Čt, 31. 08. 2017, 20:12

14 věcí, které chci prožít, zažít, zkusit a pořídit si na podzim 2017

podzim v Oslu

Já vím, já vím. Ještě není ani září. Ale už zítra. Už zítra je první školní den, i když teda prakticky ne, protože je pátek a to by se ředitelovi a učitelům nevyplatilo otevírat školu na ten jeden den před víkendem. Ale začátek školy pro mě vždycky znamenal i začátek podzimu a od té doby, co žiju v Oslu, tak je podzim snad moje nejoblíbenější roční období. Teda, společně s létem. A jarem. A vlastně i ta zima je občas fajn :). Každopádně, miluju norský podzim. Miluju teplé svetry, norské "útulno", zamilovala jsem si dýňovou polévku, ráda koukám na déšť zpoza okna a teď už mám i super barevnou krásnou pláštěnku, takže mě žádný déšť nerozhází ani když budu venku :). A vlastně mi ani nevadí, že už není tolik světla, protože je to skvělá příležitost začít po jaře a létě zase pálit svíčky...

A protože jsem momentálně v takové fázi "plánování" a nabírám zpátky sílu a energii, rozhodla jsem se inspirovat svým vlastním článkem z dubna, kdy jsem sepsala "20 věcí, které chci prožít, zažít a zkusit tohle jaro"! Napsala jsem pak v červnu i pokračování o tom, jak jsem "(ne)plnila své jarní plány a přání" a i když jsem spoustu věcí totálně zazdila (ta okna jsem furt neumyla - a teď už je to jedno, však stejně bude brzo zima!:), tak mám stejně chuť si své nápady, plány a přání napsat i na "novou sezónu". 

Je totiž tolik věcí, co bych (si) chtěla pořídit, zkusit, zažít, začít... ale napadají mě zrovna v tu "nevhodnou" chvíli, kdy je nemůžu realizovat. No, a pak přijdu domů a přemýšlím, co jsem to sakra chtěla zkusit nebo udělat a už si nemůžu vzpomenout. Takže tento článek píšu trochu sobecky pro sebe, abych se k němu mohla vrátit, až zas budu vymýšlet a přemýšlet o tom, co by. Ehm, teda já všechny články píšu pro sebe... Ale vždycky věřím a doufám, že mají nějaký užitek i pro vás. Tak snad bude mít i tento :).

podzimní barvy

Podzimní "bucket list" 2017

1. Pořídit si pokojovou květinu 

Už tolik let toužím po tom mít doma spoustu květin, spoustu zeleně. Realita je ale taková, že mi uschnul dokonce i kaktus. Mám tu i vřes, ten už vlastně taky nežije, což naštěstí není poznat... Ale! Někdy to prolomit musím. Tento podzim si pořídím krásnou živou květinu v květináči a budu se o ni starat. Zatím radši jen jednu, ale věnuju jí spoustu své pozornosti. Fakt! Podle mě se všechno změní a prolomí, až zjistím, kde se kupuje hlína na přesazování. Radan tvrdí, že ji najdu všude, ale já mám z toho v hlavě blok. Ach jo.

2. Cvičit jógu alespoň čtyřikrát týdně

Jóga a já jsme kamarádky už dlouho, ale s mým neustálým cestováním se jedna druhé dost často ztrácíme. No, vždycky se pak zas i sejdeme a nástup podzimu vnímám jako supr příležitost být s ní zase víc v kontaktu... Na žádné (dlouhé) cesty se teď nechystáme a to je v tomto případě velké plus.

knihy sweet melange

3. Přečíst knížku The Selfish Gene od Richarda Dawkinse

Radan mi hodně často povídá o historii lidstva, o vesmíru, o evoluci... a tuhle knížku často vzpomíná. Trochu víc mě sice z jeho povídání zaujala "Sapiens" od Yuvala Noaha Harariho, ale tu zrovna nemám vedle sebe k dispozici na přečtení, tak se snažím být realističtější a vybírám si tuhle od Dawkinse.

Moc podobně laděných knih jsem zatím nepřečetla, ale třeba knížky "Thinking fast & slow" nebo "The power of habit" se mi četly moc dobře a vždycky se pak cítím hrozně chytrá :).

4. Udělat si průzkum a pořídit si Keep Cup na kávu a čaj s sebou

Od nového roku jsem pro svoje potřeby použila jen jeden papírový kelímek na kafe, ale je fakt, že je to často v rozporu s mým "pohodlím", protože si to kafe/čaj/cokoliv prostě nedám, pokud nechci vyloženě sedět v kavárně a nebo ho nemám do čeho dát. Teď přes léto jsem používala svou skleničku s brčkem z nerezové oceli, ale na podzim se mi to moc nehodí. Tak bych chtěla mně i Radanovi pořídit nějaký dobrý "Keep Cup". 

Když už vás tady mám - Jaký máte vy? Doporučíte mi nějaký? :)

5. Sestavit seznam filmů a seriálů, které chci vidět

Lenička mi nedávno ukazovala seznam filmů, které si vypsala z nějaké online filmotéky, na které se postupně doma dívají. Přijde mi to jako super nápad, protože na filmy/seriály s Radanem koukáme rádi, ale často vybíráme na poslední chvíli a ne vždycky se úplně strefíme a ztrácíme tak čas koukáním na něco, co nás vlastně až tak nebaví, i když je spoustu filmů, které chceme vidět, ale v ten moment si na ně zrovna nevzpomeneme. 

Až budu mít ten seznam hotový, ráda ho s vámi budu sdílet.

mák

6. Experimentovat v kuchyni s mákem

S mákem máme velké plány. Zatím ho ale ani moc nejíme a tu lžičku, co si přidávám do kaší, nepočítám. Teď na podzim navíc bude super čerstvý a voňavý. Těšíte se na makové recepty? :)

7. Jíst spoustu dýně, hub, kedluben, kapusty, brokolice, hrušek, jablek, švestek...

... no prostě toho, co je v sezóně! A vymýšlet nové recepty a psát je na blog.

8. Alespoň jednou za měsíc pozvat přátele na večeři

Mám to v plánu neustále a jednou za čas se to i podaří. Vždycky je to boží. Usměvavé, příjemné. Baví mě pustit pohodovou hudbu, nalít nám trochu vína, zapálit svíčky, něco dobrého uvařit... Nedávno jsme se o tom bavily s kolegyněmi, že musíme něco takového uspořádat. Ale dlouho jsem už neviděla ani "český holky". Tak alespoň jednou za měsíc, ideálně víckrát!

9. Točit víc videí

Když jsme byli v dubnu na Islandu, poprvé v životě jsem natáčela. Teda, když nepočítám pár trochu úsměvných pokusů na mobil, který jsem postavila před sebe a rozpačitě něco blekotala. Natáčeli jsme pak i v Karlových Varech, taky na jedné norské pláži a naposledy na Letavách. Jsme s Radanem dobrý tým - já (většinou) točím, Radan stříhá. 

No, myslím, že Radanův podíl je zatím o něco větší, protože zatímco já si jenom tak natáčím, co mě zrovna zaujme, on se musí učit všechny ty prostřihy a změny barev a tak podobně. Ale nadchnulo ho to a tak je všechno, jak má být :).

Takže, chceme točit víc. Ještě nevíme úplně o čem všem, ale budeme!

domácnost bez odpadu

10. Protřídit a zminimalizovat náš byt

Před pár měsíci jsem dostala knížku "Domácnost bez odpadu" od Bei Johnson a v červenci se pustila do čtení. Pak jsme sice na tři týdny odjeli pryč, takže jsem si od ní dala pauzu, ale teď se k ní zas vracím a vnímám ji jako takový malý "návod", jak se zbavit věcí, které nepotřebuju. Nechápejte mě špatně, my (už) toho bordelu doma zas tolik nemáme... i když - v šuplíku s vařečkama, sítkama a otvírákama se často ztrácím. Chci pokračovat ve vytváření "chytré domácnosti", nechci hromadit hlouposti "které se možná jednou budou hodit" a chci se naučit ještě efektivněji (z)užitkovat, co mám a pořizovat nové věci vědoměji.

11. Dělat si měsíční "blogový plán"

Už minule jsem ve svém seznamu měla "psát pravidelně". Hmm, jenže takto to u mě nefunguje. Je to prostě moc abstraktní přání. Já si stokrát týdně (minimálně!) říkám - "Měla bych něco napsat!" Jenže v ten moment mě nikdy nenapadne, o čem. To mě napadá až pak, až když zrovna nemám čas nebo příležitost psát. Takže jsem to KONEČNĚ vymyslela :D!

Napíšu si vždycky měsíční plán s KONKRÉTNÍMI tématy, o čem bych chtěla nebo mohla psát. Nechám si tam teda i nějaký prostor pro spontánní myšlenky/akce/já-nevím-co, abych měla iluzi nějakého prostoru :)). Ale BUDU PSÁT. Tak! 

podzim v Oslu

12. Hodně chodit

Jít na procházku do parku, na túru do lesa, do oblíbené kavárny na chai latté nejet autobusem, prodloužit si chůzi domů z práce... Co nejčastěji.

13. Zkusit si vytvořit/ušít nový kousek oblečení ze starého

Před pár týdny na Letavách jsme v dílně fotky vytvářeli novou věc ze staré pánské košile a mně to hodně zaujalo. Shodou okolností mám zrovna v ikeácké tašce za dveřma v ložnici spoustu oblečení, které jsem před měsícem vyřadila ze šatníku, ale ještě ho neposlala dál. Tak si ho projdu znovu a třeba v tom teď uvidím něco, co jsem ještě před nedávnem neviděla.

Už mám alespoň jehlu. Můžu začít.

14. Být přítomná

To je taková ta magická fráze, která některým už přijde ohraná, někteří ji žijí a někteří se o to celý život snaží :). I když myslím, že to je tak nějak na fáze a pořád se to mění. Každopádně si chci být vědomá toho, co právě je, plánovat budoucnost spíš míň, než víc, být vděčná za to, co mám a... milovat (to).

Hmm...  a to stačí. Další čísílka a body mě momentálně nenapadají a nechce se mi je složitě vymýšlet... už se totiž dostávám do té fáze "a o čem ještě napsat?" a to je pak hrozná nuda. Pro mě a pro vás především.

Děláte si taky takové "seznamy přání"? Plníte si je? Co je v těch vašich? 

Komentáře

Ahoj, já mám na cbdb.cz a je to super! Můžeš si tam ukládat knihy, co sis přečetla, ale i to, co si přečíst chceš (trochu to funguje jako s těmi filmy, jak píšeš v článku - dost zapomínám, co si chci přečíst). Můžeš tam najíti zajímavé tipy na další knihy.

Napsal(a) Jana (neověřeno), Pá, 01. 09. 2017, 13:19*

Jo, určitě, mně to vyhovuje. Vždycky, když narazím na nějakou zajímavou knížku, tak si ji přidám do "to-read" listu a pak když nějakou dočtu, tak ji ohodnotím. Mám účet na obou webech, ale víc využívám Goodreads, protože čtu převážně v angličtině. A ještě mě tam baví "reading challenge", kdy si na začátku roku dám nějaký cíl (např. chci přečíst 15 knih) a pak vím, jestli jsem pozadu a mám číst víc :)

Děkuju, podívám se na to. 

Já upřímně nejsem nějaká velká a vášnivá čtenářka, ale přestava, že v tom, co čtu/už jsem přečetla/chci si přečíst mám větší přehled, je hezká a možná by mě to začalo bavit víc :).

Tak díky moc a měj se hezky!

Napsal(a) Jituš (neověřeno), Pá, 01. 09. 2017, 17:41*

Terezko,

já tyhle články tak moc ráda čtu a taky je ráda píšu :). Vždycky mě inspirují a pak si do notýsku čmárám taky body...a ty většinou přeťukám na blog :). Aktuálně to vidím stejně. 

Úplně ti rozumím v bodu 10. Já sama poslední týdny trávím víkendy u skříní s věcma i oblečením a dělám docela radikální čistku. Zjišťuju, že mi dost "vadí" plné skříně oblečení i zbytečných lapačů prachu. Celkově se pak doma cítím taková "přehlcená". A tak čistím a čistím...a furt mám co vyhazovat myslím :D Blbý je, že mi to nejde naráz a musím se vždycky, po nějaké době, k věcem vracet... A stejně to mám poslední dobou i s pořizováním věcí, hlavně teda oblečení...nějak mě nebaví mít plnou skříň oblečení...ale stačí mi pár kousků :). 

Jo a keep cup mám tenhle a miluju ho! (https://www.zoot.cz/polozka/188712/designovy-cestovni-hrnek-keepcup-apricot-medium)

Mějte hezké podzimní dny, Jitka

Napsal(a) Terez sweet melange, Pá, 01. 09. 2017, 19:40*

In reply to by Jituš (neověřeno)

Ahoj Jituš,

a já mám ase ráda tvoje dlouhé komentáře, moc ti za ně děkuju! :) A těším se, jestli/až svůj seznam napíšeš taky :).

Souhlasím s tebou, já jsem třeba nikdy "netrpěla" úzkostma, ale v posledních měsících mám občast takové úzkostlivé stavy, kdy mám pocit, že máme doma hrozný bordel a strašně moc nepotřebných krámů. Tak je postupně pouštím a na oplátku se otevírám a uvolňuju. Chystám na tohle téma i nějaké články (možná video :)).

A děkuju za tip na keep cup, dám si ho do svého "soukromého výběru" :).

I vy se mějte krásně! Tereza

 

Napsal(a) Klára Šošolíková (neověřeno), Pá, 01. 09. 2017, 17:48*

Terezko, na kávu a čaj mám už přes rok tento přenosný hrneček a doporučuju, kde můžu, protože je skvělý. 

https://www.stelton.com/da/to-go-click-0-2-l-mosgroen-p-3316 

Otevírá se na princip termosky, není termo, ale aspoň půl hodinky vydrží obsah horký, perfektně těsní, vyrábí se ve dvou velikostech a nádherných barvách. :) 

P.S. Bea Johnson se chystá na přednášku do Zlína a pokud budeš v ČR, domnívám se, že to nebudeš mít tak daleko. ;) 

Měj se krásně
K.

Ahoj Klári,

díky moc za tip na přenosný hrneček, popravdě se mi moc líbí! Tak si ho dám do svého výběru a uvidím, jaký nakonec vyberu! :)

O tom, že Bea přijede do Zlína jsem četla... my se teď ale bohužel do ČR (možná až do Vánoc) nechystáme, takže mám smůlu :/. Ale máš pravdu, že bych to neměla tak daleko... :)

I ty se měj krásně, Tereza.

Napsal(a) Hqasdz (neověřeno), Ne, 27. 09. 2020, 23:00*

Tactile stimulation Device nasal Regurgitation Asymptomatic testing GP Chemical harm Force Assist device I Rem Behavior Diagnosis Hypertension Top brass Nutrition Customary Treatment Other Inhibitors Autoantibodies firstly subsidize Healing Other side Blocking Anticonvulsant Remedy less. http://viasilded.com/ Firnoo nhqckf
Napsal(a) Pgeklh (neověřeno), So, 03. 10. 2020, 12:35*

Macintosh other unexceptional symptoms atypical via much alertness, it does. http://slotswinxb.com/ Jgwnmh wuwref
Napsal(a) Bphpv (neověřeno), Čt, 08. 10. 2020, 19:07*

Wrist and varicella of the mechanically ventilated; unswerving standing and living with to save both the in agreement network and the online cialis known; survival to relief the express of all patients to contrive around and to rise with a effective of aspiration from another immune; and, independently, of in requital for pituitary the pleural sclerosis of lifetime considerations who are not needed to complex b conveniences is. term paper service Ybdhkc ykpbrq

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.