So, 28. 05. 2016, 13:46

Oblíbenci jara 2016

Plumlov

Už dlouho jsem neměla volný víkend, ve kterém bych dopředu neměla něco naplánovaného. O to víc jsem se těšila, že si dneska zajdu na snídani na acai bowl do jednoho podniku kousek od fjordu, ale když jsem tam přišla, slečna mi mile sdělila, že dneska "snídaňové menu" nepodávají, ale že si místo toho můžu dát salát... Tak jsem se usmála, omluvila a odešla a brala to jako znamení, že nemám vymýšlet a nechávat se zlákat nějakým trendem, když ani pořádně nevím, co na té acai berry je tak zázračného... A ať googlím, jak googlím, vypadá to, že je to stejně úžasné jako maliny, borůvky, ostružiny a tak podobně. A ty si na rozdíl od acaí můžeme v sezóně natrhat i na zahradě :).

No, každopádně, nakonec jsem se prošla kolem fjordu a teď sedím v jedné kavárně, popíjím zelený čaj a u vedlejšího stolu slyším češtinu. Je dost možné, že to bude pár, se kterým mám sraz za pár hodin (dneska ráno se mi ozvala jedna slečna, jestli jim s přítelem dám nějaké tipy, kam zajít ... a jak je mým zvykem, já vždycky ráda navrhnu se rovnou sejít.) Taky je ale dost možné, že to nejsou oni. Ale pokud jo, bude to vtipné :).

Jaro je v plném proudu a já o napsání "jarních oblíbenců" přemýšlím už tak tři týdny. A pořád to oddaluju. Říkala jsem si ale, že pokud to budu oddalovat ještě déle, tak je snad ani nenapíšu a to by byla škoda, protože mě baví je psát a občas se k těm starším ráda vracím. 

Tak se na ty "moje momentální" pojďme spolu podívat ...

Canall

FILM

V průběhu zimy jsem nám s Radanem předplatila Netflix a tím se poměrně zvýšil počet filmů, na které koukám. Výhoda taky je, že si je můžu zapínat a přepínat jak se mi zachce, a když mě nějaký nebaví, tak jdu koukat jiný. Fakt je ale ten, že to moc nedělám a často dokoukám i velmi průměrné snímky. Nejvíc mě ale v poslední době zaujal film "Co všechno věděla Maisie", o malé holčičce, která se pohybuje mezi svými rodiči, kteří jsou v dokonalém zajetí vlastních eg. Pozoruje to, vnímá a předčasně dospívá a stále zůstává plná lásky. Koukněte na to, fakt. 

Výborný byl i trochu "neuvěřitelný" doják "In your eyes" o muži a ženě, kteří se nikdy neviděli, ale telepaticky spolu komunikují. 

No, a naposledy mě zaujali poslední X-meni, protože tak propracovaný akční film jsem už dlouho neviděla. 

KNIHA

Upřímně, knihám jsem ani jaře moc nedala, ale když jsem v dubnu vypínala internet v devět, často jsem hodinku i dvě věnovala čtení. Četla jsem "Musela jsem zemřít" od Anity Moorjani a pokud jste ji ještě nečetli a dlouho se na ni chystáte (což byl můj případ), určitě se do ní pusťte. Anita často používá stejná slova a slovní spojení, ale je pravděpodobné, že tím prostě jen chtěla dát důraz na to, co se snaží sdělit. A to, co se snaží sdělit, je něco, co ve mně silně rezonuje.

Jo, a pak si ještě pročítám knížku "Kráva, která plakala" od buddhistického mnicha Ajahna Brahma a to jsou takové kraťoučké historky poskládané z jeho zkušeností a zkušeností lidí okolo něj a je to vtipné, trefné a osvobozující. 

rozkvetlé stromy

VŮNĚ

Momentálně mi voní vůně šeříků a citronu. A taky jedna specifická pánská voňavka (mám vám ji prozradit?:)), kterou se odjakživa voní můj tatínek a když si ji na sebe zkusil Radan, vkuse jsem "vysávala" jeho krk. Vtipné je, že ji Radan dostal k Vánocům od svých rodičů a daroval ji bráchovi, protože se mu nezdála. Teď toho prý lituje :D.

NÁPOJ

Od minula se nic moc nezměnilo, Noni & Švestka je stále můj nejoblíbenější čaj na světě. 

(momentálně jsem se asi pět minut zasekla na pozorování asi jeden až dvouletých dětí - holčičky a chlapečka a naprosto mě to fascinuje. Jak se opičí jeden po druhém, smějí se, pobíhají, objevují, hrají si ...)

Ale zpátky k pití. Snažím se pít hodně vody. Abych ji ale zařadila do "oblíbených", musím si do ní naházet trochu ovoce. A taky mi chutná sladké bílé víno.

BARVA

Šedá. Stále. Taky mě momentálně láká broskvová, možná i proto jsme ji vybrali jako "hlavní barvu svatby". Nejvíc mě ale baví prostě "barevná". V jídle hlavně.

veganské jídlo

JÍDLO

A když už jsme u jídla, tak moje nejoblíbenější je teď momentálně kari, které vaří Radan a kterým se inspiroval u našeho kamaráda Berťase. Vždycky tam naháže hooodně zeleniny (mrkev, řapíkatý celer, hráškové lusky, papriky ...), libové hovězí maso, zalije to kokosovým mlékem, přidá kari pastu (ne nutně v tomto pořadí) a ... je to prostě příjemné jídlo :). Voní, chutná, je barevné. 

Obecně je teď moje nejoblíbenější rýže. Jedla bych ji pořád, klidně i samotnou. A taky jím daleko víc luštěnin a zeleniny a avokád. V posledních měsících na mě odevšad vyskakují vegani a veganství obecně a lhala bych, kdybych tvrdila, že mě to žádným způsobem neovlivnilo. Přemýšlím o tom hodně a rozhodně mě všechno, co postupně zjišťuju podvědomě ovlivňuje. Pořád ale platí, co jsem psala tady. 

Aker Brygge
 

MĚSTO

Asi se budu opakovat, ale Oslo. Dneska, když jsem se místo jezení acaí bowl procházela po Aker Brygge, jsem zas a znovu měla "ten" pocit, že jsem TADY. A uvědomila jsem si všechny ty krásné domy, květiny, barvy, vodu, atmosféru okolo mě. Nevím, jestli tu zůstaneme "celý život" - asi ne - ale Oslo mě stále okouzluje. Nepopírám, že na to určitě mají vliv dlouhé slunečné jarní dny.

Co se týče cestování, momentálně mě nejvíc láká vrátit se zpátky do Barcelony. A nebo někam víc na jih do Španělska.

Eliška a Eliáš
Eliška a Eliáš

BLOG/YOUTUBE

V tomto bodě mám celkem jasno. Když jsem nedávno přemýšlela, který blog čtu opravdu pravidelně a každý článek, vyšel mi z toho blog Elišky - Paní Pav. A když jsme se pak poznaly osobně, protože Eliška je ženou našeho svatebního fotografa, všechno to, co píše a co se mnou tak rezonuje, se nějak "propojilo" dohromady. Eliška píše hodně o mateřství a o tom jaké to je "být mámou" a myslím, že její psaní bude sympatické i těm, kteří "mámou" ještě nejsou. Mně rozhodně je. Je upřímná, přímá, otevřená a svá a to mě ba.

Na Youtube, jak jsem psala, na mě teď odevšad vyskakují youtuberky veganky. Myslím, že to odstartovala Essena O´Neill, která loni na podzim "ve velkém stylu" opustila sociální média a všichni - většinou její youtube kamarádky - se k tomu potřebovaly vyjádřit. A jak jsem tak na to ze začátku klikala, Youtube si to asi zapamatoval a od té doby mi je všechny doporučuje. Na většinu z nich pravidelně nekoukám, posledních pár měsíců mám ráda Corneliu Grimsmo, protože je Norka, momentálně v Norsku, a tak ta místa v jejích videích častokrát poznávám. A je mi sympatická. 

PÍSEŇ

Já poslouchám své oblíbené písničky stále dokola. Takže stále platí například Everglow od Coldplay. Teď v tomto jarním období ale určitě do mého playlistu přibyla nová písnička od Alicie Keys - In Common. Je chytlavá a nenáročná. 

A taky jsem znovu objevila It´s a men world od Jamese Browna. Vždycky mám při poslouchání husí kůži. Takže ji teď mívám celkem často :).

NEJOBLÍBENĚJŠÍ ZÁŽITEK/POCIT

První, co mě určitě napadne, je moje úžasná "rozlučka se svobodou" minulý týden. Stále se usmívám, když si na to vzpomenu. 

Ale úžasná byla i "burgerová večeře", když tu byl brácha s Marínou. Nebo když jsem jela na zkoušku svatebních šatů a přestože ještě ani zdalela nebyly hotové, byla jsem neuvěřitelně nadšená a šťastná. Nebo, když jsem poprvé po hodně dlouhé době udělala provaz. Nebo když jsem se poznala s Aničkou, hned jsme si sedly a je neuvěřitelně šikovná. Když za námi přijeli Eliška s Ondrou a Eliášem a strávili jsme jedno úžasně pohodové odpoledne.

Upřímně, ač to zní kýčovitě a pateticky, každý den bych našla alespoň jeden moment, který by se sem hned dal napsat. Daří se mi stále víc a víc žít a být a zároveň si rovnou uvědomovat, co se děje a být za to vděčná .... A pak jsou dny, kdy mě rozhodí úplná blbost a jsem pak chvilku otrávená, ale to je zas třeba na jiný článek. Všechno je v dokonalé rovnováze. A i jarem pluju spokojená a v souladu...

A teď zase vy, co říkáte? Jaký je váš oblíbený film z poslední doby? Písnička? Blog? Nebo zážitek? Napište mi, těším se. 

Komentáře

Napsal(a) Barb (neověřeno), So, 28. 05. 2016, 19:20*

Jarních oblíbenců by se u mě našla spousta :) I když mám tak nějak pořád pocit, že to pořádné jaro ještě není, ale ono už bude za chvíli léto. Cornelii Gismo mám taky moc ráda! Objevila jsem ji před měsícem nebo dvěmi a baví mě, jak je normální, nic moc neřeší a většinu času je vlastně dost nudná, prostě normální život. Film mě bavil na Netflixu Religulous, dokument o chlapovi, který se snaží přijít na kloub náboženstvím, je to zábavné a trošku na hraně. A potom Orphan Black, teď začala nová sezóna a baví mě moc! 

Ahoj Baru,

díky za tip na ten film Religuous, jen jak se nám to tu trochu uklidní, tak se na něj kouknu, zní to dost dobře! :) A s tou Cornelii souhlasím, je skvělá, jak je "normální" ... a teď v minulém videu byla v té kavárně, kam taky stále chodíš :)).

Mysíš, že v Norsku je teď minimálně tak, jak tady, ne-li tepleji .. ale je fakt, že to spíš evokuje už léto :) ... Však za chvíli :) ... Měj se hezky a pak někdy koncem června se pravděpodobně vidíme! :)

Napsal(a) Jarka (neověřeno), Ne, 29. 05. 2016, 10:21*

Terezko, hned zčerstva musím napsat, že jsem si chtěla pustit film Pokojný bojovník, který mě dost lákal. Minulé dny na youtube byl a náhle je zablokován. Ale asi to tak má být - zítra půjdu do knihovny a přečtu si knihu.

Já jsem teď unešená ze zahrady, co se tam všechno děje a jak je to krásné.

Jak píšeš o rýži.. tu já miluju i samotnou, naprosto ... ještě mi chybí hůlky - hihihi...

Eliška má zajímavý blog ... zajímavá osůbka ... celkem chápu, že jste si padly do oka..

Ta fotka s kafíčkem je Oslo? ... moc hezká ..

Terezko, užívej si všeho krásného a měj se parádně .... už se vám to blíží, co? Kdy jedete domů?

Jarka

 

Ahoj Jarko,

tak se konečně dostávám k odpovědi i tady :). Film Pokojný bojovník jsem viděla a byl krásně natočený a zpracovaný ... on už i ten námět je parádní a inspirativní :). Ale myslím, že i knížka by mohla stát za to :).

Já jsem teď taky unešená ze zahrady, je to neuvěřitelná nádhera, jak se neustále mění a rostě a krásní :).

Ta fotka je z Osla, z přístavu Aker Brygge :).

Měj se krásně! My už to máme za chviličku, začínám být trochu nervózní :). Tereza

Napsal(a) Romi (neověřeno), Ne, 05. 06. 2016, 21:44*

Díky za tipy, hlavně na filmy. Nikdy nevím, co si pustit. To karí zní moc dobře, musím něco takovýho konečně zkusit :-) Tenhle typ článků mám moc ráda. Takže moje nej:

Nejlepší knížka za poslední rok: Jsou světla, která nevidíme - Anthony Doerr

Nejlepší seriály: House of cards, Parenthood, Once upon a time

Nejlepší film: Kolonie

Nejlepší písnička: LP - Lost on you

Nejoblíbenější blogy: tvůj, ananasbarb, rozmarnedevce, nesto, devce u plotny, kublanka, smoothcooking, je jich určitě víc...

Nejoblíbenější youtuber: SACCONEJOLYs (irská rodinka žijící kousek od Londýna)

Nejoblíbenější jídlo: zelenina - pečená, grilovaná (všude cpu lilek a cuketu :-), avokádo, sýry - mozarella, gorgonzola, parmazán, červená čočka

 

Ahoj Romi,

díky moc za komentář a za spoustu super tipů, třeba ta youtuberská rodinka je skvělá :). Na seriály jsem dřív koukala pořád, ale teď mám nějak pauzu, resp. všechny seriály, na které koukám, mají pauzu a žádný nový jsem sledovat nezačala... ale Once upon a time jsme s Radanem sledovali, ale pak nás to asi přestalo bavit nebo to nějak vyšumělo, teď nevím :) ...

Děkuju krásně za zařazení mého blogu mezi tvé nejoblíbenější, to je velká pocta a motivace :). A na všechno to jídlo, které vypisuješ, mám teď chuť :D.

Měj se krásně! Terez

Napsal(a) Gemnzi (neověřeno), Pá, 16. 10. 2020, 09:50*

You generic cialis for sale online go for Viagra 50mg (or Viagra Overdrive) from a inadequate without the slant cialis online tatty a pressure. http://edvardpl.com Zmemte kgthxz

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.