Čt, 12. 05. 2016, 17:59

BLOG: Rande v botanické zahradě

botanická zahrada

Je zhruba čtvrt na pět a Radan mi volá, jestli už jsem na cestě. Zrovna jsem si poprvé usrkla sladkého smoothie vyrobeného z ananasu, passion fruit (tedy česky z marakuji neboli mučenky jedlé :)) a zázvoru a říkám mu, že jo, ale že jsem teprve na Bogstadveien, druhé nejhlavnější ulici v Oslu. Procházím kolem obchodů a kaváren a beru to přes Slottsparken, tedy zámecký park. Venku je krásně a živo. 

Vyzvedávám Radana v práci a vyrážíme směr Botanická zahrada. Žiju tady už skoro tři roky a ještě nikdy jsem v ní nebyla. Přitom je kousek od centra a se vstupem zadarmo. Chtěli jsme nasednout na městská kola, ale nikde se nedaly vyzvednout. Až později jsme zjistili, že ten systém "za tím" měl nějaký výpadek. Tak jsme šli pěšky, přes kontroverzní Grønland a už když píšu kontroverzní, v hlavě mi zní, že nechápu proč. Nebo tedy. Grønland je přistěhovalecká čtvrť a atmosféra v ní je jiná, než ve zbytku Osla. Já bych to přirovnala možná k Řecku, Itálii nebo jiným jižanským státům. Je etnicky pestrá. Najdete tam nespočet autentických obchůdků a prostě to tam žije. Někteří Norové nebo i Češi tam neradi chodí, protože v Grønlandu je prý nebezpečno, ale na mě to tak nikdy nepůsobilo. Většina lidí si prostě jen "hledí svého" a jiná barva pleti nebo styl oblékání od "běžného Evropana" nic nemění na tom, že jsou stále "my" a né "oni" a že větší pravděpodnost, že vám zrovna tam někdo ublíží prostě není. 

botanická zahrada v Oslu

Každopádně, Grønland nebyl naše "cílová stanice", tou byla zmíněná Botanisk hage neboli Botanická zahrada. Je krásná, velká a klidná. Můžete v ní jen tak polehávat na trávě, kochat se krásnými stromy a všemožnými rostlinami, které, pravda, ještě nebyly všechny zasazené a vidět. 

Nejhezčí jsou ale různé skleníky, které simulují například středozemní klima, africké klima, můžete se jít kouknout na palmy i kaktusy. Nebo třeba na "potravinářské rostliny". Je to paráda a od teď budu botanickou doporučovat každému, kdo se chystá do Osla. Strávit tam můžete klidně jen hodinku dvě, ale taky celé odpoledne. To kdybyste si s sebou vzali nějakou svačinku a udělali si piknik.

botanická zahrada v Oslu

botanická zahrada v Oslu

botanická zahrada v Oslu

botanická zahrada v Oslu

botanická zahrada v Oslu

botanická zahrada v Oslu

Rande v botanické bylo naše třetí rande za poslední tři dny. V pondělí jsme si udělali spontánní piknik na louce za barákem, v úterý jsme byli v kině (Kapitán Amérika a kopa popcornu) a včera tohle "randíčko" zakončené nejlepším burgerem ve městě (co ve městě, na světě!!). Tak jsem se dnes ráno ptala Radana, co podnikneme dnes. Radan říká: "Dnes bychom si mohli dát pauzu." A já na to: "A nebo uklidit byt." ...

Právě slyším otevírající se dveře od našeho bytu. A vypadá to, že to dnešní "rande" opravdu bude uklízecí. Je paráda chodit spolu za ruce a randit venku. Jsem vděčná a ráda, že spolu stále trávíme tolik "aktivního" času. Někdy ten aktivní čas ale opravdu "musí" být doma, s prachovkou v jedné ruce a s vysavačem v druhé (hmm, píšu to tu a nějak se mi to nezdá, zas tak často, jak to teď možná zní, to teda nebývá! :)) Každopádně, i to ale můžem dělat společně a svým způsobem si to užívat. Jsme v tom spolu. :)

rande v botanické zahradě

rande v botanické zahradě

rande v botanické zahradě

rande v botanické zahradě

rande v botanické zahradě

rande v botanické zahradě

rande v botanické zahradě

rande v botanické zahradě

Jak trávíte volný čas? Chodíte rádi na rande? Jaké je vaše ideální? :)

Mějte se krásně!

Komentáře

Napsal(a) Jituš (neověřeno), Čt, 12. 05. 2016, 20:02*

Co je krásné počasí a teplo tak chodíme hodně často na dlouhé vycházky. V půlce to vždycky zakempíme na nějakém dobrém kafi (moje vášeň) nebo dobrém pivu (vášeň mé drahé polovičky) nebo prostě jen tak v parku a je to strašně fajn. Umíme si udělat rande i doma, jen tak, u filmu. Sem tam vyrazíme do kina...Prostě podle nálady :). Ale takovéhle "malé" rande máme docela často (i když tomu vlastně nikdo z nás už rande neříká :D) a je to strašně fajn a myslím že to hodně utuží vzájemný vztah :).

Líbí se mi, že zvládáte "randit" i při úklidu :). My to máme doma rozdělený - každý uklízí něco a o ty drobné věci se tak nějak vystřídáme. Podle času, chuti,... Za to sem docela dost vděčná, protože zrovna tahle vlastnost se u pánů moc nevidí (a nebo já jsem neměla dřív "štěstí" na tyhle pilné, haha).

Botanické zahrady mě nikdy nebraly ale tahle. Tam bych s chutí šla. Máte krásné fotky, což už je v mých komentářích taková otřepaná fráze. Ale je to pravda a já to myslím vážně :)

Mějte se s Radanem báječně! Jitka

Ahoj Jituš,

děkuju ti za další krásný a milý komentář, vždycky si je moooc ráda čtu, protože jsou dlouhé a o tobě a tak vůbec :).

Je paráda, že s přítelem trávíte tolik aktivního času spolu, koneckonců je to podstatná část, která udržuje vztah a lásku živou a hravou :) ... a je jedno, jestli to nazýváte "rande" a nebo ne ... Mně se to označení zrovna líbí, tak jím nešetřím :).

No a s tím uklízením a rozedělováním domácích prací naprosto souhlasím. Je to paráda, když to tak funguje. I když upřímně, u nás doma jsem spíš já ta lenivější ...

Moc děkuju za pochvalu, dělá mi to velkou radost, že se ti fotky líbí :).

Měj se krásně, Jituš, a děkuju! :) Terez

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.