 

kusama

Kusama taky "fušuje" trochu do módy a to, jak se svojí vlastní značkou, kterou si někdy v šedesátých letech založila, tak se spoluprácemi s jinými značkami. Jedna z nejnovějších, pro Louis Vuitton v roce 2012, je taky jedna z nejpopulárnějších. Barevná, puntíkatá, prostě "její". :)

kusama

kusama

kusama

kusama
Takto v některých státech vypadala výloha Louis Vuitton v roce 2012

kusama

kusama

kusama

Báječná místnost byla taky ta "lampiónová", tmavá a přesto barevná a opět puntíkatá. Tuším, že to jedno z jejích nejnovějších děl. 

kusama

kusama

No a nakonec je tu poslední místnost, ve které můžete lehounce přiložit ruku k dílu. Dostanete nálepku tečky a můžete ji přilepit kam jen chcete. Na klavír, na misku nebo klidně na zem. 

kusama

kusama

Stálo to za to. Až tak, že si říkám, že bych "za kulturou" chtěla chodit častěji. A pokud budete mít někdy příležitost se kouknout na tvorbu Kusama naživo, určitě doporučuju :).

A co vy? Chodíte rádi na exhibice a výstavy? 

Mějte se krásně! 

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.