St, 27. 07. 2016, 16:28

Oblíbenci léta 2016

letní oblíbenci sweet melange

V Oslu je dost jednoduché jíst rostlinně. Tedy, pokud zrovna nejste v Ikea nebo v Espresso Housu nebo tak něco. Než jsem dojela do kavárny, ve které právě sedím, a kde jsem do sebe během minuty nasoukala "veganský" skořicový suk, protože se mu prostě nedalo odolat, jsem skoro hodinu jezdila po městě na kole a to je samý "zdravý obchod" a nová kavárna tam, nová "džusárna" támhle a ve fast foodu švédského původu zase prodávají "burger bez živočišných složek", protože je to šetrnější pro planetu a na to Norové slyší :). Příští rok chtějí zavést "vegan friendly" burgery i v McDonaldu. To už je celkem ironie, ale proč ne - možná spoustu lidí zjistí, že je to fakt dobrý a není jim tak těžko a nebude taková poptávka po "průmyslovém mase". Každopádně, o tom dnešní článek není a ani jsem neměla v plánu to zmiňovat. Ale teď to ze mně vypadlo tak nějak "samo". 

Léto je v plném proudu, ale v Oslu to vypadá spíš na apríl. Vyloženě letních dnů tu bylo jen pár, ale mé pokožce stačí málo, a tak jsem si ji stihla i spálit. Hlavně když jsem s Alenkou, která přijela na výlet z Dánska a kterou jsem předtím neznala, chodila celý den po městě. To bylo celkem vtipné. Navnadila jsem ji, že zrovna v den naší schůzky je ve Vigelands parku veřejná hodina jógy a že by mohla jít se mnou. Dala jsem totiž na facebooku, že "se zajímám" o tuto akci. Jenomže... Vigelands park je docela velký park a já jsem neměla ponětí o tom, kde přesně mám hledat skupinku, která cvičí jógu. A tak jsme ji hledaly a pak jsme hledat přestaly a sedly jsme si do trávy a povídaly si. Asi o půl hodiny později se Alenka kouká "jakoby za mě" a říká - "hele, tady to je!" 

Ještě častěji, než mám příležitost se spálit, mám šanci zmoknout. První červencové týdny pršelo v podstatě denně. Ale upřímně - já mám fakt ráda jakékoliv počasí - jedno mě "nutí" jít ven a nechat si vlát vítr ve vlasech, druhé zase zůstat doma a cítit se fajn. Ale hlavně - když nezahrneme své myšlenky a názory na to, jaké by co mělo být, je to prostě jen tak, jak je. Vždycky neutrální. A to "koření" a "barvu" tomu dáváme už my samy a vždycky se můžem rozhodnout zas a znovu, jaký přístup zvolíme :).

Dneska se šíleně vykecávám. Mám totiž pocit, jak kdybych si s váma už dlouho tak nějak "normálně" nepovídala. Dneska si s váma ale povídat chci. Moc. O tom, jací jsou moji "letní oblíbenci". A kdyby to mohl být takový jako "dialog" nebo alespoň "monolog se zpětnou vazbou" od vás o vašich oblíbencích, bylo by to úplně nejlepší :).

 

FILM

letní oblíbenci sweet melange

S Radanem v poslední době poměrně často koukáme na filmy. Občas si pustíme třeba epizodu ze série LIFE na Netflixu, kde jsou neskutečné záběry zvířat z celého světa. Taky si při koukání říkám, že zvířecí život je taková "cesta za přežitím a potravou". Vlastně nejsme jiní, taky nám jde o "přežití a o potravu", akorát jsme to přenesli do trochu "jiných sfér" :).

Mezi filmy, které mě v posledních týdnech zaujaly nejvíc, určitě patří Coherence a The One I Love. Oba mají stejné téma - co je a co není skutečné? Hrají si s "realitou" a iluzemi a tak vůbec. Jsou to docela "psycho" filmy, ale jsem si jistá, že vás zaujmou a budou  bavit.

Taky jsem poprvé viděla Big Fish. Je to takový Forrest Gump očima Tima Burtona. Asi jste ten film už všichni viděli, ale pokud né, tak vřele doporučuju!

KNIHA

letní oblíbenci sweet melange

Čtení není moje doména ani v létě, ale když už začnu číst, tak mě to baví. Teď zrovna čtu Hektorovu cestu aneb hledání štěstí, kterou mi půjčila kamarádka. Koukaly jsme totiž spolu i na stejnojmenný film a ten byl moc fajn. Knížka je čtivá, je napsaná takovým "naivním", velmi jednoduchým způsobem a klidně byste ji mohli mít přečtenou i za den, to jen já ji čtu už dva týdny. Nebo tři? 

Není to sice knížka jako taková, ale snažím se ji otevírat každý den - One line a day notebook. Dostala jsem ho jako svatební dar a je to v podstatě takový deník, ale na každý den máte vyhrazenou jen pětinu stránky a to vás "nutí" vyhmátnout to podstatné z každého dne - myšlenku, zážitek, citát, co jste někde slyšeli... A takto můžete do stejného deníku psát pět let a vidět, jak se během let měníte, vyvíjíte, řešíte nebo neřešíte jiné situace... A tak. Doporučuju :).

 

PÍSEŇ

Na mém playlistu poslední týdny nechybí

Mapei - Don´t wait (akustická verze byla písničkou na náš svatební tanec, ale tato originální je ještě chytlavější)
Adele - Remedy 
Coldplay - Up&Up (doporučuju kouknout i na video :))
Justin Timberlake - Can´t stop the feeling (podle mě má v sobě podobnou energii jako Happy)
Jessie Ware - Say you love me 
New York - Paloma Faith

VŮNĚ

Minule jsem si v Ikea koupila takovou tu nejlevnější svíčku s jahodovým aroma a stačí chvilka a voní po ní celý byt. Nebo mně teda voní - je až taková "žvýkačková". Taky miluju vůni po dešti, ale i hodně teplý letní vzduch. U vody především :).

Ale hlavně - nejvíc mi voní čerstvě uvařené jídlo. Hlavně to s kokosovým mlékem.

JÍDLO

letní oblíbenci sweet melange

A když už jsme u jídla. A u toho s kokosovým mlékem. Moje nejoblíbenější jídlo je curry. S květákem, s řapíkatým celerem, s mrkví nebo s hráškem, paprikou, cizrnou, fazolema nebo čočkou. To je JEDNO. Všechny verze kari chutnají dokonale, hlavně v kombinaci s rýží. Klidně bych to jedla od rána do večera, protože se dá vymyslet tolik různých kombinací. Jeden recept už tu na blogu mám, ale když budete chtít, dám vám sem tipů víc. I na jiné rychlé a zdravé večeře :).

OVOCE

Moje úúúplně nejoblíbenějí letní ovoce jsou čerstvé maliny. Ale hned po nich jsou to momentálně takové ty "ploché broskve", nevím, jestli se nějak jmenují. V Grønlandu stojí pár korun a jsou slaďoučké a šťavnaté. Myslím, že se prodávají i v ČR.

NÁPOJ

Snažím se pít vodu, občas s citronem, ale přiznám se, že pokud tomu vyloženě nevěnuju pozornost, piju jí daleko méně, než bych asi měla. Taky v práci piju hodně neslazených čajů, teď v létě děláme ledový ovocný čaj a ten je s kouskem citronu super a "baví" mě pít :).

Kávu v poslední době piju fakt výjimečně, myslím, že od té doby, co jsme po svatbě přijeli do Osla, jsem měla tak šest káv. Z toho je většinou "ledové americano" (shot espressa na ledu s trochou studené vody) zalité trochou studeného sojového nebo mandlového mléka. To mi fakt chutná a je to osvěžující :).

 

YOUTUBE/BLOG

Přiznám se, že moc blogů v poslední době nečtu, spíš koukám na videa. Asi je to fakt "budoucnost", co já vím. A když už jdu na blogy, jsou většinou receptové, zvlášť teď, kdy mě baví hledat a zkoušet nové ingredience a kombinace. Úžasný blog je Naturally Ella. A těším se na blog Niomi Smart.

Na youtube mě baví koukat taky na jídlo - třeba Hot for Food mají dokonalé receptová videa. A z těch víc "povídacích" youtuberek si ráda pouštím Kristen Leo. Je to Řekyně/Portugalka a je skvělá, protože je taková "reálná" a "normální" :). 

 

MĚSTO/MÍSTO

Momentálně nemám oblíbené místo, kromě klasicky - toho, kde právě jsem! :) 

Ale těším se na Letavy - už příští týden!! A hned potom pojedeme s Radanem na pár dní do Slovinska - dostala jsem díky blogu možnost navštívit jeden "zdá se být" super koncept moderního resortu/kempu ve slovinské přírodě a přijde mi to jako příležitost, která stojí za to. Jsem zvědavá a těším se na nové zážitky a místo, kde jsem ještě nikdy nebyla. 

letní oblíbenci sweet melange

 

CO MI DĚLÁ RADOST

Každé ráno, kdy se probouzím vedle Radana. Nové závěsy. Když spolu vaříme a povídáme si u toho. Když si uvědomuju, že opravdu funguje "to co vydávám, to se mi vrací." Pozvánky na svatby (zatím dvě). "Listování" pinterestem a nacházení nových receptů a tak. Koukání na svatební fotky (nejen naše). Když náhodou najdu nový skvělý podnik. Když mi přijde dlouhá zpráva nebo komentář. Večeře a posezeníčka s přáteli. Když cítím lásku. Když si uvědomím, že "jsem láska"...

 

Sedím tady v kavárně už asi dvě hodiny, mezitím mi přišel dát Radan pusu, protože dneska pracuje nedaleko a přiznal mi, že si místo kari, co měl v krabičce, dal Big Mac u mekáče. Prý za to může nedostupnost mikrovlnky :D. Taky mi Marína, bráchova snoubenka, psala, jak si utopila mobil v Ploučnici a s bráchou zažili perné chvilky. A nakonec se tady kolem mě vystřídalo už nespočet lidí. Asi je čas jít ven. Jezdit na kole. Natrhat si kytku (k tomu mě inspirovala Markét, co mi nedávno donesla luční kytku domů), přijet domů... a dát si kari. :)

A když mi napíšete své oblíbence, budu moc moc ráda! Jaký je váš oblíbený film poslední doby? Písnička? Nebo třeba jídlo? Klidně zahrňte i kosmetiku nebo oblečení - já bych taky zahrnula, ale fakt nemám co :/. Tak jo. Mějte se krásně! :)

Komentáře

Napsal(a) Ivet (neověřeno), St, 27. 07. 2016, 17:35*

Terezko, kde stahuješ ten seriál?:) Ráda bych se podívala, ale bohužel jsem nic nenašla. Mám moc ráda tyhle typy filmů:).Jinak momentálně ti typ na film nedám, možná v zimě:) Trávíme večery venku a nemáme moc času na něco koukat. 

Měj se moc kráásně, Ivet:)

Ahoj Ivetko,

seriál nestahuju nikde, s Radanem si platíme Netflix, kde je k dispozici nespočet seriálů, dokumentů a filmů "legálně" :). A tomu, že jste radši venku, než že byste koukali na filmy, plně rozumím :).

Děkuju! Taky se měj krásně!! Terez

Napsal(a) Ivett (neověřeno), St, 27. 07. 2016, 18:21*

Super článek, děkuju za tipy :-) Já teď čtu Me before you a knížka i film mě fakt chytly - krásné a smutné zároveň.. Pak se mi v poslední době líbil i Brooklyn nebo na zasmání pro milovníka skoků na lyžích, jako jsem já, Orel Eddie. Slovinsko je super, moc se mi líbilo v Pirańi a nadchla mě i Postojna Jama a okolí. Moc bych se tam chtěla zas vrátit a projet toho víc.. Letos to ale jistí Sziget v Budapešti a v souvislosti s ním mě docela chytl Jake Bugg - doteď jsem ho neznala, ale je to chytlavé a teď to poslouchám docela často. Jinak kari na všechny způsoby a Tima Burtona miluju (teď se těším až bude v kině Sirotčinec slečny Pereginové - při čtení té knížky jsem se tak nějak vrátila do dětských let a myslím, že to je šité Burtonovi přímo na míru) :-)

Měj se krásně :-)

Ahoj Ivett,

Děkuju moc! :) Me before you se ke mně ještě nějak nedostalo - ani v knižní, ani ve filmové podobě, ale mám určiě v plánu to napravit (minimálně ten film! :)) Na Slovinsko jsem moc zvědavá a jsem ráda, že se ti tam líbilo :). Moc si užij ten festival, tou dobou budou zrovna pomalu končit Letavy a budem vyrážet právě do toho Slovinska! :) A na Sirotčinec jsem taky moc zvědavá...

Měj se krásně a děkuju! Terez

Napsal(a) Naty (neověřeno), St, 27. 07. 2016, 21:26*

Ahoj Terezko,

moc děkuju za tipy na filmy, určitě se kouknu a co se týká mých filmových momentálních oblíbenců, tak téměř to mám stejně jako komentář přede mnou. Me before you a Brooklyn rozhodně doporučuju a pak se mi také moc líbil film Pokojný bojovník, Zlodějka knih, Věčně mladá, Mělčiny a Nedotkutelní.

A co týká kosmetiky, tam opravdu nemám co doporučit, ale co se týká oblečení, tak letos v létě to jsou opravdu šaty. Vždycky když mě do nich maminka nutila, nosila jsem je s nechutí a jakmile přestala, tak jsem si k nim sama našla cestu. A moc si užívám to, jak žensky si v nich připadám, je to příjemný pocit.. :-)

Měj se krásně,

Naty

 

 

Ahoj Naty,

moc děkuju za milý komentář :). Jsem ráda, že tě tipy na filmy zaujaly. Já zas "musím" kouknout na to Me before you i Brooklyn :). A ty další tipy, co jsi dala, jsou super - většinu z těch filmů jsem viděla a moc se mi líbily! :)

A vidíš - šaty - ty já taky můžu! Zvlášť v poslední době zase. Na střední jsem měla období, kdy jsem je nosila POŘÁD. Pak mě to nějak přešlo a teď se mi má záliba v nich zase pomalu vrací :). 

Měj se nádherně! :) Terez

Napsal(a) Jana (neověřeno), Čt, 28. 07. 2016, 12:18*

Ahoj Terezko, 

svoje oblibence leta 2016 zacnu kosmetikou a modou.Oblibeny mam ruzovy krem Idealia od Vichy a k tomu L'Oréal ruzovy lesk nebo Clinique cervena rtenka,vune C-THRU Emerald shine zelena s motylkem.Na obleceni nejradeji bavlnene saty a tenisky Desigual.Jidlo mam rada velke boruvky s vanilkovym jogurtem.Na piti pak domaci stavu a do toho maliny.Oblibena autorka posledni doby Radka Trestikova kniha babovky o lidskych osudech. Filmy v lete moc nesleduji, mam radeji prochazky, nejlepe k mori. V Oslu je to na Akker Bryge,v Barcelone pak MareMagnum.

Krasne barevne a slunecne leto!

Napsal(a) Tess (neověřeno), Čt, 28. 07. 2016, 23:59*

Vďaka za nápady :)
 

Moje leto vonia ohnom a rozkvitnutou lukou, typicke vone skautskeho tabora, kde sa mi aj tohto roku podarilo ist ako dobrovolnikovi. Dva tyzdne v lese, to je moja letna laska :)
Najoblubenejsim ovocim  su jahody nahodne najdene potulkami lesom alebo melon. Vzdy ked si dam melon, tak si spomeniem na casy doma so surodencami ked sme v lete na posedenie zosrotovali aj celý. Na pitie si teraz najradsej robim vodu s mätou a citronom a tesim sa ze si ju možem natrhat na svojom balkone :) a na vecer studeny čaj Tuareg.

Ano ano, can t stop the feeling je jednoznacne tanecny hit tohto leta :D  ja este teraz velmi rada pocuvam soundtrack z Dirty dancing...tie tony piesni mi evokuju leto, lasku, vasen, tanec a tak si doma tancujem a hmkam s Baby :) a ked si chcem spievat tak momentalne u mna leti Korben Dallas, slovenska kapela.

Oblubene miesto tohto leta je zmrzlinaren, ktoru nam otvorili oproti bytovke :) uplny sen, mila obsluha a skvela, kazdy den ina zmrzka. Zboznujem ked tam po praci s mojim muzom ideme a osladime si zaver dna. Klasicke miesta mojho leta su skautsky tabor, luka, les, potok, hviezdna obloha ako perina a chalupa mojho stryka, kde mávame uprostred leta rodinnu oslavu. A náruč môjho muža. Ale to každý deň :)

Filmy stiham pozerat malo, ak ma nieco zaujme tak si pozriem, alebo si doplnam filmove vzdelanie klasikami ako obchod na korze, Ben hur, Its wonderful life. Ale s polovickou si chceme urobit filmovu noc alebo vikend s X-menmi :D videli sme najnovsi film a ja si  uz nepamatam tie predosle, tak si to chceme pozriet na jeden sup.

Naopak knihy mam vsade a vzdy aspon 1-2 rozcitane, su to moji najlepsi kamosi :) Momentalne citam 351 stupnov Fahrenheita.  Toto leto ma okuzlili cirkusove knihy - Nocny cirkus, fantasy o cirkuse ktory ma otvorene len v noci a je plny kuziel. Slovensky preklad bol trosku tazkopadny, ale nakoniec ma to ocarilo. A Voda pre slony - velmi skvelo napisane, neda sa odtrhnut. Zivot cirkusu na zaciatku 20. storocia a samozrejme laska. Smutno krasny pribeh.

Tebe som ale chcela odporucit letne citanie - Strážca času - Mitch Albom. :)  Kniha dlzkou tak akurat, kapitoly krátke a príbeh silny a pritom jednoduchy. Tvoj blog som spoznala par tyzdnov pred Vasou svadbou a nejak mi ta kniha sada k Tebe :D z slov ktore citam  oTvojom zivote mi vychadzas ako strazkyna casu, svojho teda urcite. Citis kazdu minutu svojho zivota, naplnas ich, ziaris ludom okolo seba aj nam za obrazovkami pocitacov...a pripominas podstatne. Dakujem za to.

Nikdy nie je príliš neskoro či príliš skoro. Všetko má svoj čas.

Napsal(a) Dada (neověřeno), Pá, 29. 07. 2016, 08:44*

Mila Terezko,

me moc zaujala knizka, od Elizabeth Gilbert - jist,meditovat,milovat. Pujcila jsem si i film, ten jsem jeste nevidela, ale je to opravdu pekne cteni. Precetla jsem to za 3 dny a to je u me hodne rychle. Je to vtipne ale i velmi poucne a poutave psani.  Muj nejmilejsi film je ale Julia a Julia s fantastickou Mery Streep. Je to o vareni a jestli to neznas, tak to musis urcite napravit. Znam snad kazdou vetu. Bozsky film. Knizka me ale tak zase zavzala. Prave mi byla doporucena od ucitelky jogy kniha nebo radeji CDcko od Neals Donald Walsch - rozhovory s bohem. Zni to velmi pobozne, ale je to opravdu poslouchani - nasla jsem to na youtube v nemcine, ale snad to je i v jinych recich - pro kazdeho. Jsem sice teprve u prvni CD a budu pokracovat, coz u me neco znamena. Vetsinou kdyz je zacatek nejak divny, koncim s tim hned.

Tak se mej moc prima, diky za krasne psani. Taky jsem delala podle Tveho receptu makronky a povedly se. Az me udivilo jak byly dobre, kdyz se rika jak je to jejich peceni slozite a hlavne pro pokrocile. Tak uvidim jak dopadne dalsi pokus.

Dada

Napsal(a) Amelia (neověřeno), Pá, 29. 07. 2016, 10:01*

Ahoj Terezko, 

pekne letni pocteni je knizka od Ani Geislerove P.S. Je to denik, kde humornou formou popisuje svych 5 let zivota, jsou tam i recepty na vareni, prihody z cest.Kapitoly jsou kratke a ctou se jednim dechem.Doporucuji!

Nejlepsi letni osvezeni je vodni meloun,zmrzlina u more.Dobre jsou take sladoucke male lesni jahudky.Fajn napoj je domaci citronada nebo nealko mojito s jahodama.Zajimava je take okurkova limonada. 

Preji hodne zazitku pri letnim cestovani. 

 

 

 

Napsal(a) Elena (neověřeno), So, 30. 07. 2016, 15:28*

To je moc hezký článek :) Maliny a broskve teď taky miluju. A tu jahodovou svíčku chci taky :)

<a href="http://elenyblog.blogspot.cz/2016/07/letni-nakupni-seznam.html">Simple living: Letní nákupní seznam</a>

 

Napsal(a) Jarka (neověřeno), So, 30. 07. 2016, 17:17*

Terezko, díky za sdílení ... já bych byla ráda za další recepty - typy - kolem tvého curry jídla .. já to přizpůsobím našim podmínkám, tu pastu nemám, ale nevadí ...

My teď ujíždíme na melounech a na zahradě máme cukety, tak jsou na všechny způsoby..

Měj se hezky a užívej si léto ☼☼

Jarka

Napsal(a) Adriana (neověřeno), Út, 02. 08. 2016, 11:07*

Terezko, to Slovinsko vám skoro až závidím :-). My tam byli s Matejem 3 roky nazpět, v Alpách a Lublani, a byla to naprosto překrásná dovolená! Moc si to uzijte! 

Napsal(a) amoxicillin 500 (neověřeno), Út, 16. 03. 2021, 19:48*

what's amoxicillin augmentin cheapest price how much amoxicillin for a cat how to get amoxicillin over the counter
Napsal(a) prednisolone 15mg (neověřeno), Ne, 21. 03. 2021, 00:44*

prednisolone multiple sclerosis buy prednisolone 5mg singapore what is prednisolone acetate ophthalmic used for what is prednisolone eye drops

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.