Pá, 14. 10. 2016, 19:48

Narozeninový víkend ve švédském Göteborgu

Sweet Melange birthday

Stockholm, Kodaň nebo Göteborg? Je zhruba týden před mýma narozkama a my se s Radanem rozhodli, že někam vyrazíme. Stockholm zněl lákavě, ale letenky i jízdenky byly dost drahé. Kodaň nápodobně. A tak jsme se začali těšit do Göteborgu. Cesta vlakem z Osla trvá necelé čtyři hodiny a jízdenky byly relativně levné. Nemluvě o tom, že zjišťuju, že norská "ekonomická třída" vypadá jako naše první a můžu si sednout kam chci (je to moje první cesta norským vlakem, když nepočítám ten letištní).

Je sedm ráno, cesta utíká rychle, střídavě svačíme, povídáme si, posloucháme, čteme a lehce před jedenáctou přijíždíme na krásné nádraží, které mi trochu připomělo Londýn, i když už jsem tam dáááávno nebyla. 

Zdraví nás sluníčko, asi tak na pět minut. Pak už je jen pod mrakem, fouká a je "mrzko", jak by řekl Radan. Mně to moc neva, baví mě první okamžiky v novém městě. Radan ještě potřebuje první kávu na pořádné probuzení, aby mohl začít vnímat :). První kavárna v Göteborgu  nám ale moc nesedne, barista má asi špatný den a hlavně káva se fakt nedá pít a to nejsem zas tak náročná (i když se občas zdá, že jo). Moc se tam nezdržujeme a v nejbližší kavárně si Radan dává ještě jednou, na "spravení chuti". Tentokrát si k tomu kupujeme i kanelbulle, švédkého skořicového šneka, kterého tu najdete fakt všude a i když ty v Norsku jsou vynikající, ty švédské jsou fakt jiný level. 

Göteborg

 Göteborg

 Göteborg Sweet Bakery

Göteborg

Göteborg

Jdeme si dát kufřík na hotel (což byla levnější varianta, než airbnb) a vyrážíme do "starého města" Haga, což je útulná ulice plná malých obchůdků a roztomilých kavárniček. Hned jedna z prvních, Café Kringlan, nás nadchne venkovním prodejem buchet a kávy a tak se výdáváme dovnitř, kde je doslova narváno, ale v tomto případě to vůbec nevadí, naopak to krásně dokresluje atmosféru. Jeden stůl je volný, jakoby čekal na nás. Objednáváme si další kanelbulle a horkou čokoládu na půl a při čekání se kochám pohledem na hory různých buchet a zákusků. Sedám si naproti Radanovi a znovu se koukám kolem sebe. Připadám si trošku jak v nějakém staronovém francouzském bytě, i když jsem v žádném nikdy nebyla. Radan vyhledává, co všechno můžeme vidět a dělat v Göteborgu, shodujeme se na několika místech, ale například možnosti vidět mrtvou velrybu se vyhýbám. 

Göteborg, Haga

Göteborg, Haga

Café Kringlan

Zahřátí se procházíme dál, vystoupáme asi 200 schodů vedoucích ke Skansen Krokan, což je pevnost ze 17. století. Fouká. Fakt hodně. Ale vidíme celé město a neoficiálně (a ne moc originálně) pojmenovávám Göteborg "městem červených střech". 

Göteborg, Haga

Göteborg, Haga

Göteborg, Haga

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Zkoušíme další narvanou kavárničku, tentokrát si dávám čaj na zahřátí, ale jediné volné místo je vedle vchodových dveří a každý druhý člověk, který vešel nebo odcházel, tak nějak zapomněl zavírat, takže Radan, který si chtěl chvíli "jen tak hrát, zatímco já postnu fotku na instagram" :) (hraje tuším Hearthstone) zastává většinu času roli zavírače dveří.

A pak už se vydáváme na náš hotelový pokoj a asi na hodinu a půl usínáme. Vypadá to, že nás to ranní vstávání přece jen zmohlo. Po probuzení přemýšlíme, co s načatým večerem. Ještě v posteli dojídáme "matpakke" neboli "balíček s jídlem", kde jsme posledních pár chlebů s rybičkovou, co jsme si chystali večer před. Nevím čím to je, ale takové to pojídání "obyčejných" jídel v posteli mě většinou na výletech baví nejvíc. Ještě teď si vzpomínám, jak jsme si v únoru v Paříži koupili bagetu, sýr a chardonnay a s výhledem na Sacré-Cœur jsme si na našem pokoji dávali do nosu. 
Ven se ale vydáváme. Přece jen, válet v posteli se můžem i doma. Je sobota, tak si říkáme, že bychom mohli jít někam tancovat. Nebo alespoň na drink. Ale tripadvisor nás tak trochu "zrazuje". Jeden slibný podnik je zavřený, ten další se přestěhoval jinam. A když pak najdeme nějaké místo sami, všude je drahý vstup nebo rovnou povinnost vstupenky, která už se nedá koupit. Jeden takový sekuriťák nám ale doporučuje místo, kde by otevřeno být mělo a je to kousek. Podnik se jmenuje Boulebar a je to v podstatě petangový klub, kde se bar zdá být jen jako "doprovodný program". Sedám si na vysokou židličku a Radan nám jde koupit drink. Dáváme si je napůl, protože Radanův je daleko lepší, než můj, ale myslí si to i on, tak mu ho nechci vzít celý :) 

Göteborg

Nezdržíme se dlouho a jdeme ještě na večerní procházku městem. Večer vypadají všechna města tak nějak romantičtěji, nezdá se vám? Nakonec narazíme ještě na jeden milý podnik, velmi sympatická čišniče nám doporučí víno, vybere nám k němu pár vynikajících sýrů a my si s Radanem ještě dobrou chvíli povídáme. Bez foťáku, bez mobilů, jenom my dva. Miluju. 

Aaaaaa. Mám narozeniny. A probouzím se už kolem šesté, asi se těším víc, než jsem ochotná přiznat :). Snažím se ještě spát, protože nechci Radana budit tak brzo, ale vůbec mi to nejde. Tak si chvilku jen tak "dýchám a jsem". Po chvilce už mám i toho dost (což je docela vtipné, když tak nad tím přemýšlím - mít dost bytí :)), tak zapnu mobil a čekuju, co je nového. Nic moc, ale stejně to čekuju dál... a pak už konečně budím Radana, který se snaží, ale momentálně určitě nesdílí takové nadšení, jako já. To ho ale naštěstí brzo přejde, když se vydáme na hotelovou snídani, která je sice poměrně skromná, ale svůj účel plní. 

Na první narozeninovou kávu jdeme do Da Matteo, což je kavárna, kterou buzzfeed označil jako jednu z "25 kaváren, které musíte navštívit, než zemřete". Upřímně, je to tu hezké a káva je dobrá, ale nevidím nic, co by toto místo odlišovalo od jiných. Každopádně, zapalujeme svíčku na brownie, já ji sfoukávám a přeju si. 

Göteborg, Da Matteo

Göteborg

Göteborg

Jdeme na procházku do botanické zahrady. Je docela zima, ale chůze nás zahřívá. Botanická je krásná, plná barev. Procházíme různýma skleníkama, jeden evokuje tropy, jiný středomořské klima a tak. Nejvíc se mi líbí u kaktusů - tam je příjemně a některé kaktusy jsou fakt neuvěřitelné.

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Jsme najezení a tak vynecháváme místní kavárnu. (Moje švédská kolegyně mi pak později říká, že to je škoda, že tam přidávají do jídel jedlé kytky a že to vypadá krásně! Tak až budete někdy Göteborgu, zajděte si tam! :))

Vcházíme zpátky do Hagy a je čas oběda. A když už mám ty narozeniny, jdeme na obrovitánskou kanelbulle, přezdívanou hagabullar, kterou právě v této kavárně - Café Husaren - kdysi dávno vymysleli. Objednáváme si ještě kakao a bolle si do něj namáčíme. Je to vy-ni-ka-jí-cí! Mňam, mňam. O něco málo báječný je "dojezd" o pár hodin později, kdy se mi udělá tak špatně, že téměř omdlévám. Ale to předbíhám.

Café Husaren

Café Husaren, hagabullar

Teď jdeme pěšky do Universea, což je dárek hlavně pro Radana, který se tam těší jak malý kluk (ono to prý je hlavně pro děti), ale musím uznat, že je to paráda. Koukáme na ryby, hady, pavouky, kraby, mořské hvězdice a procházíme i velmi věrohodně simulovaný prales, kde se mi mlží sklíčko na foťáku a nad hlavou mi létají ptáci. Já se nejvíc bavím v "hravé" části, kde si můžu vyzkoušet svou pamět nebo kolik ujedu na rotopedu za půl minuty. To mi každopádně moc dobře neudělalo, protože krátce poté málem omdlívám. A mám chuť na špagety - tedy další cukr :).

Göteborg

Universeum

Po cestě zpátky ke starému městu míjíme takovou klasickou italskou restauraci, s kostkovaným ubrusem a jak zjišťujeme vzápětí - s italskou popovou hudbou taktéž. Není to typ podniku, kam bych "normálně" šla, ale dneska se mi to - na narozeninovou večeři - doslova hodí. V nabídce mají tříchodové menu za příznivou cenu, tak nespekulujeme a dáváme si to - každý jinou variantu. Všechno bylo vynikající, resp. krásně vystihlo mé chutě na něco "nevýrazného", což je v tomto případě kompliment. Resp. u mě je to vždycky kompliment - jedno z mých nejoblíbenějších jídel je suchá rýže :). Co je ale "blbá zpráva" je fakt, že si vůůbec nepamatuju název té restaurace a fotit jsem začala až když mě Radan upozornil, že bych teda jako mohla. Moje "blogerská kariéra" je asi u konce, zapomínám fotit a pamatovat si názvy podniků :D. Pardón. Ale musím říct, že to byl parádní večer plný slov, úsměvů a dobrého vína a na tom podniku jako takovém zas tak nezáleželo.

Göteborg

Probouzíme se do posledního půl dne a skoro nestíháme hotelovou snídani, jak je už pozdě. Prostě se nám nechce vstávat a všímám si svého "posunu" v tom, že už toho za každou cenu nemusím vidět co nejvíc. Otázka je, jestli to není prostě tím, že Göteborg je celkem malý a "všechno" už jsme viděli... asi jo. Nebo nevím.

Nicméně, kolem jedenácté vyrážíme, už i s kufříkem do Kafé Magasinet, kterou jsem jako jednu z mála měla vypsanou a kdybych měla nějakou göteborskou kavárnu označit jako "must see", bude to přesně tato. Jazzová hudba, oprýskané zdi, stylové žárovky, příjemná atmosféra. Sedíme tam určitě alespoň hodinu, čteme si, hrajeme, povídáme a je nám fajn.

Göteborg, Kafé Magasinet

Göteborg, Kafé Magasinet

O něco málo později si dáváme ještě dýňovou polévku v Kale'i Kaffebar, v jedné krásné zapadlé uličce kupujeme v obchdůdku se sladkostmi  fudge a když koukáme na hodinky, zbývají nám ještě asi tři hodiny, než nám jede vlak zpátky do Osla. Přemýšlíme, co dělat, po další kávě netoužíme, venku je stále větší zima... a tak jdeme do kina :). Na nového Tima Burtona neboli Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a je to parádní. 

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Film končí a my máme asi čtyřicet minut na to, abychom se dostali na nádraží, což není nic složitého a máme ještě dvacet minut k dobru. 

Chvilku to vypadá, že nedojedem do Osla kvůli nějaké stávce, ale nakonec je cesta domů stejně poklidná jako cesta tam. Radan většinu cesty spí, já přečtu asi třicet stránek z Power of Habit a přemýšlím o tom, jaké jsem měla hezké narozeniny... Je mi 26 a hrozně ráda bych sem teď napsala nějaké velice chytré moudro, ale nic mě nanapadá, tak nebudu tlačit na pilu... možná, že to samo o sobě je moudré dost. Někdy to stačí - nesnažit se být za každou cenu "chytrá" a vědět. :)

Komentáře

I do not know if it's just me or if perhaps everybody else experiencing

problems with your site. It appears as if some of the text within your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening

to them as well? This might be a problem with my browser because I've had this happen before.

Thanks



Acesse sobre meu recém descoberto webpage click this site

Hi! I could have sworn I've been to this website

before but after going through many of the posts I realized it's new to

me. Anyhow, I'm certainly happy I stumbled upon it and I'll be book-marking it and checking back frequently!





Se você quiser saber pouco mais de fatos, recomendo que olhe este weblog :: simply click the up coming website

Hey There. I discovered your weblog the usage of

msn. That is a really neatly written article.

I will be sure to bookmark it and come back to read extra of your useful information. Thank you for

the post. I will definitely return.



Recomendo que veja mais informações sobre isso este tópico acessando ao web blog ...



pop over here (keremgokmediaworkstest.site)

Today, I went to the beach front with my children.

I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter

and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell to her ear and screamed.

There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!





Se você quiser saber um pouco mais de detalhes,

recomendo que encontre este web site - why not look here

I am not sure where you are getting your information, but great topic.

I needs to spend some time learning much more or understanding more.

Thanks for fantastic information I was looking for

this info for my mission.



Recomendo que veja mais dicas sobre o assunto este

assunto acessando ao webpage highly recommended resource site

Excellent post. Keep writing such kind of info on your blog.

Im really impressed by your blog.

Hello there, You have performed a fantastic job. I'll definitely digg it and for

my part suggest to my friends. I am confident they'll be benefited from this web site.





Olha só meu preferido web page visit the up coming internet site

Hey I know this is off topic but I was wondering

if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.



I've been looking for a plug-in like this for quite some time

and was hoping maybe you would have some

experience with something like this. Please let me know

if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward

to your new updates.



Se você quiser saber um pouco mais de dados, recomendo que visualize esse website

... on the main page - sto54.ru,

My developer is trying to convince me to move to .net from

PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.

But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on a variety of websites for about

a year and am nervous about switching to another platform.

I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all

my wordpress posts into it? Any kind of help would be

really appreciated!



Se você quiser saber pouco mais de detalhes, recomendo que visualize esse webpage - click through

the next web page (https://bbs.Archlinux32.org)

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of

any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.



Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading

your blog and I look forward to your new updates.



Se você quiser saber um pouco mais de dados, recomendo que visualize este web-site: Going Here

With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website

has a lot of unique content I've either written myself or

outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web

without my authorization. Do you know any ways to help stop content

from being ripped off? I'd truly appreciate it.



Recomendo que leia mais infos sobre isso esse foco acessando ao

blog post Internet Page

An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a

little homework on this. And he actually ordered me dinner simply because I found it for him...

lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!

But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your site.





Se você quiser saber um pouco mais de detalhes, recomendo que visualize esse site ...

mouse click the next web site (c-way.com.ua)

Simply desire to say your article is as astounding.

The clarity in your submit is just cool and that

i can suppose you are a professional in this subject.

Well along with your permission allow me to

seize your feed to keep up to date with approaching post.

Thanks one million and please continue the enjoyable work.



Espere, acesse meu preferido weblog ... Read the Full Write-up - http://zhenskoezdorovje.ru -

Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform.

I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.





Recomendo que veja mais dicas sobre este foco acessando ao web-site:

hop over to this site (http://Petstomeet.com/)

I think this is among the most vital info for

me. And i'm glad reading your article. But wanna remark on some general things, The website style is ideal, the articles

is really nice : D. Good job, cheers



Se você quiser saber um pouco mais de detalhes, recomendo que encontre esse

webpage: just click the Up coming Article

I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.

Is this a paid theme or did you customize it yourself?

Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this

one nowadays.



Acesse sobre meu querido web site ... Read - Twismedia.Com,

Thanks , I have recently been searching for information approximately this subject

for a long time and yours is the greatest I have found

out till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the supply?





Se você quiser saber um pouco mais de dados, recomendo que visualize este

web-site: related resource site (http://Www.Gdaca.com/)

Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot

drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.

I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!





Se você quiser saber pouco mais de dados, recomendo que olhe este website; take A look at The site here

When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added"

checkbox and now each time a comment is added I get four emails

with the same comment. Is there any way you can remove people from that

service? Many thanks!



Recomendo que leia mais sugestões a respeito de este tema acessando ao web page: Learn More (Http://Www.Konkyrent.Ru/User/DanielCardoso/)

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.