Ne, 09. 04. 2017, 14:32

20 věcí, které chci prožít, zažít a zkusit na jaře 2017

jaro v Oslu

Zatímco všechna města od Prahy přes Londýn až po Řím jsou právě v plném rozkvětu (vím to díky instagramu, díky moc:), v Oslu zatím maximalně narazím na narcisky nebo fialky. Ale stromy začínají rašit a předpokládám, že budou akorát "připravené" na první máj. Přijde mi, že čím jsem starší, tím víc si jsem vědomá měnících se období a jsem s nimi víc v souladu. Dřív jsem si neuvědomovala, že když je venku fakt nádherně, je lepší jít ven, než koukat celý den na seriály nebo prostě jen být doma. A zvlášť v Norsku, protože když něco odložíte "na zítra", může se dost jednoduše stát, že další dva týdny bude zamračeno a pršet a ten piknik si prostě udělat nemůžete. Na druhou stranu jsem se v poslední době zaměřila na pozorování a zkoumání norských domů a přijde mi, že jim pochmurné a upršené počasí vyloženě svědčí...

Nicméně, nedávno jsem koukala na video mojí oblíbené norské youtuberky Cornelie o věcech, které chce tohle jaro zkusit/dělat. Nejen, že se na něj hezky koukalo a že jsem se ve spoustě bodech našla, po shlédnutí jsem přemýšlela nad tím, do čeho bych se tuto sezóna ráda pustila já. A pak mi došlo, že je to vlastně dobrý "námět" na článek. Totiž vždycky, když začíná nové roční období, je to další dobrá příležitost zastavit se a otevřít se... čerstvosti, oblíbeným sezónním aktivitám nebo zkoušet něco, co si odkládáme "na potom". 

Jarní "bucket list" 2017

1. Jezdit na kole

Vítr ve vlasech (a pak nerozčesatelné chuchvalce na hlavě), teplý vzduch, lítající klobouky, funění do kopce a bezstarostná jízda z kopce. Ráda bych městských kol využívala ještě víc, než loni.

2. Jít alespoň jednou na trhy a food festival

Víte, kolikrát už jsem si na facebooku u nějaké události dala "interested" a pak na ni nešla, protože... Ani nevím kolikrát. Hodněkrát. V Norsku moc nefungují klasické trhy, jsou to spíš blešáky. Ale chci se po nich procházet alespoň jednu sobotu. A zajít alespoň na jeden food festival. Třeba na vegetariánský, který jsem loni "nestihla". 

3. Uspořádat piknik 

Bude nad 20 stupňů, svítit sluníčko, pozveme přátele, roztáhneme deky na trávě, doneseme přichystané dobroty v krabičkách, domácí limonádu, z přenosného repráku bude hrát pohodová hudba a budeme si povídat, hrát frisbee a karty. A bude to fajn. Alespoň jednou!

máj
květen 2015

4. Umýt okna

Poprvé za dobu, co žiju v Norsku (no dobře, poprvé za svůj život) letos umeju okna. A konečně pochopím, že za to, že je u nás v obýváku tma, si můžu sama.

5. Zamést na balkóně a udělat z něj místo, kde budeme rádi trávit čas

Pohodlná křesílka, umyté stoly, pár bylinek a kytiček. To stačí.

jaro v Oslu
duben 2016
máj
květen 2015

6. Cvičit jógu venku na trávě

7. Políbit se pod rozkvetlou třešní

Pod tou stejnou, jako před dvěma lety. Kde jsme byli loni?

8. Experimentovat se snídaněmi

Zkusit nové druhy mouky, obilovin, ovoce, hrát si s tím.

9. Přivstat si na východ slunce

A čím déle budu s tímto bodem čekat, tím časněji si budu muset přivstat. Ale chci, alespoň párkrát, pozorovat, jak se všechno probouzí, jak slunce zahřívá zem po chladné noci, ptáčci zpívají a silnice a chodníky jsou prázdné. 

snídaně

10. Přečíst alespoň dvě knihy

No dobře, alespoň jednu. :)

11. Produkovat ještě méně odpadu

Od nového roku jsem domů přinesla igelitku jen jednou (když jsem kupovala květinu a pán ji do té tašky dal tak rychle, že jsem nestihla zareagovat). I v obchodě s oblečením se dá říct, že máte svoji tašku. Místo mikrotenových sáčků používám bavlněné, nepoužívám papírové ani plastové kelímky, vložky ani tampóny, popcorn si děláme vlastní, ale občas si třeba stále kupuju borůvky nebo hroznové víno v plastovém obalu, protože nevím, jak jinak to udělat. Stále používáme houbičky na nádobí, protože jsme je ještě měli doma. Chci se tedy zaměřit na věci, které nám doma docházejí a nahradit je ekologičtějšími variantami. 

12. Objevovat Oslo

Je dost jednoduchý zvyknout si na své město, ale vždycky! je spoustu míst, kde jsem ještě nebyla.

sweet melange oslo

13. Protřídit si fotky v počítači

Když jsem si před skoro dvěma lety pořizovala nový počítač, říkala jsem si, že teď už si počítač učitě nezahltím miliónem fotek, které budou všude možně jen ne seřazené do kategorií. Jenže pak jsem pořád fotila a fotila a ukládala a ukládala, až mi počítač nedávno oznámil, že už má na můj "foto svinčík" jen 1 GB z původních 100 GB. A tak jsem se tím začala prokousávat a promazávat a třídit, od nového roku začala konečně "systematicky" třídit a toto jaro to chci určitě dokončit. Už teď z toho mám dobrý pocit. 

14. Udělat si vision board
Bude barevná, plná fotek, přání, jiskry, možností, radosti a lásky.

cupcake

15. Péct 

Otevřít okna v kuchyni dokořán, pustit oblíbenou hudbu a péct, hodně hodně péct.

16. Psát pravidelně

Můj blog byl, je a vždycky bude autentickým odrazem mě. Což občas znamená i to, že jednou je tu živo a pak zas moc né a někdy jsem plná nápadů a potom mě nenapadá nic, o čem psát a všechno mi připadá "o ničem". Chci se naučit psát pravidelně, konzistentně. Nedávat si žádná ultimáta, protože ty na mě nefungují, ale například si zapisovat nápady, které mám a o kterých jsem přesvědčená, že si je zapamatuju a pak - světe, div se - netuším ani zhruba. 

17. Fotit

Ono se to asi z článků,instagramů, facebooků a z bodu č.13 nezdá, ale v poslední době fotím hodně málo. Chtěla bych víc zachytávat běžné momenty, hrát si s fotkou, zkoušet nové způsoby, úhly. 

18. Udělat něco, co nedělám běžně

Třeba jít běhat, navléct si korálky, kreslit si, jít tancovat, dát si jiné kafe, natočit a sestříhat video a tak.

sweet melange oslo

19. Nosit sukně & šaty

Barevné, rozevláté, dlouhé, kratší. Takové, ve kterých se cítím žensky.

20. Milovat

Každý den se znovu zamilovat do života, do rozkvetlých stromů (až budou :)), do nového jídla, do nových příležitostí, do projektu, co tvoříme a hlavně do svého muže. Odevzdat se lásce.

tulipány

Co chcete letos zkusit/zažít/prožít vy? 

Komentáře

Napsal(a) Šárka (neověřeno), Ne, 09. 04. 2017, 15:24*

Ahoj, inspirativní článek :)

Byla bych ráda, kdybys natočila to video!! Myslím, že by to bylo moc příjemné :) Ať už něco povídacího nebo třeba pečícího...

Šárka

Napsal(a) Tereza - MBMLblog (neověřeno), Ne, 09. 04. 2017, 15:29*

Terezko, potom v létě napiš článek, kde naopak sepíšeš, které z těchto bodů jsi doopravdy dodržela :D Ale upřímně! Je to taková klasika, tyhle věci si plánujeme zhruba asi všechny - teda alespoň si to myslím, protože se v tom taky dost nacházím. Jaro vždycky v člověku probudí chuť začít s něčím novým a taky provádět různé očisty, úklidy a třídění. Kolem sebe i v sobě. Ono je to taky dost symbolicky v souladu s tímto obdobím :) 

Terezko,

mám to v plánu :D. A vlastně souhlasím, je to taková "klasika", sepisovat si seznamy. Ale proč ne, že jo? Ale abych si jen "nehanila" to, co jsem napsala - je psaný pro mě dost "realisticky", vlastně už jsem s většinou věcí začala. Jediné s čím si nejsem jistá jsou ta okna :D.  A možná knížka, protože mi vždycky trvá najít nějakou, u které vydržím :).

Tak jako tak, na ten článek "po jaře" se chystám, bude to i pro mě zajímavý :).

Měj se krásně, Tereza.

 

Napsal(a) Jituš (neověřeno), Po, 10. 04. 2017, 18:32*

Terezko,

bod o oknech mě rozesmál. Já je umývala teď o víkendu. Podruhé od doby co jsme se nastěhovali. Ostuda jsem :-D A ano, malme doma víc světla a je to bájo. Vždycky si pak říkám, že je budu umývat pravidelněji. A asi nemusím psát jak tato má vize dopadá :-).

Vision board je super věc. Saˇa ji tvořím už přes půl roku. A furt upravuji, přidávám, předělávám, a tak :-) A je super a vlastně pořád není dotáhlá k "dokonalosti". Což je otázka jestli to vůbec jde...

Hezké jarní dny a ať ti všechny body vyjdou. Jitka

Ahoj Jituš,

jéjo, vždyť vůbec žádná ostuda nejsi, naopak! Umýt okna dvakrát je mnohem mnohem víc, než nikdy :D. 

Jé, ty už jsi začala se svou "vision board"! Super! Já si zatím "střádám" materiály, alespoň "do začátku" a přemýšlím o ní, ale... myslím, že máš pravdu v tom, že není za cíl ji někam "dotáhnout", protože tvůj život, přání, touhy jsou pořád se měnící a vyvíjející věc... :)

Děkuju! Já pak napíšu, jestli jsem si ty body splnila :). Měj se krásně, Tereza.

Napsal(a) Terez (neověřeno), Út, 11. 04. 2017, 13:11*

Super nápad na článek a hlavně taky způsob, jak si tak nějak sesumírovat, co bychom chtěly a mít tak "seznam", ze kterého si můžeme vybírat. Ono když to člověk vidí, je to účinnější než se vždycky jen rozpomínat, co bychom chtěli a nechtěli dělat.

Každopádně já včera s oknama taky začala. Bylo tu nádherně a tak jsem první tři kousky umyla a hned je mi lépe :-) Pak jsem taky vyžehlila, vyprala, převlékla postele a nakonec ještě vytřela a co se pocitu týče, je to obrovsky znát.

Moc se mi teď líbí v naší ložnici, nejradši bych tam byla pořád, jak je taková hezká a čistá a voňavá :-D

Užívej jaro, Terezko!

Terez

http://zivotoc.cz

Ahoj Terezko,

díky moc! :) Máš pravdu, mně pořád napadá, co bych mohla dělat/zkusit, ale pak na to nějak pozapomenu a zrovna, když "mám čas", tak si nemůžu na nic vzpomenout :D.

Jé, začalas? My jsme tu teď měli nic moc... ale před pár dny jsem měla takovou "méněcennou náladu" a tak jsem asi tři hodiny uklízela a určitě mi to neuškodilo :).

Tak ať je vám oběma krásně! Mějte se! Tereza

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.