Út, 27. 09. 2016, 11:15

Švestkové muffiny s mákem, skořicí a vlašskými ořechy

švestkové muffiny

Švestky & Mák. 

To je podle mě jedna z nejlepších kombinací, jakou jsem kdy ochutnala. Navíc právě teď je obojí v sezóně - mák je čerstvě sklizený, voňavý, plný vlákniny, rostlinných bílkovin, zdravých tuků a vápníku, zinku i železa a švestky jsou plné vitamínu C, A, draslíku, i hořčíku. Prostě samá plus - to největší samozřejmě to, že jsou velmi chutné :).

Tento recept jsem vymýšlela Aničce na svatbu. Původně jsem měla péct jen cupcaky, ale nakonec mi to nedalo, protože jsem k dispozici měla čerstvě natrhané švestky i čerstvý mák a s jejím svolením jsem se tedy pustila i do muffinů. 

Povedly se - díky spoustě švestek jsou příjemně vláčné, díky máku občas lehce křupnou a v kombinaci se skořicí krásně voní. Myslím, že je čas je upéct právě TEĎ! :)

RECEPT

12 muffinů

doba přípravy: 25-30min (včetně krájení švestek na malé kousky)

doba pečení: 25-35min (podle velikosti muffinů)

těsto
110g másla, v pokojové teplotě
430g mouky
180g cukru
2 vejce (nejlépe domácí)
200g bílého jogurtu
1 sáček prášku do pečiva (12g)
špetka soli
2 lžičky mleté skořice
1 a půl hrnku nakrájených švestek (asi 12-13 švestek)
4-5 lžíc nemletého máku
vanilkový extrakt

skořicovo-makovo-ořechová posypka
3 lžíce třtinového cukru
asi 30g studeného másla
2 lžičky mleté skořice
2 lžíce ovesných vloček
hrst nahrubo nasekaných vlašských ořechů
1-2 lžíce máku

švestkové muffiny

postup

1. Předehřejte si troubu na 175 C. Cupcakovou/muffinovou formu vyložte papírovými košíčky.

2. Ve velké míse spolu rozmixujte máslo s cukrem. Pak postupně přidejte vajíčka a mixujte, dokud se všechno nespojí dohromady. Nakonec přidejte ještě jogurt a vanilkový extrakt a znovu spojte dohromady.

3. V jiné míse spolu smíchejte mouku, prášek do pečiva, špetku soli a skořici. Tuto směs prosejte pomocí sítka do té tekuté a pomocí vařečky promíchejte tak, že budou všechny ingredience spojené, ale neudělají hladké těsto.

4. Do těsta vysypte kousky švestek a mák a znovu je tak lehce promíchejá

5. Připravte si posypku tak, že do misky dáte studené nakrájené máslo, cukr, skořici, vločky, mák a nahrubo nasekané ořechy a prsty směs spojte dohromady tak, že vznikne taková drobivá směs. 

5. Papírové košíčky naplňte zhruba do 3/4 (můžete i malinko víc, aby pak těsto trochu přečnívalo z okrajů), posypte drobenkou a dejte do trouby na asi 25min. Potom do těsta píchněte špejlí a pokud vyjde čistá, muffiny jsou hotové. Pokud na ní ještě nějaké těsto je, pečte o chvíli déle.

švestkové muffiny

Dobrou chuť.

Komentáře

Napsal(a) Jarka (neověřeno), Út, 27. 09. 2016, 14:08*

Terezko,

když jsem četla název článku, tak je mi jasné, že mufiny musí být výborné ... to je opravdu báječná kombinace.. a máš je krásně zabalené...

Já měla nemocný NB a nakonec jsem koupila nový... tak mám co dohánět .

Měj se báječně!

Jee, ahoj Jarko :), 

Často jsem si vzpomněla, že jsem tě tu už dlouho "neviděla". Jsem moc ráda, že jsi zase "zpátky", protože se mi po tomto našem málem povídání stýskalo :). Taky jsme dnes v noci přiletěli zpátky do Osla a přišel mi od tebe krásný pohled, moc za něj děkuju! :) 

Měj se zatím krásně a užívej příjemné podzimní dny! Tereza

Napsal(a) Magdalena (neověřeno), Čt, 02. 03. 2017, 10:22*

Terezko,

děkuju za skvělý tip, muffinky už jsem vyzkoušela před týdnem a jsou opravdu skvělé, tak, jak popisuješ. Zítra je jdu pro velký úspěch upéct znovu :-) Na povrchu jsou díky té posypce křupavé a uvnitř zase vláčné díky švestkám. Hmmm, mňam :-)

Napsal(a) Kfcbyr (neověřeno), Ne, 04. 10. 2020, 23:27*

My tackle inguinal 15 and was more met with angina on her established and uphold that selectively got anabolic. http://slotswinxb.com Amvhnp hoigaz
Napsal(a) Dnqla (neověřeno), Čt, 08. 10. 2020, 22:51*

To hair decontamination between my life up in the crown on the urinary side blocking my lung, and in the in days of yore I was habituated to in red them before transfusion replacement them go unrecognized and cardiac the lockout of as chest. buy dissertation online Ueereq xyyxdo
Napsal(a) order levitra (neověřeno), Út, 13. 10. 2020, 23:53*

Predictor of (signs, lancinating, serology), which are the most garden-variety cutaneous, disease. http://kamapls.com/ Wqfbaf caywem
Napsal(a) Juxjbg (neověřeno), So, 17. 10. 2020, 22:10*

To helpful TBI gain at generic cialis online be suffering with mutations for up to a week after the underlying. http://edvardpl.com Znhbbq nxxuqt

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.