Ne, 25. 02. 2018, 15:24

Jak jsem prožívala 4. měsíc těhotenství

čtvrtý měsíc těhotenství

Dneska jsem začala 18. týden těhotenství, což znamená, že čtvrtý měsíc je úspěšně za mnou. Týjo, jsem v pátém měsíci! Neletí to nějak rychle? Bříško už začíná být pěkně vidět, což teda někdy podporuju i upnutými svetry, protože se mi to prostě líbí. U nás v kavárně, kde se to těhotnými a čerstvými maminkami jenom hemží (pořád!), si většinou velmi brzo začínám všímat, když se některé zákaznici začne kulatit bříško a vždycky mě baví pozorovat, jak roste. Já vím, to zní divně. Ale k nám do kavárny chodí asi 90% stálých zákazníků a tak je to celkem jednoduchý vypozorovat. Někdy i podle toho, že si začnou objednávat jiné věci, než "obvykle" nebo se začnou ptát na to, jestli je sýr v sendviči pasterizovaný apod. Dřív by mi to možná nijak podezřelý nepřišlo, ale teď si hlídám podobné věci, tak "vím" :). 

Ale zpátky ke čtvrtému měsíci. Ten podle tabulek trvá od 14. do 17. týdne, a i když mi takto "z fleku" nepřijde, že by se něco zvláštního událo, když o tom začnu přemítat víc, je spoustu malých (ne)podstatných věcí a "příznaků", které během tohoto měsíce buď přišly nebo odezněly. 

Třeba (ranní) nevolnosti. Jak jsem je moc nezaznamenala v prvním trimestru, začátkem druhého se u mě rozjely celkem ve velkém, hlavně tedy brzo ráno, před devátou hodinou. Takto se párkrát stalo, že jsem po cestě do práce vyzvracela vypitou vodu nebo pak celou snídani, protože mě prostě během sekundy polilo horko, točila se mi hlava, podlomila se mi kolena a nešlo to jinak. Proto jsem pár týdnů tyto otevírací směny měnila za zavírací, a tím se problém vyřešil. Nedávno jsem ale zkusila znovu i ranní a zdá se, že už mi nevolnosti v takovém měřítku odezněly. 

Ještě co se týče práce, tak protože prodáváme různé chleby a kynuté buchty, které je potřeba doplňovat, musím se často různě natahovat nebo si naopak dřepnout. To pro mě nikdy nebyl problém, naopak, ale začala jsem si všímat, že jak mi postupně těžkne a zvětšuje se bříško, je pro mě obtížnější se z těch dřepů zvednout. No, rozhodně to nevypadá "ladně" :). Ale nevyhýbám se takovým pohybům, protože časem budou moje nohy muset udržet mnohem větší břicho a dřepy jsou skvělým cvičením, za které mi v práci ještě platí. Takto jsem vždycky přistupovala třeba i k nošení mléka ze sklepa, ale to už nedělám, protože to je deset nebo dvacet kilo, které si člověk opírá o břicho, a mám v práci x kolegyň, kterým je kolem dvaceti, jsou v plné síle a není to pro ně potenciálně nebezpečné... Do práce mimochodem chodím zhruba 3x týdně, což mi momentálně vyhovuje - pokryje to všechny moje náklady, na šetření to teda moc není, ale mám čas dostatečně odpočívat, věnovat se sobě, Radanovi, psaní, natáčení... a v tomto je to v Norsku asi jednodušší, protože platy jsou nastavené tak, že se dá hezky vyžít i s částečným úvazkem. 

čtrnáctý až sedmnáctý týden těhotenství

patnáctý týden těhotenství
Tahle fotka je z patnáctého týdnu, ale podobnou fotíme každý týden :)

Čeho jsem si v tomto měsíci všimla, je hodně suchá kůže a flíčky na obličeji. Suchou kůži tedy mívám každou zimu, to podle mě až tak nesouvisí s těhotenstvím. Ruce, kde mám suchou kůži nejvíc, si tedy mažu vazelínou z Havlíkovy apotéky a pomáhá to. Minimálně k tomu, že mě to nesvědí. Co se obličeje týče, tam je to hlavně o tom, že se učím ho opravdu nezanedbávat a pravidelně promazávat. Já totiž upřímně nikdy žádné větší problémy neměla a navíc nepoužívám žádný make-up, takže nejsem zvyklá na každodenní odličování a mazání. Zase ale beru v potaz i to, že s některými věcmi prostě nic moc nezmůžu a samy odezní, až miminko porodím... 

Taky se učím pít alespoň dva až dva a půl litru tekutin denně. Když jsem doma, pomáhá mi, když do dvoulitrové konvice vymačkám půlku citrónu a pak ji mám celou dobu u sebe. Ta půlka citrónu na dva litry je pro mě ideální, protože voda není kyselá - naopak mám pocit, že je spíš trochu sladká - a já mám tak větší tendenci ji pravidelně upíjet. Občas piju bylinkové těhotenské nebo ovocné čaje. Káva mi chutná, ale musí být fakt kvalitní a dobrá, protože když je třeba přepálená nebo moc hořká, nechce se mi kvůli ní "vyplácávat" svou kofeinovou kvótu :). Takže občas se stane, že to moje single cappucino dopíjí Radan, který už předtím měl svůj flat white. 

Největší chutě jsem celý měsíc měla na čočku. Klasickou čočku na kyselo s vajíčkem a kyselou okurkou. Tu jsem si i uvařila a před pár dny jsem vařila i čočkovou polívku s bramborem, ta byla taky parádní. Taky jsem pravidelně snídala vajíčka, většinou natvrdo společně s avokádem a rukolou na celozrnném chlebu. Pořád mi nechutná cizrna a kokosové mléko, takže naše obvyklé kari, co jinak miluju, je teď pasé. Miluju hroznové víno a kiwi a hrušky. A čokoládu a gumové medvídky a zmrzlinu a pekanové dorty a jablečný crumble a všechno sladké. A norskou tresku a bramborovou kaši s hráškem... Jak na to tak koukám, chuť na různá jídla začala převládat nad averzemi z prvního trimestru. Nemívám žádné nesnesitelné chutě, ale chutná mi. Všechno je, jak má být :). 

oblečky pro miminko
Zatím jediné oblečky, které pro miminko máme. Ten s opičkama jsem koupila pár dní po tom, co jsem zjistila, že jsem těhotná. Byla jsem na pop-upu jednoho ekologického obchodu a tohle body z bio bavlny koupila jako takové "potvrzení" pro sebe, že se to opravdu děje. Další dva oblečky nám dala Radanova maminka, to vánoční body by mimi mělo být prý akorát na Vánoce :). Jinak zatím nekupujeme nic a většinu věcí bych ráda obstarala "z druhé ruky" nebo od českých/slovenských/norských eko značek... o tom ale ještě určitě napíšu :).

Jednou takovou nepříjemnou situací bylo to, že jsem spadla. Na zadek, na tlustou bundu a vrstvu sněhu. Nic mě nebolelo (ani zadek, ani záda, ani břicho) a cítila jsem, že je všechno v pořádku, ale stejně jsem chvíli byla nervózní a choulila se Radanovi do náruče... Rozhodla jsem se nakonec důvěřovat svému instinktu a nevolat doktorovi o ubezpečení, že je všechno v pořádku, protože by mi jinak, než slovně, stejně neuměl pomoct. V ordinaci nemá ultrazvuk a s mojí "diagnózou" by mě do nemocnice pravděpodobně neposlal. Každopádně se pokusím o to, aby se žádný pád neopakoval! Hmm, teď si o něj vesmíru přímo říkám :).

Naopak úplně nádherný zážitek byl, kdy jsme s holkama jely do Drammenu za Jíťou, která před pár týdny porodila chlapečka. Takový malinkatý roztomilý človíček! Nikdy jsem ještě ani ne třítýdenní miminko nedržela v náručí a byl to fakt neskutečně krásný pocit. Cítit, jak celé tělíčko oddechuje a hřeje, jak se šklebí a usmívá, protahuje... No, rozhodně se o to víc těším na naše miminko, o kterém už se za necelý týden dozvíme, jestli bude holčička nebo kluk. Teda pokud se nám bude chtít ukázat, že jo.

Jinak, miminko už umí rozeznávat zvuky a Radan toho náležitě využívá... Každý den tam do bříška něco povídá a pusinkuje a musím říct, že je to super roztomilý... Já povídám taky, ale myslím, že nejsem ani zdaleka tak vtipná jako tatínek.

Na závěr mi ještě přijde zajímavý napsat, že mimi se od toho čtrnáctého týdne, kdy bylo velké asi jako broskev a vážilo cca 42g, během těch čtyř týdnů zvětšilo na granátové jablko s váhou cca 167g. Prostě roste doslova pořád a to mi přijde naprosto fascinující... :)

Tak jo, pápá čtvrtý měsíci a vítej pátý. Za chvilku už budeme v půlce <3.

Měly jste/máte nějaké příznaky podobné? Baví vás číst takováto shrnutí uplynulého měsíce? Dejte mi vědět do komentářů :).

O tom, jaký byl můj první trimestr si můžete přečíst TADY.

Komentáře

Napsal(a) Janka (neověřeno), Ne, 25. 02. 2018, 21:23*

Ahoj, aj ja budem vďačná za ďalšie tehu posty, sme na tom cca podobne, ja som dnes 17tt+4, takže sa tiež neviem dočkať 5-teho mesiaca :-) Mne zle nebývalo ani v prvom trimestri a ani v štvrtom mesiaci, no veľké chute na sladké máme obe :-) A okrem sladkého ja môžem ešte biele jogurty, veeeľmi :-D Aj bruško máme asi rovnako veľké :-) Takže tehotným zdar! Držím Ti palce :-)

Ahoj Janka,

díky za komentář! :) To se sranda se takto "srovnávat" a dozvídat se, jak máme některé věci společné a některé moc ne... Vidíš, jogurty jsem mohla jíst pořád v prvním trimestru, teď mám radši spíš tvarohy, ale tady v Norsku je mají trochu tekutější a já si teda kupuju takový s vanilkou, ty úplně bílé mi teď momentálně moc nejedou :).

Tak ať nám bříška (a hlavně ta miminka v něm) hezky a zdravě rostou! :) Děkuju a taky držím palce :)

Napsal(a) Anna (neověřeno), Po, 26. 02. 2018, 08:46*

Ahoj Terezko,

moc mě baví číst tvůj blog-asi jako u jediného jsem vydžela a těším se na každý článek. Na nás čeká u mě v břiše naše druhé štěstí,které se narodí v září-mladší syn má 17měsíců a být rodičem je každodenní dobrodrzužná výprava která mě moc baví a naplňuje. Mě by zajímalo celkově shrnutí zdravotní péče a kontrol v těhotenství v Norsku a kde budeš rodit a jak by sis porod představovala. My žijeme v Německu a tady kontrolujou těhotné na můj vkus až moc,zato porody jsou přirozené a respektující a to je mi moc sympatické.

 

Přeju krásné těhotenství

 

Ahoj Aničko,

tak toho si moc vážím a děkuju! :) Jsem ráda, že tě to tu stále baví a že teď máme i společné "téma" :).

O tom, jak to tu v Norsku chodí, se určitě časem chystám napsat, ale popravdě mám zatím pořád pocit, že jsem do toho ještě pořádně nezabředla, takže zatím nevím, co psát... možná to je relevantní téma až po porodu, ale uvidím, třeba budu mít pocit, že mám co říct i předtím :). No a na to, kde budu rodit, se mě ptá fakt dost lidí, takže o tom určitě taky napíšu... Ale takto v rychlosti pro tebe - budu rodit tady v Oslu :).

Děkuju a taky ti přeju příjemné a krásné (další) těhotenství :). 

Napsal(a) Jů (neověřeno), Po, 26. 02. 2018, 13:20*

Jak to bříško v 17. tydnu narostlo i nahoře! :)) to si asi taky zacnu fotit! :D

Asi týden po tvem zverejneni na sítích jsem zjistila, že se mi přesně hodí nová témata - protože nás si vybral taky jeden malý človíček :) 

Shrnutí měsíce parádní, těším se na další :)

Jů,

jéé, tak to se to hezky sešlo, jsem ráda, že tu mám další nastávající maminku, protože se dá předpokládat, že ty to mé "těhotenské psaní" bude bavit :)).

Moc gratuluju k úžasné zprávě! 

A to focení doporučuju... My jsme si první fotku vyfotily už když jsem to zjistila, v pátém týdnu, ale pak jsme to až do 12tého týdne zazdily... což teda zas tak nevadilo, protože se břicho stejně moc neměnilo. Ale teď se snažíme fakt každý týden, i když ne vždycky to vyjde na stejný den... ale je to fakt hezký a zajímavý vidět ten progres, protože mi často přijde, že bříško je furt stejný a přitom třeba ten skok z 16. do 17. týdne je fakt velkej! :)

Děkuju, měj se krásně a držím palce, aby všechno krásně a podohově probíhalo :).

Napsal(a) Kimesdargow (neověřeno), Pá, 08. 02. 2019, 14:51*

Interested in HARD ROCK? How about Kiss band? They are on a tour this 2019 year all across USA and Canada. Click on http://fundaciontorcaguaymaral.com/2018/05/24/comentarios-de-la-sociedad/ to know more about KISS concert in 2019.
Napsal(a) Carriegow (neověřeno), Ne, 10. 03. 2019, 11:11*

Carrie Underwood is my favourite US singer. She is young, beautiful and charming female in her 30s. Her strong voice takes me away from all issues of this planet so I can enjoy my life and listen songs created by her mind. Now the singer is on a Cry Pretty 360 Tour started in May of 2019. The concerts scheduled for the whole 2019, up to the last day of October. Ticket prices are moderate and available for all men and women with different income. If you are a country music lover as me, then you must visit at least one Carrie's concert. All tour dates are available at the Carrie Underwood tour Phoenix. Open the website and make yourself familiar with all Carrie Underwood concerts in 2019!
Napsal(a) JohnnyMoony (neověřeno), Pá, 03. 05. 2019, 19:39*

I like folk songs! I really do! And my favourite folk band is Johnnyswim! The members Amanda Sudano and Abner Ramirez are about to give more than 40 concerts for their fans in 2019 and 2020! To know more about Johnnyswim in 2020 visit website Johnnyswim tickets. You aren't going to miss any show by Johnnyswim in 2020 if you click on the link!
Napsal(a) Carriegow (neověřeno), Út, 07. 05. 2019, 10:50*

Carrie Underwood is my favourite US singer. She is young, beautiful and charming female in her 30s. Her voice takes me away from all troubles of this world so I start enjoy my life and listen songs created by her voice. Now the singer is on a Cry Pretty 360 Tour started in May of 2019. The concerts scheduled for the whole 2019, up to the 31st of October. Tickets are available for all men and women with different income. If you are a country music lover as me, then you must visit at least one Carrie's concert. All tour dates are available at the Carrie Underwood tour Portland. Open the website and make yourself familiar with all Carrie Underwood concerts in 2019!
Napsal(a) ChainMoony (neověřeno), Út, 07. 05. 2019, 14:04*

I like EDM bands! I really do! And my favourite dance band is Chainsmokers! DJs Andrew Taggart and Alex Pall are about to perform more than 50 concerts for their fans in 2019 and 2020! To know more about Chainsmokers in 2019 and 2020 visit website Chainsmokers tour Cincinatti. You won't miss any performance in 2019 if you click on the link!
Napsal(a) Breakgow (neověřeno), Út, 28. 05. 2019, 10:24*

Breaking Benjamin is my favourite band of 90s. Breaking Benjamin had so many hit songs! The ones I remember are 'The Diary of Jane', 'Tourniquet' and their hit 'So Cold'. These are real songs, not fake ones like today! And it is awesome that they have a tour in 2020! So I'm going to attend Breaking Benjamin concert in 2020. The full list is here: https://breakingbenjaminconcerts.com. Click on it and maybe we can even visit one of the performances together!
Napsal(a) Miragow (neověřeno), Čt, 30. 05. 2019, 21:08*

Miranda Lambert is my favourite country singer. She is young, beautiful and charming female in her 30s. Her strong voice takes me away from all troubles of this planet and I can enjoy my life and listen songs created by her mind. Now she is on a Roadside Bars & Pink Guitars Tour started in September of 2019 featuring Maren Morris, Caylee Hammack and others. The concerts scheduled for the whole 2019, up to the end of November. Tickets are available for all men and women with different income. If you love contry music, then you must visit at least one of her concert. All tour dates are available at the https://mirandalambertconcertdates.com. Open the website and make yourself familiar with all Miranda Lambert concerts in 2020!
Napsal(a) Chrisgow (neověřeno), Pá, 31. 05. 2019, 20:48*

Chris Stapleton is my favourite US contry singer. His powerful takes me away from all issues of this planet and I start enjoy my life and listen songs created by his mind. Now he is on a All-American Road Show Tour started in May of 2019. The concerts scheduled for this year, up to the second of November. Tickets are available for all men and women with different income. If you love contry music, then you must visit at least one of his concert. All tour dates are available at the Chris Stapleton tour Wichita. Open the website and make yourself familiar with all powerful Chris Stapleton concerts in 2019!
Napsal(a) LukeMoony (neověřeno), Út, 04. 06. 2019, 13:41*

Luke Bryan is my favourite US singer. His strong voice takes me away from all problems of this planet so I start enjoy my life and listen songs created by his mind. Now he is going on a tour this year. The concerts scheduled for this year, up to the 12th of October. Tickets are available for all men and women with different income. If you love contry music, then you must visit at least one of his concert. All tour dates are available at the Luke Bryan tour. Visit the website and make yourself familiar with all Luke Bryan concerts in 2020!
Napsal(a) LukeMoony (neověřeno), Pá, 07. 06. 2019, 03:32*

Luke Bryan is my favourite country singer. His voice takes me away from all issues of this planet so I can enjoy my life and listen songs created by his mind. Now the singer is going on a tour in 2020. The concerts scheduled for this year, up to the mid-October. Ticket prices are moderate and available for everyone. If you are a country music lover as me, then you must visit at least one of his concert. All tour dates are available at the Luke Bryan concert schedule 2019. Visit the website and make yourself familiar with all Luke Bryan concerts in 2019!
Napsal(a) Florgow (neověřeno), Ne, 09. 06. 2019, 03:01*

Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along with them. It's the reason I like to visit their concerts. And - that's surprisingly beatiful - in 2019 they have CAN'T SAY IT AIN'T COUNTRY TOUR which covers all the USA cities and towns. For concert dates list visit Florida Georgia Line Tour.
Napsal(a) Florgow (neověřeno), Ne, 09. 06. 2019, 15:16*

Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those people that can make anyone sing along with them. It's the reason I like to attend their concerts. And - that's surprisingly beatiful - in 2019 they have CAN'T SAY IT AIN'T COUNTRY TOUR which covers all the US towns and cities. For more information visit [url=https://fgltour.com]Florida Georgia Line Tour Dates 2019[/url].
Napsal(a) LukeMoony (neověřeno), Ne, 09. 06. 2019, 18:07*

Luke Bryan is my favourite country singer. His strong voice takes me away from all troubles of this world so I can enjoy my life and listen songs created by his voice. Now the singer is going on a tour this year. The concerts scheduled for this year, up to the 12th of October. Tickets are available for all men and women with different income. If you are a country music lover as me, then you must visit at least one of his concert. All tour dates are available at the [url=https://lukebryantourdates.com]Luke Bryan tour 2019[/url]. Open the website and make yourself familiar with all Luke Bryan concerts in 2020!
Napsal(a) Chrisgow (neověřeno), St, 12. 06. 2019, 23:41*

Chris Stapleton is my favourite US singer. His powerful takes me away from all troubles of this planet so I start enjoy my life and listen songs created by his. Now he is on a All-American Road Show Tour started in May of 2019. The concerts scheduled for the whole 2019, up to the second of November. Ticket prices are moderate and available for all men and women with different income. If you love country music as mush as I, then you must visit at least one Chris' concert. All tour dates are available at the [url=https://christapletontour.com]Chris Stapleton tour San Diego[/url]. Visit the website and make yourself familiar with all Chris Stapleton concerts in 2019!
Napsal(a) Breakgow (neověřeno), Pá, 14. 06. 2019, 03:44*

Breaking Benjamin is my favourite rock-band of 2000s. They had so many hits! The ones I remember are 'The Diary of Jane', 'Tourniquet' and their hit 'So Cold'. These are real songs, not fake ones like today! And it is awesome that they have a tour in 2020! And I'm going to visit their concert in 2019. The concert dates is here: [url=https://breakingbenjaminconcerts.com]Breaking Benjamin tour 2019[/url]. Check it out and maybe we can even visit one of the concerts together!
Napsal(a) Miragow (neověřeno), Pá, 14. 06. 2019, 18:53*

Miranda Lambert is my favourite US singer. She is young, beautiful and charming female in her 30s. Her voice takes me away from all problems of this world and I can enjoy my life and listen songs created by her voice. Now she is on a Roadside Bars & Pink Guitars Tour started in September of 2019 featuring Tenille Townes, Ashley McBride and others. The concerts scheduled for the whole 2019, up to the 23th of November. Ticket prices are moderate and available for all men and women with different income. If you are a country music lover as me, then you must visit at least one of her concert. All tour dates are available at the [url=https://mirandalambertconcertdates.com]Miranda Lambert tickets[/url]. Open the website and make yourself familiar with all Miranda Lambert concerts in 2020!
Napsal(a) Stevmick (neověřeno), So, 15. 06. 2019, 21:49*

Viagra Generico Al Miglior Prezzo Kamagra Prix Farmaco Cialis 20 [url=http://cialiprice.com]viagra vs cialis[/url] Cephalexin Uses Strep Throat Acheter Du Clomid Tests De Grossesse
Napsal(a) Stevmick (neověřeno), Ne, 30. 06. 2019, 08:04*

Viagara Without A Prescription [url=http://lapizmoon.com]cialis prices[/url] Provera 2.5mg Dysmenorrhea Viagra Soft Tabs
Napsal(a) Stevmick (neověřeno), Čt, 11. 07. 2019, 17:56*

Amoxicillin Pilule Nist Prescrire Doryx With Free Shipping Shop Cheap Propecia [url=http://mailordervia.com]viagra[/url] Cialis Por Correo
Napsal(a) Stevmick (neověřeno), Ne, 21. 07. 2019, 12:50*

Stendra On Sale Propecia Hair Growth Women Cialis Levitra Effetti Collaterali [url=http://ciali40mg.com]cialis without prescription[/url] Pacific Care Pharmacy

Přidat komentář

CAPTCHA This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.