Pá, 14. 10. 2016, 19:48

Narozeninový víkend ve švédském Göteborgu

Sweet Melange birthday

Stockholm, Kodaň nebo Göteborg? Je zhruba týden před mýma narozkama a my se s Radanem rozhodli, že někam vyrazíme. Stockholm zněl lákavě, ale letenky i jízdenky byly dost drahé. Kodaň nápodobně. A tak jsme se začali těšit do Göteborgu. Cesta vlakem z Osla trvá necelé čtyři hodiny a jízdenky byly relativně levné. Nemluvě o tom, že zjišťuju, že norská "ekonomická třída" vypadá jako naše první a můžu si sednout kam chci (je to moje první cesta norským vlakem, když nepočítám ten letištní).

Je sedm ráno, cesta utíká rychle, střídavě svačíme, povídáme si, posloucháme, čteme a lehce před jedenáctou přijíždíme na krásné nádraží, které mi trochu připomělo Londýn, i když už jsem tam dáááávno nebyla. 

Zdraví nás sluníčko, asi tak na pět minut. Pak už je jen pod mrakem, fouká a je "mrzko", jak by řekl Radan. Mně to moc neva, baví mě první okamžiky v novém městě. Radan ještě potřebuje první kávu na pořádné probuzení, aby mohl začít vnímat :). První kavárna v Göteborgu  nám ale moc nesedne, barista má asi špatný den a hlavně káva se fakt nedá pít a to nejsem zas tak náročná (i když se občas zdá, že jo). Moc se tam nezdržujeme a v nejbližší kavárně si Radan dává ještě jednou, na "spravení chuti". Tentokrát si k tomu kupujeme i kanelbulle, švédkého skořicového šneka, kterého tu najdete fakt všude a i když ty v Norsku jsou vynikající, ty švédské jsou fakt jiný level. 

Göteborg

 Göteborg

 Göteborg Sweet Bakery

Göteborg

Göteborg

Jdeme si dát kufřík na hotel (což byla levnější varianta, než airbnb) a vyrážíme do "starého města" Haga, což je útulná ulice plná malých obchůdků a roztomilých kavárniček. Hned jedna z prvních, Café Kringlan, nás nadchne venkovním prodejem buchet a kávy a tak se výdáváme dovnitř, kde je doslova narváno, ale v tomto případě to vůbec nevadí, naopak to krásně dokresluje atmosféru. Jeden stůl je volný, jakoby čekal na nás. Objednáváme si další kanelbulle a horkou čokoládu na půl a při čekání se kochám pohledem na hory různých buchet a zákusků. Sedám si naproti Radanovi a znovu se koukám kolem sebe. Připadám si trošku jak v nějakém staronovém francouzském bytě, i když jsem v žádném nikdy nebyla. Radan vyhledává, co všechno můžeme vidět a dělat v Göteborgu, shodujeme se na několika místech, ale například možnosti vidět mrtvou velrybu se vyhýbám. 

Göteborg, Haga

Göteborg, Haga

Café Kringlan

Zahřátí se procházíme dál, vystoupáme asi 200 schodů vedoucích ke Skansen Krokan, což je pevnost ze 17. století. Fouká. Fakt hodně. Ale vidíme celé město a neoficiálně (a ne moc originálně) pojmenovávám Göteborg "městem červených střech". 

Göteborg, Haga

Göteborg, Haga

Göteborg, Haga

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Zkoušíme další narvanou kavárničku, tentokrát si dávám čaj na zahřátí, ale jediné volné místo je vedle vchodových dveří a každý druhý člověk, který vešel nebo odcházel, tak nějak zapomněl zavírat, takže Radan, který si chtěl chvíli "jen tak hrát, zatímco já postnu fotku na instagram" :) (hraje tuším Hearthstone) zastává většinu času roli zavírače dveří.

A pak už se vydáváme na náš hotelový pokoj a asi na hodinu a půl usínáme. Vypadá to, že nás to ranní vstávání přece jen zmohlo. Po probuzení přemýšlíme, co s načatým večerem. Ještě v posteli dojídáme "matpakke" neboli "balíček s jídlem", kde jsme posledních pár chlebů s rybičkovou, co jsme si chystali večer před. Nevím čím to je, ale takové to pojídání "obyčejných" jídel v posteli mě většinou na výletech baví nejvíc. Ještě teď si vzpomínám, jak jsme si v únoru v Paříži koupili bagetu, sýr a chardonnay a s výhledem na Sacré-Cœur jsme si na našem pokoji dávali do nosu. 
Ven se ale vydáváme. Přece jen, válet v posteli se můžem i doma. Je sobota, tak si říkáme, že bychom mohli jít někam tancovat. Nebo alespoň na drink. Ale tripadvisor nás tak trochu "zrazuje". Jeden slibný podnik je zavřený, ten další se přestěhoval jinam. A když pak najdeme nějaké místo sami, všude je drahý vstup nebo rovnou povinnost vstupenky, která už se nedá koupit. Jeden takový sekuriťák nám ale doporučuje místo, kde by otevřeno být mělo a je to kousek. Podnik se jmenuje Boulebar a je to v podstatě petangový klub, kde se bar zdá být jen jako "doprovodný program". Sedám si na vysokou židličku a Radan nám jde koupit drink. Dáváme si je napůl, protože Radanův je daleko lepší, než můj, ale myslí si to i on, tak mu ho nechci vzít celý :) 

Göteborg

Nezdržíme se dlouho a jdeme ještě na večerní procházku městem. Večer vypadají všechna města tak nějak romantičtěji, nezdá se vám? Nakonec narazíme ještě na jeden milý podnik, velmi sympatická čišniče nám doporučí víno, vybere nám k němu pár vynikajících sýrů a my si s Radanem ještě dobrou chvíli povídáme. Bez foťáku, bez mobilů, jenom my dva. Miluju. 

Aaaaaa. Mám narozeniny. A probouzím se už kolem šesté, asi se těším víc, než jsem ochotná přiznat :). Snažím se ještě spát, protože nechci Radana budit tak brzo, ale vůbec mi to nejde. Tak si chvilku jen tak "dýchám a jsem". Po chvilce už mám i toho dost (což je docela vtipné, když tak nad tím přemýšlím - mít dost bytí :)), tak zapnu mobil a čekuju, co je nového. Nic moc, ale stejně to čekuju dál... a pak už konečně budím Radana, který se snaží, ale momentálně určitě nesdílí takové nadšení, jako já. To ho ale naštěstí brzo přejde, když se vydáme na hotelovou snídani, která je sice poměrně skromná, ale svůj účel plní. 

Na první narozeninovou kávu jdeme do Da Matteo, což je kavárna, kterou buzzfeed označil jako jednu z "25 kaváren, které musíte navštívit, než zemřete". Upřímně, je to tu hezké a káva je dobrá, ale nevidím nic, co by toto místo odlišovalo od jiných. Každopádně, zapalujeme svíčku na brownie, já ji sfoukávám a přeju si. 

Göteborg, Da Matteo

Göteborg

Göteborg

Jdeme na procházku do botanické zahrady. Je docela zima, ale chůze nás zahřívá. Botanická je krásná, plná barev. Procházíme různýma skleníkama, jeden evokuje tropy, jiný středomořské klima a tak. Nejvíc se mi líbí u kaktusů - tam je příjemně a některé kaktusy jsou fakt neuvěřitelné.

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Jsme najezení a tak vynecháváme místní kavárnu. (Moje švédská kolegyně mi pak později říká, že to je škoda, že tam přidávají do jídel jedlé kytky a že to vypadá krásně! Tak až budete někdy Göteborgu, zajděte si tam! :))

Vcházíme zpátky do Hagy a je čas oběda. A když už mám ty narozeniny, jdeme na obrovitánskou kanelbulle, přezdívanou hagabullar, kterou právě v této kavárně - Café Husaren - kdysi dávno vymysleli. Objednáváme si ještě kakao a bolle si do něj namáčíme. Je to vy-ni-ka-jí-cí! Mňam, mňam. O něco málo báječný je "dojezd" o pár hodin později, kdy se mi udělá tak špatně, že téměř omdlévám. Ale to předbíhám.

Café Husaren

Café Husaren, hagabullar

Teď jdeme pěšky do Universea, což je dárek hlavně pro Radana, který se tam těší jak malý kluk (ono to prý je hlavně pro děti), ale musím uznat, že je to paráda. Koukáme na ryby, hady, pavouky, kraby, mořské hvězdice a procházíme i velmi věrohodně simulovaný prales, kde se mi mlží sklíčko na foťáku a nad hlavou mi létají ptáci. Já se nejvíc bavím v "hravé" části, kde si můžu vyzkoušet svou pamět nebo kolik ujedu na rotopedu za půl minuty. To mi každopádně moc dobře neudělalo, protože krátce poté málem omdlívám. A mám chuť na špagety - tedy další cukr :).

Göteborg

Universeum

Po cestě zpátky ke starému městu míjíme takovou klasickou italskou restauraci, s kostkovaným ubrusem a jak zjišťujeme vzápětí - s italskou popovou hudbou taktéž. Není to typ podniku, kam bych "normálně" šla, ale dneska se mi to - na narozeninovou večeři - doslova hodí. V nabídce mají tříchodové menu za příznivou cenu, tak nespekulujeme a dáváme si to - každý jinou variantu. Všechno bylo vynikající, resp. krásně vystihlo mé chutě na něco "nevýrazného", což je v tomto případě kompliment. Resp. u mě je to vždycky kompliment - jedno z mých nejoblíbenějších jídel je suchá rýže :). Co je ale "blbá zpráva" je fakt, že si vůůbec nepamatuju název té restaurace a fotit jsem začala až když mě Radan upozornil, že bych teda jako mohla. Moje "blogerská kariéra" je asi u konce, zapomínám fotit a pamatovat si názvy podniků :D. Pardón. Ale musím říct, že to byl parádní večer plný slov, úsměvů a dobrého vína a na tom podniku jako takovém zas tak nezáleželo.

Göteborg

Probouzíme se do posledního půl dne a skoro nestíháme hotelovou snídani, jak je už pozdě. Prostě se nám nechce vstávat a všímám si svého "posunu" v tom, že už toho za každou cenu nemusím vidět co nejvíc. Otázka je, jestli to není prostě tím, že Göteborg je celkem malý a "všechno" už jsme viděli... asi jo. Nebo nevím.

Nicméně, kolem jedenácté vyrážíme, už i s kufříkem do Kafé Magasinet, kterou jsem jako jednu z mála měla vypsanou a kdybych měla nějakou göteborskou kavárnu označit jako "must see", bude to přesně tato. Jazzová hudba, oprýskané zdi, stylové žárovky, příjemná atmosféra. Sedíme tam určitě alespoň hodinu, čteme si, hrajeme, povídáme a je nám fajn.

Göteborg, Kafé Magasinet

Göteborg, Kafé Magasinet

O něco málo později si dáváme ještě dýňovou polévku v Kale'i Kaffebar, v jedné krásné zapadlé uličce kupujeme v obchdůdku se sladkostmi  fudge a když koukáme na hodinky, zbývají nám ještě asi tři hodiny, než nám jede vlak zpátky do Osla. Přemýšlíme, co dělat, po další kávě netoužíme, venku je stále větší zima... a tak jdeme do kina :). Na nového Tima Burtona neboli Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti a je to parádní. 

Göteborg

Göteborg

Göteborg

Film končí a my máme asi čtyřicet minut na to, abychom se dostali na nádraží, což není nic složitého a máme ještě dvacet minut k dobru. 

Chvilku to vypadá, že nedojedem do Osla kvůli nějaké stávce, ale nakonec je cesta domů stejně poklidná jako cesta tam. Radan většinu cesty spí, já přečtu asi třicet stránek z Power of Habit a přemýšlím o tom, jaké jsem měla hezké narozeniny... Je mi 26 a hrozně ráda bych sem teď napsala nějaké velice chytré moudro, ale nic mě nanapadá, tak nebudu tlačit na pilu... možná, že to samo o sobě je moudré dost. Někdy to stačí - nesnažit se být za každou cenu "chytrá" a vědět. :)

Komentáře

I've been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind

of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.Reading this information So i'm glad to exhibit that I have an incredibly good uncanny

feeling I came upon just what I needed. I such a

lot indisputably will make sure to do not fail to remember this site and

provides it a glance regularly.Olha só meu recém descoberto site - linked internet page

I blog often and I genuinely thank you for your information.

Your article has really peaked my interest. I will bookmark

your site and keep checking for new details about once a week.

I opted in for your RSS feed too.Recomendo que leia mais infos a respeito este assunto acessando ao homepage :: mouse click The Following web page

I do not know whether it's just me or if everybody else encountering issues with your website.

It looks like some of the written text on your posts are running off the screen.

Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?

This may be a problem with my browser because I've had this happen previously.

CheersSe você quiser saber um pouco mais de fatos, recomendo que acesse esse web

site; linked resource site

My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

I have always disliked the idea because of the costs.But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on several

websites for about a year and am worried about

switching to another platform. I have heard

very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer

all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!Espere, acesse meu preferido web page; hyperlink

I like the helpful information you provide in your articles.

I will bookmark your blog and check again here regularly.

I am quite certain I'll learn lots of new stuff right here!

Best of luck for the next!Recomendo que leia mais informações sobre isso esse conteúdo

acessando ao blog; simply click the following website page - russia-pro.ru -

I'm extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your

blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?

Either way keep up the excellent quality writing,

it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

Se você quiser saber um pouco mais de dados, recomendo que acesse este blog post: click the next internet page

Greetings! Quick question that's totally off topic.

Do you know how to make your site mobile friendly? My

website looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a

theme or plugin that might be able to correct this problem.

If you have any suggestions, please share. Thank you!

Recomendo que leia mais sugestões sobre isso este cenário acessando ao

web site - understanding

Fantastic goods from you, man. I've understand your stuff previous

to and you're just extremely magnificent. I actually like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it.

You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.

I can't wait to read much more from you. This is really a wonderful website.

Acesse sobre meu alucinante weblog :: Going Listed here

of course like your web-site however you need to test the spelling on several of your posts.

Several of them are rife with spelling issues and I

to find it very troublesome to inform the truth then again I'll definitely come back again.Se você quiser saber um pouco mais de dados,

recomendo que visualize esse blog post just click the up coming website

Heya i'm for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it

helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

Recomendo que leia mais informações sobre o

assunto este cenário acessando ao blog; please click the following post (poster.berdyansk.net)

Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I've truly enjoyed browsing your blog posts.

In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope

you write again soon!Se você quiser saber um pouco mais de detalhes, recomendo que olhe esse blog post

read the article - Nailfresh.ru -

Greetings from Ohio! I'm bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch

break. I really like the knowledge you provide here and can't wait to take

a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog

loaded on my cell phone .. I'm not even using WIFI, just 3G ..

Anyhow, wonderful blog!Veja sobre este meu recém descoberto homepage; click here for more info

Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

Is it difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things

out pretty quick. I'm thinking about creating my own but I'm not sure where

to begin. Do you have any tips or suggestions?

Appreciate itRecomendo que veja mais infos sobre este tema acessando ao

homepage - simply click the next document

This is really interesting, You're a very professional blogger.I have joined your feed and look ahead to looking for more

of your excellent post. Also, I have shared your web

site in my social networksRecomendo que veja mais informações sobre isso esse cenário acessando ao web site :: Click The Following Web Page

Do you have a spam issue on this blog; I also am a

blogger, and I was curious about your situation; we have created

some nice practices and we are looking to swap strategies with other folks, why

not shoot me an e-mail if interested.Recomendo que leia mais informações sobre o assunto este conteúdo acessando ao web page :: Your input Here

Does your website have a contact page? I'm having a tough time

locating it but, I'd like to shoot you an e-mail. I've got some suggestions for your blog

you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over

time.Veja mais sobre meu alucinante website ... suggested Online Site

I have been surfing online greater than three hours today, yet

I never discovered any interesting article like yours.

It's pretty price enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content material

as you did, the internet can be much more useful than ever before.

Acesse isto meu alucinante website; visit the next site

Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be running off the screen in Safari.

I'm not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I'd

post to let you know. The design and style look great though!

Hope you get the issue solved soon. Many thanksSe você quiser saber pouco mais de dados, recomendo

que veja este web-site :: visit the following site (Ediciones-Sm.Com.mx)

My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less.I've been using Movable-type on a variety of websites for

about a year and am nervous about switching to another platform.I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I

can import all my wordpress posts into it? Any help would

be greatly appreciated!Se você quiser saber pouco mais de fatos, recomendo que encontre esse web-site ::

simply click the up coming internet page, athletic-store.ru,

Hey there! Someone in my Myspace group shared this website

with us so I came to check it out. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this

to my followers! Wonderful blog and amazing design and style.

Se você quiser saber pouco mais de dados, recomendo que olhe esse blog:

get Redirected here [https://Bsms1.com/]

After I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time

a comment is added I get 4 emails with the exact same comment.Is there a means you are able to remove me from that service?

Appreciate it!Veja mais sobre meu querido weblog here

When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a

comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove

people from that service? Thank you!Recomendo que veja mais dicas sobre isto

este questão acessando ao webpage ... just click the following internet site

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.