So, 11. 11. 2017, 15:17

Každé brčko se počítá: 5 překvapivě jednoduchých tipů pro šetrnější životní styl

Zero waste, bez obalu

Letos v zimě jsem tak trochu zabředla do tajů "zero waste". Nevzpomínám si na počáteční impuls, ale myslím, že to šlo ruku v ruce s tím, když jsem pro sebe "objevila" rostlinnou stravu. Obojí se od té doby stalo součástí mého životního stylu, přestože nejím stoprocentně vegansky a přestože zdaleka nenaplňuju svůj "bez odpadový potenciál". Pro mě to ale není o extrémech a ani o rozdělování - buď je ti to úplně jedno a nebo to dělej bez vyjímek. Není to boj. Naopak. Je to radost. A tu chci podobnými příspěvky a články předávat i vám. 

Jakákoliv změna k udržitelnosti se počítá. Neexistuje žádné oficiální měřítko, které určuje, jestli toho děláte dost nebo málo a že se vlastně radši můžete přestat snažit úplně. Když například každý den ušetříte kelímek od kafe, dva sáčky na zeleninu a pečivo a místo autem pojedete do práce na kole, hromadnou dopravou nebo pěšky, spočítejte si, o kolik jen tímto omezíte svou "uhlíkovou stopu". 

Vždycky, když vidím někoho, kdo ještě "neví" to co já, snažím se nenaskakovat na svůj "odpor" a naopak si vzpomenu na sebe ještě nedávno, kdy jsem to, co vidím teď, prostě neviděla. Nevěděla jsem, co je to ten plast a proč bych ho měla recyklovat, natož omezovat. Nebyla jsem schopná slyšet, že se třeba jedna malá pet láhev rozkládá sto let a jedna vložka rovnou dvě stě. Bylo to pro mě nepředstavitelné, a tak jsem k sobě takové informace ani nepouštěla.

Ale jenom tím, že jsem ve svém každodenním životě změnila pár věcí, jsem si začala všímat, že tím ovlivňuju nejen svůj celkový pocit spokojenosti, ale taky okolí, ve kterém se pohybuju. Tím, jací jsme a co děláme, (ne)přímo ovlivňujeme naši "sociální bublinu". A každý jeden člověk si z toho vezme přesně to, co je v ten daný moment schopen slyšet, vidět, přijmout. Tak si toho buďme vědomí, to je velká motivace :).

A pokud jste právě ve fázi, kdy jste připravení na pár změn, které vedou k udržitelnějšímu životnímu stylu, mám tu pro vás "začátenické tipy", které se mně osobně praktikovaly nejsnadněji.

zero waste nákup
I čaj, oříšky nebo sušené ovoce se dá kupovat bez obalu. Používám na ně dózy od arašídového másla, rajčatových omáček atd.

1. Podívat se do svého odpadkového koše

Úplně nejzákladnější a nejjednodušší je podívat se, co tvoří náš odpad. Jsou to zbytky jídla? Mikrotenové sáčky? Obaly od těstovin a rýže? Konzervy? Různé papírky? Až budete mít větší přehled, je snažší rozdílné materiály recyklovat a vytvořit si tak prostor na papíry, plast a zbytky jídla. Nakonec možná zjistíte, že do směsného koše toho zas tolik nepůjde a naplnit ho nebude trvat pár dní, ale třeba měsíc. 

 

2. Vyměnit sáčky a tašky za znovu použivatelné

Jedna z prvních změn, kterou jsme s Radanem zavedli, bylo nošení si vlastních plátěných pytlíků a tašek na nákupy. V batohu pokaždé nosím alespoň dva pytlíky a tašku, aby se mi nikdy nestalo, že když se neplánovaně ocitnu v obchodě, nemám potraviny do čeho dát. Větší nákupy jsme taky díky této změně začali víc plánovat, takže se mnohem míň stává, že koupíme něco, co nepotřebujeme. 

zero waste
Skleničku, do které si nechávám uvařit kávu nebo čaj

3. Nosit si s sebou lžičku, vidličku, brčko, skleničku a říkat "ne" produktům, které nepotřebujeme

Já vím, takto napsané to asi zní šíleně a možná si říkáte, jak velký je můj batoh, že se mi do něj všechno vejde. Ale jde to. Však bambusový příbor a nerezové brčko skoro nic neváží a místa taky moc nezabírá. 

Upřímně, občas zapomenu v kavárně říct, že k limonádě brčko nepotřebuju. A jindy mi ho přinesou, i když si ten drink prosím bez něj. V takových případech se ho snažím alespoň použít znovu, když si třeba objednám něco dalšího. Zrovna plastové brčko je totiž tak neužitečná a nepotřebná věc. I přesto, že se to zdá jako maličkost, zkuste se na ni příště v kavárně, v baru a vlastně i doma, až budete mít nějakou párty, zaměřit a omezit ji na úplné minimum.

Další produkty, kterým můžete říct "ne, díky", jsou třeba malé láhve s vodou ve vlacích, které v sobě mají to zakleté slůvko "zadarmo". Na to jsem teď nedávno taky zapomněla a při další jízdě už jsem si dala sakra bacha, abych si zas nebrala něco, co nepotřebuju. Nebo třeba ochutnávka v supermarketech, která je sice lákavá, ale většinou ji dostanete s plastovým minitalířkem a špejlí, což za to prostě nestojí. No, a když už se dostanete do situace, kdy není jiná možnost, než si na pití vzít plastový kelímek, tak ho alespoň použijte víckrát a nechte si do toho samého váš nápoj natočit znovu. 

 

4. Víc jíst sezónní potraviny

Neekologické nejsou jenom obaly, zmíněná brčka, petky, kelímky a tak. Jsou to i potraviny, které k nám putují přes půlku světa. Všechny ty avokáda, manga, chia semínka, açaí prášky jsou vynikající a jako zpestření si je klidně čas od času dejte. Zkuste se ale zaměřit hlavně na sezónní potraviny, na ovoce, zeleninu, semínka a ořechy, které se pěstují u nás. Však co je lepšího, než se v létě cpát čerstvými jahodami, malinami nebo borůvkami přímo z keře a na podzim vařit dýni na milion způsobů? Ta rajčata v zimě stejně ani nemají žádnou chuť! :)

A když už jsme u toho - dojídejme! Podle organize www.zachranjidlo.cz se 1/3 vyprodukovaného jídla na světě vyhodí. To je fakt šílené! TŘETINU jídla vyhodíme!! 

TIP: Odřezky ze zeleniny jako brokolice, květák, pórek, řapíkatý celer atd. nevyhazujte. Radši je použijte do vývaru :).

zero waste
Recyklovaná houba na nádobí nám vyhovuje mnohem víc, než ta druhá kompletně rozložitelná

5. Kupovat věci bez obalu

Bez obalové obchody se v poslední době množí jako houby po dešti, a je to jen dobře. Já osobně do nich nechodím nějak pravidelně, ale zvykla jsem si, že některé potraviny už jinak nekupuju. Jsou to hlavně luštěniny, některá semínka a čaje, jedlá soda a nově taky koření. Ono se to často zdá, že jsou tyto obchody o dost dražší a v některých případech asi i jo, ale většinou, když si to spočítáte na množství, zjistíte, že to takový rozdíl není. V normálních obchodech totiž často platíme právě za ten obal. 

Těstoviny a rýži většinou stále kupujeme v obalu, ale snažíme se kupovat co největší balení, které nám vydrží několik měsíců. Potraviny, jako různé snídaňové vločky, kupuju v papíru. 

TIP: Pokud stále hledáte bezobalový obchod ve vašem okolí, možná vám k tomu pomůže tahle mapa :).

Další změny, které mi přišly přirozené

Vyměnit plastový kartáček za bambusový, jednorázové vložky za kalíšek (nebo látkové vložky), vatové tampónky za háčkované, houbičky na umývání za recyklované, čistící prostředky za ekologické, na veřejných toaletách neplýtvat jednorázovými ubrousky... 

Je toho spoustu. Ale přijde mi, že hlavní je se z toho nepo... Vzít to jako skvělou příležitost, jak se učit o sobě, o svém okolí, o planetě. Zpomalit a snažit se vnímat celý obrázek. Hrát si (s tím) a mít radost. 

Jak to vnímáte vy? Který bod přijde nepřirozenější vám? 

Pokud vás téma "zero waste" zajímá víc, tady a tady jsem se o něm už rozepisovala.Můžete mě sledovat na Facebooku nebo Instagramu. A pokud se vám článek líbil, budu ráda za lajk, komentář, sdílení nebo tak něco :). Mějte se krásně a díky moc! Tereza

 

Komentáře

Napsal(a) Tereza (neověřeno), Ne, 19. 11. 2017, 12:29*

Ahoj Terko. Děkuji za tento článek. Potřebu k této změně pociťuju už delší dobu a čím dál víc mě irituje to masivní plýtvání, všudypřítomný plast, konzum, zbytečnosti a bezohlednost. Je to pro mě teda ještě hodně nový (já jsem totiž přesně ten, kdo si ještě poměrně nedávno klidně bral na jedné akci jeden plastovej kelímek za druhým) a asi to ještě dost dlouho nebude úplně stoprocentní. A možná ani nikdy nebude. Ale jak říkáš, hlavní je to "uvědomění si" a zbytek už nějak přirozeně půjde sám...

Čeho jsem si ale začala v poslední době všímat fakt HODNĚ (a hodně mě to štve), je všudypřítomnost plastu ve zdravotnictví. My zubaři například každému dalšímu pacientovi nachystáme nový plastový kelímek a pak ho vyhazujeme a vůbec nám to "nepřijde blbý" (mluvím za všechny obecně, mně už to naštěstí trklo...), přičemž pacient si z něj jen JEDNOU trošičku lokl, aby si vypláchl pusu... Jeden kelímek na jedno vypláchnutí, desetkrát denně, non stop. To mi přijde v tomto kontextu naprosto absurdní. Nebo veškeré ty zdravotnické nástroje (nové, nebo opakovaně sterilizované), které jsou zabalené sakum prdum v plastu. Po jednom dni v ordinaci ten koš přímo přetíká něčím, co se - jak říkáš - bude rozkládat stovky let.

Vím, i malá změna se počítá. To měřítko je ale tak šíleně obrovský... Kéž by takto přemýšlel každý, nebo alespoň většina. Ale vždycky je třeba začít prvně u sebe.

Těším se na další články na toto téma.

Měj se fajn.

Tereza / writtenbytereza.com

Ahoj Terezko,

díky za komentář! :) Je super, že už to taky začínáš vidět... u nás v kavárně máme toho odpadu taky hodně, i když co se dalo, tak jsme zredukovali a snažíme se na tom pořád pracovat... ale vidíš, to zdravotnictví mě ani nenapadlo, ale když si připomenu, jaké to vždycky bývá, když jdu k doktorovi, je to docela šílené...nevím moc, jaké by to mohlo mít řešení :/. Úplný základ je ten plast alespoň třídit, i když to není ideální, je třeba nějaká šance, že se ještě dá zrecyklovat, i když plast má obecně dost krátkou životnost předtím, než už se nedá znovu použít... možná mě napadá ještě rozložitelný/bio plast... je asi o něco dražší, ale rozloží se znatelně dřív, než "obyčejný" plast...

Každopádně držím palce, ať jdou ty malé změny snadno a vůbec, jsi skvělá, že o tom přemýšlíš... to vede k těm činům a ty zas vedou k inspirování svého okolí :).

Děkuju a měj se krásně! :)

Tereza

P.S.: máš super nový název blogu :))

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.