Ne, 15. 01. 2017, 17:25

O "Zero Waste" a 14 kroků, které chci zařadit do každodenního života

zelenina

Poslední týdny se mi znovu potvrzuje, že to čemu věnuju svoji energii, to se stává mojí realitou. Po novém roce jsem se ponořila do článků o tzv. "zero waste", tedy o tom, jak produkovat co nejméně odpadu a žít ekologičtěji, a všude si teď všímám všeho, co "by se nemělo", "co by se dalo udělat jinak" atd. Třeba dnes jsem šla vyhodit papír, který jsem doma střádala jedenáct dní a v kontejneru mezi papírem jsem našla plastovou tašku plnou špinavých plastových obalů. Troufám si říct, že kdyby se to stalo ještě před pár týdny, nechala bych ji tam. Teď mi to přišlo líto a tašku jsem vytáhla a dala ji do toho kontejneru, do kterého "patří" a zároveň se podivovala, kde se to ve mně bere. Totiž upřímně, jsem "vinná" ze spousty takových neuvážlivých rozhodnutí - kolikrát se mi nechtělo uklízet zbytky z plastových obalů a tak jsem je prostě vyhodila do "obyčejného koše", kolikrát se mi nechtělo třídit konzervy, kolikrát jsem vyhazovala sendvič, který nám zbyl v práci a já ho nesnědla, zase do obyčejného koše, protože jsem byla líná sundat ten papírový obal na něm a bylo to prostě jednodušší. Pořád mi některé věci přijdou složité, ale moje "svědomí" mě častěji a častěji přiměje vyhazovat i malý papírek tam, kam mám a vůbec, vlastně už v obchodě přemýšlet, jestli na tohle potřebuju sáček, jestli si musím koupit tuhle konzervu a nebo si ty fazole dokážu uvařit sama a tak.

Trochu se cítím jako loni v létě, když jsem "objevila" rostlinnou stravu, na několik měsíců to bylo skoro to jediné, na co jsem myslela a o čem jsem zjišťovala informace a postupně v sobě nacházela tzv. "střed", ve kterém se cítím příjemně, šťastně, zdravě a je šetrnější k životnímu prostředí a předpokládám, že i ke zvířatům, vzhledem k tomu, že jejich produkty a je samotné jím asi tak o 85% méně, než kdykoliv předtím (to procento nemám podložené žádným výpočtem, ale tak zhruba).

zero waste
zdroj: tady

Jenže vždycky, když jsem koukala na videa různých veganek třeba o tom, co jedí, štvalo mě, kolik odpadu na to jídlo, které má být "cruelty free" (ke zvířatům i planetě) vyprodukují odpadu v podobě konzerv od luštěnin, plastových obalů i na malé množství bylinek atp... Samozřejmě, že nejvíc mě to štvalo proto, že my s Radanem jsme se s tím taky nijak zvlášť nepárali a po jednom takovém curry vaření nám zbyly třeba dvě konzervy od luštěnin a dvě od kokosového mléka. Myslím teda, že to je možné jen tady v Norsku, protože jsou tady asi tak dvakrát levnější než v ČR (i v přepočtu), ale to je chabá výmluva... Abych byla úplně upřímná, pořád se na to nějak "adaptuju", ale kdykoliv si to uvědomím, snažím se neposlouchat své pohodlné já, které má vždycky najednou spoustu důvodů, proč si práci ulehčit... :)

Ale... týjo, tohle je dlouhý úvod. "Účel" tohoto článku má být, že s vámi chci sdílet, co jsem za poslední týdny zjistila... o tom, co to vlastně je ten "zero waste", jaké jsou výhody tohoto "životního stylu" a hlavně kroky, které můžou vést k velkému snížení odpadu, který každý z nás produkujeme. Některé budou snažší pro jednoho, jiné pro druhého a ač si sama netroufám říct, že jednou pro mě budou samozřejmostí všechny a že je to nějaký můj "cíl", mám obrovskou chuť tomu dát vědomou šanci a hlavně - stejně jako u té rostlinné stravy - být otevřená. 

Termín Zero Waste poprvé použil chemik Paul Palmer, který v polovině sedmdesátých let minulého století založil společnost Zero Waste Systems Inc., ale tehdy to nemělo moc společného s tím, jak jsou tato dvě slova chápaná dnes, týkalo se to spíš chemikálií, než produktů a obalů jako takových. 

Zero waste je tedy filosofie, která se snaží nás jako "konzumní spotřebitele" naučit nahlížet na produkty jinak - ve finále tak, aby všechno, co koupíme mohlo být znovu použitelné nebo recyklovatelné. Cílem tedy je, aby naše odpadky nemusely končit na skládkách a ve spalovnách a aby se omezilo množství odpadu, které je škodlivé pro životní prostředí, pro lidstvo, zvířata i pitnou vodu. Jinými slovy, abychom maximalizovali recyklování (toho, co už máme), ale hlavně minimalizovali vytváření odpadu a tudíž vlastně už moc nebylo co recyklovat (díky czechzerowaste.cz za potřeh a připomínku v komentářích :)

Já o tom poprvé slyšela před pár lety, když v nějakých novinách vyšel článek o Lauren Singer a na fotkách byla ona a její malá skleněná dóza s odpadem, který nastřádala za dva roky. Úspěšnou propagátorkou je i Bea Johnson, která se svou čtyřčlenou rodinou produkuje jen litr nerecyklovatelného odpadu ročně a napsala knihu Zero Waste, která byla dokonce přeložená i do češtiny

Největší výhodou neprodukování odpadu je samozřejmě, že podporuje udržitelnost - jak životního prostředí, tak ekonomickou a taky "sociální", protože přirozeně začnete podporovat lokální obchody a produkty, protože to s tím souvisí. A čím víc lidí omezí produkci odpadu, tím menší bude poptávka po všech těch obalech a sáčcích a třeba se i ty papriky v Norsku budou jednou prodávat bez plastového "kondomu" :).

Podle české iniciativy "Bez obalu" tvoří jednorázové obaly spolu s jídlem, které na nich zůstane přilepené, zhruba 40% komunálního odpadu v Evropské Unii. Obaly taky můžou být zdrojem nebezpečných toxinů a obalem se i zvyšuje cena těch produktů, protože často platíme hlavně za ten obal, značku, marketing...

Ale... mně ta "obecná fakta" moc nejdou, většinou neumím vyhmátnout podstatu a plácám se jen v té "omáčce". Vždycky to tak bylo i u školních projektů a esejí. Na konci článku vám proto vypíšu všechny zajímavé stránky a videa, které jsem objevila, víceméně četla (a ještě budu číst) a které celý tento "životní styl" představují. Přejděme radši k několika krokům, které můžeme hned teď a nebo postupně zařadit do našeho každodenního života. 

zero waste
zdroj: tady

1. Všude s sebou nosit plátěnou nebo látkovou tašku

Je to skoro takový "obligátní" bod a pravděpodobně už ho všichni více méně praktikujeme, ale je to prostě takový základ pro produkování méně odpadu. Navíc určitě nejjednodušší, protože ono reálně JE jednoduché nosit v kabelce skladnou tašku. Tento bod se snažím praktikovat už dlouho, od nového roku bez výjimky (resp. párkrát jsem si vzala papírovou tašku v práci... takže vlastně ještě pořád s výjimkou. Zapracuju na tom.)

2. Nahradit sáčky na ovoce a zeleninu látkovými nebo nepoužívat žádné

Byly doby, kdy jsem použila sáček i na dvě tři jablka. Nebo cibuli. Fakt ale je, že dnes už se většinou ovoce a zelenina váží až u pokladny a není problém dát u pokladny ta dvě jablka vedle sebe a paní prodavačka je prostě zváží i bez toho obalu. Včera jsem takto kupovala tři žampiony :). Samozřejmě, že záleží, kolik toho kupujeme, mně teď pro mě samotnou stačilo malé množství, ale mám v plánu pořídit si látkové pytlíky na větší množství - třeba brambor, mrkve a tak.

3. Vyměnit plastový kartáček za dřevěný (až ten svůj doupoužíváme)

To je další bod, na který se chystám, ale musím přijít na to, kde se kartáčky prodávají, protože v Oslu jsem je zatím nenašla a na internetu by mě poštovné stálo víc, než samotný kartáček. Mám ještě tak dva tři měsíce, než dopoužívám svůj plastový, ale přijde mi to jako taková změna, kterou ani nezaznamenám, ale moje použité kartáčky už nebudou končit na skládkách.

Víc "důvodů", proč je dobré udělat tuto nenáročnou změnu je tady

4. Vyrobit si vlastní zubní pastu

Pasty se prodávají ve velmi neekologickém balení - v plastu, může obsahovat hliníkovou vrstvu a pak je ještě zabalená v papírové krabičce. Taky v ní je často spousta věcí, které tam jsou navíc - např. to, že pasta pálí a pění nemá žádný vliv na to, že jsou vaše zuby čisté. V knížce, kterou jsem nedávno četla - Power of Habit - je dokonce docela dlouhá pasáž o tom, jak někdy v šedesátých letech jeden marketingový specialista vymyslel tuhle "senzaci" - pěnící pastu a vybudoval tak v Američanech návyk si čistit zuby, což do té doby 80% obyvatel nedělalo. Což je sice super, ale kvůli čištění našich zubů nemusíme tolik znečišťovat planetu (akorát jsem to až do teď dělala).

Pastu si můžete jednoduše vyrobit z 2 lžic kokosového oleje, 1 lžíce jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje a skladovat ji ve skleněné dóze. Ještě jsem nepřišla na to, jak si pořídit "zero waste" jedlou sodu, ale asi je to pořád menší "waste", než ty tuby. Udělala jsem si ji včera a je sice opravdu nezvyk, že to nepění a nepálí a díky sodě je to spíš slané, ale co se týče "čistého pocitu", tak ten jsem měla větší, než při "obyčejné pastě".

5. Vyrobit si vlastní sprchový scrub/gel/šampon nebo kupovat ty bez obalu

Už loni jsem k Vánocům svým kamarádkách a rodině dávala sprchové scruby na bázi kokosového oleje, cukru a esenciálních olejů a jeden používám i teď a moc mi to vyhovuje. Do budoucna si v tomto chci rozšířit obzory a naučit se těch "receptů" víc - jak na kosmetiku, tak na domácí čističe. Pokud máte nějaké tipy, určitě je ráda uvítám :)

6. Vyměnit vložky/tampony za menstruační kalíšek

O kalíšku jsem poprvé slyšela před několika lety, kdy mi o něm vyprávěl kamarád, že jeho přítelkyně ho používá a je spokojená a jak je to šetrné k životnímu prostředí, ekonomičtější a tak. Před týdnem jsem si jeden koupila a musím říct, že moje první zkušenosti jsou dost (tragi)komické. Jak se zaváděním, tak s vytahováním, občas jsem se u toho skoro i rozbrečela a chtěla to vzdát a to mě vždycky uvolnilo a nakonec to nějak šlo. Nakonec se to nelepšilo ani po pár dnech, udělala se mi nějaká záděrka na prstu u ruky a tak jsem to pro tentokrát opravdu "vzdala", ale ne napořád, jen mi prostě asi nevyhovuje první, na který jsem narazila a potřebuju si jich "ohmatat" víc - takže najít místo, kde jich víc prodávají.

Je to ale opravdu něco, co cítím už dlouho, že chci změnit, je to z dlouhodobého hlediska daleko levnější a když si představím, kolik vložek/tampónů - které jsou nerecyklovatelné a zůstanou tu po nás ještě pěkně dlouho - spotřebuje průměrná žena za život, je to něco, co bychom mohly každá zvážit. Jen musíme najít ten "správný" kalíšek :).

7. Používat sypané čaje místo sáčkových

Některé sáčky se sice po čase rozloží, ale sypaný čaj je stejně chutnější a kvalitnější. Až na Noni & Švestku teda :).

8. Nosit si s sebou kelímek na kávu/ láhev na vodu

Tento bod praktikuju, aniž bych vlastnila nějakou speciální láhev na vodu nebo s sebou nosila kelímek/tumbler na kávu (ale jeden mám, kdyby náhodou). Kávu s sebou si totiž nikdy nekupuju, v práci vždycky používám obyčejnou skleničku na vodu a snažím se přesvědčit i své kolegyně, že těch skleniček máme dost a nemusí si každý den brát další plastový kelímek. Mám ale v plánu si tu láhev pořídit, protože bych ráda zlepšila svůj pitný režim.

9. Vyměnit papírové kapesníky za látkové

Tohle je celkem zajímavý, protože si pamatuju, že ještě když jsem byla malá, bylo úplně normální používat látkové kapesníky a ty papírové byly luxus... Vlastně se je tak znovu chci naučit brát - jako "luxus", který budu využívat jen ve výjimečných případech. To samé s papírovýma ubrouskama v kuchyni, na které jsem si upřímně v poslední době zvykla. Ale tak si zase odvyknu :).

10. Roztrhané ponožky použít místo hader

Radan je mistr na roztrhané ponožky, nevím, jak se mu to daří tak pravidelně, ale je... o to jednodušší je je místo vyhození použít místo nového hadru.

11. Vyměnit odličovací tampóny za háčkované

Tenhle bod bych ráda aplikovala co nejdřív, protože jsem si uvědomila, jakou spotřebu těch odličovacích tampónů mám a to se většinu dní nemaluju, jen si "čistím" pleť. Koupit se dají třeba tady a nebo - ještě lepší varianta - pokud umíte háčkovat, můžete si je vyrobit sami. Pak je stačí jen umýt vodou a mýdlem a můžete použít znovu.

12. Pokud musím koupit něco v obalu, snažit se, aby to bylo co největší balení 

Myslím, že pokud si z toho člověk neudělá doslova "životní styl", tak se nákupu nějakých obalů nevyhne. Upřímně, třeba rýži, těstoviny, luštěniny a tak zatím nevím, kde bych mohla kupovat "bez obalu". Ale můžu koupit 5-10kg balení rýže místo půl kilového, můžu kupovat luštěniny po kilech v syrovém stavu místo konzerv!! a tak dále. Luštěniny jím fakt často a postupně se učím si každý týden předvařit větší množství a pak ho používat do různých jídel. Když něco nemůžeme nebo nechceme vyloženě vynechat, jde to fakt alespoň omezit a hledat výhodnější alternativy.

13. Pěstovat si vlastní bylinky a zeleninu (až budu mít kde) a naučit se zavařovat

To je něco, co bych si do budoucna přála "ovládat" a mít doma. U nás doma se nikdy moc nezavařovalo, u Radana zase jo a přicházím na to, že to má něco do sebe. Vlastně i co se stavy týče - je přirozené, že v zimě není tolik čerstvých potravin a kromě zamrazení jsou ty zavařené jedny z nejlepších, kterými můžeme přes zimu doplnit svůj jídelníček. Zvykli jsme si na to, že máme celoročně po ruce cokoliv od jahod po mango, ale když už jsme u té ekologie - tak to převážení nám ani té planetě zrovna nesvědčí :).

14. Vyměnit plechovky od piva za skleněné

To je bod, který mě napadl, když jsme se o tomto celém před pár dny bavily s holkama a jedna z nich mi říká, že ta plechovka od toho cideru teda zrovna není moc zero waste :). A je to fakt! Sice ji půjdu vrátit a ještě za ni dostanu korunu, ale je to prostě materiál, který se moc recyklovat nedá... Zatímco skleněnou láhev pak můžu využít například jako vázu nebo stojánek na svíčku...

Uf. Už mě nic nenapadá a upřímně, ještě nedávno by mě nenapadlo, že někdy budu psát článek s podobným tématem. Ale je to fakt téma, které mě začalo zajímat, o kterém chci vědět víc, ale hlavně, které chci víc žít, nejen o něm mluvit. A přijde mi to jako něco, co může zaujmout spoustu z vás, protože to přímo souvisí s žitím "v souladu"... a to je sice pro každého něco jiného, ale zároveň tuším, že se všichni chceme cítit dobře. A kdyby bylo všude - a hlavně doma - o něco méně "odpadků", bude to dobře, no ne? :).

zero waste
zdroj: tady

A teď ještě ty odkazy:

www.loveyourhome.cz - projekt jedné skvělé Martinky, která na téma zero waste domácnost pořádá i workshopy. Na e-shopu si u ní můžete koupit i ty zmíněné dřevěné kartáčky nebo háčkované tampónky

www.kosmetikahrou.cz

www.bezobalu.org

www.czechzerowaste.cz - první český zero waste blog

www.trashisforrossers.com - blog zmíněné Lauren Singer, od které jsem kdysi termín zero waste slyšela poprvé

Zero waste v praxi - osmi minutové video s Lauren Singer

Zero waste v praxi II - od Bei Johnson

www.zerowastehome.com - blog zmíněné Bei Johnson

TED-talk Bei Johnson

www.zerowastenerd.com - super "recepty" na domácí čističe a tak

www.goingzerowaste.com

www.grrn.org

Několik dokumentů, které bychom prý měli vidět - já zatím viděla jen "story of stuff".

Ze všech těchto stránek jsem taky získávala informace k tomuto článku, jen jsem to tak splácala dohromady, že nejsem schopná určit jeden hlavní zdroj.

Upřímně, stejně tak jako u rostlinné stravy si z toho nechci dělat koncept. Nechci to dělat proto, abych se někde mohla označit jako #wastefree a nechci se stresovat každým plastovým obalem, který si koupím... ale je to něco, co mi přijde důležité a mám chuť dělat alespoň něco, informovat se. Být vědomější.

Jak se na tohle celé díváte vy? Recyklujete? Snažíte se omezovat kupování tašek a používání sáčků? Který bod z těch 14ti by pro vás byl nejsložitější? Těším se na všechny vaše odezvy!

P.S.: Úvodní fotka je stará... ale momentálně jinou k tématu nemám.

Komentáře

Napsal(a) Klára (neověřeno), Ne, 15. 01. 2017, 20:23*

Mluvíš mi z duše, také o tom všem v poslední době přemýšlím a snažím se alespoň o maličké krůčky vedoucí k omezení vyprodukovaného odpadu. Chystám se na bambusové kartáčky i na výrobu nějaké té domácí kosmetiky, asi začnu také zubní pastou.
Menstruační kalíšek doporučuju všema deseti, používám (reklama: LadyCup) už asi 4 roky a nemůžu si vynachválit. Nejenže je to eko, je to hlavně nesrovnatelně pohodlnější!! Neváhej dlouho, uvidíš, že to stojí za to!
Chci si sehnat nějaké ty látkové pytlíky na zeleninu a ovoce z obchodů, tam mám ještě velké mezery a při každém nákupu mě to akorát naštve :)

Díky za článek, snad se zamyslí všechny čtenářky a každá kousíčkem přispějeme ke šťastnější planetě ;-)))

 

Ahoj Klári,

děkuju, že jsi napsala :). Je super, že o tom taky takto přemýšlíš, vypadá to, že je nás víc a víc :).

Díky za tip na ten kalíšek, já zatím dávám šanci tomu mému, mám takové tušení, že jsem to celé dělala úplně "špatně". Rozhodně to ale nevzdávám! :)

A ty pytlíky! Já zatím "recykluju" ty, co už mám doma použité a když potřebuju, v obchodě používám ty, ale asi poprosím tetu, jestli by mi nějaké ty látkové pytlíky neušila - to je ještě lepší, než je kupovat. Tak třeba okolo sebe taky někoho takového máš :).

Měj se krásně a ještě jednou díky! Tereza

Napsal(a) Czech Zero Waste (neověřeno), Ne, 15. 01. 2017, 20:27*

Ahoj, jsem nadšená, že se téma zero waste dostává na takhle čtené blogy, jako je tvůj! Budu držet palce, ať minimalizace odpadu jde co nejlehčeji a ať inspiruješ spoustu svých čtenářů, (paradoxně to život mnohem více usnadňuje než komplikuje :) Jen bych chtěla upozornit na takovou drobnost, v zw nejde o maximalizaci recyklování, jak v článku píšeš, ale o jeho minimalizaci. Právě proto je v Beiné obrácené pyramidě až na předposledním místě, těsně před rozkladem v půdě/na skládce. Recyklování je sice super, ale jde především o to, aby nebylo co recyklovat ;) Pokud budeš hledat další inspiraci na své zero waste cestě, tak se mrkni na náš blog czechzerowaste.cz

Ahoj,

děkuju moc za milá slova a hlavně za upozornění :). Jak jsem o tom četla hlavně v té angličtině a pak se to nějak snažila napsat "svými slovy", nevyjádřila jsem to přesně :). Každopádně, moc mě těší, že sis článek přečetla a vážím si tvé podpory. Váš web je super a určitě se na něm budu ještě hodně inspirovat :).

Měj se krásně, Tereza

Napsal(a) Dominika (neověřeno), Ne, 15. 01. 2017, 22:14*

Ahoj Terezko, další skvělý článek, kterých by mělo být víc. Taky jsem v tomhle "nováček", ale chtěla bych nad tím víc přemýšlet. Jsem ráda, že i české blogerky (čím to, že to jsou zrovna Terezky "z Norska"?) píšou více na ekologky zaměřená témata a ne jen o módě, mejkapech, beauty apod. Když jsem objevila Tvůj blog, zrovna jsem přemýšlal nad veganskou stravou a tys tady měla zrovna ten vaganský článek, teď tohle, prostě jsi hrozně milá a nenutivá inspirace. :) takže děkuju. My teď na jaře plánujeme na zahradě konečně kompostovat, protože toho vyhozeného jídla, resp. zbytků, je taky strasně moc, tak se z toho těším! :)

Měj se krásně a hodně štěstí se "zero waste".

D.

Ahoj Domčo,

děkuju za moc milá slova! :). Fakt mě těší, že se ti takto "strefuju do noty" a chtěla bych o "těchto věcech" určitě psát víc, baví mě zaznamenávat, jak si k tomu postupně přicházím a docházím a vyvýjím se a o to víc, když to někdo vnímá a vstřebává se mnou :).

Ono je to Norsko asi trošku inspirující, přece jen tady o tom lidé obecně víc přemýšlejí, ale taky je to dost možná náhoda (a nebo naopak není, protože s Terezkou jsme si v některých věcech podobné, jen k nim možná každá přicházíme v jiný čas :)).

Každopádně, kdyby tě cokoliv zajímalo nebo bys měla nějaký tip, o čem v tomto ohledu psát, určitě mi dej vědět :).

A ten kompost je super, mám radost! :) Měj se krásně, Tereza

Napsal(a) Lucka J. (neověřeno), Ne, 15. 01. 2017, 22:42*

Terezko, perfektní článek. Děkuji Ti za něj :-) Pár z uvedených bodů praktikuji tak nějak automaticky, třeba vlastní láhev na vodu (kávu piju téměř jen doma nebo v práci), roztrhané ponožky nebo stará třička jako hadry - k tomu nás mamka vedla už od malička. I když tenkrát spíš z důvodu úspor než z ekologického myšlení. O látkových sáčcích na ovoce a zeleninu a taky o výrobě domácí kosmetiky už nějakou dobu přemýšlím, ale zatím jsem se dál než k myšlenkách nedostala, bohužel. Koukla jsem na některé odkazy a látkové sáčky a háčkované odličovací tampónky si objednám.

Pokud budeš mít ještě nějaké odkazy nebo tipy k tomuto tématu, tak budu moc ráda.

Měj se krásně a budu se těšit na další článek

L.

 

 

Ahoj Lucko,

děkuju moc za milou odezvu! :) Je super, že už některé věci děláš automaticky a mám radost, že jsem ti článkem přinesla další inspiraci, např. s těmi pytlíky :). Já si je asi nechám ušít od tety, došlo mi, že tohle jí určitě půjde :).

Přišlo mi několik odkazů do zpráv a já sama postupně na různé přicházím a určitě bych ráda svůj "vývoj" zaznamenávala, takže mě těší, že máš o tyto články zájem - budou, jen to nechci uspěchat a nechci si vyloženě "cucat informace z prstu" :)). 

Děkuju, i ty se měj krásně! Tereza

Napsal(a) Ivet (neověřeno), Po, 16. 01. 2017, 08:38*

Ahojky, 

je super že se tímhle zabýváš:) Já jsem vystudovala odpady a te´d budu nastupovat na inspekci životního prostředí. Ale musím říct, že občas mám období kdy se tímhle vůbec nezabývám. Takže díky za podnět!

Ke kalíšku- také mi strašně trvalo než jsem na něj přišla. KUpovali jsme s kamarádkou ze slevomatu a vůbec mi nesedl a protýkal. Po roce jsem si koupila lunette a ten seděl. Tak pokud ti tenhle opravdu nesedne, tak určitě zkus jiný typ. Stojí to za to. Odpadává ti výměna- v slabších dnech to vydrží klidně celý den. A ušetří se děsně moc:) Nechci už nic jiného.

K látkovým kapesníkům- přítel je používá pořád. Já jsem si navykla na papírové a přijde mi to takové víc hygienické- hodit do koše a vzít si čistý. Když vidím u toho přítele,jak to "tahá".. tak se ve mě občas zvedá vlna nechutnosti:D kdy jsem ráda, že mu to zatím pere maminka. Ale brzy se budem stěhoat, takže mě to vlastně taky čeká. No jsem zvědavá jak to zvládnu.O té ekologii by mě ot vůbec nenapadlo, díky za nápad;)

Ty háčkované tampony by mě opravdu nenapadli, vypadá to moc fajn.) 

 

Ivet

Ahoj Ivetko,

moc děkuju za odezvu. Vůbec jsem netušila, že jsi vystudovala odpady, to je super zajímavé :). 

Na téma kalíšek mi přišlo i spoustu soukromých zpráv, o tom, jak ho snadněji zavádět a každý mi doporučil jinou značku :). Já určitě ještě dám šanci tomuto svému, tuším, že jsem na to celé šla nějak "špatně"... ale určitě to nevzdávám, už teď se mi vůbec nechce vracet k ničemu jinému :).

A kapesníky, no, je fakt, že ty papírové působí hygieničtěji... ale asi je to hlavně o zvyku. Jako téměř všechno :).

Děkuju ještě jednou a měj se hezky, Tereza.

Napsal(a) Bubble (neověřeno), St, 18. 01. 2017, 03:22*

Dekuji za zajimavy  a inspirativni clanek! Jen jsem chtela napsat povzbuzeni ohledne kalisku. Pouzivam ho asi 4 roky, zacala jsem, kdyz jsem zila v Japonsku, kde se mi nechtelo moc resit nakupy hygienickych potreb, takze byla motivace. Nekolik prvnich cyklu bylo nekdy zoufalych, obcas to neslo vyndat, obcas to proteklo. Ale potom! Nejak se to prizpusobilo a natvarovalo, ziskala jsem cvik. Nadhera, nejen, ze zadny odpad a chemicke vlozky nebo tampony, ale to pohodli, clovek "o tom" ani nevi, jde delat vsechno bez starosti.Nejlepsi vynalez v dejinach, a tak to propaguju dal. :-) Btw. pouzivam Meluna, s ockem na konci, ale je to asi opravdu individualni. Jine jsem zatim nezkousela. Drzim palce, troufam si tvrdit, ze stoji za to vytrvat.

Ahoj Bubble,

díky moc za milý komentář a odezvu :). Zdá se, že téma kalíšek je nejdisktutovanější :) Ale je to dobře, moc se o tom nemluví, ale může to být jeden z nějvětích "odpadů", co žena produkuje :). Díky moc za povzbuzení. Určitě vydržím, tuším, že jsem si to i zaváděla "špatně" a věřím, že se i ten můj brzy přizpůsobí :). 

Děkuju ještě jednou a měj se krásně! Tereza

Napsal(a) Jituš (neověřeno), Po, 23. 01. 2017, 19:07*

Ahoj, Terezko,

konečně jsem si mašla chvilku klidu si přečíst tenhle článek. Dost mě zajímal neb o tomto tématu poslední dobou hodně přemýšlím. Nejvíc mě tyhle myšlenky přepadají právě když nakupuji zeleninu a ovoce. Tolik sáčků co skončí v koši, hrůza. Přemýšlím do čeho to dávat, aby člověk zvážil množství a nalepil lepku s cenou a tu následně doma odlepil. Je fakt, že plátěný pytlík mě nenapadl. A obecně s tou produkcí plastových sáčků mě to přepadá u vemčení psa. Tady je taky bod kdy přemýšlím jak to udělat jinak mež sebrat do sáčku a vyhodit do koše. Ještě jsem na nic nepřiśla.

Tašky ty praktikuji už dlouho a musím říct že už se mi to docela daří. Co mě teda vždycky naštve je prodavačka která mi nákup i přes moje upozornění že mám svou tašku macpe nákup do igelitky...ach :-(

Pastu v té tě podporuji je to super věc. Já teda už nějaký pátek používám kokosák a je to super :-)

A s odličovacím tamponkem na více použití si mi udělala smad největší radost. Háčkovat teda neumím ale mrknu kde se dá koupit a konečně bude "problém" vyřešen. Je fakt že těch teda spotřebuji taky mraky ač se moc nelíčím :-).

No a s kalíškem máš můj obdiv. Já tomuhle vynálezu nepřišla na chuť. Ale uznávám že v tomhle ohledu je to užitečná vecička.

Měj hezký večer, mávám do osla. A těším se na další moc příjemné články <3 Jituš

Ahoj Jituš,

tak ještě odpovídám i tady, protože na takový komentář se nedá odpovědět :). Moc mě těší, že i tebe tohle téma zajímá a že už děláš tolik věcí proto, aby si (nejen) domů nosila méně odpadu.

Já mám v plánu si ty látkové pylíky nechat ušít od tety, v březnu se chystám domů a ráda bych si je pak i odvezla. Teď zatím používám ty, co už jsem použila (schovávám si je a vážu jen tak, abych je zase jednodušše rozvázala a mohla použít znovu) a nebo vůbec. Zatím jsem na nic jiného taky nepřišla (resp. přišla, to už jsem psala :)) a když vím, že to tedy má pro mě takové řešení, tak si do té doby nic takového kupovat nebudu...

Já si na tu pastu teď už taky tak zvykla, že už na tu "obyč" ani nemám "chuť" :D... Až mi dojde, zkusím jen ten kokosák, bez sody... Dneska jsem si koupila i dřevěný kartáček, ale mám ještě relativně nový plastový, tak ho dopoužívám, protože vyhodit ho teď by mi přišlo ještě větší plýtvání...

Na ty tamponky jsem tam tuším dala odkaz, kde se dají koupit... ty zatím taky nemám, ale v tom březnu se na to taky podívám lépe :))... a jsem ráda, že jsem ti tím tipem předala něco nového :).

No, a kalíšek, zatím jsem úplný nováček... ale po tomto článku mi psalo tolik lidí, ať to nevzdávám a do soukromých zpráv tipy, jak ho zavádět, že to nevzdám, ani kdybych chtěla :D. Dám tomu tolik šancí, kolik bude potřeba :)... Ale rozumím, že to není pro každého. Zkoušela si ho?

Ještě jednou děkuju za čas, který jsi strávila čtením i psaním komentáře a měj se krásně! Terez

Ahoj Terez,

reagujem na tvoj komentár, keďže mi to nedá :)

Chcem sa totiž podeliť s návodom ktorý som našla na sieťovku. Ja som si jednu vyrobila podľa tohto nádovu http://www.sashe.sk/Sonska/journal/navod-na-sietovku, a idem ju testovať na ovocie. Je trocha úzka, ale možno sa pustím do jednej širšej :) A super je, že na to materiál nepotrebujem kupovať. Nedávno som rozpárala jeden strarý sveter a vlnu odložila, a koliesko naspodku tašky som spravila z ohnutej kancelárskej sponky.

Na tejto stránke nájdeš aj támpony na odličovanie. Hand-made, teda ich kúpou podporíš priamo ich výrobcu.

Julka

Napsal(a) Veronika (neověřeno), So, 28. 01. 2017, 15:04*

Ahoj Terezko,

v tomhle článku jsem se úplně našla (jako ostatně už v mnoha tvých, ale až dnes mi to už opravdu nedalo a píšu komentář)! Letošní rok jsem také započala s předsevzetím pracovat na svém "zero waste" životě, co nejvíc to půjde.. objednala jsem si ty plátěné sáčky na ovoce a zeleninu a už je začala používat, ze staré krabice jsem si vyrobila skvělý nový "kontejner" odděleně na všechny druhy odpadu a taky jsem si koupila kompostovatelné sáčky na bioodpad...protože na zahrádce, která je za domem, ve kterém máme byt, sice je kompost, ale ty 3 patra kvůli každé slupce od brambory se mi nikdy nechce, a takhle stačí zajít tam s plným sáčkem jednou za týden, a sáček se rozloží v kompostu také :) 

 

Jinak mě ještě napadá k tématu taková trochu intimní, doufám, že ne moc pohoršující otázka... jak to máte vyřešené s ochranou proti otěhotnění? S přítelem si dítě zatím rozhodně nemůžeme dovolit, hormonální antikoncepci jsem nikdy nebrala, protože zaprvé si myslím, že je to hrozné zlo, a zadruhé kvůli zdraví nemůžu, takže nám stále jako nejspolehlivější vycházejí kondomy, které jsou ale samozřejmě z ekologického hlediska také hrozně nešetrné... 

Budu ráda za každý názor, měj se krásně! :) 

 

Verča

Ahoj Verčo,

děkuju moc za komenář, mám radost, že tě zrovna toto téma přimělo mi ho sem napsat! :) A je úplně super, že si se do toho taky pustila, zdá se, že letošní rok si začíná být víc a víc lidí vědomých svého "odpadu" a snaží se ho redukovat! :)

A ta tvá otázka je náhodou dost na místě, já ji nezařadila, protože momentálně žádný "odpad" v tomto ohledu neprodukujeme, ale psala jsem i o tom kalíšku a mně tato témata jako tabu nepřijdou :). Každopádně, jak jsem psala, my se teď nijak nechráníme, protože jsme se nedávno vzali a necháváme tomu volný průběh, ale předtím jsem si dávala náplasti Evra, což taky není zrovna nejekologičtější... Ale, myslím, že v tomto je potřeba myslet hlavně na sebe. Našla jsem na toto téma článek na blogu Trash is for tossers, jejíž autorku v tomto článku dost zmiňuju a ona sama používá kondomy. Vysvětluje ale v tom článku i to, že i různé značky se liší... tak pokud chceš, můžeš si článek přečíst tady

Jinak, můj názor je, aby každý dělal co nejlépe dokáže, ale zase aby na tom příliš neulítl, neulpěl na tom konceptu, což by pak v konečném důsledku nebylo užitečného pro nikoho. Prostě si s tím hrát, brát to jako výzvu a postupně měnit své návyky, ale zároveň se z toho "nezbláznit" a být nervózní, když to někdy nejde. Držím palce, užívej a měj se krásně! Tereza

Ahoj Terezko a Verčo,

připojím se do vaší intimní debaty :). Posledních pár měsíců zkouším tzv. volnou menstruaci, technika při níž nepoužíváte vůbec nic. Dalo by se to přiblížit k tomu, jak se malé děti učí chodit na záchod, tak stejně my ženy se můžeme naučit ovládat náš děložní čípek (který taky funguje jako svěrač). Je to fakt zázrak, protože to funguje. Nikdy bych si netroufla říct, žě něco takového dokážu :D Ale dny, když jsem doma a mám klid, funguju naprosto přirozeně bez ničeho. Když mám potřebu, odskočím si na záchod a je vyřešeno. Kdyby vás toto téma víc zajímalo, tak mrkněte na stránky ke Katce Juřenčákové - zenaluna.cz, např. tento článek a Katka se pak zabývá i tématem přirozené antikoncepce, které je mimochodem taky skvělé a stojí za prozkoumání. 

Napsal(a) MaxPowerMoony (neověřeno), Pá, 04. 01. 2019, 03:57*

Download not working dll from [url=http://founddll.com/msvcp110-dll-is-missing-download-msvcp110-dll-for-windows-10-8-7/]http://founddll.com/msvcp110-dll-is-missing-download-msvcp110-dll-for-windows-10-8-7/[/url] page. Fix your error now!
Napsal(a) EJsgow (neověřeno), Ne, 06. 01. 2019, 15:58*

Sir Elton John is my favourite UK singer of the world. I’m happy to present for you this tour list 2019. Check [url=http://eltonjohntour2019.com]Elton John tickets On sale[/url] website to get your best tickets for the last Elton John tour.
Napsal(a) ShowWap (neověřeno), Ne, 20. 01. 2019, 01:03*

In 2019 there are lot of films are going to be released. Obviously, there are Avengers part 2, new Star Wars Episode 9 and many others. These are movies that every kid wants to see, but sometimes you can miss it.It is where applications come in handy you can watch a movies for free. Btw, looking for the best app to watch free movies on your Android phone? Then your should check Showbox app. This is the most famous app today that has a big library of shows and films. This app is also available for iMac users. But your need to download it first to enjoy free shows [url=http://showbox-all.com]Showbox Website[/url]
Napsal(a) EJsgow (neověřeno), Út, 22. 01. 2019, 07:05*

In 2019 there are lot of films are going to be released. Obviously, there are Avengers part 2, new Star Wars Episode 9 and many others. These are movies that every person wants to see, but sometimes you can miss it.That's where apps come in handy you can watch a movies for free. Btw, looking for the best app to watch free movies on your iOS phone? Then your should check Showbox APK. This is the most famous app today that has a big library of tv shows and films. This app is also available for pc users. But your need to download it first to enjoy free films [url=http://showbox-all.com]Showbox for PC[/url]
Napsal(a) Kimergow (neověřeno), Čt, 07. 02. 2019, 02:53*

Interested in HARD ROCK? How about Kiss band? The band is on a tour now all across Canada and USA. Click on [url=http://kisstourdates.com]KISS Tickets Denver[/url] to know more about KISS tickets in 2019.
Napsal(a) Hootiegow (neověřeno), Čt, 21. 02. 2019, 16:24*

I like rock bands! I really do! And my favourite rock band is Hootie & Blowfish! All band members has came together to perform more than 50 concerts to their fans in 2019! To know more about Hootie and The Blowfish in 2019 visit website [url=https://hootietheblowfishtour.com]Hootie and the Blowfish tour Omaha[/url]. You won't miss any performance this year if you visit the link!
Napsal(a) nkotbgow (neověřeno), Út, 26. 02. 2019, 17:43*

New Kids on the Block is my favourite band of 90s. They had so many hit songs! The ones I remember are 'Tonight', 'Baby, I Believe In You' and their hit 'Step By Step'. These are real masterpieces, not fake like today! And it is awesome NKOTB have a tour in 2019! And I'm going to visit New Kids on the Block concert this year. The concert setlist is here: [url=https://newkidsontheblocktour2019.com]New Kids on the Block tour Portland[/url]. Open the page and maybe we can even visit one of the performances together!
Napsal(a) Tutugow (neověřeno), Po, 01. 04. 2019, 19:28*

Today anyone has an Android device all across the world. This has lead to developing a tons of apks that provide servises such as games, entertainment and many others. To download this apps a user must get an account at Google Store. But not all programs are available there as they don't meet the Android rules. To avoid this a new app was developed - TutuApp. This helper works on Android run tablets and it has the biggest store of APK games. We name a few: Minecraft, Fortnite, Pokemon and many others. They come with zero ads and locked content! Whant to know more? Visit [url=https://tutuapp-app.com/apk/]Download Tutu App for Android[/url] to download TutuApp APK for free on your Android phone. Installation instructions for TutuApp Helper are available there.
Napsal(a) Vidmgow (neověřeno), Pá, 26. 04. 2019, 03:33*

Today almost every Internet user visits Youtube or any other service to upload and watch video about cats, free films and other stuff. But sometimes you want to download a video or a movie and the service doesn't allow you to do so. That's where Vidmate is coming to help you out. It allows you to get a movie from may services, including Youtube, Vimeo, Facebook and many others. To perform this you simply need to open video page and click download button. Plus, the application is 100% free and very easy in use with your Android phone! [url=https://vidmateapp.pro/apk/]Download Vidmate APK[/url] now and start downloading very entertaining videos to share them with your family and friends!
Napsal(a) JohnnyMoony (neověřeno), Po, 29. 04. 2019, 14:18*

I like folk bands! I really do! And my favourite blues band is Johnnyswim! The members Amanda Sudano and Abner Ramirez are about to give more than 40 concerts for their fans in 2019 and 2020! To know more about Johnnyswim in 2019 visit site [url=https://johnnyswimtour.com]Johnnyswim tour[/url]. You won't miss any performance by Johnnyswim in 2020 if you visit the link!
Napsal(a) JohnnyMoony (neověřeno), Út, 30. 04. 2019, 18:01*

I like blues songs! I really do! And my favourite pop-folk band is Johnnyswim! The members Abner Ramirez and Amanda Sudano are about to perform more than 40 concerts to their fans in 2019 and 2020! To know more about Johnnyswim in 2019 visit website [url=https://johnnyswimtour.com]Johnnyswim concert tickets[/url]. You won't miss concerts by Johnnyswim in 2019 if you click on the link!
Napsal(a) ChainMoony (neověřeno), Ne, 05. 05. 2019, 02:27*

I like EDM songs! I really do! And my favourite EDM band is Chainsmokers! DJs Alex Pall and Andrew Taggart are about to give more than 50 concerts to their fans in 2019 and 2020! To know more about Chainsmokers in 2019 and 2020 visit site [url=https://chainsmokersconcerts.com]Chainsmokers tour New York[/url]. You aren't going to miss concerts in 2019 if you visit the link!
Napsal(a) Carriegow (neověřeno), Po, 06. 05. 2019, 03:24*

Carrie Underwood is my favourite US contry singer. She is young, beautiful and charming female in her 30s. Her strong voice takes me away from all issues of this world so I can enjoy my life and listen songs created by her mind. Now the singer is on a Cry Pretty 360 Tour started in May of 2019. The concerts scheduled for this year, up to the 31st of October. Tickets are available for all men and women with different income. If you love contry music, then you must visit at least one of her concert. All tour dates are available at the [url=https://carrieunderwoodconcerts.com]Carrie Underwood tour Philadelphia[/url]. Open the website and make yourself familiar with all powerful Carrie Underwood concerts in 2019!
Napsal(a) Breakgow (neověřeno), St, 29. 05. 2019, 21:59*

Breaking Benjamin is my favourite rock-band of 2000s. They had so many hits! The ones I remember are 'The Diary of Jane', 'Tourniquet' and their hit 'So Cold'. These are real masterpieces, not fake ones like today! And it is sooo good that they have a tour in 2019! So I'm going to attend their concert in 2019. The tour dates is here: [url=https://breakingbenjaminconcerts.com]https://breakingbenjaminconcerts.com[/url]. Open the page and maybe we can even visit one of the concerts together!
Napsal(a) XenMoony (neověřeno), Po, 03. 06. 2019, 10:40*

In this age people share videos so many times a day they need a high quality and safe application to do this task. Xender is one of them. With this app you can send your images everywhere you want, from your Android to iOS and vice versa. You may [url=https://xender-download.com]download Xender[/url] for free!
Napsal(a) XenMoony (neověřeno), St, 05. 06. 2019, 11:17*

In this age people share videos so many times a day they need a decent and safe app to do this task. Xender is one of them. With the app you can share your video everywhere you want, from your Android to computer and vice versa. You can [url=https://xender-download.com]download Xender app[/url] for free!
Napsal(a) RebgampeR (neověřeno), So, 08. 06. 2019, 21:07*

Acheter Priligy 30mg Priligy Au Sri Lanka [url=http://clanar.com]viagra online pharmacy[/url] Zithromax Iv Pediatric Dosing Generic Cialis Tadalafil 20mg Super Avana Review
Napsal(a) RebgampeR (neověřeno), Čt, 20. 06. 2019, 02:52*

Rite Aid Amoxicillin Price Keflex And Flushing Cialis Generico Desventajas [url=http://buyoxys.com]canadian levitra[/url] Buy Doxycycline For Horses Achat Levitra Medicament Purchase Levitra
Napsal(a) Austkt (neověřeno), Čt, 27. 06. 2019, 01:08*

Finasteride Website Viagra Gel Real Generic Doryx Medication Amex Overseas [url=http://cure-rx.com]buy generic cialis[/url] Accutane 20mg Bestellen Rezeptfrei Effets De Priligy
Napsal(a) Stevmick (neověřeno), Út, 02. 07. 2019, 23:58*

Lasix 80 Mg Kaufen Cialis Pfizer Levitra Online Drugstore Viagra [url=http://asacdz.com]cialis 20mg for sale[/url] Generic Cipro Overnight Delivery

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.