Út, 03. 03. 2015, 15:59

Barevná únorová Barcelona

Sedím doma na gauči a venku ostře svítí sluníčko. Jaro pomalu začíná vystrkovat růžky už i tady v Oslu. Je to pátý den, co jsme se vrátili z našeho krátkého zimního výletu do Barcelony a probírání se fotkama (i když jen "virtuální") mě jako by zase hodilo o pár dní zpátky, do prosluněného pobřežního města plného barev.

Na objevování a nasávání tamní atmosféry jsme měli reálně asi jen dva a půl dne. I tak jsem získala pocit, že jsme tu "podstatnou" část Barcelony viděli. Hodiny a hodiny jsme se jen toulali uličkama, spoustukrát bez cíle (a nebo za cílem nějaké kávy a dobrého jídla) a právě o tom to pro mě je. Všímat si detailů v těch nádherných úzkých uličkách, nechat na sebe chvíli vát vánek od moře a cítit se jako doma.
 

Barcelona je hlavním městěm Katalánska a leží na pobřeží Středozemního moře. Žije v ní zhruba milion a půl obyvatel, takže podobně jako v Praze. V Barceloně se mluví španělsky a katalánsky a podle různých nápisů všude kolem jsou to skoro dva odlišné jazyky...a teď už konec přepisování wikipedie, pojďme konečně v fotkám :).

Mimochodem, článek o tom, co všechno jsme v Barceloně jedli najdete TADY.

Let z Osla trval přibližně 3 a půl hodiny a po celou dobu byly takto krásné mraky. V Oslu jsme se ještě brzo ráno procházeli po čerstvě napadaném sněhu a v Barceloně už pak na nás čekala podobně modrá obloha, která se pod mraky nezakrývala po celou dobu našeho výletu.

Torre Agbar neboli "okurka"

První nepřehlédnutelnou budovou, na kterou jsme v Barceloně narazili, byla "okurka", která byla dostavená teprve před deseti lety. Leží kousek od hotelu, kde jsme byli ubytovaní a zatím je obklopená takovou "pracovní" plochou, takže být v její blízkosti ve skutečnosti, je vlastně takové nic moc. Večer, po cestě zpátky na hotel, jsme ji viděli svítící a z dálky a tak se mi líbila víc. Na Nový rok prý i zvoní! :)

 

 

Sagrada Família neboli "Chrám Svaté rodiny"

Kousek od "okurky" se nachází jeden z největších symbolů Barcelony, tedy Gaudího Sagrada Família. Ten chrám je velkolepý. Majestátní. Dechberoucí. Fotí se těžko a málokdy se vám povede taková fotka, jako ty, co vidíte na pohledech a podobně. Dovnitř jsme nešli, ale při příští návštěvě Barcelony to chci napravit.

Stavba začala na konci 19tého století a dodnes nebyla dokončena. Gaudí se na realizaci podílel kolem čtyřiceti let, až do smrti a prý se předpokládá, že kdyby Gaudí stále žil, chrám by byl celkově barevnější. Každopádně, celkové dokončení Sagrady se plánuje na 2026, tedy na 100leté výroční od smrti Gaudího.

K Sagradě se jednoduše dostanete metrem, zastávka se jmenuje Sagrada Família :).

pohled z místa, kde leží "okurka".

 
 

 

Barri Gótic aneb gotická čtvrť a výhled z katedrály

Do gotické čtvrti se dostanete přímo z centra, třeba z hlavní ulice La Rambla, kterou zmíním ještě za chvíli. V Barri Gótic si budete připadat jako v jiném století. Čtvrť plná úzkých vysokých uliček, se spoustou kostelů a katedrál je něco, co v Barceloně určitě nevynechejte.

Do barcelonské katedrály se dá i zdarma vejít a dokonce můžete i fotit, jen musíte být vhodně oblečení, proto pokud budete cestovat v létě, tak s tím počítejte a vemte si nějaký šátek, dlouhé kalhoty a tak. V katedrále si pak můžete zaplatit i vstup výtahem nahoru na střechu. Stojí to 3 eura na osobu a podle mě to stojí za to, zvlášť pokud je obloha krásně azurová.

Gotické katedrály a mezi nimi palmy ..

a husy ..
 
 
 
 
 
 
 
 
 

R: "Ideš robiť reklamu Fante zero?" :)

 

 

Pg. Colom aneb Kolumbův bulvár a památník a "akční fotky"

Z gotické čtvrti už je to jen kousek k moři a známé čtvrti, která se jmenuje Barceloneta. O té ale budu psát až za chvíli. Nejdřív jsme se totiž vydali na druhou stranu směrem ke Kolumbovu památníku a v podstatě i k La Rambla.

Skvělé místo k menšímu odpočinku a nebo taky k "akčním fotkám". Skákacích fotek bylo nespočet a bolely mě z nich svaly ještě dva dny po odjezdu. Hvězdu i most mi stačilo udělat jednou. (- konec přiznávacího hlášení:))

Potkali jsme tam taky několik skupin mladých studentů, kteří tam posedávali a kreslili přístav a tak.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tuto lanovku máme taky v plánu příště. :)

Pomník aneb "check it out", jak tomu říká Radan.

La Rambla aneb hlavní ulice, na které jsou nejlepší uličky kolem

Z hlavního bulváru moc fotek nemám. Trošku mi přišlo, že není moc co fotit. Prostě dlouhý bulvár. Plný turistů a stánků s květinami, zmrzlinou a suvenýry. Nejvíc mě na něm zaujal dobře zásobený Carrefour, tržnice La Bouqeria, o které jsem psala v minulém článku a taky odbočky do uliček okolo.

 

 

Procházka do parku Güell a nevidění ještěrky

Pokud se chystáte nafotit si podobné skákací fotky, jako mám já, nedoporučuju to dělat předtím, než se budete chystat do parku Güell . Protože ten je vysoko a i když až skoro nahoru vedou eskalátory, stále vám bude zbývat spoustu stoupání po svých. Ale stojí to za to. I když ... my jsme vlastně všechny ty památky, které bývají ve filmech a na pohlednicích neviděli. Vstup do této části stojí kolem osmi euro, a i když to není nijak závratně moc, říkala jsem nám s Radanem, že se pak podíváme na Vicky Cristinu Barcelonu a budeme to mít zadarmo. A to jsme taky udělali a o fotku s ještěrkou "nebojovali"...

Každopádně do parku Güell stojí za to jít hlavně kvůli nádhernému výhledu na celé město. Nejlépe se tam dostanete, když pojedete metrem na stanici Lesseps nebo Vallcarca.

schody do ráje? 

Nadšení a elán mě nepřecházel ani přes obrovskou bolest všech svalů :)

 
 
 
 
 
 
 
začátek placené části Gaudího parku.

Barceloneta aneb místo, kde to v létě žije a v zimě je tu téměř prázdno

Barceloneta je plážová čtvrť, která v létě nikdy nespí. V zimě spí pořád. I tak je ale příjemné procházet se po písku, i když v botech, a poslouchat a pozorovat vlny a taky těch pár odvážlivců, kteří si do té ledové vody přišli zasurfovat. A selfie na pláži? Nesmí chybět! :)

všudepřítomné motorky

 
 
 
 
 
 
Vidíte mě, tam skoro nahoře? :)

Parc de la Ciutadella aneb obrázky jak z filmu

Z Barcelonety jsme to vzali pěšky nahoru do parku Ciutadella, který je vlastně v těsném závěsu od centra. Přestože se park teď přes zimu tak různě opravuje, má úžasnou atmosféru a fontánu, kterou teď uvidíte na fotkách, si klidně umím představit v nějaké pohádce...

Nedaleko je i zoo. Radanovi se do ní celkem chtělo, ale já se přiznám, že jsem po ní zas tak netoužila, Přece jen, zoo máme i doma v ČR :)

 
 
 

Passeig de Grácia a Gaudího domy

Pg. de Grácia byla jednou z mých nejoblíbenějších ulic. Je situovaná přímo nad La Rambla a gotickou čtvrtí a připomínala mi tak trochu pražskou Pařížskou ulici, díky všudypřítomným obchodům s luxusními značkami. Taky je to ulice, kde najdete většinu Gaudího domů a na kterou nejspíš přijedete z letiště vlakem. Zastávka metra Passeig de Grácia je totiž takovou spojovací stanicí celé Barcelony.

Do žádného z Gaudího domů jsme už nešli, bez mučení přiznávám, že jsem byla dost unavená a těšila se na kávu a zákusek :).

Tak máme alespoň pár fotek zvenku. Moc informací o Gaudího domech jako je Dům Batló nebo Miló nemám, ale pokud vás Gaudího architektura zajímá, určitě se toho dá spoustu vygooglit :).

 

 

 

Čtvrť Grácia aneb místo pro hipstery plné vintage obchodů a mini kavárniček

Čtvrť Grácia, která je situovaná někde mezi hlavní třídou Passeig de Grácia a parkem Guell, nám byla doporučená českou erasmačkou, kterou jsme potkali první večer. Říkala, že atmosféra tam je trochu jiná než ve zbytku Barcelony a měla pravdu. Grácia totiž byla v minulém století od zbytku Barcelony "odtrhnutá" a celkově tak působí trochu jiným dojmem. Je plná obchodů se zdravými potravinami, vintage oblečením a kufry a plná malých kaváren a restaurací.

Nevím, jestli je v ní něco "významného", co byste neměli vynechat, ale bohatě stačí si ji jen tak projít a zastavit se v některé ze zdejších podniků na kávu a něco dobrého. Pár tipů najdete tady.

 

katalánské vlajky všude. 

 

Rambla Raval aneb klidnější, kratší a krásnější La Rambla

A poslední zastávka večer před odjezdem byla tato krásná klidná ulice, jen jeden blok od La Rambly, kterou jsem si z nějakého důvodu vyfotila jen takto nekvalitně a jednou. Je plná skvělých restaurací, jednou z nich je i Palosanto, o kterém jsem psala tady a myslím, že by se mohla líbit zvlášť těm, které La Rambla moc nezaujala.

 
.. a můžete se vyfotit s tlustou kočkou.

Cesta zpátky a pár tipů nakonec

- ještě na letišti je dobré jít na informace, pořídit si mapu a třeba i několikadenní "létačku", abyste mohli jezdit kamkoliv se vám zachce a nemuseli myslet na to, jestli máte platnou jízdenku. Navíc byste se do metra ani nedostali, před každým vstupem do metra musíte jízdenku označit a teprve pak se vám otevřou dveře.

- pokud "nutně" hledáte wifi a nikde ji nemají (což je docela běžné), na jednom z hlavních náměstí Pl. Catalunya najdete Apple store. Odtamtud jsem většinou updatovala své statusy na facebooku a uploadovala fotky na instagram :D

- před odjezdem je dobré si vyměnit peníze, kartou se dá sice platit skoro všude, ale není to skoro vůbec běžné.

- pokud máte čas, zajeďte si až tam úplně nahoru do čtvrti Vallvidrera. Kromě spousty atrakcí tam taky najdete nepřekonatelný výhled na Barcelonu. Prý.

 

Tak a to je už z Barcelony všechno, pokud mě ještě něco nenapadne dodatečně a nebo pokud nebudete mít nějaké otázky, na které bych mohla odpovědět :). Ptejte se, klidně, i když žádný odborník na Barcelonu po třech dnech nejsem.

Každopádně ... Barcelonu stojí za to navštívit. To místo hraje všemi barvami, krásně voní a vlastně v něm najdete úplně všechno, co byste si kdy mohli přát... Tak zatím ahoj a "vidíme" se příště! :)

Komentáře

Napsal(a) Terez sweet melange, Út, 29. 09. 2015, 21:41*

Ahoj Romano, děkuju za milý komentář, mám radost :).

Hotel, ve kterém jsme bydleli se jmenoval Hotel Confortel. Našli jsme na něj tehdy hodně dobrý deal na booking.com. Těším se na tvoji další návštěvu a přeju krásné barvené dny, Terez. :)

Napsal(a) Jeawaycle (neověřeno), Čt, 25. 04. 2019, 23:23*

In reply to by Terez sweet melange

Cafergot Availability Viagra A Sharm Vermox Pills Online Purchase [url=http://euhomme.com]online pharmacy[/url] Yasmin Aus Cialis Versus Levitra
Napsal(a) Randslide (neověřeno), Út, 04. 06. 2019, 02:56*

In reply to by Terez sweet melange

Alternativa Al Priligy Usa No Prescription Amitriptyline [url=http://ciali10mg.com]cialis 5 mg[/url] Levitra Orosolubile Torrinomedica
Napsal(a) Austkt (neověřeno), Pá, 07. 06. 2019, 18:30*

In reply to by Terez sweet melange

Brown Recluse Keflex Maxifort 50 Mg [url=http://drisdol.com]cheap cialis online[/url] Cialis Farmacias Ahorro Cialis Soft Review
Napsal(a) Stevmick (neověřeno), So, 15. 06. 2019, 22:03*

In reply to by Terez sweet melange

Levaquin Tablets Secure Amex Keflex Bladder Infection [url=http://tadalafonline.com]where to buy cialis online safely[/url] Belize Pharmacy At Port Viagra Sales In Usa
Napsal(a) Randslide (neověřeno), Pá, 05. 07. 2019, 00:57*

In reply to by Terez sweet melange

Ou Trouver Priligy Pour Ligne Sans Prescription En Ligne [url=http://etrobax.com]generic cialis from india[/url] Generic Prednisone Without A Script

Ahoj :) tvoj blog som objavila iba pred dvoma dňami, ale odvtedy stále len čítam a čítam - krásne fotky, zážitky a písanie. Len tak ďalej ;-) prosím ťa , ako sa volal hotel v Barcelone, v ktorom ste bývali ? Máme v pláne sa tiež pozrieť za Gaudího farebnosťou a "okurka" ako suseda - to by celkom šlo :) díík

Napsal(a) Terez sweet melange, St, 04. 03. 2015, 23:15*

Ahoj Jarko, děkuju za krásný komentář. Přiznám se, že se na ně už vždycky těším ... tak doufám, že budu stále psát tak zajímavě, aby to za komentář stálo :). Mě Gaudí taky baví, jeho stavby mají vtip, jsou dotažené do detailu a mají duši ... ale na jejich podrobnější prohlídku si budeme muset udělat čas příště :) ... Děkuju ještě jednou, i ty se měj krásně. Tereza

Napsal(a) Terez sweet melange, St, 04. 03. 2015, 23:11*

Jé, Baru, díky za tak milý komentář! Stihli jsme toho fakt dost, ale taky se přiznávám bez mučení, že jsem byla ke konci dost vyčerpaná. Rozhodně to ale stálo za to, a nic bych neudělala jinak :)

Páni .......Terezko, to musel být strašně fajn výlet. Mně se líbí Gaudí, prostě mně baví.... a ty katedrály...uličky....a móóóře.... tak jsem se podívala do Barcelony a bylo to bezva i ty kavárničky. Jsi ohebná jak proutek. Fotky nemají chybu!
Díky a mějte se oba hezky. Jarka

Napsal(a) Austkt (neověřeno), Pá, 03. 05. 2019, 02:40*

Propecia Minoxidil Combined Amoxicillin Dosage Treatment Course For Pneumonia Alldaychemist Prescription Needed Probiotic And Cephalexin Price Of 500mg Of Keflex
Napsal(a) ClarkBum (neověřeno), Út, 02. 02. 2021, 10:39*

chloroquine moa [url=https://chloroquineorigin.com/#]chloroquin[/url] erectile creams for men [url=https://besterectiledysfunctionpills.com/#]erectile com[/url] plaquenil drug class [url=https://hydroxychloroquinex.com/#]leflunomide[/url] erectile malfunction [url=https://plaquenilx.com/#]plaquenil and eyes[/url] tadalis 5mg [url=https://tadalisxs.com/#]tadalafil 30 mg[/url] azithromycin drugs [url=https://zithromaxes.com/#]zithromax 250 mg[/url]
Napsal(a) doxycycline an… (neověřeno), Pá, 19. 03. 2021, 19:06*

doxycycline tooth discoloration cost of doxycycline online canada difference between doxycycline monohydrate and hyclate how long does it take for chlamydia to go away after taking doxycycline
Napsal(a) prednisolone d… (neověřeno), So, 20. 03. 2021, 19:43*

prednisolone dose children prednisolone 5mg tablet price in india difference between prednisone and prednisolone cat how long after prednisolone can you use restasis

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.