Út, 23. 08. 2016, 18:53

O letošních Letavách...

západ slunce na Letavách

Málokdy píšu o událostech a zážitcích, co se staly už tak dávno. Ono to tedy není zas tak dávno, možná týden a půl? Stejně, mně to už pak přijde prostě prožité a nutně se k tomu nepotřebuju vracet. Zdá se ale, že jsou dvě výjimky. Svatba a Letavy. Dneska chci psát o tom druhém, o mých osmých Letavách.

Občas, když se na celý ten týden a na to, co následuje potom na facebooku a vlastně po celý rok, podívám s nadhledem, říkám si, že to možná pro ty "nezúčastněné" může působit skoro jako nějaká "sekta" (to musím dát do uvozovek, protože ve skutečnosti doufám, že si to nikdo nemyslí :)). Všichni o tom mluvíme s takovým až spirituálním nádechem, všichni jsme očarovaní, plní lásky, nikomu se nechce odjet a #tesimesanaletavy celý rok. A fakt je ten, že když přemýšlím o tom, jak bych Letavy popsala, tak nevím co říct. Stručně řečeno je to umělecký tábor, kde přes den chodíte do různých dílen (od výtvarných, keramiky, kovářské, fotografické, animovaný film až po hereckou, taneční, pantomimu nebo stand-up) a večer je pak nějaký kulturní program - koncert nebo třeba autorské čtení a tak. Na konci týdne pak probíhá vernisáž a představení dílen. Každý den taky vycházejí letavské noviny a organizuje se spoustu doprovodných programů jako maskabál (karneval) nebo společné focení na louce... Jenže tohle samo o sobě není to "ono". Spoustu lidí pak při loučení říká, že tam zůstanou do příštích Letav, jenže to místo o sobě taky to "ono" není, přestože je tam klid, čistý vzduch, prostor. Hodilo by se tedy říct, že je to o nás, o lidech. Jenže když potkáte pár letaváků mimo Letavy, je to sice vždycky parádní a milé setkání, ale nejsou to Letavy. A z toho mi vyplývá, že Letavy jsou tohle všechno jako celek a jedno bez druhého nemůže být. 

Letavy

Letavy

Letavy

Letavy

Letavy
redakční rada letavského Dekadenníku :)

Letavy

Letavy

Cítím ale potřebu říct i to, že týden na Letavách není "samospásný". Můžete tam přijet a  nevnímat nic z toho, o čem píšu. Prostě můžete jít na tu svou dílnu, tam chvíli "pracovat", pak si večer poslechnout nějaký koncert a jít spát. A pak po týdnu odjedete a řeknete si: "Hmm, bylo to ok." Ono totiž nestačí tam "jen" jet. Ještě se od vás vyžaduje taková nepatrná maličkost - otevřít se tomu, co je a co se děje kolem vás. V ten moment pojedete na stejné vlně s dalšími 300+ lidmi, kteří by se někteří možná v běžném životě ani nedali do řeči. Je jedno, jestli jste vědec, malíř, programátor nebo novinář, prostě se přestaňte identifikovat s čímkoliv a plujte. Vidíte, to je možná ono. Letavy jsou takovým odrazem, jaké by to "mohlo být na světě" - místo, kde se nesoudí, nesoupeří, přeje a láska je úplně ve všem. K sobě samým, jeden k druhému, k přírodě a prostoru kolem nás, k umění a kreativitě... Občas je něco "dost zlé" - často to bývá jídlo, občas si někdo postěžuje na počasí, ale co na tom ... rozhlédnete se kolem sebe a prostě ten vztek, smutek, naštvání, bolest, rozpustíte. Už se zas dostávám k přehnané květnanosti, co? Ale za to nemůžu :D ... prostě pluju na té vlně, no. 

Letavy

Martin Geišberg
Maťo Geišberg ... pusťte si tohle. Je to návykové.

Letavy

Letavy

Letavy

Letavy

Letavy

Moje oblíbené momenty z letošních Letav jsou, když jsme přijeli a mně v tu chvíli přišlo jako bych nikdy neodjela. Užívám si každé objetí, jsou upřímná a Letavy jsou obecně dost kontaktní. Sedím tam navrchu, sama, koukám na stanové městečko a uvnitř cítím klid a naprostý soulad s tím, kde jsem a že jsem. O pár hodin později ležím s Radanem v trávě a povídáme si o lásce a o svobodě. Tancujeme. Jsem v taneční dílně, koukám na své "kolegy", jsou aktivní, plní života a nadšení. Taky jsou většinou mladší než já a vidím se v nich. Povídám si se svým blízkým kamarádem a cítím obrovskou vděčnost, pokoj a lásku. Tancujeme. Poslouchám Radanovu stand-upku, je vtipný, sebejistý, krásný. (jeho stand-up si můžete poslechnout tady - od 40:42 minuty) Společně hledáme písmenka do Letavy Go, zapojujem i ty, co to nehrajou a je to velká zábava. Je pár minut před naším představením, je mi trochu zima a po očku sleduju animovanou tvorbu. To, co vytvořili, je úžasné. Tancujeme a cítím se doma. Po představení o sobě každý říká, že byl "losos" a šel tedy proti proudu/rytmu... Jenomže když to říkáme všichni... tak je vlastně všechno naprosto v pořádku. Bylo by to v pořádku jakkoliv :). Tancujeme do rána, povídáme si, usmíváme se, pozorujeme východ slunce. A to jsou ty okamžiky, kdy naplno prožívám přítomnost. Tady, teď. 

Letavy

Letavy

Letavy

Letavy

Letavy

Letošní "slogan" byl Len srdcem vidí (Letavy) človek správne. Tak tak. :)

P.S.: Všechny předešlé zmínky o Letavách najdete tady.

Komentáře

Napsal(a) Magdaléna (neověřeno), Út, 23. 08. 2016, 20:26*

Terezko, 

to je tak krásný. Taky jsem kdysi na podobný tábor jezdila a nezasvěceným to znělo asi šíleně a nepochopitelně. Ale byla to přesně ta konstelace místa, lidí a nálady, o které píšeš :-)

Magdalenko, 

Věřím a doufám, že každý máme nějaké takové místo/událost, a je jedno, jestli trvá den, dva, je každý rok nebo už skončila... :) ono to pak stejně tak nějak zůstává... :) 

Měj se krásně! Terez 

Miho, 

To je to, co ti utkvělo z tohoto článku? :) mluvila jsem o jídle a o počasí jako "negativech", protože to jsou obvyklá negativa, které obvykle lidi/my komentujem, ale právě že je o to úplně jedno (nehledě na to, že kritika by se našla, i kdyby to jídlo bylo sebelepší, letos jsem si uvědomila, že je to prostě takový "sport")... Mně osobně chutnalo v podstatě všechno :) 

Měj se hezky! :) 

Napsal(a) Anie (neověřeno), St, 24. 08. 2016, 11:25*

Jé, Terezko, to zní fakt pohádkově! To muselo být tak děsně super! Je možný se na "tábor" na příští rok nějak zapsat? Já bych tam snad jela i jako to dítě, co se chce "učit" :)) 

Jee :), 

No jasně, že dá :). Letos byla 1/3 prvoletaváků (což je cca 100 lidí :)). Až to bude pro příští rok aktuální, tak dám vědět, ale termín na příští rok je 6-13.8 :). 

Terez 

Napsal(a) Jarka (neověřeno), St, 24. 08. 2016, 16:31*

Terezko, Letavy musí být úžasná věc ... to už jsem vycítila z dřívějšího tvého psaní ...  je krásné, že je máte a máte se kam vracet ... a ten kraj !!

 

Napsal(a) Jeawaycle (neověřeno), Čt, 02. 05. 2019, 19:52*

Propecia Germany Гѓ‹гѓєгѓ  Discount Generic Amoxicilina Website Direct Macclesfield Buy Seroquel Without Prescription Cialis Y Eyaculacion

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.