Út, 29. 11. 2016, 20:13

Jak si užít perfektní víkend v Oslu

Norsko, Oslo, Sweet Melange

Je něco málo před třetí odpoledne, když se s Radanem potkávám na Karl Johans Gate a pár sekund hrajeme hru, že se neznáme. Moc dlouho nám to nevydrží, protože já nikdy nevím, jak se chovat. Asi je mi příjemnější nic nehrát. Radan je oficiálně ještě v práci a já se chystám to tou "hlavní oslovskou třídou" vzít na hlavní nádraží, kam má už za chvilku dorazit Lenička a Petr, její brácha a můj strejda. Přijedou na pár dní a máme v plánu si to pořádně užít. 

Lenička za námi létá docela pravidelně. I když, naposledy tu byla před dvěma a půl lety, což už vlastně je docela doba. Sama ale tvrdí, že to tu zná jako svý boty, což je v Oslu jednoduché, protože pokud se nevydáte mimo centrum, v podstatě se jen motáte pořád v těch samých ulicích. Na druhou stranu, Oslo je docela rozlehlé a upřímně musím přiznat sobě i vám, že já jsem za tři roky tady rozhodně neviděla každý kout. I tentokrát jsem zažila několik svých oslovských "poprvé". Třeba koncert v opeře, o kterém budu psát za chvilku. Nebo projížďku kolem ostrovů. Na loďce jsem tady už sice jela, ale vůbec jsem si nevšimla, že kolem nástupiště chodím pokaždé, když jdu na Aker Brygge. Takže já i Lenička žijeme trochu v iluzi o tom, jak to tu už známe :)... Petr tu poprvé byl, takže pro něj to fakt bylo všechno "poprvé" :). Nejvíc se mu líbilo, že je tady takový klid a pohoda, nikdo nikam nespěchá, všichni se usmívají a jsou příjemní. To je fakt, za to jsem vděčná i po těch letech...

O "běžných" dnech v Oslu, procházkách po městě a tak jsem psala už spoustu krát, tak to chci tentokrát pojmout trochu jinak. Chtěla bych vám ukázat, že i když je Oslo drahé město, můžete si ho užít, i když zrovna nevyděláváte statisíce nebo miliony měsíčně. Že můžete "jít za kulturou" i se dobře najíst, aniž by vám hořkla pusa z toho, že každé sousto stojí v přepočtu třeba dvě stovky :). 

Kam na kávu

Hned na začátek si budu trochu protiřečit, ale na kávě bych nešetřila! :) Je lepší zaplatit o 10 noků víc za FAKT dobrou kávu, než zbytečně utrácet za průměrnou až nedobrou kávu. Naštěstí v Oslu je kaváren s vynikající kávou hned několik. A výhoda je, že jsou různě rozmístěné po městě, takže v každé čtvrti nějakou najdete.

Mocca, Oslo

Ve Frogneru, jedné z nejstarších a nejbohatších čtvrtí Osla, najdete kavárnu Mocca, kde vám připraví jak vynikající sametové cappucino, tak prvotřídní drip nebo chemex. Je to velmi minimalistická kavárnička, k jídlu si tam toho moc nedáte, ale od toho jsou přece pekárny, kterých je po Oslu taky spousta. 

Fuglen, Oslo

Kousek od centra se zase nachází Fuglen, kavárna stylizovaná do šedesátých let, která často bývá první volbou pro místní kávové fajnšmekry, protože káva je vynikající a nemusíte ven z centra. A pokud máte korunu v kapse, můžete si nechat zahrát i vaši oblíbenou písničku v juboxu.

Tim Wendelboe, Oslo

Třetí tip a asi největší "must visit" je zastrčená Tim Wendelboe v Grünerløkka. Samotný Tim patří mezi nejvyhlášenější baristy na světě a má kolem sebe tým, který umí připravit jedinečnou kávu. Je dost možné, že si nesednete, protože v malé pražířničce je všehovšudy osm židlí, ale stojí to za to, i kdybyste si měli vzít kávu s sebou. 

Kam na snídani

Pokud před první kávou nejdřív preferujete snídani a nemáte možnost si ji připravit sami doma, doporučuju "moji" Åpent Bakeri. Nebo jakoukoliv Åpent Bakeri. Ať už toužíte po sladkém pečivu - například skolebolle je takové typické norské nebo si radši dáte čerstvý musli nebo oříškový chleba s máslem a domácí jahodovou marmeládou, nezaplatíte víc, než 33 norských korun, což je docela dobrej deal. Navíc, třeba se potkáme a to se přece vyplatí :)).

Laundromat

Pokud máte chuť spíš na něco většího, nebo chcete snídani spojit s obědem, zajděte si do Laudromatu. Mají vynikající snídaňové menu od lívanců s javorovým sirupem, přes ovesnou kaši, omeletu se špenátem, eggs Benedict až po klasickou anglickou snídani. Všechno stojí kolem 120nok, ale když si vezmete, že vlastně jíte snídani i oběd zároveň, hned vám to bude připadat přijatelnější :). Taky si tam můžete vyprat, pokud jste v Oslu na dýl a nemáte pračku. A nebo číst. A nebo poslouchat hudbu, protože vždycky hrajou samé super věci.

Pokud máte možnost si snídani třeba připravit doma/u někoho doma, hodně levná jsou tu rostlinná mléka od sojového přes ovesné, mandlové až po rýžové, a to i v přepočtu. Takže ovesné vločky, banán k tomu a máte výživnou snídani za pár kaček.

Kam na oběd/večeři

MyMy, Oslo

A abychom to jídlo zakončili, tak ještě doporučím sushi. Maličkým sushi restauracím se v Oslu snad ani nedá vyhnout. A není zas tak drahé, jak se možná může zdát. Většinou si dvanáct kousků dáte z 90-120nok, což je v podstatě stejně jako u nás, s tím rozdílem, že tady jsou ty nejčerstvější ryby a tudíž je to fakt lahůdka. V centru se nám nejvíc osvědčila restaurace MyMy kousek od Opery.

Fiskeriet, Oslo

Nebo... pokud chcete rybu, ale né sushi, zajděte si na Youngstorget, doslova mladé náměstí, do Fiskeriet a dejte si vynikající čerstvé Fish & Chips za stovku. Jen si to nezapomeňte objednat s sebou, protože cenový rozdíl mezi jezením venku nebo na místě je 60 noků. To je mimochodem v Oslu docela zvykem, že si zaplatíte víc, pokud chcete na místě posedět... Ve Fiskeriet si taky můžete koupit vynikající čerstvou rybu na přípravu doma.

Curry and Ketchup, Oslo

Posledním místem, které jsme teď s Leničkou a Petrem navštívili, je indická Curry & Ketchup, kterou jsem zmínila už hodněkrát. Za cca 150nok se nasytíte orientálními chutěmi, vynikajícím naanem a skvělou atmosférou.

Pro představu, v těch "echt" dobrých restauracích může stát jedno jídlo na osobu třeba 400-600nok. A "hrozí", že budete odcházet nenajezení.

A jak si tedy užít Oslo?

Slottet, Oslo
Královský palác

Selfie

love

Aker Brygge
Aker Brygge
Aker Brygge
Zamilovaná do nových bot a sluníčka
Aker Brygge
Noční Aker Brygge

Projížďka kolem ostrovů městskou hromadnou dopravou. 

Přiznávám, i když nerada, že sakra málo využívám toho, že žiju u moře a že se můžu klidně celý den projíždět kolem ostrůvků a to v ceně lítačky, tedy víceméně "zadarmo". Celá "plavba" trvá hodinu, ale když nevystoupíte z loďky, nikdo vás nevyhodí a můžete si to zopakovat znovu. Výhoda je, že z vody je na Oslo zase trochu jiný pohled a nevýhoda, že vás - hlavně v zimě - může trochu ofouknout. Tedy to jen v případě, že nezůstanete sedět vevnitř, kde je to mimochodem taky úžasný, akorát, že ven se díváte skrz skla. Já si příště nasednu jenom tak. S knížkou. A když zvednu oči, budu koukat do uklidňujícího modrého prostoru. 

Oslo

Oslo, sweet melange

Oslo, sweet melange

Sobotní klasický koncert v Opeře

Pokud pojedete na výlet do Osla, operu nevynecháte tak jako tak, to jsem si jistá. Je to nádherná stavba, zvenku i zevnitř. Co je ale snad ještě lepší, je zajít na nějaké představení. Opera nebo balet jsou většinou dost drahé, vstupenky stojí kolem 700nok (pokud se teda "nespokojíte" s barovou židličkou nahoře v rohu, která stojí 80nok - já, Lenička i Radan to vřele doporučujem), ale každou sobotu se v menším sále hraje nějaký koncert, což je taky zážitek, navíc tyto koncerty nebývají tak rychle vyprodané. V ceně 150nok je kromě samotného představení ještě káva a sušenka. Hlavně jste ale "na kultuře" a nevím, jak vy, ale já běžně na Mozarta nechodím. O to silněji to na mě působilo a objevila jsem v sobě díky tomu zase nové vjemy a pocity.

Operaen

Západy slunce

Sice neznám místo, kde by východ nebo západ slunce nebyl nádherný, ale konkrétně v Oslu je hned několik lokalit, které si okamžitě zapíšete na pomyslný seznam "nejkrásnější západy, které jsem kdy zažil(a)". Jedním z nich je přístav Aker Brygge, "tam vzadu" za muzeem moderního umění. Sednete si na molo a kocháte se. Druhé dechberoucí místo je ze střechy opery. A pokud vám obě místa budou připadat moc rušná, kousek za operou je Sørenga, což bude jednou "nové Aker Brygge" (i když, mezi námi, Aker Brygge je jenom jedno!). Na mě je to tam zatím celé moc rozkopané a rozestavěné, ale stejně je úžasné, jak to Oslo roste doslova před očima.

Výhoda zimy je, že na to, aby sluníčko zapadlo, nemusíte dlouho čekat. V posledních dnech stačí tak do půl čtvrté... Zato ráno na východ slunce si zas můžete přispat. Značka ideál.

Operaen sunset

Operaen sunset

Operaen sunset

Celodenní túra

Málokdy se stává, že se nacházíte v Evropě, v hlavním městě a stačí vyjít/vyjet kousíček za město a jste v nekonečných lesích. Na túru potřebujete jenom dobré boty, pohodlné oblečení, pití a svačinu. Je to paráda a tuším, že to spoustu lidí při návštěvě Osla moc nenapadne. Že tu není jen to město, ale i ta nádherná, nabíjející příroda. Hned za rohem. Vlastně to píšu hlavně pro sebe. 

Sognsvann

tůra

Nejvíc doporučuju vyjet metrem k jezeru Sognsvann a odtamtud si vybrat některou ze značek a po té se vydat. Pro "začátek" je parádní výlet na Vettakollen, odkud je dokonalý výhled na fjord i město. Pokud vám to bude připadat málo, pokračujte nahoru směrem k Hollmenkollenu. Kupte si na cestu Kvikk Lunsj, což je norská obdoba Kit Kat, která nesmí chybět na žádném výšlapu. Do termosky si uvařte čaj a za chvíli se budete cítit jako "praví Norové" :).

Oslo nature

Oslo nature

Oslo nature

Oslo nature

Oslo nature

Užít a prožít Oslo se dá všelijak. Tak jako kdekoliv jinde je to jen na vás a o vás. Každé místo nás vždycky učaruje "jenom" tolik, kolik mu a sobě dovolíme. Je úžasné a osvobozující si čas od času uvědomit, že i když si myslím, že něco perfektně znám, vždycky je co objevovat. Často je to o míře vnímavosti. Vždycky vidíme to, co chceme. A když někde žijeme, často si vytvoříme takový svůj běžný komfort, ve kterém nám je dobře a ničím nás nepřekvapuje. Chodíme do práce a z práce tou stejnou cestou. Na kávu do těch stejných kaváren... A pak jednou překonáme svůj návyk, zabočíte doprava místo doleva a objevíte novou krásnou kavárnu nebo místo, které s vámi dokonale rezonuje, ale předtím bylo mimo dosah vaší pozornosti. A tak jsem stále radši "objevovatelem" a obdivovatelem města, kde právě žiju a možná nebudu žít napořád, ale až tu žít nebudu, třeba si řeknu, že jsem v něm opravdu žila, prožila ho, zažila, procítila. 

Nutno dodat, že k tomu ty milované návštěvy pomáhají :).

A až se sem vydáš ty, ty anebo ty, určitě mi dej vědět :).

P.S.: Bonusová fotka pro všechny, co dočetli až sem. Na sociálních sítích vidíte vždycky jenom to nejlepší z nejlepšího. Když ale přijedete do Osla, hooodně často uvidíte nějaké takové panoráma. Prostě jeřáby. Všude. Já to beru tak, že se to tu alespoň neustále vyvíjí, hýbe, mění, ale věřím, že pro spoustu turistů nebo cestovatelů může přijít rozčarování... Tak vás jen chci ušetřit zklamání. Tak moc hodná jsem :D.

jeřáby

Komentáře

Napsal(a) Naty (neověřeno), Út, 29. 11. 2016, 20:59*

Terezko, moc děkuju za tipy, dokážeš to krásně popsat. Já bych se ráda do Osla podívala v létě, uvidím, jestli dokážu nějakou duši ukecat, aby jela se mnou. A když ne, tak pojedu sama! :-)

Hezký večer,

N.

Jé, Naty,

ty jsi to tu snad stihla ještě bez fotek, ne? :) Děkuju moc! Držím palce, aby letní Oslo vyšlo a dej mi pak vědět, jo? Tedy, když budeš chtít! Měj se krásně, Terez.

Napsal(a) Irča (neověřeno), St, 30. 11. 2016, 08:45*

Krásný článek, naprostý souhlas! Hned mi to připomnělo, že musím zase vyrazit objevovat Oslo :)

Apropos Opera, lístky se dají sehnat i za 250 NOK, třetí balkón je stále dobré místo :) a doporučuju jít kolem opery a nakouknout do oken - úžasný vidět, jak šijou kostýmy, masky a kulisy :)

A lyžařům doporučuju Tryvann! Kde jinde než v Oslu dojedete metrem k lyžařskýmu středisku :) Vše vám půjčí, i bundu a kalhoty!

 

Irčo, děkuju! :) (Někdy můžem zas vyrazit i spolu!) 

Díky za tip na ty lístky za 250nok, my jsme před dvěma lety byly za těch 80nok a to byl taky zážitek... Jen, při našem "dělání věcí na poslední chvíli" se dost často stává, že je představení prostě vyprodané... A děkuju i za připomínku té dílny vzadu, na tu jsem si při psaní (a tomto výletě) vůbec nevzpomněla. 

Stejně jako na Tryvann, ale to je tím, že (zatím) nelyžuju! :) Ještě to tam odpoledne asi doplním :). Měj se krásně, užívejte! :) Terez

Napsal(a) Jarka (neověřeno), St, 30. 11. 2016, 15:39*

Ahoj Terezko, naprosto úúúžasný článek .. i fotky ... děsně mi to bavilo!! Jak řekl klasik (musela jsem si najít který - František Halas) já se tam vrátím. On myslel Vysočinu a já Oslo.

Užívej si všeho krásného !

Napsal(a) amoxicillin pi… (neověřeno), Út, 16. 03. 2021, 11:05*

ciprofloxacin vs amoxicillin buy amoxicillin online with paypal over the counter amoxicillin substitute what happens if you don't refrigerate amoxicillin

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.