Po, 04. 12. 2017, 16:44

Jak jsem přišla na to, že mám vánoční náladu

zima v Oslu

Ajaj, já to psaní blogu poslední týdny nějak zazdila. Aniž bych to nějak víc rozmazávala, přiznám se, že se mi prostě nechtělo. Že mě víc bavilo koukat na filmy, potkávat se s kamarády, užít si sníh, aniž bych hledala nejlepší úhel na fotku, jíst dobroty, taky jsem chodila víc do práce a pravidelně usínám v deset večer. Moje dny jsou vlastně docela monotónní, ale zároveň si je prožívám hodně naplno. Hodně chodím, hodně čtu, snažím se skoro každý den alespoň chvíli cvičit jógu a mám pocit, že všechno už tu na blogu bylo. 

Teď přicházejí Vánoce. To je najednou tolik potenciálních témat k psaní. Výzdoba, trhy, cukroví, svařáky, dárky, diy návody... Noo, jenže já toho "vánočního" zatím moc nezažila. Ale jednou jsme šli s kamarády na gløgg neboli svařák. To byl den, kdy měl Radan domluvený squash, ale my jsme ho přemluvili, že alkohol místo pohybu je mnohem lepší nápad. Jeden kelímek svařeného vína v Oslu stojí 90 norských korun, což je v přepočtu asi 240Kč. Tak Markét s Berťasem vymysleli, že si koupíme nealkoholickej gløgg, což je v podstatě taková sirupová šťávička, a natajňačku jsme si tam kápli trochu rumu z plácačky. Musím říct, že to bylo lepší, než "originál" :). Jinak, když si na trzích koupíte alkoholový nápoj, nemůžete s ním vyjít ven z areálu, kde se prodává, ale když si dáte ten nealko, tak jo. Vtipný je, že je prodávají ve stejném kelímku. Příště bychom mohli vyzkoušet, jestli nám k němu u východu budou čuchat nebo tak.

vánoční trhy

vánoční trhy

vánoční trhy
nápis, který říká, že s alkoholem nemůžete mimo "ohradu" :)

Co se výzdoby týče, tak jsem jí všehovšudy věnovala asi pět minut. Světýlka máme v obýváku celoročně, takže jsem jen na parapetu vyměnila šišky a listí za mini stromečky, adventní svíčky a umělou vánoční růži z loňska. Letos jsem dokoupila jen svíčku, kterou si můžete pálit každý den od prvního prosince až do Vánoc. Hoří ale tak rychle, že ji asi budeme zapalovat tak jednou za tři čtyři dny, abychom si ji vůbec užili. 

V práci máme Vánoce už přes dva týdny a já upřímně nevím, jestli mi to pomáhá k navození vánoční nálady nebo spíš naopak. Ono poslouchat "All I want for Christmas" a "Last Christmas" desetkrát za den není zas takový terno. I když, sama jsem si tyhle písničky přidala do svého vánočního playlistu, takže zas nemůžu říct, že bych je nějak nesnášela :).

Zatím jsem nic nepekla a upřímně, vůbec na cukroví nemám chuť. I když možná takové linecké bych si celkem dala... tento víkend budeme pravděpodobně péct s holkama, na což se moc těším, protože to byl vždycky takový můj malý "sen" mít s kamarádkama nějaký takový pečící den a nikdy předtím jsem nic takového nezažila. 

No a dárky. Každý rok víc a víc cítím, že jsou Vánoce úplně o něčem jiném a že na to občas při honění se za "perfektním" dárkem zapomínáme. Zastavit se. Nadechnout a prostě být vděční, že tu v téhle podobě jsme, dýcháme, žijeme. A že kolem sebe ty nejbližší máme. Takže, pokud jde o dárky, doufám, že největším dárkem pro moji rodinu a kamarády bude, že spolu strávíme čas :). A k tomu tedy přibalím nějaký s láskou tvořený malý dárek, jo? Letos je můj záměr taky ušetřit co nejvíc přírodu. Třeba s "adventním kalendářem" pro Radana jsem to vyřešila tak, že jsem v obchodě s bonbónama do svojí dózičky vybrala jeho 24 nejoblíbenějších a popravě tak ušetřila jak obaly, tak peníze, ale pššt. :)

vánoční trhy

zero waste adventní kalendář
"adventní kalendář" pro Radana

Takže vlastně jo, vánoční nálada se na mých dnech už odráží. Jsem vděčná, že je v Oslu zatím krásná přicházející zima, že už i sníh napadl a co na tom, že pozítří má pršet a venku bude pořádná ledovka. Jsem vděčná, že jsem zdravá, i když oba moji rodiče jsou teď nemocní a já doufám, že jim brzo bude líp - vlastně že už je jim líp, zatímco tohle píšu :). No a těším se domů. Na Štědrý den budeme stejně jako loni s mým bráchou a Marínou a pak zas ochutnám tatínkovu nejlepší rybí polívku a... nevím, kdo bude letos péct vánočku, ale myslím, že té se taky dočkám. A když ne, zkusím ji upéct já, předloni se mi celkem povedla! :)

Jdu si uvařit bylinkový čaj, zabalit se do deky a pustit si nějaký vánoční film. A příště nebudu tak dlouho přemýšlet "o čem" psát a prostě začnu. Možná. :)

Jak užíváte advent vy? 

 Můžete mě sledovat na Facebooku nebo Instagramu. A pokud se vám článek líbil, budu ráda za lajk, komentář, sdílení nebo tak něco :). Mějte se krásně a díky moc! Tereza

Komentáře

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.