Út, 26. 09. 2017, 15:19

LOVE (23): Jak spolu rádi trávíme čas aneb 6 tipů na super rande

radan a terezka sweet melange

Venku je pošmourno, takový typický - krásný - podzimní den. Je poledne a já ho trávím v kavárně. Jako skoro každé poledne nebo odpoledne, kdy píšu článek. Radši nepočítám, kolik mě moje psaní stojí na kafíčkách a "chailatéčkách", protože bych z nich pak možná měla mnohem menší radost. A to nechci! Před chvilkou jsem dala Radanovi svou lítačku, protože se rozhodl vyjet si na Sognsvann a udělat si několikakilometrovou procházku s nordicovým holema, které dostal od Leničky. Ne, že by se mi nechtělo jít s ním... Jenže já tyhle naše procházky znám - trvají vždycky spoustu hodin a mně večer psaní nejde. Navíc, trávíme spolu hodně času. Fakt hodně. A tam jsou pak dvě možnosti. Buď si začneme lézt na nervy a nebo nás to nutí být kreativní a trávit spolu čas aktivně. Upřímně, na nervy si nelezeme nikdy, což teda neznamená, že nemiluju být občas sama nebo třeba s kamarádkama. Protože miluju! A kdysi jsem o tom, jak trávit čas sama psala článek. Dneska s vámi ale chci sdílet, co děláváme spolu. V dlouholetém vztahu je celkem jednoduché sklouznout do stereotypu a v tom už jsme párkrát byli, ne že ne. Nejsme dokonalý pár. Respektive jsme, v případě, že i všechny ostatní páry jsou dokonalé. Pohodový a naplněný vztah ale podle mě vyžaduje vědomou "péči" a hlavně sebe-vědomí a sebe-lásku každého z páru zvlášť. A pokud jsme takto ukotvení sami v sobě, můžeme klidně chodit do kina, na tůry, na kávu nebo jen koukat do stropu sami a cítit se v souladu a naplněně. Ale nejvíc se učíme o sobě a světě okolo skrz jiné lidi. Sdílením pocitů, myšlenek, dotyků, zážitků, pohledů do očí. A jak teď o tom píšu, cítím velkou vděčnost za to, koho si přitahuju do života. Nebo kdo si přitahuje mě. Dává to velký smysl. 

Každopádně. Abych se konečně dostala k jádru věci. Jak tedy s Radanem trávíme čas? 

podzim v Oslu

1. Domácí kino

Bývaly doby, kdy jsme chodívali hodně často do kina. Třeba třikrát v měsíci. Dopracovali jsme to tehdy dokonce na "platinovou věrnostní kartičku". Jenže pak jsme přestali tolik pracovat a zjistili, že naše "kinová randíčka" s colou a popcornem nás vyjdou docela draho. Tak jsme kino přesunuli do našeho obýváku. Slabé osvětlení ze svíček, polštáře a deka, masírování nohou a zad, dobrý čaj nebo trocha vína a hlavně domácí popcorn, který Radan za tu dobu vypiloval do dokonalosti. Hodně spolu koukáme na sci-fi filmy, ale často taky na seriály (naposledy třetí sezóna Narcos). Moc ráda mám, když si pustíme nějaký dokument. Když totiž něčemu nerozumím, Radan mi to rád a hlavně srozumitelně vysvětluje. A já mám pak pocit, že jsem hrozně chytrá a hodně toho vím! Tahleta iluze se mi líbí :). 

Další oblíbené snacky k filmům: kedlubna, jablíčka, slané tyčinky...

 

2. Společný nákup jídla a vaření 

Někdy jako "rande" vnímáme i společný nákup. Většinou cestou přemýšlíme, co si všechno uvaříme, na co máme chuť a vůbec, my se o jídle bavíme fakt dost často. Výhoda společného nákupu je, že těch potravin můžeme koupit dvakrát tolik. Nebo nevýhoda? Teď nevím. Včera při takovém větším nákupu v přistěhovalecké čtvrti Grønland jsem si uvědomila, že jsme skoro úplně přestali chodit do supermarketů. A když už, jdeme tam jen pro nějaké drobnosti. Zjistila jsem totiž, že ve mně supermarkety vzbuzují úzkost. Všechno je v plastu (ale fakt všechno - jednotlivá paprika, petržel, okurka, cuketa...) a jak jsem si kdysi libovala v procházení velkých regálů a pročítání etiket, teď se snažím kupovat co nejjednodušší a nejmíň zpracované potraviny. 

No... a když si takto nakoupíme - plno zeleniny, luštěnin, ovoce, obilovin, hub, oliv - na co máme chuť, tak se pak rádi společně pouštíme do vaření. Radan je vynikající "kráječ", fakt mnohem lepší a efektivnější než já, takže na něm většinou je škrábání brambor, krájení cibule, česneku a zázvoru "na jemno" a já se pak ráda pouštím do samotného vaření. 

Naše oblíbená jídla jsou: kari na všechny způsoby, zeleninové a luštěninové polévky, různé "buddha bowls", těstoviny s krevetama a hráškem na másle a bílém víně, losos s pečenou zeleninou a bramborama, quinoa se zeleninou a luštěninama, halušky s bryndzou a občas experimentujem a zkoušíme různé falafely a burgery a například dneska se chystáme na šulánky s mákem! :)

zero waste nákup
cestou z nákupu... :)

3. Uklízení

Ok, asi je potřeba si říct, co si představujeme pod pojmem "rande", protože nějak tuším, že zrovna úklid moc populární "randící" aktivitou nebude. Pro nás je rande v podstatě veškerý společně strávený čas. No a úklid zrovna není oblíbenou aktivitou ani jednoho z nás. Pomáhá nám ale, když uklízíme spolu. Za prvé to rychleji odsýpá. Za druhé se nezdá, že je toho tolik. Za třetí u toho můžeme poslouchat nějakou dobrou hudbu. Za čtvté pak máme společně radost z uklizeného bytu a za páté to svým způsobem utužuje naši sounáležitost. Uklizený byt je prostě náš společný projekt a jsem ráda, že jsme se k tomu dopracovali. :)

 

4. Procházky a tůry

Všimla jsem si, že "nejhlubší" a nejzajímavější rozhovory spolu míváme, když se procházíme někde venku. Možná je to čerstvým vzduchem, pohybem anebo hlavně tím, že při chůzi máme mobily v taškách nebo kapsách. Při procházkách po městě nebo po lese přicházíme na nejvíc nápadů, jsme schopní vymyslet celý koncept našeho budoucího "byznisu", povídáme si o tom, co zajímavého jsme v poslední době zjistili (mně třeba momentálně hrozně fascinuje ženské tělo a Radan mi zase vypráví fakta z audioknížek, co zrovna poslouchá)... Prostě naše "chodící rande" považuju za ze všech nejpřínosnější a nejpříjemnější. Za bonus považuju objevování nových míst, podniků, blešáků na něčí zahradě nebo dechberoucích výhledů.

podzim v Oslu
Výhled z Grefsenkollen

5. Kávičky

Pravidelně spolu chodíme do kaváren. Radan na dvojité cappucino nebo flat white, já na chai latté nebo výjimečně cappucino s jedním shotem. Většinou si s sebou bereme ještě počítač a blok a pracujeme. Často každý zvlášť. Někdy spolu. Ale mám takhle strávený společný čas ráda, protože se nám větinou daří trávit ho produktivně a to vede k spokojenosti, že jo... Někdy to tedy sklouzne k brouzdání po sociálních sítích a dalších "prokrastinačních" stránkách, ale pššt! :)

Mesh Oslo

6. Focení a točení

No a protože právě čtete článek, kde s vámi sdílím, jak trávím čas se svým manželem, je celkem předvídatelné, že spoustu času trávíme taky focením (se) a v poslední době i občasným natáčením (se). Málokdy jdeme jen tak fotit, většinou se to prolíná s jakoukoliv výše zmíněnou nebo jinou aktivitou - prostě fotíme, když něco děláme, někde jsme, něco dobrého jsme si uvařili a tak. Ale třeba některé z fotek v tomto článku vznikly dneska před jeho psaním při cestě do kavárny a na metro. To jen, že k vám chci být upřímná. :)

podzim v Oslu

Zmíněných šest bodů jsou aktivity, kterými spolu trávíme nejvíc času. Mimo to občas cvičíme jógu (tu ale cvičíme mnohem víc individuálně), jednou za uherský rok jdeme na nějaký koncert, párkrát do roka cestujeme po Evropě, taky se k sobě hodně tulíme, občas si tancujem v obýváku, zpíváme si a někdy prostě jen sedíme vedle sebe a každý si děláme "to svoje". 

V "dokonalém světě" by si prý Radan přál, abych si s ním někdy zahrála nějakou počítačovou hru. Jenže to mě vůbec neláká a zároveň mám trochu strach z toho, že by mě to nedejbože začalo bavit a já bych tak zabíjela několik hodin denně zabíjením imaginárních postav ve virtuálním světě. Na to, abych si tohle mohla dovolit, už trávím až moc času sledováním youtube a čtením jiných blogů :). Já bych si zas přála, abychom spolu chodili na taneční lekce. Tam nás většinou odradí cena těch lekcí... A co kecám, hlavně naše lenost! Taky bychom si spolu rádi četli, ale ruku na srdce, já moc nečtu ani sama. Myslíme, že by bylo cool spolu chodit běhat, ale upřímně si to ani neumíme představit :). A nakonec, moc moc moc rádi bychom šli s přáteli do nějakého "escape roomu"... K tomu se snad někdy dopracujem!

Přijde mi, že aktivity v našem vztahu jdou ruku v ruce s jeho vývojem. Když jsme se poznali, bylo pro nás fascinující jenom být spolu, dozvídat se jeden o druhém, zkoušeli jsme různé věci, navštěvovali různá místa a hlavně jsme první dva roky "randili" na dálku. Po čase jsme přišli na to, co nám vyhovuje a co je nám příjemné. Ale myslím, že nejdůležitější je, že jsme neztratili zájem - že se o sobě pořád dozvídáme něco nového, že se jeden od druhého pořád učíme a že se nebereme jako samozřejmost. A tak je láska mezi námi stále živá, ať už objevujeme nová města, zrovna spolu v něčem nesouhlasíme nebo jen tak v teplákách sedíme doma na gauči. 

Jaká je vaše oblíbená partnerská aktivita? A je něco, na co se už dlouho chystáte, ale pořád to oddalujete? Můžete mě sledovat na Facebooku nebo Instagramu. A pokud se vám článek líbil, budu ráda za lajk, komentář, sdílení nebo tak něco :). Mějte se krásně a díky moc! Tereza

Komentáře

Napsal(a) Radka (neověřeno), St, 27. 09. 2017, 07:01*

To je hezké ? Jsou to takové ty obyčejné věci všedních dnů, které se stávají neobyčejnými když je začnou dělat dva lidi, spolu, v lásce a přítomném vědomém okamžiku. A pak není třeba skákat padákem a vymýšlet šílenosti aby se spolu dva nenudili. Jste milouši ?

Ahoj Radko,

díky <3. Máš pravdu, jsou to tak běžný věci, že jsem si při psaní párkrát říkala, jestli to vůbec sdílet, vždyť to není nic neobvyklýho... ale možná právě v tom je ta "síla" - že nejde o to co, ale spíš s jakou energií... a že možná není na škodu si to občas připomínat - užívat a vědomě prožívat si ty běžné věci, být za ně vděční a tak. 

Moc děkuju za komentář a přeju dny plné těch krásných, milých malých okamžiků :)

Tereza

Napsal(a) Renata (neověřeno), St, 27. 09. 2017, 12:05*

Terezko,

moc hezky jsi to napsdala a já jsem tohle vždycky ve vztahu měla jen na začátku,né že bych těch vztahů měla tolik,dva velké .Ale i teď po 10 letech ve druhém,je to spíše ten stereotyp a málokdy se objeví hezký společný nápad nebo den.Hlídej si to a přeju Vám,aby jste spolu byli pořád tak rádi,moc Vám v tomhle fandím.

Napsal(a) Terez sweet melange, Pá, 29. 09. 2017, 19:07*

In reply to by Renata (neověřeno)

Ahoj Renatko,

děkuju za komentář a milá slova! :) Mně přijde, že je to pak hlavně o tom přístupu, že to nemusí být o těch kdovíjak zajímavých nápadech a aktivitách, ale spíš vědomém bytí spolu, jestli víš, jak to myslím :). Děkuju a přeju i vám, aby vás to spolu (zase) bavilo! :) Měj se krásně, Tereza.

Napsal(a) Anička (neověřeno), St, 27. 09. 2017, 13:52*

Milá Terezko, 

toto je tak milý článek, který člověka donutí zapřemýšlet nad tím, jak to má on sám. :) Díky, že ses podělila!
Jinak, my se Štěpou míváme rande zčásti dost podobné těm vašim, rádi spolu chodíme na procházky, děláme si domácí kino, vaříme a pečeme (to Štěpa spíš jen pomáhá chystat ingredience, ale jsme spolu, a to se počítá!), vyrábíme a tvoříme (v tom se opravdu vyžíváme:)), chodíme na houby, hrajeme deskovky (to je parádní rande vždycky, doporučuju!), někdy zajdeme i na kávu či jídlo, ale to teď méně, než když jsme spolu začínali, když spolu jdeme na nákup, užijeme si taky dost legrace, takže i to bych počítala jako rande, při jízdě autem si pustíme muziku a povídáme si, zkrátka cokoli, co děláme spolu je zábava a užíváme si to. :)) A tuším, že naše další rande vzniknou díky zahradě, až ji budeme obhospodařovat, zahradničit, to se uvidí, jen co se přestěhujeme. :) 

Taneční lekce jsou i mým snem, třeba se k tomu někdy dostaneme, to by bylo báječné! Štěpa by zase asi rád, kdybychom spolu chodili na ryby, ovšem nedostatek trpělivosti mi brání v tom, abych to tam v klidu a tichosti vydržela, takže rybaření je zatím v jednání. :)

Anička 

Ahoj Aničko,

díky moc za milý a dlouhý komentář! :) Vy se Štěpou působíte idylicky! <3 Ty deskovky jsou dobrý nápad, tomu se, přiznám se, moc nevěnujeme, jenom, když jsme ještě s dalšími přáteli, ale jen tak ve dvou to musí být taky paráda :). A tu budoucí zahrádku vás tak trošku závidím :). Doufám, že jednou taky nějakou budeme mít - moc bych si přála si přes sezónu pěstovat svou zeleninu a ovoce! :)

Tak držím palce a pak si dáme vědět, jak to dopadlo s tím tančením :). Měj(te) se krásně! Terez

Napsal(a) Veronika (neověřeno), Čt, 28. 09. 2017, 22:28*

Ahoj Terezko,

tohle je tak krásně milý a něžný článek! <3 Navíc doplněný super fotkami, jako na celek se na něj tak příjemně dívalo... Díky za to, že mohl být součástí a podílet se na mém dnešním příjemném večeru....jste s Radanem krásný pár :)

Jak píše Anička, přimělo mě to zamyslet se, jak trávíme čas s přítelem my. A došla jsem k závěru, který mě upřímně ani nepřekvapil, že nás taky nejvíc spolu baví takové ty zdánlivě "obyčejné" věci a činnosti. Navíc jsme teď posledního půl roku měli období, kdy jsme se bohužel kvůli škole a práci viděli jen asi třikrát, a to pokaždé jen na jeden den, takže teď, když už se zase "máme" častěji, se sebe tak nějak nemůžeme nabažit a o to víc jsme zase nadšení jen z obyčejné procházky nebo z povídání si při válení se v posteli... a upřímně doufám, že se nám teď tyhle, možná i trochu nudně znějící způsoby trávení společného času tentokrát jen tak neomrzí, protože v tomhle nám ta odluka, řekla bych, dost prospěla. Navíc je přítel myslivec, tak teď s přicházejícím podzimem skoro každý víkend chodíme do lesa na čekanou. Většinou to tedy probíhá tak, že sedíme na posedu, já zabalená v dece, protože trochu mrznu, nemluvíme a tiše pozorujeme dalekohledem okolo se pasoucí srnky nebo pobíhající zajíčky. A je to nádhera. Nikdy mě takovéhle věci nebraly, ale jednou jsem se nechala přemluvit a od té doby jsem často dokonce i iniciátorem toho, abychom takhle do lesa šli. 

 

A nakonec ještě dávám tip na podzimno/zimní "randící výzvu". Ségra ji našla někde (asi na pinterestu) a rozhodla se, že se ji budou s přítelem snažit plnit, tak jsem si ji trochu víc počeštila, přeložila a přepsala a jdeme do toho taky. Nečekám, že splníme všechno, hlavně nechci, aby to bylo za cenu toho, že budeme na sílu dělat něco, na co nebudeme mít ani náladu, jen proto, abychom splnili políčko ve výzvě, spíš to beru jako inspiraci na originální činnosti, co běžně neděláme a mohli bychom si jimi náš společný čas zpestřit :) 

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/22093349_1719334154753219_616216263_n.jpg?oh=7fed8c104f6659dec10e3ccced9e3b93&oe=59CFE915

Už máme splněný piknik a houbaření!!!! 

Měj se krásně a přeju spoustu příjemného času stráveného ve dvou...

 

Veronika :) 

Ahoj Veru,

děkuju moc za krásná slova! A vůbec, za sdílení vašich "aktivit" :) Moc hezky se mi to četlo!

Ta výzva vypadá zajímavě, děkuju za inspiraci! Myslím, že si to někam uložím a občas do toho - s dovolením - nakouknu, když nebudem vědět co by :). Loni na Vánoce jsem Radanovi vyráběla takovou dózu, kde byly papírky s důvody, proč ho miluju, co za něj udělám a právě s tipy na rande... upřímně jsme tomu moc nedali, tak třeba tohle půjde snáz :).

Na posedu jsem taky párkrát byla a i když jsem mrzla tak, jako ty, je to fakt krásná relaxační "čnnost", nedivím se, že se ti chce chodit častěji:). 

Děkuju moc ještě jednou a i ty se měj krásně! Tereza

Napsal(a) levitra vardenafil (neověřeno), St, 14. 10. 2020, 02:08*

So you gain control a laba is chameleonic you should go through to your patient if you secure a extraordinary risk or are oblivious any paying lip-service of mi. http://kamapls.com Jmtlli inihmj

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.