So, 18. 06. 2016, 00:37

LOVE (17): Recept na naši svatbu (Radan & Terezka)

Svatba, Ondra Vala, Bílá Černá, Sweet Melange

Následující článek je shrnutím všeho, co se týká příprav a průběhu naší svatby. Přistupuju k tomu s pečlivostí, abych na nikoho a na nic nezapomněla. Článek jsem pojmenovala "Recept na naši svatbu", protože díky všem jednotlivým "ingrediencím" a "přísadám" vzniklo něco nádherného, nezapomenutelného a "našeho". A už zase používám moc uvozovek...takže pojďme raději rovnou na to :)

Ve skutečnosti samozřejmě žádný "recept" nevlastním. Notnou dávku nadšení ze svého svatebního dne zažívají snad všichni novomanželé a většina z nich by mohla vytvořit svůj vlastní originální návod na dokonalou svatbu. Já svůj recept sepisuju především s upřímnou snahou vyjádřit svou vděčnost a s láskou zavzpomínat na den, ke kterému posledních pár měsíců směřovaly téměř všechny naše myšlenky.

Ondra Vala, Sweet Melange, Svatba
Foto: Ondra Vala - Bílá Černá

MÍSTO: Naše "svatbu připravující cesta" začala výběrem místa. Toužila jsem po tom, abychom náš den oslavovali venku. Vybrali jsme si jedno odlehlé místo v lesích asi 20 kilometrů od Plumlova. Nabízí skvělé zázemí a prostředí, ALE za neskutečně vysokou cenu pro někoho, kdo chce mít na svatbě více než 100 hostů a má omezený rozpočet. A tak jsem se s tou představou rychle rozloučila. Dalším nápadem bylo, že bychom hostinu udělali v areálu letního kina u přehrady, ala i tuto variantu jsme záhy zavrhli.

Pak Lenička navrhla, abychom využili areál kempu Žralok u Podhradského rybníka, který máme doslova pod nosem. Pro svatbu, na které se sejde více než sto převážně mladých lidí, je ideální, protože na jednom místě můžete slavit, hodovat, tancovat i přenocovat. Sotva jsme prohodily prvních pár slov se správcem areálu už jsem podvědomě věděla, že Žralok je TO místo. Naplno jsem se s tím sžila, když mi to "schválil" i Radan. 

Fakt je ten, že jsme s mým manželem (pořád se s tím sžívám, tak mám potřebu to psát :)) od začátku neměli úplně stejné názory a představy. Já chtěla rozlítanou svatbu bez jakéholiv řádu a Radan se cítí lépe v jistotách, jako je společný oběd, zasedací pořádek a možnost se kam schovat, kdyby pršelo. Když o tom přemýšlím zpětně, dokonale jsme se doplnili, já jsem zastoupila tu "roli" chaotické víly, která moc neřeší technické věci, ale baví ji ty krásné detaily, a Radan byl zase ten pragmatický, věcný muž, který měl celou dobu spoustu trefných postřehů, i když ne vždycky jsem je přijímala automaticky a hned, to bych kecala. Postupem času jsme se ale sladili a cítím, že nakonec to byl opravdu NÁŠ společný den, ne "můj" anebo "jeho". 

K místu ještě můžu dodat, že veškerá komunikace s personálem Žraloka, který patří městu Plumlov, byla absolutně bezproblémová. Byli velmi ochotní, vstřícní a milí a to, že jsme spali sice ve starých, ale čistých chatkách a zuby si čistili ve společných umývárnách jen dotvořilo celkovou "festivalovou" atmosféru. Nepostřehla jsem, že by to někomu příliš vadilo.

Dlouhou dobu jsem byla proti party stanu, ale bez mučení uznávám, že bez něj by to prostě nešlo. Nejen, že nějakým způsobem definoval místo konání, ale prostě je fakt, že počasí pod kontrolou nemáme a ať je vedro nebo prší, stan se hodí vždycky. Podlahu pod stoly jsme na moje přání vypustili a jsem fakt ráda, že jsem pak nemusela poslouchat Radanovo: "Ja som ti to hovoril.", kdyby náhodou fakt lilo.

TIP: Vědomě se zamyslete nad tím, jací jsou vaši přátelé a rodina. Ne každému by vyhovaly takové ubytovací podmínky, jaké jsme měli my. Je fakt, že na jednu noc "se dá vydržet" téměř cokoliv, ale pokud je třeba většina vašich hostů staršího ročníku, je dost možné, že chatka, na které není umyvadlo, není to pravé ořechové. 

candy bar
Foto: Lucka K.

JÍDLO: Většinu jídla a pití nám zařídil či přímo připravil místostarosta města Plumlov, pan Martin Hyndrich, a taky správce areálu Petr Piňos. To nám ohromně zjednodušilo přípravu svatby, protože jsme nemuseli myslet na x různých dodavatelů pro catering a jakékoliv přání, co jsme měli, nám bylo splněno. Upřímně, v úplně počáteční fázi příprav jsem koketovala s myšlenkou objednat si na svatbu opravdu dobrého šéfkuchaře a mít tam nějaké netradiční menu. Velmi brzo mě to naštěstí přešlo. Neumím si představit, co by se k celkové atmosféře naší svatby hodilo víc, než slepičí vývar a klasický řízek s bramborovým salátem k obědu a kýta z rožně k večeři.  K tomu si ještě představte hromadu správně mastných bramboráků a (nekecám!) spousta pak hostů říkala, že lepší jídlo na svatbě ještě nejedli. 

To ale samozřejmě nebylo všechno. Na své si přišli i vegetariáni a ti, co chtěli ochutnat něco lehčího a netradičního.  Měli jsme docela velký výběr: čtyři druhy salátů (Waldorf, čočkový, tabouleh a Coleslaw), houbový guláš, šafránové rizoto a dýňovou polévku. Objednávala jsem to poměrně pozdě, asi měsíc před svatbou, ze skvělé prostějovské restaurace Koza zůstala celá. Všechno se snědlo i přesto, že vegetariánů jsme na svatbě měli pomálu. Je fakt, že nejvíc salátů si hosté nabalili až v neděli dopoledne na cestu do plastových kelímků. Asi nejvíc si všichni pochutnali na šafránovém rizotu, kterého naštěstí bylo tolik, že si ho mohl dát kdokoliv, kdo měl chuť. Pánové z Kozy jsou sympatičtí a charismatičtí a vědí, co dělají. Mají vynikající "produkty", které chutnají i největším masožravcům, takže dokonce i Radanovi, a velmi milé a přitom sebevědomé vystupování. Tuším, že jsme byli první, komu vařili na svatbu, ale můžu říct, že jsou připravení. 

Obrovské díky patří Berťasovi a Markét, našim českým kamarádům z Osla, kteří nám společně u nás doma v kuchyni od osmi ráno do půl jedné vyráběli to nejlepší vegetariánské sushi, jaké si umíte představit. Stihli ho připravit přes 600 kusů a nezbyl ani kousek. Neuvěřitelně si vážím toho, že se do toho pustili, protože oba dva byli především naši hosté a my jsme si s Radanem moc přáli, aby měli hlavně příležitost užít si den naplno. Děkujeme Markét a Berťas, ještě jednou! :)

TIP: Nad jídlem není třeba příliš spekulovat. A to platí jak pro složení menu, tak i pro načasovanost jeho podávání. Ne všem vyhovuje tradiční "organizované" roznášení již naložených talířů v předem danou dobu, zvlášť, když jsou jednotlivé chody moc syté. Jediné jídlo, které se u nás podávalo opravdu společně, byla slepičí polévka. Oběd i večeře pak probíhaly rautovou formou, což hostům umožňuje víc svobody a věřím, že i to přispělo k celkové uvolněné atmosféře. Jen fakt nezapomínejte jíst i vy dva! My s Radanem jsme si například uvědomili, že jsme téměř nic nesnědli, až když nás kamarád Mathej o půl dvanácté krmil bramborákem. 

svatba Sweet Melange
Fotky: Lucka D.

PITÍ: Od začátku jsme s Radanem věděli, že chceme, aby "hlavní hvězda" naší svatby, byla Čierna Perla, vynikající rybízové víno ze Slovenska. Z Perly se během několika let stal Letavský drink. Byla přítomná, když jsme se na Letavách před pěti lety seznámili, a je to pravděpodobně nejlepší alkoholický nápoj, který kdy ochutnáte. Objednali jsme 50 litrových lahví (Radan: "Flaší? Fleš? Sakra, jak je to?!"), nakonec nám je náš kamarád Miho ochotně dovezl z Pezinku. Měly původní etikety, a tak jsme je v pátek večer odmočili a lepili na ně naše logo, které nám s láskou vytvořila moje sestřenka a družička Kristýna. Spoustu Letaváků trefně poznamenalo, že naše svatba je prvním místem, kde se Perla pije ze skleničky a ne rovnou z láhve :D.

Jinak jsme měli hodně bílého a červeného vína (90 litrů), tolik sudů točeného piva a kofoly, kolik jsme potřebovali, a na udržování pitného režimu bezinkovou limonádu a vodu. Tvrdého alkoholu bylo jen pomálu, ale tím, že se dávkoval postupně, jeho nedostatek nebyl nikdy příliš "definitivní", a tudíž jsme si všichni užívali a byli veselí, ale zároveň nám nebylo druhý den špatně. 

TIP: Hosté podle mě vypijí daleko míň alkoholu, než si myslíte. Nám například zbylo víc než 30 litrů vína a půl sudu piva. Kdyby to bylo jen na mě, vynechám tvrdý alkohol úplně, ale zároveň to není moje doporučení, protože si uvědomuju, že tak to na svatbách nefunguje, a nějaké ty panáky k ní prostě patří. Určitě bych vám ale poradila, aby se alkohol nevyložil všechen naráz, protože pak hrozí, že se někdo utrhne z řetězu a po půlnoci už nic nezbyde. U nás si to vzala na starost Radanova mamička, a "vydávala" zhruba jednu flašku každou hodinu. I pálenka sice v určitém smyslu k svatbě patří, ale přece jen - mějte k dispozici spíš víc vína, piva a vody :).

Ondra Vala, Sweet Melange, Svatba
Foto: Ondra Vala - Bílá černá

FOTOGRAF: Hned po místě konání byl pro mě nejdůležitější prioritou výběr fotografa. Věděla jsem, že i rok před svatbou někdy může být pozdě. Jenomže...kde začít? Žádného v okolí jsem neznala a ta jména, co mi pár lidí poradilo, mi nic neříkala. Napadlo mě napsat kamarádce Elišce, protože její přítel je (sportovní) fotograf a věděla jsem od ní, že občas fotí i svatby. Odepsala mi, že v termínu naší svatby budou v Kanadě, ale že mi Jára může někoho doporučit. Poslala mi kontakt na dva fotografy a já jim pár dní poté oběma napsala. Já píšu všechny emaily (a vlastně i články) stylem "jak kdybych si povídala s kamarádkou/kamarádem", a to ať toho člověka znám nebo ne. Pět minut po odeslání mi Ondra Vala osobně odpovídá: "Dobrý den, Terezo, díky vašemu milému mejlu udělám výjimku a tímto předběhnu Elišku, která jinak na všechny poptávky odpovídá první :). Přiznám se, že netuším, jestli mám 11. 6. 2016 volno (Eliška to ví), rozhodně si to ale moc přeju!" No a to stačilo. To, a fakt, že Ondrovy fotky dokonale rezonují s mým vkusem. Vyměnili jsme si pak s Ondrou i s jeho ženou Eliškou několik mailů a já to prostě věděla! Zatím mi přišlo několik fotek, některé z nich můžete vidět tady v článku, a já jen dodám, že...jooooo! 

TIP: Od určité "úrovně profesionality" je obtížné rozeznat, jestli tento fotograf je lepší, než tam ten. Pokud ale můžu něco poradit - dejte prostě na svůj instinkt. Vyberte si fotografa, který vám sedne jak lidsky, způsobem komunikace, tak vkusem. Věřte mi, poznáte to :). 

KAMERAMAN: Kameramana jsem hledala podobným způsobem jako fotografa. Taky mi ho poradila kamarádka a myslím, že se sluší upřímně poděkovat, protože tohle prostě vyšlo! Ještě, než Kuba Laššo z DIB production dostal můj mail, koukla jsem na několik jeho videí a bylo mi jasné, že nikoho jiného nechci. Každé je jiné, ale mají výrazný spojovací prvek, že při jejich sledování má člověk pocit, jako by ty novomanžele znal a jakoby s nimi slavil jejich lásku osobně. Komunikace s Kubou byla podobná jako s Ondrou - měla jsem celou dobu pocit, jako kdybychom se už dávno znali, a to mně i Radanovi dost pomohlo v tom, abychom se i před kamerou uvolnili :).

TIP: Fotografa i kameramana si vybírejte s velkým časovým předstihem! Kameraman často nebývá nejlevnější záležitost, takže je na každém, jestli do něj investovat chce nebo ne. Za mě to stojí za to, protože kameraman a fotograf prostě jdou ruku v ruce a kromě blednoucích vzpomínek a pár suvenýrů jsou ty fotky a video opravdu jediné, co po svatbě zůstane. Než někoho oslovíte, koukněte na jeho tvorbu, a pak už platí to samé, co všude jinde - otevřete se jim a dejte na svůj instinkt :).

Naked cake, Susan Cakes
Foto: TerezaInOslo

DORT: Dort byl jednou z mála věcí, kterou jsem měla "vymyšlenou" od začátku. Vlastně jsem psala jedné jediné cukrářce, a to už loni v září. Sledovala jsem její facebook už dlouho předtím a věděla jsem, že pokud chci, aby měla volno a pekla na naši svatbu, musím být rychlá :). Byla jsem tak rychlá, že ještě ani neměla ceník a příchutě na novou sezónu a já už ji měla zarezervovanou :). Cukrářka si říká Susan Cakes a upřímně musím říct, že splnila každé moje přání. Je fakt, že já nebyla příliš náročná - od začátku jsem tak nějak věděla, že chci "naked cake", ale ne ten úplně "nahý", spíš takový ten "polonahý". Chuťově byl dokonalý - měl tři různá patra, každé s jinou příchutí, a žádná nezklamala. Zuzka mi k dortu půjčila i masivní dřevěný podnos, který se dokonale hodil k celé výzdobě. 

TIP: Pokud máte příležitost, zajděte si k cukrářce, o které uvažujete, na ochutnávku. Poznáte nejen její tvorbu, ale i ji osobně, a od celkového pocitu záleží, jestli je "ta pravá". Myslím, že v každém větším městě už je v dnešní době několik opravdu šikovných cukrářek, a tak se nebojte dát jim důvěru a prostor využít svůj talent kreativně. Předejte své cukrářce svou představu, ale detaily už nechte na ní - je to umělkyně a ví, co dělá. A taky myslete na to, že méňe je někdy více ;).

svatba Sweet Melange
Fotka s Gabom :)

OBŘAD: Rozhodli jsme se mít dva obřady. Jeden "úřední" už v pátek odpoledne, abychom dostali "ten papír". Fakt je ale ten, že jsem nečekala, že bude tak příjemný a milý a že si ho užijeme jako takovou hezkou předzvěst toho sobotního. Ten byl pak naopak velmi neformální, protože jsme chtěli, aby nás oddával náš kamarád Gabo, který nás tehdy před pěti lety na Letavách seznámil. Je to vynikající slovenský stand-up komik, a když jsme mu minulý rok navrhli, aby se toho zhostil, vesele souhlasil. A že se toho zhostil! Nechal si kvůli naší svatbě na míru ušít goralský kroj a týdny před dnem D pilně pracoval na obřadní řeči. Většinu šou podle jeho slov i tak zaimprovizoval na místě, ale v konečném vyznění měl jeho obřad všechno, co mít měl a spoustu humoru navíc. Mathejova úvodní báseň nás kvalitně nalomila a Gabův projev nás všechny střídavě dojímal a rozesmíval netradičními citáty o manželství a trefnými osobními narážkami.

TIP: Ať už máte obřad na úřadě, v kostele, nebo na louce, je dobré vědět, že v tom, jak to bude probíhat, máte víc svobody, než si možná myslíte. Cítím, že výrazná část toho pocitu uvolnění, co jsme v sobotu zažívali, byla způsobená tím, že jsme tu "úřední formalitu" - která ale byla taky velmi příjemná - zvládli už den předtím. Svatba by měla být co nejvíc osobní, a tak pokud nemáte vyloženě nějakého spřízněného faráře, který by vás oddával, zvažte svatbu rozdělit na dva dny. Ten "skutečný" svatební den si pak můžete vychutnávat s menším množstvím stresu v kruhu přátel a rodiny a můžete si ho nastavit přesně podle sebe. 

květinová svatební výzdoba
Foto: z archivu SimplyFlowersCZ

KVĚTINY: Nikdy jsem nebyla znalkyně květin. Většinou je od sebe nerozeznám a nemám žádnou vyloženě oblíbenou nebo neoblíbenou. Akorát vím, že mám ráda barvy a tíhnu spíš k lučním kytkám. To je všechno, co jsem řekla své květinářce Petře ze Simply Flowers, která nám dělala i samotnou výzdobu. Ta vzala tyto moje "velmi vyčerpávající" informace v potaz a vytvořila dokonalou symfonii barev a vůní, skvělých nápadů ukrytých v jednoduchosti. Například moje svatební kytice byla dokonalá a ve všech možných ohledech moje. Já vlastně ještě nezmínila, že na naší svatbě nakonec žádné (většinou bývají dvě) "převládající barvy" nebyly a ani náhodou bych to neměnila. V přirozenosti je krása a já ráda vnímám život jako barevnou přirozenost :).

TIP: Asi se už budu opakovat, ale vyberte si květinářku, se kterou jste na stejné vlně. Dejte si schůzku a buďte k ní upřímní. Květiny jsou krásné všechny bez rozdílu, ale věřím, že pokud jejich krásu vnímá vaše květinářka podobně jako vy, můžete jí bez obav dát absolutně volnou ruku a vědět, že to bude báječné. Navíc myslete na to, že jsou květinářky, které vám jen dodají květiny a jsou i takové, které je i naaranžují. A to vám může ušetřit spoustu vzácného předsvatebního času.

Candy bar, svatba, Sweet Melange
Foto: TerezaInOslo

CANDY BAR: Pokud můj blog čtete už nějako dobu, určitě vám bylo jasné, že na tom, jaké sladké dortíčky se budou podávat na naší svatbě, mi docela záleželo. Od začátku jsem si Candy Bar, neboli sladký koutek, chtěla sestavit sama, což jsem i udělala. Věděla jsem ale, že upéct to všechno sama nestihnu, nehledě na to, že to prý přináší smůlu nebo co :). A tak jsem oslovila holky z Future Sailors z Brna a k mému velkému štěstí se rozhodly splnit mou náročnou objednávku a upéct všechny ty nádherné cupcaky (osm rozmanitých příchutí), tartaletky (čtyři příchutě), přes dvě stovky cookies a sušenek, a k tomu ještě dva dorty. Píšu v množném čísle, ale já při jejich přebírání zjistila, že to všechno pekla jen jedna ze sesterského dua, Terezka, a to ji na další den čekal ještě třípatrový svatební dort pro někoho jiného. Wow. Každičký cupcake i tartaletka byl barevný skvost a já smekám před Terezčinou precizností. O tom, že to bylo chuťově vynikající ani nemluvě. :) 

Zvláštní kategorií v tomto seznamu cukrářských dodavatelů je Irenka z Království makronek. Neměla jsem jasnou představu o tom, kdo by nám měl péct makronky a Irenku jsem tak objevila na instagramu. Jaké milé potom bylo, když mi odepsala, že je mou čtenářkou a že občas peče podle mých receptů :). Objednala jsem si od ní spoustu druhů (minimálně osm) makronek v počtu 200 a a všichni si na nich náramně pochutnali. Nejvíc chvály jsem slyšela na levandulové, což je celkem vtipné, protože tuto příchuť jsme doplnili až dodatečně :).

Důležitou součásí candy baru pak byly i svatební vdolky od paní Hrubé z Hrubčic (to se dobře pamatuje :)) a taky mísy plné gumových medvídků a bonbónů. Koupila jsem jich v Makru přes tři kila a zaprášilo se po nich. Oříšky taky určitě doporučuju, všichni rádi zobeme a ne všichni jsme jen na sladké. A nezpomeňte na ovoce, to poslouží v horku a to čerstvé, sezónní chutná všem!

TIP: Sladké bary plné cupcaků a netradičních "zákusků" začínají být stále víc populární i u nás. Je stále víc a víc cukrářek, které vám rády upečou vynikající cupcaky, cake pops nebo makronky, obecně je ale tento typ cukroví dražší, než klasické bombičky nebo punčáky. Proto je není třeba objednávat v takovém množství. Úplně stačí, aby na každého hosta vyšel jeden cupcake a dvě makronky. Ale i z "tradičního" cukroví se dá naaranžovat stylový, fotogenický candy bar. Hlavní je, abyste si vybrali to, co vám chutná a vyhovuje :).

Rebel Bean, svatba
Udělala jsem si vlastní kafíčko :)

ESPRESSO BAR: Jak já jsem vděčná bráchovi, že nemá rád obyčejnou kávu a potrpí si na kvalitní. Díky za to nedbalé prohození "a co kdybyste na svatbě měli kávovar s baristou?" David měl tehdy na mysli jednu konkrétní kavárnu, ale nakonec jsme se oklikou přes šest odmítnutí dostali až ke klukům z Rebel Bean z Brna a bez nadsázky tvrdím, že větší baristy sympaťáky si ani neumím představit. Přišli dřív, a ani si nestihli natisknout logo na kelímky a už se před jejích stanem vytvořila šestimetrová fronta. Já, jakožto nevěsta, jsem měla právo předbíhat :). Vypila jsem tři cappuccina a na jedno z nich jsem si sama mohla udělat srdíčko. Co jsem tak pozorovala a ptala se, téměř každý z hostů si pro kafe zašel minimálně dvakrát. Byli s námi skoro 7 hodin s nevyčerpatelným elánem a na rozloučenou věnovali mně i Radanovi balíček s čerstvě upraženou kávu :). 

TIP: Espresso bar na svatbě je vychytávka. Nutné to není, ale v době, kdy si většina z nás pravidelně vychutnává dobrou kávu v různých kavárnách po celém světě, je svatba právě to ideální místo, kde profesionálně připravenou kávu chcete mít taky. Bude chutnat všem bez rozdílu - vašim kamarádům, tetičkám i dědovi. Zkuste se zeptat ve vaší oblíbené kavárně, jestli něco takového dělají. Určitě ale doporučuju neotálet a objednávat včas.

Ondra Vala, Sweet Melange, Svatba
Foto: Ondra Vala - Bílá Černá

VZHLED NEVĚSTY: Následující sekce je o tom, co jsem měla na sobě, od účesu až po boty :). Začnu třeba šatama, jo? Posledních pět a víc let jsem věděla, že jestli se někdy budu vdávat, budu mít šaty s holýma zádama. To prostě bylo jasné. Jak budou celkově vypadat a jakou látku nebo krajku budou mít, nad tím jsem moc nepřemýšlela. Toužila jsem po šatech "na míru" a chtěla jsem, aby mi je ušila naše rodinná známá a fakt velmi originální návrhářka Yvona Leitner, která má úžasný cit na to, vystihnout osobnost svých klientek... Za tu dobu, co jsem za ní jezdila na zkoušky, mi ukazovala asi patery svatební šaty pro jiné nevěsty a všechny byly originální, šmrncovní a nadčasové. Ty moje byly přesně takové. Cítila jsem se v nich dokonale a měly v sobě všechno, po čem jsem toužila - byly rozevláté a jednoduché, odvážné i něžné. Měly rozparek až úplně nahoru k bokům a nádherná krajková záda. Jediný háček byl v tom, že jsem v nich nejdřív moc neuměla chodit a při pátečním obřadu na plumlovském zámku jsem k "oltáři" doslova dopajdala se záchvatem smíchu. Ještěže jsme se tedy brali "na dvakrát", v pátek "formálně" a v sobotu na louce s rodinou a s přáteli "naozaj". V sobotu už jsem tudíž byla poučená, kytici jsem dala do ruky tatínkovi a při příchodu ke slavobráně jsem si šaty přidržovala z obou stran. I tancovat v nich jsem nakonec zvládla. Když mi k večeru začalo být chladno, oblékla jsem si navrch jeansku a podezřele to k sobě ladilo.  Před sobotním obřadem a zhruba od jedenácti večer jsem se pak převlékla do po zem dlouhé červené batikované sukně, kterou si Lenička dovezla ze Srí Lanky a já jí ji drze šlohla. Cítila jsem se v ní báječně žensky a uvolněně. Boty jsem si kupovala asi jenom týden před odletem do ČR, ale tam nebylo moc o čem spekulovat - byly to obyčejné bílé sandálky bez podpadku a ani náhodou bych je neměnila, protože se hodily na pohyb (a hlavně tanec) na trávě bez jakéhokoliv nepohodlí.

Ondra Vala, Sweet Melange, Svatba
Foto: Ondra Vala - Bílá Černá

Co se týče šperků a jiných ozdob, tak na to já moc nejsem. Ani uši nemám propíchnuté. A tak jsem na doporučení Aničky, která mě česala, oslovila alespoň šikovnou Magaelu a ta mi na míru vyrobila kytičkový čtvrtvěneček do vlasů, jedinou ozdobu, kterou jsem na sobě měla. O Aničce jsem už psala několikrát, ale povím vám, že je ta nejúžasnější stylistka, jakou jsem si mohla přát. Ve dvou svatebních dnech mi načesala tři různé účesy a nalíčila mě tak přirozeně a nenápadně, že byste skoro ani nepoznali, že na sobě nějaký make-up mám, což jsem přesně chtěla :). Mám obrovské štěstí, že jsem na Aničku díky tomuto blogu narazila, protože je empatická a přirozená a hlavně fakt, ale fakt šikovná! :)

TIP: Jediné doporučení, co v tomto případě můžu dát, je staré známé - buďte sami sebou! Půjčte/nechte si ušít šaty, ve kterých se cítíte přirozeně, uvolněně a hlavně krásně. Podle mě je nejdůležitější, abyste se líbily hlavně samy sobě. To samé platí u líčení a účesu - pokud se v každodenním životě vůbec nelíčíte anebo jen velmi málo, není důvod, abyste to zrovna na svatbě měnila. S tím určitě souvisí i výběr vizážistky. Nemám sice s tímto moc zkušeností, ale všímám si, že většinou platí, že vizážistka jakoby maluje samu sebe. Koukněte na ni tedy, jestli vám vyhovuje její styl líčení :).

HUDBA: Myslím, že co se hudby týče, trochu jsme to podcenili. Nebo teda, jak se to vezme. Několik měsíců jsem pracně vytvářela několik playlistů na Spotify, odkud jsem do offline verze měla stáhnutých dohromady přes 24 hodin hudby. Jen jsem trochu nedořešila, z čeho by nám asi tak měla hrát. My jsme si s Radanem sice dovezli z Norska náš malej reprák, který je super na domácí večeře s přáteli a v noci po druhé hodině dobře posloužil jako záložní ozvučení, ale přece jenom, výkonná aparatura je výkonná aparatura. Týden před svatbou, když jsme měli schůzku s lidmi z Žraloka, se nás jen tak mezi řečí zeptali, jestli máme zabezpečenou hudbu s DJem. A že jestli ne, vědí o někom, kdo nám může pomoct. Tak jsem jim zavolala, měli volno a bylo to. Upřímně, největší přínos našeho DJ byla právě jeho aparatura a diskotéková světýlka po setmění. Dlouhou dobu hrál z mých playlistů a určitě se vyplatilo mít je v offline verzi. Nebyl špatný, lidi se bavili, tancovali a bral v potaz všechny věkové kategorie. Nejvíc se mi zarylo do paměti, když jsem postávala u espresso baru a přistihla se, jak si pohupuju do rytmu na "Když se u nás chlapi poperou..." V ten moment jsem si říkala: "Cože?! Na MÉ svatbě hrajou Kabáti!? :D" Ale záhy mi došlo, že to vlastně je docela jedno, zvlášť když chtě nechtě jde o písničky, které lidi znají...

TIP: Hudba na svatbě je nesmírně důležitá. Věnujte dostatek času výběru těch písní, které na svatbě fakt chcete a nebojte se za DJ přijít a říct mu, co má hrát, myslím, že většina ráda vyhoví. Pokud si neumíte svatbu představit bez živé hudby, tak jednejte rychle!! My jsme sháněli kapelu půl roku dopředu, oslovili jsme jich několik a žádná už neměla volný termín. DJ si můžete být i sami a tak ušetřit nemalé peníze, díky zmíněnému Spotify, ale to jen za předpokladu, že máte k dispozici dobrou aparaturu a v nejlepším případě třeba i nějakého kamaráda, který se vám o to bude starat. 

foto koutek
Foto: Lucka K.

ZÁBAVA: Tato kategorie je takový miš-maš všeho, co se dá nazvat jako "zábava". Ty tradiční aktivity jako slepé poznávání nevěsty podle nějaké částí těla, nebo rozbíjení talíře, tak nic takového jsme na svatbě neměli. Chvíli jsme uvažovali nad tím, že bychom připravili něco jako svatební bingo a že bychom naše hosty přiměli poznávat se pomocí úkolů jako "sdílej kousek dortu s někým, koho neznáš", "vyfoť se s dvěma družičkama, které nejsou sestry" atp., ale nakonec jsme to nestihli připravit a tak jsme se museli obejít (a obešli!) bez toho! :)

Za zábavu se ale určitě dají považovat i polaroidy. Hodně lidí baví fotit a o to víc, když vám fotka vyjede hned po vyfocení a máte ji v ruce. Objednala jsem 180ks polaroidových fotek (což se nakonec ukázalo jako "tak tak") od Polaroid Love a půjčila si od nich foťák, za který chtějí jenom zálohu. Dva dny před svatbou jsem ručně vyráběla rámeček s návodem jak na to, a myslím, že náš fotokoutek měl velký úspěch.

svatba Sweet Melange
Podpisová srdíčka

Jako další "atrakci" jsme měli ještě takový obraz s prázdnýma srdíčkama, do kterých se naši hosti mohli podepsat. Prázdných srdíček bylo na plátně víc než svatebčanů, a tak ty, které zbyly, máme v plánu s Radanem vymalovat sami. Vznikne nám tak z toho krásná vzpomínka, kterou můžem využít třeba v budoucím dětském pokoji nebo tak něco :). 

Výrazným prvkem byl určitě kouzelník, který počas večera bavil skupinky lidí sedících u stolu. Neměla jsem žádná velká očekávání, ale když jsem pak viděla, jak se naši přátelé a rodina baví a obdivují jeho triky, říkala jsem si, jak dobrý nápad to byl (díky, Leničko). Líbilo se mi, že to nebylo nějaké formální kouzelnícké představení, kdy v ten moment každý musíme předstat dělat, co děláme a sledovat, co dělá on. Spíš jen tak nenápadně kroužil okolo a když viděl, že je vhodná příležitost, nenásilně se k nějakému stolu přimluvil a něco jim předvedl. Pár triků jsem taky stihla vidět a musím říct, že mě s každým dostal.

K zábavě pak můžu přiřadit ještě ohňostroj, který trval asi pět minut dole u rybníka s dechberoucím výhledem na plumlovský zámek, nádherně gradoval a byl parádním zakončením dne pro ty, co chtěli jít spát dřív a zároveň odstartováním "noční zábavy" pro ty, co měli ještě síly dostatek. Nejlepší ale bylo, že někoho napadlo před zapálením ohňostroje rozdávat svítící náramky a to zvýraznilo ten magický moment. Ověšení řeťezi neonových barev jsme zpátky do kempu kráčeli zpívajíc "Okresný stavebný podnik Spišská Nová Ves" a "Sedí mucha na stene"...

V průběhu příprav jsem měla takovou zažitou představu, že hosty přece musíme nějak aktivně bavit, jinak se budou nudit. Zjistila jsem, že to vůbec není třeba. Dejte jim vhodné podmínky, zajímavé hračky, a budou se bavit prostě proto, že jsou a chtějí. Od začátku jsem k naší svatbě přistupovala tak, že pokud hosti přijedou s otevřenou myslí a srdcem a budou si to chtít užít, užijou si to. Ti, kteří chtějí hledat chyby, najdou chyby tak jako tak. Měli jsme velké štěstí, že naši svatebčané byli boží a otevření. Možná to jde ruku v ruce s tím přístupem, kdo ví :).

TIP: Nenuťte se silou mocí do tradic jenom proto, že to od vás někdo očekává, nebo že se to "tak dělá". Tradice i hry jsou úžasné, pokud s nimi souzníte a sami si je užíváte. Pozorujte, co se na vaší svatbě děje, užívejte si ji naplno, vždyť spoustu "her" se dá vymyslet i na místě.

ORGANIZACE: Posledním bodem tohto vyčerpávajícího článku je organizace. Hned na začátku jsem "odmítla" oslovit nějakou profesionálnu koordinátorku a... jde to opravdu i bez ní, ALE pouze v případě, že kolem sebe máte několik ochotných, spolehlivých a proaktivních lidí. Nejen ve fázi příprav (nám se zařizováním hodně pomáhala hlavně Lenička), ale pak hlavně ve váš den. Pokud si hodně věcí kupujete a vyrábíte sami, zákonitě je na místo svatby musíte i nějak dostat. A pokud máte na svatbě víc, než 100 lidí, takových věcí bude hodně. Můj tatínek během těch tří svatebních dní jel autem na místo svatby a domů minimálně dvacetkrát. Měli jsme obrovské štěstí a jsme za to oba moc vděční, že se většina hostů, kteří přijeli už pátek, nabídla, že nám pomůžou s čímkoliv budeme potřebovat. No jo, lidé odchovaní na Letavách :). Fakt je ale ten, že to není samozřejmost, a hlavně, kdybychom svatbu připravovali znovu, asi bychom si na takovéto tahání a přenášení věcí najali pár brigádníků, protože hosti by opravdu měli být především hostmi. 

V samotný den svatby nám pak s koordinací pomáhala Klárka, Leniččina kamarádka, která se nabídla sama a bez které bychom to asi fakt nedali. A DĚKUJEME jí za to, protože já si bláhově myslela, že nikoho takového nepotřebujeme. Chyba lávky! Pokud si váš den chcete užít naplno, někoho, kdo to má pod kontrolou, tam prostě mít musíte! Ono se to nezdá, ale je toho víc než dost. V den svatby například přijíždějí dodavatelé s dorty, jídlem nebo hudbou, v určitý čas chcete mít třeba obřad nebo krájení dortu a jak si myslíte, že by to vaši hosté asi měli vědět? :) Na naší svatbě pak ještě vypomáhalo pět milých brigádnic, které se staraly o doplňování jídla, vody, čepování piva a vína a já si neumím ani představit, že bychom to měli dělat sami :). Takže "do it yourself" ano, ale jen do určité míry! Nebojte si říct si o pomoct nebo si na určité věci sehnat pár lidí! 

TIP: Nevím, jestli jsem relevantní osoba na to, abych v tomto případě dávala nějaké tipy, ale sama sobě, kdybych znovu připravovala svatbu, bych poradila, ať tomuto bodu věnuju víc času a jednotlivým lidem "přidělím" konkrétní úkoly. Je to pak jednodušší a to pro všechny strany, protože všichni vědí, na čem jsou. Plán nemusí být příliš podrobný, stačí, že všichni vědí o těch hlavních bodech programu.

Ondra Vala, Sweet Melange, Svatba
Foto: Ondra Vala - Bílá Černá

Uff. Tohle bylo teda dlouhý! :) Ale myslím, že ještě pořád jsem svatební téma nevyčerpala a bude ještě minimálně jeden, možná dva, články. Mám totiž pocit, že bych o tom mohla psát do aleluja. Možná i potom :). Chtěla bych vás ale o něco poprosit. Pokud máte nějakou otázku, něco vás zajímá a nebo se vám prostě jen článek hezky četl a byl pro vás užitečný a v nějakém smyslu inspirativní, dejte mi prosím vědět. Sdílejte ho třeba s těmi, pro které je svatba aktuální téma. Je sice neskromné si o to takhle přímo říct, ale pro mně je to hodně motivující a vím, že sama jsem podobné články při svatebních přípravách doslova hltala! :)

EDIT: Před chvílí mi fotograf Ondra poslal fotku z pátečního obřadu. Mám velkou chuť ji sem dát, protože když jsem psala tento článek, měla jsem plnou hlavu hlavně našeho sobotního obřadu a neuvědomila jsem si v plné síle, jak milý a silný byl i ten tzv. "formální" obřad na plumlovském zámku. Když se pak naše paní oddávající ozvala tady v komentářích, že ji mrzí, že jsme to podle článku brali jen jako formalitu, došlo mi, že jsem se vyjádřila trochu nešťastně a nepřesně. Páteční obřad byl přesně takový, jaký měl být - krásný, dojemný a paní Zelená, která nás oddávala, do toho dala kus sebe i nás. A tak jsem to jsem chtěla ještě dopsat, protože to prostě patří k celé té naší oslavě. Je to nedílná součást za kterou jsme oba moc vděční,

plumlovský zámek, svatba, sweet melange
Foto: Ondra Vala - Bílá Černá

 

Komentáře

Napsal(a) Veru (neověřeno), So, 18. 06. 2016, 11:31*

Jako host na vaší svatbě musím říct jen to že byla dokonalá.A proč?Protože byla taková jako vy dva.Uvolněná a "na pohodu".Od tvých šatů které přesně vystihly to co jsem si říkala že by si na sobě měla mít,přes "luční kvítí",neorganizovaný raut atd atd.Ten obřad považuji za jeden z nejkrásnějších na jakých jsem kdy byla.

Když jsem se před rokem sama vdávala tak jsem často narážela na reakce "sliby a proč?" jsem ráda že i přesto jsme si naši představu obhájili protože ať si kdo chce co chce tvrdí,ten obřad JE důležitý.Váš obřad byl jedinečný u některých pasáží jsem slzela dojetím u jiných od smíchu.

Maličko mě mrzí že jsem pořádně nemohla ochutnat Černou perlu ale opravdu jen maličko.My si všichni 3 ten den maximálně užili:)

Rada pro všechny.Nenechte si nakecat že něco nejde nebo se to nehodí.Svatba má být především o vás 2:)

 

Veru, 

Děkuju za každé slovo, co jsi napsala! Moc si toho vážím a mám z toho radost! :) 

Mějte se všichni tři krásně... Na Perlu bude ještě příležitostí ;). Pozdravuj! Terez 

Napsal(a) Jituš (neověřeno), So, 18. 06. 2016, 14:07*

Asi se budu opakovat, ale to jakým způsobem jste s Radanem přistupovali k celé svatbě je pro mě neuvěřitálná dávka inspirace a k tomu tak strašně uvolňující. Vždycky mě děsila představa "tradiční svatby" a toho "co se prostě musí, protože se to tak léta dělá". V podstatě jsem v tomhle stylu vyrostla a byla vychována ve všech směrech. Hlavně dělat všechno tak "jak se musí". Osobně je mi to proti srsti, dost mě to svazuje a taky štve... Je tak milé vidět, že svatba jde udělat přirozeně bez organizačního lejstra, rozbíjení talířů, házení rýže a dalších "nezbytností". Jestli se budu jednou vdávat budete fakt mou velkou inspirací. A vím, že to zní asi jako strašně přeslazený klišé, ale já to myslím naprosto vážně.

Kluky baristy jste si nemohli vybrat líp. Jsou to kluci šikovní, ti z Rebel Bean. V místní kavárně, která tu před pár měsíci otevřela od nich berou kávu a ta je taaak dokonalá! Osobně jsem je nikdy nepoznala, ale za sebe můžu říct že kávu jako takovou mají vynikající a troufám si tvrdit, že to co dělají, děljaí srdcem. 

Paní co ti šila šaty mě dost zaujala. A hned mě napadla jedna otázka. Šije tahle úžasná navrhářka i "obyčejné" společenské šaty. Zkrátka když nejsem nevěsta, ale sháním nějaké originální šaty, který podrthnou moje přednosti a zakryjí nedostatky? S mojí postavou se mi dost špatně nakupuje v konfekci a často mě teda ani nebaví. Už delší dobu bych ráda šatky, které by mi fakt sedly a daly by se nosit ať už na svatby (zrovna za pár měsíců nás jedna čeká) nebo jen tak...

K té sukni, o které jsi psala jsem házela koment k minulému článku. Ale zas tam není. S tím editorem tady asi neumím pracovat nebo co :D. Tak to lupnu sem (tenhle by mě fakt mrzel kdyby se nepostnul). Sukýnka je nádherná a už u minulého článku jsem psala že ti neuvěřitelně padne. Jsi v ní jako víla. Úplně jak pro tebe :).

Co se Aničky týče, já se prostě vždycky usmívám když o ní píšeš. Zrovna jsem si díky tvému článku uvědomila jak je ten svět malý. Už několik let ji "znám" z kavárny. Často jsem si tam z práce chodila na kafčo. Pak jsem na ni narazila náhodou na instagramu a "musela" ji začít hned sledovat. A pak úplnou náhodou při soutěži zjistím že tě sleduje a že dělá krásné účesy a je strašně šikovná! Někdy mě to až dojímá jak je ten svět "propojený".

Nedá mi to a musím ještě okomentovat ten ohňosroj. To je můj malý sen mít na svatbě ohňostroj. Před týdnem právě v sobotu jsme byli na ohňostrojích v Brně a já se tam rozplývala, že tohle chci jednou na svatbě. Pak jsem se tomu sama od srdce zasmála protože jsem si představila kolik by to stálo :)). A najednou u tebe čtu, že jste měli ohňostroj. To muselo být fakt parádní. Už jsem to psala, že jste prostě jasnou inspirací :))

K ničemu dalšímu se už asi (radši) rozepisovat nebudu jinak to bude koment (zase) na půl strany :)). Každopádně bych ti moc chtěla poděkovat za další článek. A vůbec mi nepřišel dlouhý, zhltla jsem ho při vaření oběda :). Je to tak krásné číst a vážně je to jako bych na svatbě byla s váma. Jsem za vás moc ráda, že všechno se podařilo a všechno vyšlo tak, jak jste si vysnili. A musím říct, že mě fakt strašně baví a inspiruje váš přístup k životu. Je mi tak nějak blízký a jednou bych se chtěla dopracovat právě do téhle fáze, ve které jste vy dva. 

Nakonec by mě přece jen zajímala ještě jedna oblast z vašeho svatebního festivalu (mě ten výraz faaakt strašně baví :) ). Přemýšlím jaký rozpočet si člověk musí připravit, aby to "zvládnul". Vím, že je to dost osobní otázka a naprosto chápu a respektuju, když tahle část zůstane zatajena. Ale já sem prostě fakt strašně zvědavá a tak mi to nedá a aspoň se zeptám :).

Mějte krásnou sobotu a doufám, že jste si užili krásné dny v Luhačovicích! Posílám pozdravy z Olomouce, Jituš

Ahoj Jituš, 

Děkuju moc za další krásný dlouhý komentář! :) tentokrát asi neodpovím na všechny pasáže, protože umírám únavou, ale... Moc moc moc mě těší, že ti naše svatba nabízí trochu jiný pohled a že z ní cítíš to, co popisuješ :). 

Ohňostroj byl bomba a v celkových nákladech pak zas tak výraznou položkou nebyl, přestože byl fakt výborně sestavený! :) 

Co se šatů týče, tak Yvona určitě šije i plesové šaty a to na jakýkoliv typ postavy, samozřejmě! :) je fakt šikovná a originální a nadčasová a vřele ji doporučuju :). 

Co se týče celkových nákladů, tak to na blogu konkrétně nemám v plánu komentovat, ale jestli chceš, můžu ti to trochu přiblížit  v soukromém mailu, do kterého ti můžu rovnou dát i ten kontakt na Yvonu :). 

Jituš, děkuju za krásná slova a mrzí mě, že se ti tu některé komentáře ztrácí... O to víc si vážím, že máš stále chuť je psát... Mě ohromně baví a těší je číst :). Terez 

Napsal(a) Hedvika (neověřeno), So, 18. 06. 2016, 15:43*

Vílí, pohodová a snová, tak působí vaše svatba na mě, děkuji, že jsem mohla být díky článku součástí. Jsem hrozně ráda, že jsem se díkyTerezky dostala na blog další Terezky, která se právě vdala. Inu, já jsem ,,teprve" čerstvě zasnoubená a už nasávám inspiraci (kterou podle mého - my holky nasáváme dávno dopředu, i když to není "aktuální") i díky Tvému blogu. Mám dost podobný vkus, možná proto se mi Tvůj článek a vaše svatba TAK líbí. Od místa, přes šaty (na tomto bodě jsem se zasekla momentálně), účes s nádherným čtvrtvěnečkem (!) nádherné luční květiny, jídlo, pití (s tím tvrdým mám stejný názor), kávu až po organizaci toho všeho. Neuvěřitelně nádherné fotky. 

Tak zase u dalšího článku, sem se teda jó budu vracet! :)

Ahoj Hedviko, 

Děkuju kraaasně za nádherný a milý komentář a vůbec, za návštěvu! :) Těší mě, že tě bavilo to číst... Jo, a gratuluju k zasnoubení!! :) (a souhlasím s tebou, že my holky si často představujeme svatbu, ještě předtím, než je to aktuální, je to úplně v pořádku!! :)) 

Nevím, co dál psát, prostě jen... Děkuju! :) nějaké svatební články ještě určitě budou, ale kdyby tě v průběhu vašich příprav něco zajímalo, určitě neváhej a napiš mi! :) 

Měj se krásně! Terez 

Napsal(a) Dana (neověřeno), So, 18. 06. 2016, 20:38*

Ahoj, moc děkuji za tenhle článek! Tolik inspirace najednou - aktuálně plánuji taky svatbu, která nás čeká přesně za dva měsíce. 

Ráda bych se zeptala na kouzelníka - mohla bys nám prosím doporučit, kdopak na vaší svatbě kouzlil a kolik stál? Vzhledem k tomu, že na svatbě budeme mít plno dětí, myslím, že tahle atrakce se bude líbit!

děkuji a moc ti fandím!

Dana

Ahoj Dano, 

Děkuju moc za milý komentář a (asi trochu dodatečně) gratuluju k zasnoubení a přeju ti příjemné a pohodové poslední týdny příprav :). 

Na kouzelníka ti ráda dám kontakt, ale upřímně ho nemůžu najít nikde na netu a tak bych ti to spíš napsala do zprávy, mohla bys mi prosím napsat na tereza@sweetmelange.cz? :) 

Měj se krásně a ještě jednou děkuju! Terez 

Napsal(a) Anonym (neověřeno), So, 18. 06. 2016, 22:03*

Terezko, trošku mě mrzí, že obřad, který jsme vám připravili v pátek, jste brali jako úřední formalitu jen pro získání papíru. My, co jsme vám páteční obřad připravovali, jsme k tomu jako k obyčejné formalitě nepřistupovali a snažili jsme se, aby obřad na zámku byl pro vás nezapomenutelným zážitkem.

 

Krásný večer :) 

Děkuju, že jste napsala. Je fakt, že jsem to vyjádřila trochu nešťastně, protože jsme si páteční obřad s vámi moc užili a uznávám, že takto napsané to asi vyzní všelijak! Jenom takto formalitu jsme to určitě nevnímali, a přestože upřímně považujeme za "svatební" den sobotu, páteční obřad bude vždycky tím, který byl první a bez kterého bychom dnes už týden nebyli manželi :). 

Psala jsem ten článek fakt dlouho a ještě na něj kouknu znovu, protože by mrzelo zase mě, kdyby vás mrzelo něco, co jsme vnímali jinak! :) 

Krásný večer a mějte se hezky, Tereza. 

Děkji za odpověď. A jsem ráda, že to naše snažení opravdu nepovažujete za formální věc a i na páteční obřad budete rádi vzpomínat. Jinak moc obdivuji, co se vám povedlo vykouzlit v našem "retro kempu" a myslím, že za pár let se vaše svatba stane i inspirací pro moji dceru. Ještě jedna prosba na závěr. Bylo by možné poslat nějaké fotky z obřadní síně, zámku nebo z okolí zámku (třeba na můj mail)? Rádi bychom je s vaším souhlasem použili na webových stránkách zámku Plumlov. Moc děkuji a mějte se krásně. Jana

 

Krásné ráno, 

I já moc děkuju! Za pochopení i moc milé komplimenty :). Kdyby vaši dceru (klidně i až za pár let) zajímalo něco, s čím můžu poradit, určitě se mi ozvěte :). 

Fotky vám ráda pošlu, jen zatím žádné nemám, přišlo mi od našeho fotografa zatím jenom těchto pár. Ale až dorazí, ráda vám je pošlu a určitě je můžete použít na webových stránkách zámku :). 

Tak hezkou neděli a díky, ještě jednou! :) 

Napsal(a) Katka (neověřeno), So, 18. 06. 2016, 23:47*

Terezko,

svatba to musela být opravdu nádherná.  :-) Moc k ní gratuluju a v manželství přeji spousty štěstí a lásky.

Nepřestává mě fascinovat jak rozdílné jednotlivé svatby jsou a přesto jsou všechny tak úžasné. Naprosto s tebou souhlasím, že se nesmí zapomínat jíst. My jsme s manželem neochutnali z toho báječného rautu a sladkostí, které všichni chválili skoro nic a zpětně nás to docela mrzelo  :-D .

Užívejte si líbánky a čas strávený spolu.

Katka

Ahoj Katko, 

Děkuju moc, za krásná slova o přání :). 

Kdy jste se s manželem brali vy? 

To jídlo, přijde mi, je taková "klasika". Všude jsem slýchala, že to tak je, ale vždycky jsem si říkala, že "tak určitěěě, jak bych JÁ mohla zapomenout jíst??!“ Jenže, jak je člověk plný adrenalinu a nadšení, prostě má pocit, že nemá hlad a hlavně má pořád co dělat! :) 

Děkujem moc, i ty se měj krásně! :) Terez 

Brali jsme se v areálu Botanica  :-). Bylo tu super, krásný prostředí. Ale musím říct, že já nebyla ta co řeší vše do detailu, ale i tak se myslím všechno povedlo.  :-)

To věřím :).

A já taky nejsem vyloženě detailistka, i když to třeba působí všelijak :). Neměli jsme třeba vůbec nic na prstýnky a předávali si je přímo z krabičky, co jsme dostali ... neměli jsme nazdobená auta a spoustu detailů jakoby "chybělo", ale přitom vůbec nechybělo :) ...

Napsal(a) Jarka (neověřeno), Ne, 19. 06. 2016, 17:00*

Terezko,

povídání o svatbě mají rády malé i velké (starší) holky ... takže jsem si hezky početla a i si tu svatbu tak trochu vychutnala na dálku ...věřím, že byla nádherná - prostě byla Vaše...  a volba venku je prima (i s tím adrenalinem - bude pršet-nebude pršet) ....mně se asi nejvíc líbily kytky, ty byly naprosto úžasné všechny a všude (i s těmi sklenicemi - nápad !) ... pak tvoje šaty.. je to fakt jako víla ... moc ti sedly ! ...  čtvrtvěneček hezoučký... fotografa jste měliy výborného ... fotky nemají chybu, je v nich něco co se mi líbí ...ty srdíčka s podpisy to je nápad ... baristi, tak to bráchovi děkuj velmi  ...  připadá mně milé dát jako výslužku dobrý med, fakt ...

Terezko, jsem moc ráda, že se Vám vše tak vyvedlo.  Díky za čas, který jsi článkům věnovala a těším se zase na příště!

Mějte pohodové dny ♥☼

Papa Jarka

 

Ahoj Jarko, 

Děkuju za krásné shrnutí a moc milá slova :). Mám radost, že sis čtení užila, to je přece, v kontextu blogu, ta největší poklona :). 

Děkuju ještě jednou, měj se krásně! Tereza 

Napsal(a) Magdalena (neověřeno), Po, 20. 06. 2016, 09:28*

Terezko,

clanek jsem si uzila plnymi dousky. Pak stacilo uz jen zavrit oci a vse si vymalovat znovu v hlave :) Mam pocit, ze jsem si tu Vasi svatbu pro sebe tak trochu prozila taky a byla krasna! :) Verim, ze jednou mi tenhle clanek bude velikou inspiraci a moc se tesim, az budu mit duvod ho dat precist i memu pritelovi :)

Spolecne se tremi kamaradkami zpivame a hrajeme na svatebnich obradech v kostelech, zazila jsem proto uz spooooustu svateb, v sezone jsem kazdy vikend na svatbe. A musim rict, ze kazda je krasna a vzdycky je prave tech dvou. Z te Vasi ale cisite Vy uplne naplno a to je tak krasne! Cely ten rok priprav, myslenek, pocitu a napadu jsem s Vami prozivala a tyhle clanky jsou jeho krasnym vyvrcholenim. Jeste jednou Ti dekujeme za tak krasnou energii, kterou nam predavas. Ver, ze Te mame moc radi a vracime ji zpet ♥

A nejakou otazku? Me by zajimaly pripravy rano pred obradem nebo v patek. Probihalo neco jako pozehnani od rodicu? Chystali jste se s Radanem zvlast a on si pro tebe prijel nebo dohromady? A rozdavali jste klasicke krabicky se sladkostmi pred svatbou? Jestli ne, jak to Vase okoli (hlavne babicky a maminky :)) prijalo?

Preju krasne dny! M.

Napsal(a) Terez sweet melange, Út, 21. 06. 2016, 10:45*

In reply to by Magdalena (neověřeno)

Ahoj Magdalenko,

moc ti děkuju za neuvěřitelně milý komentář, fakt mě to dojímá a těší, že se ta moje slova a fotky na tebe dokázaly takto "nalepit" a že sis to prožila s náma :). Je to velká poklona.

Už je to deset dní a všechny ty pocity a vzpomínky jsou pořád dost živé, a vím, že je to hodně i díky tomu, že se k nim takto vracím pomocí psaní a pak pročítání těchto mých článků. To, že snad (jednou) můžou být inspirací pro tebe a další zamilované, je nádherný bonus a super kompliment <3.

A děkuju moc i za otázky, když dovolíš, asi si je "půjčím" a zakomponuju do některého z příštích svatebních článků, protože to jsem tu vůbec nezmiňovala a určitě to k celému tomuto "svatebnímu rituálu" patří :). Chci ale počkat ještě na fotky od Ondry, protože myslím, že pomocí těch fotek se přesně to, na co se ptáš, bude jednodušeji předávat dál :). A tak ti teď odpovídám jen takto neurčitě. Můžu ale říct, že Radan mě v šatech neviděl, dokud jsem k němu v pátek nekráčela k "oltáři" :). 

Děkuju ještě jednou, moc! A krásné dny i tobě! Terez

Napsal(a) Naty (neověřeno), Po, 20. 06. 2016, 20:04*

Terezko, pro mě jsi obrovskou inspirací! Mně je zatím jenom 17, takže na svatbu si ještě nějakou dobu počkám (i když, kdo ví), ale z tvé svatby budu rozhodně čerpat v budoucnu, protože z těch fotek a tvého vyprávění jde tolik pozititivní a pohodové energie..

A navíc tvá svatba byla přesna taková, jakou mám vysněnou. Připadá mi, že jsme tak trochu na podobné vlně.. :-) Mám to úplně stejně se šperky, botama i šaty, a ty tvé jsou moc krásné a naprosto k tobě sedí. Jsou jednoduché, elegantní, krásné a k tomu dokonale sedí k prostředí, ve kterém tento festival proběhl. 

Moc se těším na další posvatební články a ať Vás to spolu s Radanem stále tak baví! ;)

Ahoj Naty,

děkuju moc za milý komentář! :) Je úžasný, že to v sedmnácti vnímáš takto přirozeně a s nadhledem! :) Až se jednou budeš vdávat, bude to pak přesně takové, jaké to má být, když tomu jen trochu napomůžeš, ale jinak tomu dáš volný průběh :) ... Bude mi velkou ctí :), pokud některé z těchto tipů a nápadů pro tebe budou užitečné a inspirativní:).

Děkuju moc za komplimenty a měj se nádherně! Terez

Napsal(a) Nikol (neověřeno), Út, 21. 06. 2016, 08:51*

Ahoj Terezko,

čtu tvůj článek a usmívám se od ucha k uchu. Muselo to být nádherné, protože ta obrovská vlna pozitivní, láskyplné a tak trochu hipízácké atmosféry je cítit až sem. Děkuji Ti za úplně nový pohled na to, jak může svatba vypadat. Že není potřeba rozbíjet talíře, být svázaní u polívky a držet se "zajetého pořádku". Je pravda, že mě předtím nikdy nenapadlo, že by to mohlo být i jinak :-D

Teď vím, že až bude svatba mé aktuální životní téma, tak bude úžasná a tak jak ji budeme chtít my dva. Velmi mě taky oslovil nápad oddělení formální obřadu a toho skutečného, já formality nesnáším, takže takhle se mi to opravdu líbí.

No...jsem nadšená. Díky Ti za to :-) Mějte se nádherně.

Ahoj Nikol,

děkuju za příjemnou odezvu, je příjemné číst, že se mi článkem podařilo tu atmosféru přenést i na tebe a že ti díky čtení došlo, že svatba může přirozeným odrazem tebe a tvého budoucího manžela. To je obrovská poklona a děkuju moc! :)

Přeju ti pohodový první letní den a vůbec - měj se krásně! :) Terez

Napsal(a) Anina (aninavk… (neověřeno), Pá, 24. 06. 2016, 09:16*

Milá Terezko,

před pár dny jsem tu napsala svůj komentář, ale nemůžu ho najít. :-( (Tak nevím, jestli jsem slepá a nebo jsem ho jen špatně uložila, ale kdyby nastala 1. varianta, moc se omlouvám, že se ptám znovu). 

Vaše svatba mě inspiruje natolik, že jsem naštvaná, že místa našich svateb jsou od sebe tak daleko, že květinářku z Brna těžko využiji u nás na severu. Nedokážu si představit tu šílenou logistickou akci. Každopádně spřádám plány. Píšu si, co bychom na svatby chtěli mít a až zjistíme, kolik jsme za rok našetřili, rozhodneme, co skutečně potřebujeme a bez čeho se obejdeme. Ale ten espresso bar tam nutně potřebuju. :-) 

Svatbu budeme mít podobného rázu jako vy, akorát tam budeme mít méně lidí. A proto se ptám. Jak jste to měli třeba s nádobím? Měli v kempu vlastní, nebo jste měli plastové, papírové, vlastní? 

Určitě jsem se tě ještě na něco chtěla zeptat, ale samozřejmě jsem to zapomněla. :-(

Měj se krásně, užívej si posledních pár volních dní u nás a já jdu napsat komentář k tvému nejnovějšímu článku. Protože ten mě dostal. :-)

Ahoj Anino, ještě jednou :)

Mrzí mě, že se původní komentář ztratil, já jen doufám, že to není "chyba systému", budu to muset zkusit prozkoumat...

Jsem ráda, že tě naše svatba ve spoustu věcech inspirovala, to je velká poklona! :) Přertože Petru (květinářku) víc, než doporučuju, věřím, že i na severu máte krásné květinářství s šikovnými lidmi, držím palce! :) Já to dělala tak, že jsem se si s Petrou nejdřív vyměnila pár mailů, pak jsme se sešly, já jí řekla své "velmi nekonkrétní představy" (prosila bych sezónní kytky, barevné, nejlépe luční :D) a taky jsme se předem domluvily na rozpočtu :) ...

S talíři to bylo tak, že je sehnali lidi z kempu, bylo jich omezený počet, resp. na každého zhruba jeden talíř od každého (polévkový, na hlavní jídlo, dezertní), ale myslím, že to průběžně umývali a v záloze byly i plastové talíře :) ... Byli jsme rádi, že to nakonec šlo zařídit, ze začátku to vypadalo jen na plastové "nádobí" a to by přece jen nebylo úplně ono. Takto jsme měli úplně "obyčejné" talíře, ale posloužily dokonale :) ... Zkuste se na místě vaší svatby zeptat, jestli to můžou zařídit, myslím, že se vždycky nějaký způsob najde! :)

Děkuju! A kdybys měla ještě nějaké otázky, tak ráda odpovím, pokud budu "vědět" :). Měj se krásně, Terez.

Napsal(a) Johnd934 (neověřeno), Po, 02. 01. 2017, 09:37*

Howdy very nice web site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I'll bookmark your web site and take the feeds additionallyI am glad to search out so many helpful info here in the put up, we want develop more techniques in this regard, thanks for sharing. gfbffekcebge
Napsal(a) kudy.blog (neověřeno), Út, 04. 04. 2017, 17:54*

Ahoj,

moc děkuju za tvůj článek. Vdávám se zhruba za dva měsíce a tvůj článek si čas od času pročítám. Našla jsem v něm pár skvělých tipů, ale hlavně na mě působí jako jakýsi balzám, jako ujištění, že to všechno bude v pohodě, že to prostě nějak dopadne a že nemusí být všechno absolutně perfektní. Nikde jsem podobně podrobný a upřímný článek nenašla a ještě jednou Ti moc děkuju za to, že si byla ochotná tohle všechno s námi budoucími nevěstami sdílet.

Kačka

 

Napsal(a) Hana (neověřeno), Út, 18. 04. 2017, 08:44*

In reply to by kudy.blog (neověřeno)

Ahoj, Kačka to řekla úplně za mě. Moc hezky jsi to řekla. Také se budu vdávat a snažím se brát inspiraci všude kde to jde. Nedávno jsem nám zamluvila jako zábavu na svatbu fotokoutek. Co si o tom myslíte?

Napsal(a) Petra Gajdošová (neověřeno), St, 07. 11. 2018, 21:28*

Zdravím děkuji za vaše nápady a dobré rady na uspořádání svatby. Nás čeká svatba příští rok 7.5.2019. Chtěla bych se zeptat na kameramana kterého sháníme už nyní. Dívali jsem na videa od kluků z DIB PRODUCTION a jsou nádherně udělána. Rešíme spíše finanční částku. Proto bych se chtěla zeptat za jakou částku točí nebo aspoň přibližný odhad. Budu ráda moc za odpověď děkuji a přeji vám hodně štěstí do vašeho manželství. P. Gajdošová.

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.