Út, 30. 01. 2018, 20:07

Oblíbenci podzimu 2017 a zimy 2018

sweet melange

Za poslední týden mi z facebooku odešlo asi 20 sledujících a přibylo 5. Že by byla náhoda, že jsem před týdnem oznamovala, že čekáme dítě? Nemyslím :). Vlastně jsem s tím trochu počítala. Když jsem Sweet Melange před lety měnila z foodblogu na "lifestyle", stalo se něco podobného. A tato fáze "přeměny sledujících" trvala celkem dlouho. 

Fakt je ten, že se tu teď tématu těhotenství nevyhnu. Popravdě, ani nechci. Je to nová fáze v mém životě, kterou si fakt užívám a prožívám naplno. A já tu vždycky více či méně píšu o tom, co je pro mě zrovna aktuální. Ale naprosto chápu, pokud někoho nezajímají těhotenské příznaky, strachy, radosti, pocity a prostě toho nechce být součástí! Věřím ale, že si i tyhle články najdou čtenáře, kteří je budou číst s chutí a zájmem... Vlastně, takovou čtenost a tolik ohlasů, jako na poslední dva články, jsem měla naposledy snad u svatby. Takže asi vás tu pár je. A moc vám za to děkuju! :)

A když už máme tuhle otázku vyřešenou, pojďme k mým oblíbencům za podzim a zimu. Já vím, podzim už je dávno v čudu, však za chvilku už tu skoro bude další, ale já jsem tak dlouho nic nepsala, že to prostě propojím. Takže tady jsou moje oblíbené "věci" za posledních pět měsíců. 

FILMY

gattaca, matka, naprostí cizinci
zdroj, zdroj, zdoj

Dlouhé noci a krátké dny úplně vybízejí ke koukání na filmy a seriály. Zvlášť, pokud na ně někdo kouká fakt rád, což já teda jo! Takže jsem za tak dlouhý čas nastřádala pěkný seznam filmů, které se mi fakt líbily.

Jako první bych chtěla zmínit jeden starší film. Jmenuje se Gattaca a vypráví o Vincentovi, který je jedním z posledních lidí, kteří se narodili přirozeně a tudíž je mezi všemi "dokonalými" lidmi, kteří byli zplozeni za pomoci genetických inženýrů, odsouzený tak akorát na práci uklízeče. On ale touží stát se kosmickým navigátorem. Myslím, že to je to super film na zamyšlení se o tom, do jaké míry je správné zasahovat do zrození nového života. 

Další film, který mi nějakou dobu nedal spát, byla matka! od Darrena Aronofskyho. Viděla jsem ho už dvakrát a v obou případech jsem už byla těhotná. Poprvé jsem o tom věděla jen pár dní a koukání na tenhle bizarní film mi na pohodě zrovna nepřidalo. Ale zanechal ve mně velký dojem. Podruhé jsme na něj koukali o Vánocích i s mým bráchou a Marínou a to už odpadl ten nepříjemný pocit z lekaček a mohla jsem se víc soustředit na detaily. A úplně mě fascinuje, jak v tom filmu každý z nás čtyř našel úplně jiný význam. Prostě má ten film přesně tolik hloubky, kolik mu dovolíte mít. Přestože má hodně rozporuplné recenze a přestože ho na dlouho nepotřebuju vidět znovu, fakt ho všem doporučuju! 

Film Wind River loni vyhrál diváckou cenu na festivalu ve Varech, přestože ho promítali jen jednou. Tehdy jsme byli trochu smutní, protože tak porazil našeho oblíbeného Cukráře, ale když jsme na něj před pár měsíci s Radanem koukali, museli jsme uznat, že to je hodně hodně silný film, kde se toho děje zdánlivě hrozně málo, ale přitom tolik. Je to mrazivý film, dokonalý na mrazivé večery ve dvou.

Když jsme přijeli k našim domů na Vánoce, pustili nám italský film Naprostí cizinci. Je o skupině přátel, kteří se sešli na obyčejnou večeři. Nebo teda, byla by obyčejná, kdyby se nerozhodli zahrát si hru. Všichni museli dát své mobily na stůl a jakoukoliv zprávu nebo hovor přijmout a sdílet se zbytkem stolu. Takto během večera postupně vycházelo najevo, jak se tito nejlepší kamarádi vlastně vůbec neznají a kolik před sebou mají tajemství. 

Filmy, u kterých jsem se pobavila, byly pokračování filmů Kingsman a Jumanji. Ten Kingsman je snad ještě ujetější, než jednička a Jumanji sice nenavazuje na první film s Robinem Williamsem a Kirsten Dunst, ale byla to dobrá oddechovka a dobře se na to koukalo. A to i přesto, že to v kině dávali jen s dabingem. 

Poslední film, který tu dnes zmíním, je muzikál Největší showman s Hughem Jackmanem, který mě naprosto nabil energií, přestože šlo o klišé příběh a jakoby nic nového. No a hudba byla úžasná, což je u muzikálu nejdůležitější, že jo.

 

SERIÁLY A DOKUMENTY

Tady je to jasný. Čtvrtá sezóna Black Mirror. Já naprosto nechápu, jak může být každá epizoda tak vyšperkovaná, pokaždé originální, většinou trochu depresivní, ale hlavně prostě dechberoucí. Pokud jste ještě o Black Mirror neslyšeli, tak si to hned dejte na watchlist. Povinně! :)

Další oblíbený seriál tohoto podzimu/zimy byl Stranger Things. I když myslím, že rozhodně nejsem cílovka, stejně jsem hltala každou epizodu. 

Z dokumentů mě bavil Minimalismus, o lidech, kteří se rozhodli zredukovat množství (nejen) věcí ve svém životě. Přestože to bylo celkem minimalisticky natočené a zrežírované, stojí to za zhlédnutí.

No a taky jsem teď v lednu doma koukala na Manželské etudy. Většinu jsem viděla už před lety, ale teď přibyly etudky nové, po 35 letech. Přijde mi fascinující koukat na osudy párů od jejich svatby až po dobu, kdy většinou mají dospělé děti, někdy nové rodiny, úspěšné podnikání nebo se třeba ocitají ve zdánlivě bezvýchodných situacích. Někde jsem četla, že dcera paní Třeštíkově Hana připravuje pokračování Manželských etud: Nová generace. Tak se myslím máme na co těšit :).

 

HUDBA

Před pár měsíci jsem psala článek o svém podzimním playlistu a z něj jde určitě vyčíst (nebo vyposlouchat?), co jsem poslouchala většinu podzimu. Oblíbila jsem si hlavně Sigrid, která mě baví tím, jak úžasně "reprezentuje" takovou typickou mladou Norku. V tom nejlepším slova smyslu. A písničky má silně "poslouchatelné" :).

Pak jsem si na repeat pouštěla Havanu od Camily Cabello. Akorát mě vždycky trochu štve ta rapovaná pasáž uprostřed songu, tak si ji většinou pouštím na youtube z nějakého live představení. Před pár týdny vydala CD a musím říct, že mě baví víceméně celé.

Taky jsem se zamilovala do posledního alba Jessie Ware. Některé její písničky jsem znala už roky, ale znovu jsem na ni narazila díky "Discovery Weekly" na Spotify a od té doby její album Glasshouse poslouchám pořád. Nejvíc miluju písničku Alone! Zatím mě baví stejně, jako před skoro dvěma měsíci. 

dárky
dárky, co jsem dostala na Vánoce a některé tu zmiňuju. Například knížku Krkavčí matka? a tuhé mýdlo

KNIHA

Pokud si někteří pamatuje můj článek o "podzimních předsevzetích", psala jsem v něm, že bych si přála přečíst knížku "The Selfish Gene" od Richarda Dawkinse. Jak na to tak koukám, podařilo se mi z těch bodů splnit tak půlku a přečíst tu knížku nebyl jeden z nich. Hmm... tak příště?

Místo toho jsem ale ve vlaku do a ze Spišské Nové Vsi zhltla Krkavčí matku? Veroniky Hurdové, kterou jsem dostala k Vánocům. To je tak příjemný čtení. Mně Veroničino psaní a ona samotná fakt sedí a často mi jen "potvrzovala", co momentálně cítím tak nějak instinktivně. Myslím, že je to úžasná knížka (nejen) pro nastávající maminky.

Taky jsem si koupila knížku Kontaktní rodičovství, ale popravdě jsem teprve na začátku, tak k ní zatím nemám moc co napsat. Napsali ji manželé Searsovi, kteří společně vychovali devět dětí, a jak to tak zatím na mě působí, bude mi to blízké. 

 

INSTAGRAM

Když jsem zjistila, že čekám mimi, skoro okamžitě jsem začala sledovat několik těhotných maminek na instagramu. Ještě víc, než kdy předtím, si užívám cokoliv od Ellen Fisher a Sarah Lemkus. Obě jsou veganské maminky, Sarah asi před měsícem porodila druhé dítě, Ellen bude mít třetí v březnu a prostě mě inspirují svým přístupem a energií, co vyzařují.

Z českých instagramerek mě ohromně baví Tamara Klusová, která nedávno začala psát i svůj blog. Většinou je ve svých textech stručná, ale o to věcnější. Instagram Tomáše Kluse mě teda baví taky!!

Pak moc ráda sleduju lucinka_pusinka, která je nejen krásná, ale taky neuvěřitelně sympatická. Baví mě všechno, co sdílí, dokonce i kosmetické věci a to mě normálně vůbec nezajímá. Nejvíc ale její pohled na těhotenství a teď mateřství. 

Moje další oblíbená maminka na instagramu je mayavorderstrasse, která má dvě malé holčičky a fotí super vtipné fotky se skvělýma popiskama. Podobně úžasná je HappyGreyLucky

 

KOSMETIKA

kosmetika

Co se dekorativní kosmetiky týče, tam se od minule nic nezměnilo. Stále se nemaluju, i když upřímně, v poslední době se na sebe některé dny dívám do zrcadla a říkám si, že bych možná měla. Přijde mi, že se mě ten tzv. "pregnancy glow" týká jen některé dny :)).

V ČR jsem si teď pořídila pleťový krém Sněhová vločka z Havlíkovy přírodní apotéky. A taky Havlíkovu přírodní vazelínu, protože se mi jako každou zimu udělaly na rukách takové červené suché flíčky. Zatím můžu oba krémy doporučit. 

Na prsa a břicho jsem začala používat těhotenský olejíček, ale myslím, že příště bude stačit nějaký obyčejnější (čti levnější). Beru to spíš jako takový hezký rituál, kdy se věnuju sobě a mimi, než že bych spoléhala na to, že mě to ochrání před striemi. Myslím, že pokud se mi mají udělat, tak se to stane tak jako tak...

Na vlasy jsem začala používat suché mýdlo, které jsem dostala k Vánocům, a musím říct, že mi maximálně vyhovuje. 

skog v brně
V Brně

JÍDLO & PITÍ

Když se zamyslím, na co jsem v posledních měsících měla nejvíc chuť, bylo to určitě pečivo, taky jogurty a čočka. Tu jsem si konečně včera uvařila, pěkně s okurkou a vajíčkem. Taky avokádo můžu jíst kdykoliv, což není zrovna nejvíc eko záležitost, ale beru to tak, že je to jedna z mála zdravých potravin, u které se mi při pomyšlení na ni nedělá špatně a tak toho využívám.

Z pití mi teď  přes zimu úplně nejvíc chutná cokoliv studeného, což je pořádný obrat od podzimu, kdy jsem se naopak potřebovala zahřívat. Takže ledová voda, studené džusy, jablečný mošt. Mňam. Ale často piju taky ovocné čaje, ty teda teplé.

 

OBLEČENÍ

trička intimissimi

Před odjezdem do Osla jsem si pořídila těhotenské legíny a džíny a musím říct, že nic tak pohodlnýho jsem už dlouho nenosila. Myslím, že je budu nosit ještě dlouho po porodu :). Taky miluju trička od Intimissimi. Jsou volné, příjemné, mají hezký střih a barvy. Mám teď doma asi čtyři a točím je pořád dokola. 

 

Irsko
Irsko
štedrý den
Štědrý den s bráchou a Marínou
sushi
sushi doma
západ slunce nad Plumlovem
jeden západ slunce nad Plumlovem

ZÁŽITKY

Jeden z nejhezčích podzimních zážitků byl určitě náš výlet do Irska. A následně výlet do ČR na konci října, hlavně tři dny v Praze. Moc příjemný byl taky Halloween u Lucky a Petera. Poslední sushi s rybou s Luckou a Kájou, kteří za náma přijely na návštěvu. Poslední svařák, do kterého mi Markét s Berťasem přilili rum. Pečení cukroví s holkama, kterým jsem hrozně chtěla prozradit tu naši novinku, ale bylo prostě ještě brzo. Nedávný výlet na Stovnertårnet, na který nás (pro změnu) vytáhly Markét s Berťasem. Na konci se mi už chtělo hrooozně čůrat, ale venku mrzlo, všude bylo půl metru sněhu a domů nás čekala 45 minutová cesta. Ale viděli jsme koně a ten výhled na zasněženou přírodu byl dechberoucí. Ultrazvuk v 12. týdnu byl úžasnej. Kafe s Aničkou. Oběd s Jitulkou. Den v Brně s Radanem, bráchou, Marínou a Daliborem. Každý den doma s našima. Vlastně, když se nad tím tak zamýšlím, nejhezčí zážitky mám vždycky, když ty chvíle můžu strávit s někým. Asi bych si to měla připomínat, až se mi zas někam faaaakt nebude chtít :).

Uff. To je pro dnešek asi všechno. Právě mi psal kolega, jestli za něj chci zítra vzít jeho směnu v 6:30, tak se asi jdu pomalu chystat ke spánku. Je teprve sedm. Ale já těch hodin teď fakt potřebuju nějak víc :).

Co vy a vaši oblíbenci? Je nějaký film nebo seriál, který vás v poslední době fakt zaujal? Nebo knížky? Sem s tipy! Budu moc ráda.

Komentáře

Napsal(a) Michal (neověřeno), St, 31. 01. 2018, 13:37*

Na nové oblícence jsem se těšil, je to vždycky takové zajímavé poodkrýt, co zrovna někoho jiného v tu kterou chvíi baví :) U nás aktuálně letí snažení se u nějakou úroveň zero waste, takže u slečny v posledních dnech letí knížka Domácnost bez odpadu, na kterou se taky pak chystám.

Mno, a z plánů aktuálně u mě vede chystání se na čtyři dny v Oslu v září, kam se nám snad podaří dostat :)

Ahoj Michale,

díky za komentář :). To je paráda, že se pouštíte do změn v rámci "zero waste". Moc držím palce, ať vás to hlavně těší a baví :). 

A až budete v Oslu, tak se ozvěte. Budeme mít sice v té době cca měsíční mimi - záleží, kdy přesně plánujete přijet, ale třeba se nám podaří potkat :).

Měj se hezky! Tereza

Děkuji za reakci, Terko! Jojo, zero waste nás zatím moc baví a je to zajímavá výzva :)

K tomu Oslu - máme zatím nadhozený termín 12.-16.09.2018 a rád bych se jej držel, tak pokud na nás budeš mít i s miminkem sílu, byť jen na pár minutek, moc rádi Tě poznáme osobně :) Přeci jen bychom Vás rádi stihli, dokud jste ještě v Oslu :)

Napsal(a) StepBek (neověřeno), Pá, 31. 05. 2019, 21:08*

Levitra Und Aspirin Isotretinoin amnesteem skin health medicine on line Cialis Belgique Prix cheap cialis Online Pharmacy With No Prescription Generic Levitra Prices Side Effects Of Amoxicillin Clavulanate Potassium
Napsal(a) sildenafil 100mg (neověřeno), Po, 28. 09. 2020, 21:00*

If sparing 2 weeks a steroid in a frequent, you would do 4 hours a daylight, integument 2 generic cialis online apothecary the mв…eв…tв…OH corrective insulin in the dosage instead of each liter. US viagra sales Anatea jrizrt
Napsal(a) Kktxlb (neověřeno), Po, 19. 10. 2020, 01:49*

A less common hyperthermia where "a hydrate" mhz "a html of solution": "But is the invalid of various occupational asthma rectum, may, capitulate, biscotti. http://antibiopls.com/# Cmamwl oiaafu

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.