Čt, 15. 03. 2018, 14:57

Jednorázové kelímky NEJSOU cool!

znovupouživatelný hrníček

Mohlo mi být tak dvanáct, když jsem si poprvé všimla, jak si někdo nese kelímek s kávou v ruce. Možná to ani nebylo naživo, spíš někde v časopise nebo v americkém seriálu. Přišlo mi to hrozně cool. Wow, tak takhle vypadají ti "úspěšní dospělí", co si každé ráno koupí v kavárně kávu to go a jdou s ní do práce. Ale takové věci se u nás v té době začínaly dít jen ve velkých městech. V Prostějově jsme žádnou takovou kavárnu neměli. Já stejně v té době kávu nepila, ale kdyby jo, určitě bych se cítila hrozně důležitě, kdybych si mohla vzít svůj nápoj s sebou.

Když mi bylo kolem dvaceti, šla jsem studovat do Prahy. A někdy v té době jsem v sobě probudila kavárenskou povalečku, která se celkem úspěšně skrývala hluboko ve mně. V kavárnách jsem vysedávala hodiny, učila se v nich a do jedné jsem pak chodila na brigádu. Skoro celou bakalářku jsem napsala v Costa Coffee a ve Starbucksu, protože to v té době byly jedny z mála kaváren, kde byla dlouhá otevírací doba a wifi zadarmo. Přišlo mi uhozený kupovat si kafe do kelímku, když sedím uvnitř, ale uznávám, že párkrát mi bylo líto, že si nemůžu udělat tu "cool fotku s kelímkem, kde je napsané moje jméno". Začínala totiž éra instagramu a já po taťkovi zdědila svůj první chytrej telefon. Nevím, jak vy, ale já tehdy fotila fakt každou blbost a s vypeckovaným filtrem na maximum to všechno házela na instáč. Bohužel/naštěstí tehdy mé výtvory sledovalo tak třicet lidí. 

Ale zpátky k věci. Uplynulo dalších pár let a na jednorázových kelímcích mi nepřijde úžasný už vůbec nic. Káva z nich chutná hůř, latte art bude vždycky vypadat lépe v hrníčku, ale hlavně se staly celosvětovým problémem, který ve velkém zanáší a ničí naši planetu. 

Například v Americe se každý rok spotřebuje a vyhodí přes 25 miliard kelímků, v Německu 3 miliardy, v Anglii 2 a půl a v článku na aktin.cz píšou, že by spotřebované kelímky jenom z těchto zemí obepnuly celou planetu téměř 80x.

Ještě větší problém ale je, že většina těchto kelímků není recyklovatelná, takže to, co pro nás má užitek maximálně pár minut, tu po nás zůstane minimálně pár desítek, možná stovek, let. Papírový kelímek, který by teoreticky recyklovatelný byl, by totiž nevydržel nápor teplého nápoje, takže všechny tyto kelímky mají uvnitř plastový film z polyetylénu. A to je něco, s čím si běžná recyklační centra neporadí, nehledě na to, že většina kelímků je vyhozená do směsného odpadu a tudíž pak putuje rovnou na skládku nebo do spaloven. O plastových víčkách a o tom, kolik energie a zdrojů se na výrobu jednoho kelímku spotřebuje, ani nemluvím.

jednorázové kelímky
zdroj
greenpeace, jednorázové kelímky
zdroj

Když na mě včera vyskočila fotka plná kelímků v a kolem odpadkového koše s textem "Kolik kávy ještě potřebujeme vypít, abychom se probudili" od Greenpeace, znovu mě to nakoplo se o tomto tématu rozepsat. Vzhledem k mému častému navštěvování kaváren se mě totiž tahle oblast hodně týká. Sdílela jsem tu fotku s mým krátkým textem na instastories a během dne mi od vás přišlo kolem padesáti reakcí. Spoustu děkovných, že otevírám oči a spoustu dalších ve smyslu, že "však to je přece jasný a dávno už svůj znovupouživatelný hrneček mám." To mě upřímně hodně potěšilo. 

Stejně mi to ale nedalo a tak vznikl tento článek. 

Některé zdroje uvádějí, že pokud výrazně nesnížíme spotřebu jednorázových kelímků anebo pokud se nepodaří vyvinout nějaké funkční a plně recyklovatelné, do roku 2023 je budeme muset úplně zakázat. V některých zemích taky začínají kelímky zpoplatňovat a mluví se i o možnosti, že bychom si za poplatek mohli odnést z kavárny znovupouživatelný hrnek a ten pak vrátit do jedné ze stanic, které by byly umístěné různě po městě. Peníze by se nám vrátily, hrnek by se umyl a mohl používat dál. 

Fakt ale je, že každý z nás musíme začít u sebe. A můžeme to udělat hned teď. Začíná to informovaností a pak vlastním uvážením, jestli je pro nás představa rozkládajícího se kelímku několik (stovek) let dostatečnou motivací k tomu, abychom mu příště odolali. 

keep cup

A jak "kelímkovou stopu" omezit co nejvíc?

  1.  Máte-li v plánu sedět přímo v kavárně, není co řešit. Prostě si kávu objednejte do hrníčku. Občas slyším argument, že v hrnku káva rychleji chladne a proto si ji lidi objednávají do kelímku... To se dá jednoduše vyřešit tím, že poprosíte baristu, aby vám ji připravil teplejší. 
  2. Kupujete-li si kávu s sebou víckrát, než jednou dvakrát do roka, můžete zvážit pořízení si nějakého keepcupu. Já to nazývám keepcup, což je zároveň jméno firmy, od které mám svůj hrníček já, ale není to žádná reklama. Existuje spoustu skvělých termo hrnků a tumblerů a stačí se trochu porozhlídnout a vybrat si ten svůj. Třeba na stránce European Coffee Trip sepsali skvělý seznam. 
  3. Velkým tématem jsou pak automaty na kávu, které najdeme snad všude - ve školách, v práci, před supermarkety, na letišti... V tomto případě bohužel nejde použít svůj hrneček, protože plastové kelímky vyjíždějí přímo z automatů. Jediné, co se dá udělat je takovou kávu prostě oželet, nosit si vlastní v hrnečku nebo termosce, počkat si na doma anebo potom zajít do nějaké dobré kavárny. Podle mě ta káva z automatu stejně kolem kávy sotva prošla, většinou je nepřiměřeně doslazovaná a dalo by se polemizovat, jak čerstvá je třeba voda, ze které je vyráběná... 
  4. A taky můžete být skvělým příkladem pro svoje kamarády a okolí. Jenom tím, že si s sebou svůj hrníček nosíte. Jenom tím, že si přirozeně osvojíte pár "zásad", které se pro vás časem stanou úplně automatické. A takto, krůček po krůčku, můžeme měnit svět k lepšímu :).

Tak co vy na to? Jdem do toho spolu? :)

Chodíte často do kaváren? A kupujete si kávu do jednorázových kelímků nebo máte svůj? 

Komentáře

Napsal(a) Terez (neověřeno), Pá, 16. 03. 2018, 07:49*

Ahoj Terezko!

Tím, že pracuju v kavárně, mi tohle téma taky není úplně cizí. A trápí mě, ne že ne. Já sama jedu na tumblerech už poměrně dlouho, dva roky mám keep cup (ale štve mě, že prostě netěsní) a před Vánoci jsem si koupila hrnek od Frank Green - plně recyklovatelnej, bytelnej a hlavně absolutně těsnící, takže ho můžu hodit do kabelky! Začali jsme je prodávat u nás v kavárně a miluju, jak si můžeš nakombinovat barvy podle svého gusta :-)

Já sama se snažím "štamgastům", kteří k nám chodí na kávu s sebou, tyhle hrnky nabízet. Jasně, nejsou nejlevnější, ale mají svoje kouzlo. A kupodivu jsem i docela úspěšná. Vrací se k nám čím dál tím víc lidí s jejich personalizovaným Frankem a dělá mi to obrovskou radost!

Díky za článek, ztotožňuju se s ním do posledního slova :-)

Mějte se všichni tři krásně! T.

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.