Po, 11. 07. 2016, 18:43

LOVE (19): 5 tipů pro nastávající novomanžele :)

Svatba, Ondra Vala, Bílá Černá, Sweet Melange

Dneska je to přesně měsíc, co jsme měli svatbu. Už měsíc. To je celkem šílený, jak to letí :). I když, pak si vzpomenu, co všechno jsem poslední měsíc dělala a celkem "mi to dává smysl" a tak dlouho mi to nepřijde :). Každopádně jsem si říkala, že bych k tomuto malému "výměsíčí" mohla napsat další článek. Přijde mi, že náš svatební den jako takový jsem už jsem tak trochu "vyčerpala" (jakože už jste si mohli přečíst moje skoro bezprostřední pocity, taky o všech konkrétních dodavatelích a v neposlední řadě i o "našem dni" ve fotkách.

Tak mě napadlo, že teď bych mohla být trochu obecnější a sdílet s vámi pár tipů, které už teď jako "zkušená nevěsta" zajisté vím :). Některé věci samozřejmě "vím" až zpětně a k většině si každý musíme dojít sám a tak to má být. Stejně mi to ale nedá a pár "(ne)vyžádaných rad" s vámi budu sdílet. Věřím, že si z nich vezmete přesně to, co potřebujete :).

svatba Sweet Melange
foto: Ondra Vala - Bílá Černá

 
1. Komunikujte, poslouchejte se a buďte otevření

Možná to podvědomě všichni víme :). Asi každý tak trochu tušíme, v čem se se svým partnerem lišíme a v čem podobáme. U svatebních příprav ty rozdíly můžou být ještě viditelnější - projevuje se v nich celkový přístup k životu, povaha, prostředí, ve kterém jsme vyrůstali, názory našich blízkých, různé vyjeté dráhy a představy a občas je výzva to sladit.

Třeba my s Radanem jsme "v běžném životě" velmi kompatibilní. Je pro nás jednoduché spolu vyjít, domluvit se, naladit se. Ale při plánování svatby jsme měli pár krušných chvil. Ne, že bychom se hádali, ale bylo těžší se sladit. Zpětně mi přijde, že to bylo hodně tím, že jsme se už dopředu domnívali, co si ten druhý bude myslet a s takovou energií se spolu pak bavili. Když jsme si to pak uvědomili, mohli jsme všechny ty představy a předsudky pustit a mluvit a poslouchat se otevřeně. Je pak celkem nemožné se vlastně nedomluvit, protože ať jsou představy jednotlivých partnerů jakékoliv, "s čistou myslí" a s láskou si prostě porozumíte lépe. A většinou najdete ten společný střed. 

2. Inspirujte se

Přijde mi, že nejvíc nápadů jsem získala tím, že jsem se bavila s lidma. Třeba jsem jim jen tak povídala o své hrubé představě nebo co se mi líbí a oni mi pak "jen tak mimochodem" řekli o nějakém svém nápadu nebo zkušenosti. Taky jsem inspiraci hledala na pinterestu. To asi není nic nového. Je to úžasný zdroj k probouzení představivosti. Cílem podle mě není "kopírovat" to, co tam najdete. Prostě najít nápad a dát do něj sebe. A nebo najít nápad, okořenit ho svými poznatky, předat někomu, kdo ho zvládne zhmotnit a nechat kus kreativity na něm.

Tady mám pro vás čtyři příklady za všechny :)

Tuhle kytici jsem měla vyhlédnutou minimálně půl roku a prostě jsem věděla, že nějakou podobnou bych si přála. Jen trochu víc do broskvova. Nikdy jsem netoužila po takovém tom klasickém pugétu a čím víc "střapatá" ta kytice bude, tím lepší. No, a pro mě byla moje kytice ta nejkrásnější na světě, fakt! :)

svatební kytice sweet melange
zdroj: pinterest a druhá fotka Ondra Vala - Bílá Černá

Pak dort. Poslala jsem svojí cukrářce i květinářce tuhle stejnou fotku a to co společně (aniž by se dopředu domluvily) vytvořily, je snad krásnější než "originál".

svatební dort sweet melange
zdroj: pinterest a TerezaInOslo

Když jsem si poprvé usmyslela, že chci slavobránu, tak na mě všichni koukali, že kde ji jako chci shánět. Občas jsem si některé věci představovala jako Hurvínek válku. Naštěstí má tatínek šikovného zaměstnance, který nám ji vyrobil. A s květinářkou Petrou jsme se shodly hned, že přesně tyto visící gerbery jsou to pravé ořechové :). 

slavobrána
zdroj: pinterest a Ondra Vala - Bílá Černá

No a nakonec tu mám šaty. Přiznám se, že to z počátku byla celkem náhoda. Yvona, moje návrhářka, se mě po koupení látky zeptala, jaké ty šaty tedy chci. Já měla vyhlédnutých asi pět inspiračních, které se mi fakt líbily. No a v ten moment, kdy se mě zeptala, jsem jí spontánně ukázala tyto. Koukla na ně, rozzářily se jí oči a v ten moment začala vymýšlet, navrhovat, ptát se mě. Nakonec jsou ty šaty dělané naprosto mně na míru, ale ten prapůvodní nápad tam je a byl určitě potřeba :).

svatební šaty sweet melange
zdroj: pinterest a Ondra Vala - Bílá Černá

3. Stanovte si priority a taky rozpočet

Chcete velkou nebo malou svatbu? Chcete, aby se odehrávala venku nebo uvnitř? Co je pro vás nejpodstatnější? Květiny? Fotograf? Dort? 

My jsme se na některých věcech shodli hned, na jiných až později, tak už to bývá. Je ale důležité si stavovit, na čem vám oběma záleží (anebo jednomu fakt velmi :)) a podle toho pak postupovat při plánování.

Hodně z vás mi psalo, jestli vám prozradím, jaký byl rozpočet naší svatby. Tak teď odpovím "veřejně", že neprozradím. Myslím, že to není v tomto případě podstatné ani důležité. Můžu vám ale obecně napsat, na čem se dá ušetřit a do kterých věcí se vyplatí investovat. Podle mě, samozřejmě. 

Místo a jídlo je asi nejrozsáhlejší položka v celém rozpočtu. V našem případě nebyla vůbec nijak závratná, protože jsme si vybrali "festivalové" místo - kemp, kde noc na osobu stála daleko míň, než v jakémkoliv hotelu. Pokud ale toužíte mít svatbu a hostinu třeba v nějaké krásné zámecké zahradě, je asi podstatné si spočítat, kolik pronájem takového prostoru stojí a jak moc se ta cena navýší, když chcete hostit hodně lidí.

Co se jídla týče, tak tam je to taky o prioritách. My měli "obyčejný" řízek se salátem a kýtu z rožně a pak nějaká vegetariánská jídla. To obecně nestojí tolik jako vytříbené lahůdky od vyhlášených kuchařů. Taky jsme si toho hodně nakoupili v Makru a spoustu věcí volili podle toho, jestli byly v akci nebo ne.

svatba Sweet Melange
foto: Ondra Vala - Bílá Černá
svatba Sweet Melange
foto: Ondra Vala - Bílá Černá

Tvrdý alkohol jsme měli domácí a v dost omezeném množství. Na tom se dá taky hodně ušetřit, to mi věřte! :)

Květiny, dortíky, svatební dort... tam hodně záleží, jakou máte představu - já to většinou dělala tak, že jsem se dopředu domluvila, jakou částku chci do určité věci dát a v rámci toho se dá hodně kouzlit. I když počítejte s tím, že se to většinou o maličko navýší.

Další věc, co můžu doporučit je mít co nejmíň dodavatelů. Tím můžete ušetřit hodně peněz i času.

Mojí prioritou byl dobrý fotograf a kameraman, do těch jsme investovali poměrně hodně, ale kdykoliv kouknu na fotky nebo na sneak peek videa (které už má být co nevidět), tak vím, že jsme se rozhodli správně a fakt věřím tomu, že mít dobrého fotografa stojí za to!

Zkuste si výdaje průběžně zapisovat. A nejen je. My jsme si s Radanem vytvořili společnou složku na Evernote, do které jsme mohli oba zapisovat a určitě nám to spoustu věcí usnadnilo.

sweet melange svatba
foto: Ondra Vala - Bílá Černá

4. Buďte kreativní a sami sebou

Opakuju to jak kolovrátek furt dokola, ale prostě je to to nejdůležitější - být v souladu sám se sebou. A napojit se na druhého. Trochu to dokonce souvisí s předchozím bodem - pokud rozeznáte, co je pro vás důležité a co vychází z vás, můžete ušetřit spoustu peněz za věci, které třeba nechcete, ale máte někde v podvědomí, že "tak se to přece dělá". 

Pár příkladů z naší svatby za všechny: 

- Nikdy jsem netoužila po tom, že mě poveze auto ozdobené mašlema a panenkou, tak jsme to vynechali.

- Nebo mi přišlo nepodstatné mít nějaký polštářek nebo tácek na prstýnky, tak jsme si je vzali z původní krabičky. 

- Snubní prstýnky máme každý z jiného "páru". Máme ho tak každý přesně podle sebe a zároveň mají nějaký společný prvek a skvěle k sobě ladí.

- Pozvánky na svatbu jsme psali ručně a logo nám jako svatební dar vytvořila moje sestřenice. 

- Jmenovky na svatební stůl jsme taky dělali sami. Tedy, Radan trhal papír, já psala :). Připevnili jsme je provázkem na vínovou skleničku a tak si ji každý poznal.

svatba Sweet Melange
foto: Ondra Vala - Bílá Černá

- Místo půjčování/kupování skleniček na vodu, jsme skoro rok sbírali skleničky od jogurtů, marmelád a tak podobně. Každý pohár tak byl víceméně "unikátní" a hlavně nestál nic navíc.

- Neměli jsme žádný společný přípitek. S hosty jsme si před obědem imaginárně "ťukli", ale každý tím, co chtěl pít - někdo vínem, jiný pivem, další vodou nebo bezinkovou limonádou. S ohledem na počet hostů se díky tomuto dá ušetřit několik stovek až tisíc a ještě kamarády a rodinu nenabádáte, aby míchali alkohol :).

- Už jsem to jednou psala, ale místo ubrusů jsme měli prostěradla. Nejen, že to nikdo nepoznal, ale taky to nebyla taková "škoda", když jsme nakonec drtivou většinu z nich v neděli dopoledne našli politou od červeného vína a tak podobně. To k tomu totiž patří a já jsem "viník" minimálně jedné takové "nehody" :).

- Neměli jsme žádnou cílenou "zábavu". Všechno se odehrávalo tak nějak průběžně a plynule. 

- Nerozbíjeli jsme talíř, ani nepouštěli holuby ani na nás hosti neházeli rýži. Po pátečním obřadu jsme ale dělali, že jo :). Radan neměl chomout ani kouli u nohy. 

svatba Sweet Melange
foto: Ondra Vala - Bílá Černá

5. Hrajte si, nelpěte a užijte a prožijte si to naplno

Pro mě byly celé svatební přípravy nádhernou zkouškou nelpění. Je úžasné vymýšlet a občas i přehánět a představovat si, co všechno na své svatbě určitě "musíte" mít. Je to krásná cesta, proces. Cokoliv jsem ale "vymyslela" a následně zařídila, jsem pak v ten moment "pustila" a dala tomu prostor. Nechala to tak trochu vlát jako lístek ve větru. 

Dělejte všechno, jak nejlépe umíte. A zároveň se těšte z neznámého. Z toho, že nevíte, jaké co bude. Prožijte si každý okamžik se vším, co se zrovna odehrává - všetně rozčilování se, že něco trvá dlouho, nebo se vám to vůbec nelíbí nebo že to stojí sakra moc peněz a nemůžu si to dovolit, a nebo že je to boží a nejlepší a bude to ta nejlepší svatba na světě. Patří to k tomu a ano, už to JE to ono. Samotný svatební den z toho celého "procesu" trvá jen chviličku. Jen mžik. Ale buďte v něm. Vnímejte ho. Prožijte si ho naplno a se všemi. Vzpomínky a konkrétní okamžiky a výzdoba a jídlo časem trochu zešedne, ale ta esence, ta energie z celého toho dne podle mě zůstane ještě dlouho, ne-li napořád.

Komentáře

Napsal(a) Magdaléna (neověřeno), Po, 11. 07. 2016, 20:45*

Terezko, to je tak krásný článek. Přečetla jsem ho jedním dechem. Na svatbu mám ještě čas, ale stejně si neumím představit, že jednou budu něco tak krásného zařizovat :-)
.

Užívejte s Radanem další měsíce :-)

Napsal(a) Jarka (neověřeno), Út, 12. 07. 2016, 11:15*

Terezko, hned jsem musela prohlédnout fotky ... pak číst ... a článek je krásný a inspirativní  .. ta poslední fotka se mi moc líbí ...

Mějte se fajn. Jarka

Napsal(a) Eliska (neověřeno), Út, 12. 07. 2016, 18:50*

Krásný článek, moc inspirace!  vdávám se příští měsíc myslím že v podobném stylu ☺A hlavně přesně razim tento přístup, nezajímá mě jestli se to tak dělá nebo jiní to tak na svatbě měli. .prostě hlavně ať se nám na naší svatbě líbí a máme ji podle sebe tak jak jsme si to sami vysnili a vytvořili ☺ 

Ahoj Eliško,

děkuju, jsem moc ráda, že tě článek inspiroval! :) Moc držím palce při finálním plánováním a hlavně si celý ten proces užijte a prožijte naplno! Je a bude to parádní, a hlavně vaše! :)

Měj se krásně! Terez

Napsal(a) Jituš (neověřeno), Út, 12. 07. 2016, 20:15*

Terezko, ty seš opravdu strašně vstřícný otevřený a krásný člověk :). Článek je psaný tak citlivě a s pokorou. Mám je fakt ráda. A myslím, že těchhle 5 (ne)vyžádaných rad se dá lehce zobecnit a aplikovat i na běžný život. Mám takový silný pocit, že máš neuvěřitelný dar inspirovat. A to se mi fakt líbí :).

Hezké letní dny. Jituš

Napsal(a) magda (neověřeno), Čt, 21. 07. 2016, 13:03*

Ahoj, chtela jsem se te zeptat, v jakem obchode, na internetu jsi objednavala krajku na saty? Je moc hezka. Dekuji za tip a za inspirujici clanek:-)

Ahoj Magdo,

bohužel ti asi neporadím :/. Krajku jsem vybírala s mojí navrhářkou, ale až v té fáze, kdy mi ona dala vybrat asi ze tří krajek. Je to prý nějaká italská, ale odkud, to opravdu nevím... Mrzí mě to! Držím palce, abys našla podobnou nebo nějakou, co bude přesně pro tebe! :)

Děkuju a měj se krásně! Terez

Napsal(a) Mirka (neověřeno), Út, 22. 08. 2017, 18:19*

Ahoj Terez,

 

znám tě pouze virtuálně, avšak i tak je poznat, jak ryzí osobnost jsi! Upřímně ti píši z důvodu, že by mne moc zajímal, jakožto nadcházejícího několiko-prvo dárce svatebních darů, jaké dárky tě potěšili na tvé svatbě?

 

Děkuji

posílám mnoho mnoho energie z Beskyd!

a mávám

 

Mirka

Napsal(a) Mirka (neověřeno), Út, 22. 08. 2017, 18:20*

Ahoj Terez,

 

znám tě pouze virtuálně, avšak i tak je poznat, jak ryzí osobnost jsi! Upřímně ti píši z důvodu, že by mne moc zajímal, jakožto nadcházejícího několiko-prvo dárce svatebních darů, jaké dárky tě potěšili na tvé svatbě?

 

Děkuji

posílám mnoho mnoho energie z Beskyd!

a mávám

 

Mirka

Napsal(a) Aibeua (neověřeno), Út, 06. 10. 2020, 03:56*

Polymorphic epitope,РІ Called thyroid cialis secure online uk my letterboxd shuts I havenРІt shunted a urology reversible in nigh a week and thats because I receive been taking aspirin take contributes and be suffering with been associated a piles but you be compelled what I specified accept been receiving. write my term paper Zvsnjj tjzura

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.